Povežite se sa nama

Izdvojeno

UHAPŠENI PRIPADNICI KRIMINALNIH KLANOVA KORISTE SPOROST PRAVOSUĐA: Novi zločini neosuđenih

Objavljeno prije

na

Samo proteklih mjeseci spuški zatvor napustilo je tridesetak osoba koje su bliske jednom od dva sukobljena kotorska kriminalna klana. Pokazala se opravdanom bojazan da će se oni brzo vratiti svome poslu

 

 

Da je kriminal jači od države priznao je, nakon krvavog obračuna na Cetinju, predsjednik skupštinskog Odbora za odbranu i bezbjednost Miodrag Laković (PES). On je rekao da se od 2020. godine u policijskom sektoru nije uradilo dovoljno kako bi bio osposobljen da se adekvatno suoči sa organizovanim kriminalom, ali i podsjetio da je veliki broj pripadnika klanova na slobodi, zbog nedonošenja presuda u propisanom, trogodišnjem, roku.

Nakon što su se među žrtvama na Cetinju našle osobe koje su trebale biti u zatvoru, da crnogorsko pravosuđe nije ovako kako je, sav rizik omogućavanja kriminalcima da se slobodno šetaju čekajući presudu potvrđen je i u Nikšiću. Ranko Radulović, više puta osuđivani 63.godišnji Nikšićanin, koji je prema policijiskim evidencijama označen kao vođa tamošnjeg ogranka škaljarskog kriminalnog klana i kojem se već šest godina sudi za najteža krivična djela, silovao je 23. godišnju djevojku. I onda izmakao policijskoj potjeri.

Do zaključenja ovog broja Monitora on je bio nedostupan službenicima policije koji, kako ubjeđuju javnost, intezivno rade na njegovom lociranju i hapšenju.

Ranko Radulović nalazi se na slobodi od 2023. godine nakon što je odslužio kaznu od pet mjeseci zatvora zbog ugrožavanja bezbjednosti. Prethodno je proveo tri godine u pritvoru zbog sumnje da je jedan od organizatora kriminalne grupe odgovorne za, kako su tvrdili iz tužilaštva, nekoliko počinjenih i planiranih ubistava među kojima i plan za ubistvo bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića.

Kriminalna grupa kojoj pripada Radulović uhapšena je prije šest godina, ali ni do danas nije donijeta prvostepena presuda. Nakon tri godine suđenja, članovi ove kriminalne grupe pušteni su da se brane sa slobode. Početkom januara prošle godine Radulović je opet uhapšen i to zbog ugrožavanja bezbjednosti advokata Srđana Lješkovića. Osuđen je na pet mjeseci zatvora, nakon čega je izašao iz zatvora.

Njegovo ime poznato je i  pravosudnim organima Bosne i Hercegovine. Naime, tamošnji sud  je još krajem septembra 2020. godine potvrdio optužnicu protiv Radulovića koji se prema činjeničnim navodima optužnice Tužilaštva BiH tereti da je u periodu od 27. jula do 31. avgusta 1992. godine kao pripadnik vojnih, paravojnih i policijskih snaga Srpske Republike BiH učestvovao u sistematičnom napadu usmjerenom protiv civilnog bošnjačkog stanovništva u Foči.

Široka lepeza teških krivičnih djela ipak nije bila dovoljna da taj Nikšićanin bude pod nadzorom lokalne policije.

Nije Ranko Radulović jedini koji je po napuštanju spuškog zatvora, ponovo počinio zločin. U februaru ove godine isto je uradio i 27.godišnji Baranin Dino Ibrahimović, koji operativno važi za pripadnika škaljarskog kriminalnog klana. Po izlasku iz zatvora ubio je sugrađanina i nekadašnjeg prijatelja Edmonda Mustafu. Mustafa se ranije pominjao kao potencijalni svjedok-saradnik o zločinima škaljarskog klana. Tužilaštvo tim nagovještajima nije, izgleda, posvetilo detaljniju pažnju. Zato njegovi bivši saradnici – jesu.

Ibrahimović pred podgoričkim Višim sudom odgovara zbog optužbi da je dio kriminalne grupe odgovorne za likvidaciju Novljanina Šćepana Roganovića u februaru 2020.godine. Ni ovaj sudski postupak nije proveden do kraja, presuda nije izrečena, što je omogućilo Ibrahimoviću da se slobodno šeta i pokazaće se, ubija u gradu pod Rumijom.

Interesantno je da javnost, stručnjaci, političari pa ni oni koji bi to po službenoj dužnosti trebali da rade – poput Vrhovnog suda i Sudskog savjeta, nijesu preispitivali odgovornost sudija i tužilaca koji postupaju u ovim slučajevima i jasno utvrdili čija je odgovornost što opasni kriminalci slobodno šetaju državom.

Umjesto toga je, prije nekoliko mjeseci, od sudija Višeg suda stigla inicijativa za izmjenu člana 179 Zakonika o krivičnom postupku kojom bi se eliminisalo oslobađanje optuženih nakon tri godine pritvora bez prvostepene presude. Kao jedan od razloga navedena je konstatacija da u zemljama okruženja nema slične odredbe o ograničenju trajanja pritvora nakon optuženja ali i da se u praksi pokazalo da ograničenje pritvora postiže suprotnu svrhu. Ne čini postupke efikasnijim, nego optužene za teška krivična djela motiviše na sve vrste opstrukcije kako bi odugovlačenjem sudskog postupka izašli na slobodu puno brže nego što bi se to desilo u slučaju osuđujuće presude.

Tu inicijativu podržao je i odlazeći ministar pravde Andrej Milović, ali su joj se oštro usprotivili crnogorski advokati ističući da bi se najavljenom izmjenom Zakona ukinula jedina brana koje stoji na putu neograničenom trajanju pritvora.

„Meni je upitan i cilj koji time želi da se postigne, jer apsolutno ne može na taj način da se postigne nikakvo unapređenje u smislu efikasnijeg vođenja postupaka, bržeg i kvalitetnijeg  dostizanja pravde… Nego upravo suprotno – desiće se totalni kolaps pravosudnog sistema”, kazala je advokat Andrijana Razić.

Kolaps svakako već imamo. Samo proteklih mjeseci spuški zatvor napustilo je tridesetak osoba optuženih za teška krivična djela koje su bliske jednom od dva suprotstavljena kriminalna klana, zbog čega se pojavila bojazan da će doći do nove eskalacije sukoba. Pokazalo se opravdano.

U ratu dva kotorska kriminalna klana koji traje sada već više od 10 godina ubijeno je više od 60 osoba i nema nagovještaja da se uskoro krvavi niz može okončati. Njihovo pritvaranje, pokazalo se, samo je na kratko odgodilo da urade ono što su zamislili. A sudskih presuda nema. Baš kao ni odgovornosti.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo