Povežite se sa nama

Izdvojeno

UHAPŠEN VESELIN VUKOTIĆ: Pada još jedan stub Đukanovićeve moći

Objavljeno prije

na

Predsjednik Đukanović, poslije hapšenja Vukotića – a nakon prethodnog privođenja svojih prijatelja i bliskih saradnika Brkovića, Medenice, Jovanića – ne krije srdžbu zbog navodnog revanšizma politički instrumentalizovanog tužilaštva. Ostaje sve usamljeniji i vidljiviji u sistemu koji je decenijama gradio

 

Nekadašnji članovi Odbora direktora Plantaža: Veselin Vukotić, Božo Mihailović, Đorđije Rajković, Sead Šahman, Duško Perović i Anica Hajduković uhapšeni su, početkom nedjelje, zbog sumnji da su zloupotrijebili položaj i oštetili kompaniju kojom su upravljali. U fokusu Specijalnog državnog  tužilaštva (SDT) našla se njihova odluka da se, nakon višegodišnjeg suđenja, zaključi ugovor o vansudskom poravnanju sa kompanijom OMP Engineering, sa kojom su se Plantaže sporile zbog propasti njihovog zajedničkog projekta – fabrike briketa od vinove loze.

Nakon saslušanja, svima osim Anici Hajduković određeno je zadržavanje od 72 sata. Tako su se u spuškom zatvoru našla dva univerzitetska profesora (Vukotić i Mihailović), dugogodišnji i, mnogi kažu, najuspješniji direktor Plantaža (Rajković), nekadašnji direktor Fonda PIO (Perović)… Istraga o upropašćavanju Plantaža se nastavlja, dok javnost čeka da se SDT izjasni o krivičnim prijavama protiv Verice Maraš, dugogodišnje izvršne direktorice kompanije koja je za svoj angažman plaćena oko milion eura, iako je nekada prestižnu kompaniju dovela na rub propasti.

U pritvoru u Spužu već se nalaze nekadašnja VDT i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, uz nekoliko tranzicionih biznismena prve i druge generacije (očevi i sinovi). Drugima je, poput vlasnika Vektre Dragana Brkovića, njegovih sinova i najbljižeg saradnika Milića Popovića, pritvor ukinut pa sa slobode čekaju rasplet istrage, eventualno optuženje i presudu. Treći su u bjekstvu (osnivač i vlasnik Atlas Grupe Duško Knežević i Dragan Kovačević, nekadašnji direktor Uprave za nekretnine) dok četvrtima, iz razloga više sile, određivanje pritvora nikada nije ni bilo ozbiljno razmatrano (Slavoljub Stijepović, generalni sekretar predsjednika države i njegov savjetnik i poslanik DPS-a Petar Ivanović). Plus Svetozar Marović  koji i u ovoj priči ima poseban, teško definisan, status.

Puput Marovića, iz navedenog društva moćnika pod istragom  izdvaja se Veselin Vukotić. Za početak,  zato što nije prvi put pritvorenik u Spužu.

Tamo je bio i u proljeće 1993, kada je skupa sa Zoranom Đikanovićem (dugogodišnji predsjednik državne Komisije za hartije od vrijednosti) osumnjičen zbog finansijske prevare, preko privatnog preduzeća Ant komerc u kome je Đikanović bio direktor a Vukotić glavni savjetnik.  Prije tridesetak godina taj slučaj je tumačen kao pritisak/osveta čelnika DPS-a prema zapadno orijentisanom profesoru Ekonomskog fakulteta koji im je okrenuo leđa, nakon raspada SFRJ i pada Vlade Anta Markovića u kojoj je bio ministar.

Stvari se mijenjaju po Vukotićevom izlasku na slobodu. On postaje glavni promoter neoliberalizma u Crnoj Gori i siva eminencija procesa privatizacije u Crnoj Gori. Ta uloga je i formalizovana njegovim postavljenjem za potpredsjednika Vladinog Savjeta za privatizaciju (predsjednik je bio Milo Đukanović) odakle je komandovao transformacijom državnog u privatni kapital. I gurao ideju „mikrodržave“. Kojom upravlja mala grupa „tržišno dokazanih“.

