Bez ijedne značajnije primjedbe građani su tokom javnih rasprava u glavnom gradu, Kolašinu i Andrijevici, podržali ideju o proglašenju Reginalnog parka Komovi. Nacrti dokumenata kojim će to područje dobiti poseban tretman sada su na ocjeni u ministarstvima održivog razvoja i turizma te poljoprivrede, nakon čega bi lokalni parlamenti trebalo da usvoje odluke o proglašenju. Ideja ljubitelja prirode, ekologa i planinara da se područje Komova stavi pod zaštitu javila se još prije 14 godina, a onda su je podržali i predstavnici lokalnih uprava tri opštine na čijim se teritorijama Komovi prostiru.
Oni koji su vezani za jednu od najljepših crnogorskih planina smatraju da je bilo krajnje vrijeme da se uvede red i na Komovima. Od projekta očekuju mnogo a, kako kažu, prije svega šansu da unovče ono što proizvedu i da se od uništenja zaštite prirodni i nikad dovoljno iskorišteni potencijali.
Oni koji realizuju projekat tvrde da se vodilo računa o svakom detalju, te da to područje u budućnosti ima veliku šansu.
Prema riječima Borka Vulikića iz UNDP-a, ta organizacija, preko Globalnog fonda za zaštitu životne sredine, uradila je Studija zaštite za Komove. Taj posao trajao je više od dvije godine, a među autorima studije je i 16 doktora nauka.
„Studija je očekivano dala preporuku da se Komovi stave pod režim zaštite, a predložena kategorija je park prirode ili regionalni park. Postoji jasna razlika između nacionalnog parka i regionalnog parka. Regionalni park je područje koje se više fokusira na održivo korištenje resursa, to znači da su zabrane mnogo fleksibilnije nego u nacionalnom parku. Komovi s aspekta biodiverziteta i životne sredine zaslužuju da budu na nivou nacionalnog parka, ali bi to značilo previše ograničenja za razvoj tog područja”, objasnio je Vulikić.
Prema njegovim riječima, očekuje se da će preko regionalnog parka biti ubrzan razvoj tog dijela Crne Gore, a prije svega da će biti spriječen trend iseljavanja. Na području Komova trenutno je 16 naselja sa 1.500 stanovnika.
Regionalni park neće osujetiti sadašnje aktivnosti stanovništva, već će doprinijeti da budu uspješnije i korisnije kroz režim kontrole i održivog razvoja, rekao je on.
Kako su kazali u UNDP-u, već je pripremljen i plan upravljanja, a najznačajnije preporuke formulisane su u aktu o proglašenju i definisane zone s dozvoljenim aktivnostima.
Budući regionalni park obuhvataće teritoriju od oko 20.000 ha. To je, tvrdi Vulikić, vrlo bitno, jer s tom površinom, uz nacionalne parkove, Crna Gora će imati više od 10 procenata svoje teritorije pod režimom zaštite, što je obaveza i iz Konvencije za biodiverzitet i prema Evropskoj uniji.
„Upravljač regionalnog parka trebalo bi da bude konstituisan do kraja ove godine. Prema zakonu, u tom organu moraju biti četiri osobe s visokim obrazovanjem i po jedan rendžer (nadzornik) na svakih 3 000 ha. Funkcionisanje upravljačkog tijela biće finasirano 50 odsto iz Podgorice, dok će Kolašin i Andrijevica izdvajati 30, odnosno 20 procenata”, rekli su u UNDP-u.
U lokalnim upravama Andrijevice i Kolašina očekuju da će proglašenje regionalnog parka Komovi višestruko koristiti, prije sveg turističkoj privredi. Andrijevčani su već, kako kaže savjetnik za turizam u Opštini Goran Đurišić, izrazili pozitivan stav prema tom projektu.