„Privatna svojina je mehanizam koji i neprijatelja pretvara u prijatelja“, učio nas je Vukotić skicirajući DPS-u buduću šemu koruptivnog uvezivanja. Njegova rečenica: „Ne prodajemo preduzeća, nego kupujemo strateške partnere“, opravdala je bezbroj promašenih privatizacija i prodaje državne imovine po besmisleno niskim cijenama (kupujemo investitore). Kao što je Vukotićeva poštapalica  „nema besplatnog ručka“ ne jednom poslužila za obračun sa ovdašnjim gubitnicima tranzicije. Mada je, kroz sve to vrijeme, Vukotić, makar obrok dnevno, plaćao novcem dobijenim iz državne kase. Po osnovu direktnog angažmana u Vladi, preko razgranate mreže organizacija koje su državi nudile razne konsultantske usluge i obuke (Centar za preduzetništvo, G17…), kao predstavnik države (i predsjednik) u bordu direktora Plantaža… Sve do novca  kojim se, iz državne kase, finansiraju brojni projekti Univerziteta Donja Gorica u kome su se Veselin Vukotić i Milo Đukanović ponovo sreli kao poslovni partneri. Odnosno, osnivači.

Prethodno je Vukotiću i Branku Vujoviću suđeno zato što su, tokom privatizacije Jugopetrola, mimo zakonske procedure višemilionski konsultantski posao dodijelili advokatskoj firmi Marka Harisona. U aprilu 2007. godine oslobođeni su optužbe uz obrazloženje da nezakonitu odluku nijesu donijeli sami. „Svi članovi koji su prisustvovali 33. sjednici Savjeta za privatizaciju učestvovali su u donošenju odluke”, stoji u izrečenoj presudi koja je 2008. godine postala pravosnažna.

Nije, naravno,  aktuelno partnerstvo na UDG-u jedini razlog zbog koga Đukanović, poslije hapšenja (i) Vukotića – a nakon prethodnog privođenja svojih prijatelja i bliskih saradnika Brkovića, Medenice, Jovanića – ne krije srdžbu zbog navodnog revanšizma politički instrumentalizovanog tužilaštva. Urušavaju se stubovi sistema koje je on decenijama gradio. A on postaje sve vidljiviji.

,,Na ispitu je samostalnost i profesionalnost tužilaštva i nezavisnost sudske vlasti koja mora pokazati da je zrela i da je u stanju da Crnu Goru i njen demokratski razvoj zaštiti od medijskog i političkog silovanja ljudi koji smatraju da im njihov medijski i politički značaj omogućava da se na ovakav način obračunavaju sa neistomišljenicima”, rekao je Đukanović pred kamerama RTCG-a. Pa pritvrdio: ,,Onaj ko se olako opredijelio da dovede u pitanje moralni lik nekog ko je bio nosilac sudske vlasti toliko dugo, ili ko je bio samo predsjednik Privrednog suda, onaj ko se usudio da to uradi bez dovoljno pouzdane sumnje da pokreće te procese ne može računati da ubuduće može da obavlja te poslove. A vjerujem da će se u daljem razvoju pravnog sistema i demokratske odgovornosti izvesti i pitanje krivične odgovornosti za takva postupanja”.

Šteta je što pitanje odgovornosti za takva postupanja – u dobroj mjeri zahvaljujući Đukanoviću i njegovom DPS-u – nije postavljeno mnogo ranije. Kada su, recimo, po komandi DPS-a hapšeni ministri Đukanovićeve Vlade (ministar poljoprivrede Branko Abramović oslobođen je optužbi zbog kojih je više mjeseci proveo u pritvoru), opozicioni političari, ugledni privrednici i bankari (slučaj osnivačica CKB-a koje su oslobođene optužbi za navodne zloupotrebe)…

Ili, još važnije, što se niko nije usudio da preispita (ne)odgovornost unutar  pravosudnog sistema koji je ostao nijem i gluv na brojna i evidentna kršenja zakona od strane Đukanovića i njegovih bliskih saradnika: Prva banka, Prvi milion, Limenka, garancije za KAP, Avala, KAP… Tek bi to bila prava stvar.

Ne treba se zalijetati u prazno. To što se nekoliko doskorašnjih moćnika našlo u istražnom zatvoru ne garantuje da je crnogorsko pravosuđe prodisalo oslobođeno stega vlasti. Recimo: još nema optužnice protiv Petra Ivanovića, iako je tužilaštvo zahtjev za skidanje imuniteta parlamentu uputilo u februaru prošle godine, a poslaniku DPS-a imunitet je skinut u novembru. Iako istraga, navodno, ne bi trebalo da traje duže od šest mjeseci… Dug je put  od istrage do optužnice, a još duži do pravosnažne osuđujuće presude.

Do tada, biće besplatnog ručka za mnoge privilegovane. Partijska pripadnost, vidimo, nije problem. Sistem koji i danas  personifikuju Đukanović i Vukotić i dalje funkcioniše.

 

U visokom društvu

Kompaniju OMP Engineering kojoj je, prema sumnjama SDT-a, bivši bord Plantaža nezakonito omogućio da na ime vansudskog poravnanja prihoduje 350.000 eura i zemljište od 37.000 kvadrata na periferiji Podgorice (u Donjoj Gorici)  osnovali su, 2009.  godine, Oleg Obradović, Miodrag Ivanović i Predrag Bošković, koji se iz kompanije povukao 2014.

Bivši čelnici crnogorskog Telekoma Obradović i Ivanović bili su akteri afere Telekom i nedavno su, nepravosnažnom presudom Višeg suda, oslobođeni optužbi da su, kao članovi Odbora direktora Telekoma nakon privatizacije tog preduzeća, učestvovali u donošenju nezakonite odluke o sklapanju fiktivnih konsultantskih ugovora kojim je Telekom, navodno, oštećen za 2,3 miliona.

Predraga Boškovića znamo kao ministra u raznim resorima i vladama pod kontrolom DPS-a. Od ministra ekonomije, preko rada i socijalnog stranja, pa obrazovanja do odbrane. Sada je poslanik. Paralelno, pratile su ga brojne afere i (medijske) optužbe za mahinacije i zloupotrebe položaja.

Izreka „svijet je mali“ našla je potvrdu i u ovoj priču. Ana Đukanović i Nikola Martinović, čije su advokatske kancelarije, navodno, realizovale sporne (fiktivne) konsultantske ugovore iz afere Telekom, imali su svoju ulogu i u sporu Plantaža i OMP-a. Advokatska kancelarija Đukanović je pred Privrednim sudom zastupala Plantaže, a Nikola Martinović – OMP. Sudio je bivši  predsjednik  Privrednog suda Blažo Jovanić.

Advokatica Đukanović je za RTCG izjavila da je, kao pravnog zastupnika, iz uprave Plantaža niko nije konsultovao u vezi sa spornim poravnanjem sa OMP-om, i da im je zbog toga otkazala punomoćje. Nezvanično, u Plantažama se može čuti da je dotadašnji angažman Advokatske kancelarije Đukanović državnu kompaniju koštao oko 300.000 eura.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA ZVALA AMBASADORE NA RAPORT I INSTRUKCIJE: (Ne)sluh za vanjsku politiku

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s crnogorskim ambasadorima, od Ukrajine  preko Evrope do SAD.  Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa EU

 

 

Vlada Crne Gore je preko Ministarstva vanjskih poslova (MVP) i ministra Ervina Ibrahimovića krajem februara pozvala maltene sve ambasadore u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) da hitno dođu na konsultacije. Početak konsultacija je određen za 6. mart. Mnogi su se tada uplašili reprize opoziva od 15. novembra 2024., kada je Vlada smijenila tri ambasadora.