„Lokalno stanovništvo s ovog područja očekuje benefite, koji će im omogućiti da unaprijede poljoprivredu, ali i turističke potencijale. Proglašenjem Komova za regionalni park, biće stvoren kvalitetan transverzalni pojas zaštićenih područja u Crnoj Gori. Lokalna uprava Andrijevice od početka je u ovom projektu, čak smo jedan od prvih inicijatora te ideje. Spremni smo da prihvatimo sve obaveze koje će biti definisane oko funkcionisanja regionalnog parka, da ponudimo sve kadrovske kapacitete i sve što možemo. Građani Andrijevice su shvatili da regionalnim parkom nijesu ugroženi njihovi interesi, već da će dobiti novu šansu”, kazao je Đurišić.
Već prvim aktivnostima na tom području napravljeni su veliki pomaci. U okviru projekta plantažnog gajenja ljekovitog bilja u regionalnom parku prirode Komovi, zasađene su prve eksperimentalne parcele za gajenje lincure. To je nastavak višegodišnjih nastojanja NVO Natura da pokrene plantažno gajenje ljekovitog bilja.
,,Posebnu pažnju poklanjamo pokretanju gajenja ugroženih i zaštićenih biljnih vrsta, kako bi se povećala njihova brojnost i zaštitila samonikla populacija. U ovom projektu aktivno učestvuju studenti Biotehničkog fakulteta iz Bijelog Polja sa profesorom dr Miodragom Jovančevićem i dr Jasminom Balijagić, koja je inače svoju doktorsku disertaciju posvetila lincuri. Eksperimentalna parcela biće formirana u okviru rasadnika u vlasništvu Uprave za šume Crne Gore”, kaže Mikan Medenica iz NVO Natura.
U toj NVO smatraju da je veoma važno pokretanje jednog takvog procesa i da ovo može biti dobra prilika da stanovništvo u narednom periodu formira parcele za plantažno gajenje ljekovitog bilja, ne samo lincure već i drugih vrsta pogodnih za gajenje na ovom području. U tu svrhu NVO Natura će u saradnji sa Biotehničkim fakultetom uraditi brošuru s preporukama za gajenje ljekovitog bilja.
,,Od Agencije za zaštitu životne sredine dobili smo sva potrebna odobrenja za sakupljanje sjemena i formiranje eksperimentalne parcele za gajenje lincure. Jedan od zaključaka nedavno organizovanog okruglog stola bio je pokretanje plantažnog gajenja ljekovitog bilja, kao i bolja kontrola sakupljanja nedrvnih šumskih proizvoda na planinskom području, koji predstavlja veliki potencijal a kome do sada nije poklonjena zaslužena pažnja”, kaže Medenica.
On očekuje i da će Ministarstvo poljoprivrede prepoznati sve te aktivnosti ,,kao veliku razvojnu šansu sjevera Crne Gore a takođe i kao šansu za unapređenje zaštite životne sredine, posebno ugroženih i zaštićenih biljnih vrsta kojima sjever obiluje”.
Kolašinci i Andrijevčani tokom minulog mjeseca obilježili su i novu planinarsku stazu na području budućeg regionalnog parka, koja polazi iz Bara Kraljskih preko Katuna Ljuban i Međukomlja do Ljevorečkog Koma. Na toj relaciji postavljeni su smjerokazi i piktogrami. Trasa je dužine oko 10 kilometara, i postavljena je tako da turiste vodi kroz katune zbog njihove što bolje turističke valorizacije.
,,Katuni, pored prirodnih ljepota Komova, predstavljaju veliku vrijednost ovog područja. Treba napomenuti da je pored ove staze markirana i kružna staza oko Komova, dužine 21 kilometar, i na taj način zaokružena jedna cjelina na ovom području. Pored ove staze takođe je obilježena i biciklistička staza, dužine oko 20 kilometara. Biciklistička staza polazi s lokacije između Trešnjevika i Štavne, ide preko katuna Ljuban do Bara Kraljskih odakle postoje dvije mogućnosti za bicikliste. Prva, dužine oko sedam kilometara, pruža mogućnost da se biciklisti vrate na polaznu tačku – Trešnjevik. Druga mogućnost produžiti u Kolašin, koji je udaljen oko 20 kilometara”, kažu u kolašinskoj Turističkoj organizaciji.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