Prema informacijama Monitora, premijer Milojko Spajić je imao nekoliko odvojenih sastanaka s ambasadorima od Ukrajine (Borjanka Simićević) preko Evrope do SAD-a (Jovan Mirković). Ispostavilo se da je strah ambasadora bio neopravdan. Premijer je, prema nekoliko neformalnih izvora u Vladi, izložio novu političku realnost nakon dolaska Donalda Trampa na čelo SAD-a i odnosima sa Evropskom Unijom (EU), te odnosima između ključnih evropskih zemalja. Spajić je dao upute ambasadorima da nastave nedvosmileno podržavati EU i članstvo Crne Gore u tom bloku. Istovremeno je tražio da se uzdrže od kritike prema SAD-u i novoj administraciji i da se ne upuštaju u bilo kakve komentare trenutnih razmimoilaženja između SAD-a i evropskih saveznika.

Odmjereni stav Crne Gore se ubrzo vidio 11. marta na sastanku najviših evropskih vojnih zvaničnika u Parizu, gdje se razgovaralo o modalitetima podrške Ukrajini nakon američke najave obustave vojne pomoći. Na sastanak nije pozvana Amerika jer su Evropljani željeli pokazati da sami mogu biti veliki dio sigurnosnog okvira u slučaju primirja između Ukrajine i Rusije. Nakon što je agencija AP javila da su Crna Gora i Hrvatska jedine evropske članice NATO-a koje nisu odgovorile na poziv za sastanak u Parizu, savjetnik premijera za bezbjednost i odbranu Todor Goranović je za Radio Slobodna Evropa (RFE) potvrdio učešće Crne Gore na sastanku. Ipak, poslat je samo zamjenik vojnog predstavnika pri NATO komandi u Briselu jer je „načelnik Generalštaba Zoran Lazarević …u službenoj posjeti Bugarskoj“.

Diplomatske (ne)aktivnosti s druge strane Atlantika sadašnjeg ambasadora Mirkovića kod nekih funkcionera vladajuće koalicije izazivaju nezadovoljstvo i čak otvorenu ljutnju. Jedan od povoda je bio sastanak s američkim zvaničnicima sredinom februara u Vašingtonu kada je ambasador navodno izjavio da bi gubitak vlasti Aleksandra Vučića vjerovatno oslabio neke od njegovih crnogorskih marioneta. Detalje razgovora nije bilo moguće nezavisno potvrditi. Iako nije direktno pomenuo bivši Demokratski front (DF), izvještaj(i) ambasade ka Podgorici je naljutio koalicione partnere koji su se prepoznali u pomenutoj kvalifikaciji. To je navodno pogoršalo tinjajući antagonizam između djelova srpskog bloka i premijerovog Pokreta Evropa sad (PES). Jedan funkcioner DF-a je komentarisao da je to dovoljan razlog za opoziv jer su i oni podržali takvo kadrovsko rješenje u Vašingtonu.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

CRNA GORA I EVROPSKE OBAVEZE: Prestiže li nas Albanija  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Formalno, Crna Gora je u prednosti u odnosu na Albaniju. No, očigledna je sve snažnija podrška Brisela Albaniji, koju je komesarka Marta Kos nazvala i mogućom sljedećom članicom EU.  Ima još signala da je Crna Gora dobila ozbiljnu konkurenciju: Evropski parlament je umjesto u Podgorici otvorio kancelariju u Tirani, a Albanija nas je preduhitrila i u korišćenju sredstava iz programa Plana rasta

 

 

Nakon što je sredinom marta stigla vijest da Evropski parlament (EP) otvara kancelariju u Tirani umjesto u Podgorici, kod kuće je stidljivo aktuelizovana priča o tome gubi li Crna Gora titulu lidera u regionu. O tome za sada govore samo opozicija i civilni sektor, dok Vlada ćuti.

Iz EP su saopštili da je otvaranje kancelarije u Tirani dio strateškog plana o proširenju EU i da će Albanija  biti „ključna kontakt tačka“ sa Zapadnim Balkanom. „ Odluka o konkretnom gradu i mjestu uslijedila je nakon tehničke procjene dostupnosti.  Ali, naravno, status odgovarajuće zemlje kandidata za članstvo u EU je takođe imao pozitivan impuls”, saopštio je  izvjestilac Evropskog parlamenta za Albaniju Andreas Šider.

Crnogorske vlasti najavljivale su da bi Podgorica mogla biti izabrana za kancelariju EP na Zapadnom Balkanu, a incijativu je formalizovao predsjednik Jakov Milatović u decembru 2024. Iako se činilo da je stvar gotova, na kraju je izabrana Tirana.  Kao jedno od obrazloženja odluke,  evropski zvaničnici ističu bolju saobraćajnu povezanost Tirane. Ipak, očito je da Brisel polagano mijenja i retoriku o tome koja bi balkanska zemlja mogla biti 28. članica EU.

“Nastavi li ovako, Albanija bi do 2027. mogla postati sledeća članica EU”, saopštila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, tokom posjete Albaniji sredinom mjeseca. “Albanija je napravila izuzetan progres. Naravno, ostaje još dosta posla i dublje reforme su neophodne. Svakako, nastavi li ovim tempom, onda je sigurno da bi sve moglo biti završeno do 2027. godine i krenuti naprijed što je brže moguće. Želim da čestitam albanskim građanima na dostignućima do sada, a uz nastavak takve posvećenosti i tempa, nadam se kako EU više ne bi imala 27 članica već 28, sa Albanijom koja bi nam se pridružila”, saopštila je ona.

Ta ocjena Marte Kos, podstakla je u  Crnoj Gori i razgovor na temu gubi li Crna Gora status lidera u regionu.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKO OBRAZOVANJE: Nerazminirano polje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora više tapka u mjestu nego što ide naprijed, uprkos “guranju” iz Brisela. Pogrešne je lekcije vlast izvukla iz poklonjenog IBAR-a

 

 

MONITOR: Vlast i opozicija su dugo usaglašavali pitanja za Venecijansku komisiju. Zašto?

ULJAREVIĆ: Činjenica da dio vlasti i opozicije, koji su potpisali sporazum, nijesu mogli lako doći do jednog usaglašenog pitanja za Venecijansku komisiju već su poslata dva – od svake strane po jedno – indikacija je suštinskog nepovjerenja među tim političkim akterima. To naglašava i da je jedan formalni dokument, koji je trebalo da bude neki vid mosta ka uspostavljanju institucionalnog dijaloga između vlasti i opozicije, na krhkim osnovama.

MONITOR: Hoće li VK pomoći da se prevaziđe politička kriza?

ULJAREVIĆ: Venecijanska komisija nema čarobni štapić. Njena uloga je savjetodavna, zasnovana na pravu i principima demokratije. Može pomoći u tehničkom i pravnom smislu, ali neće riješiti suštinske probleme naše političke krize, čiji je samo jedan izraz bio slučaj penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Imaćemo pravni i politički test – da li su akteri spremni da poštuju preuzete obaveze, posebno partije vladajuće većine ukoliko to mišljenje ne bude u okvirima odluke koju su oni donijeli. Ma kako se to u konačnici riješilo, ostaje nam nerazminirano političko polje, po kojem akteri hodaju, a svaka nova “mina” koja se (ne)namjerno aktivira produbljuje krizu.

MONITOR: Kako vidite  političku situaciju u kojoj su nam potrebne strane adrese da  arbitriraju o  pitanjima od  javnog interesa?

ULJAREVIĆ: To je simptom nerazvijene političke kulture, slabih institucija i skromnih formata političkih struktura na našoj političkoj sceni, a demokratska zrelost se mjeri i sposobnošću institucionalnog i samostalnog rješavanja sporova.Nije to od juče, dug je put ka demokratskoj konsolidaciji, ali je važno da se ide naprijed, bez skretanja u slijepe ulice ili vraćanja unazad, što je naša svakodnevnica.

Uvijek treba apostrofirati odgovornost vlasti, a ona je sve otuđenija od građana i građanki. Nalazi naših istraživanja, konkretno posljednji CG puls, zajednički poduhvat CGO-a i Instituta Damar, ukazuju da 56.5 posto građanstva cijeni da je ova Vlada okrenuta partijskim interesima, a 60.7 posto da su ministri više predani ličnoj promociji nego poslu. Kada se sa tim upare podaci o (ne)povjerenju u institucije ili o percepciji pravca kretanja države jasno se prepoznaje da unutrašnji mehanizmi ne funkcionišu i da je država na autopilotu – bez jasnog smjera i vizije za budućnost.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 28. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo