Televizija Budva je jedan u nizu megalomanskih projekata kojima se nekad dičila prijestonica crnogorskog turizma. Osnovana je prije deceniju i po. Idejni tvorci – Svetozar Marović i Velibor Zolak. Lokalna televizija, kojom se nijesu mogli pohvaliti ni mnogo bogatiji i veći gradovi, kao Split ili Dubrovnik, vremenom je postala teret za osiromašeni budžet nekad najbogatije opštine na Jadranu.
Štrajkovi zaposlenih zbog kašnjenja plata od pola godine postali su uobičajeni u TV Budva. Pored plata, kasni i sve ostalo.
U cilju spašavanja TV Budve nova opštinska garnitura na čelu sa gradonačelnikom Lazarom Rađenovićem pokrenula je početkom 2011. projekat ujedinjenja televizije i radija Budva. A početkom 2012. usvojena je i odluka o stvaranju lokalnog javnog emitera Radio-televizija Budva.
TV Budva dugo nije imala ni rukovodeće tijelo – Savjet, koji je formiran tek u septembru prošle godine, glasovima DPS-SDP koalicije. Dobio je zadatak da pokuša da riješi probleme u televiziji. Jedna od prvih odluka Savjeta RTV Budva bila je da raspiše konkurs za izbor izvršnog direktora.
Izbor direktora je bio urgentan jer TV Budva skoro polovinu vremena od osnivanja ima VD direktora. Aktuelnom vršiocu dužnosti Miliju Preleviću dvogodišnji mandat je istekao krajem 2010.
Na posljednjem konkursu za izbor izvršnog direktora RTV Budva javio se samo jedan kandidat, dipl.ing.el. Aleksandrina Vujačić, profesorka u podgoričkoj Elektrotehničkoj školi.
Vujačićeva je Savjetu dostavila svoj program ali je, kako tvrdi, bez ikakvog obrazloženja odbijena njena kandidatura. Ona smatra da je ključni razlog u odbijanju njena najava da će pretresti sve ranije finansijske transakcije u TV Budva.
Sumnjive transakcije TV Budva već dolaze na naplatu. Ova medijska kuća je nedavno izgubila sudski spor po kojem je dužna da Marku Kenteri isplati 170.000 eura. Sporni ugovor je sa Kenterom popisala ranija direktorica televizije, a sadašnja članica Savjeta
Milena Lubarda-Marojević. Pored nje u Savjetu RTV Budva su i Bojana Drakulić, Rade Tabaš, Slavko Dašić i predsjednik Savjeta Miodrag Vučinić.
Nakon što je Savjet odbio kandidaturu jedinog kandidata na konkursu za mjesto direktora, Bojana Drakulić dala je neopozivu ostavku na članstvo u Savjetu. Ona u obrazloženju ostavke navodi da je Savjet svojim radom nastavio višegodišnje opstruiranje rada RTV Budva.
,,Na to da Javni servis ne obavlja svoju funkciju niti javno niti transparentno, te da u njegovom radu postoje elementi sa kojima treba da se bave finansijske i pravne institucije kontrole poslovanja pravnih subjekata, ukazuje i činjenica da sam o određenim sumnjivim višecifrenim finansijskim transakcijama, dugovanjima i potraživanjima saznala tek iz izlaganja kandidatkinje za izvršnog direktora Aleksandrine Vujačić. Ne ulazeći u načine kako je Vujačić došla do tih frapantnih podataka, a uz napomenu da ih je pred Savjetom iznijela tek na insistiranje Savjeta da izloži i detaljan finansijski plan za naredni period, naglašavam da ih niko od prisutnih članova Savjeta nije opovrgao”, navela je Drakulićeva u obrazloženju ostavke.
Monitor saznaje da je pred članovima Savjeta pored činjenica o gubitku 170.000 eura po presudi na osnovu pomenutog ugovora, Vujačić navela i brojne sumnjive transakcije desetine hiljada eura koje su sa računa TV Budva uplaćivane za potrebe Grada teatra, te da je TV Budva prije nekoliko godina platila 17.000 eura za usluge stručnog tima iz RTS-a koji su skenirali stanje i napravili elaborat o načinu kako da ova medijska kuća izađe iz krize. I nikom ništa.
I pored ostavke svoga člana, Savjet je raspisao novi konkurs za direktora RTV Budva. Drakulić smatra da taj konkurs kao i dalji rad Savjeta nije legitiman, ona traži od Skupštine Budva da raspravlja o situaciji u ovoj medijskoj kući i inicira provjeru sveukupnog poslovanja.
Slučaj TV Budva inicirao je i burnu raspravu putem društvenih mreža. Na Fejsbuku je osnovana grupu podrške Vujačićevoj, koja traži od petočlanog Savjeta da podnese ostavku.
Novinar Blažo Davidović smatra da je TV Budva paradigma nemilosrdnog stanja većeg dijela crnogorskih kolektiva – suviše je jadna da postoji, suviše besmislena da bi bila ugašena. ,,TV Budva je skupi partijski servis, putem kojeg su se naplaćivali računi i zapošljavale komšinice, kumovi, ljubavnice… Niko tu televiziju više ne gleda”. Po Davidoviću jedino rješenje je da se ova televizija ili ugasi ili proda, te da je praksa da se mimo zakona i na račun građana, vladajuće partije kite tuđim perjem više neodrživa.
,,Zaposleni ne smiju ništa kazati, kao ni NVO, ni novinarska tijela… Radnici ne progovaraju, oni nemaju ni pravo štrajka jer su primljeni preko veze. Ispod njihovog prozora u Starom gradu se odvija organizirana prostitucija, a vidna im je i Zavala, i o tome nema ništa u njihovim programima. Oni ništa ne vide i ne rade”, kaže Davidović i zaključuje da ,,lokalne medijske mafijaše neće pustiti na miru već će cijela priča dobiti sudski epilog”.
Tanja Mandić, urednica TV Budva, kaže za Monitor da se radnici ništa ne pitaju. ,,Ni kada se birao Savjet, ni kada se bira direktor. Mi ćemo dobiti uvid tek kada se unese zapisnik sa sjednice Savjeta. Za sada ništa ne znamo”.
Radnici još ne znaju ni kako će funkcionisati spajanje televizije sa radijom. Znaju da se godinama ponavlja priča po kojoj im se iz opštinskog budžeta godišnje dodijeli 600.000 eura ali da nakon raznih rebalansa nikad ne dobiju više od 250.000 eura.
,,Broj zaposlenih je smanjen sa 70 na 37 radnika. Radnici iz svog džepa često plaćaju gorivo, telefon… Važno nam je da program ne stane, da se televizija ne ugasi”, kaže Mandić.
Ona kaže da je nemoguće bez para napraviti dobar program, a da su tokom prošle godine napravili 784 emisije, imali 1.500 gostiju, i uradili preko 1.300 priloga za informativnu emisiju Polis.
,,Prije Nove godine primili smo plate za septembar i oktobar. Plate u Budvi kasne već godinama ne samo nama nego svima u javnom sektoru, ali oni se ne bune, ćute, a mi s vremena na vrijeme protestujemo”, kaže Mandić.
Slučaj budvanske televizije otvorio je i pitanja funkcionisanja brojnih drugih javnih ustanova. Tako, ljetnji festival Grad teatar koji traje dva mjeseca ima 22 stalno zaposlena. Svi valjda ćute jer se nadaju da će Budva prestati da grca u dugovima i vratiti epitet ,,najbogatije opštine na Jadranu”.
Kadrovi
Aktuelnom VD direktoru TV Budva Miliju Preleviću Savjet je četiri puta na pola godine produžavao aranžman, da bi u februaru 2011. pod pritiskom sindikalne organizacije i prijetnji da će i preko suda tražiti obeštećenja i odgovornost zbog javašluka u toj medijskoj kući, raspisao konkurs. Taj konkurs nije uspio, kao ni posljednji koji je raspisao novi Savjet.
Iz opozicije su se prošle godine pitali zbog čega se TV Budva nije u svom programu osvrtala na aferu Zavala. Kao razlog su naveli i to da je Prelević bio portparol Miraksa u isto vrijeme kada je bio direktor televizije.
Predsjednik Savjeta RTV Budva Miodrag Vučinić je prekaljeni kadar. Bio je zamjenik generalnog sekretara Savezne vlade SRJ u doba Radoja Kontića, zatim opet zamjenik generalno sekretara Vlade Filipa Vujanovića. Prvo generalni direktor RTCG, kasnije direktor opštih poslova RTCG, pa generalni konzul u Diseldorfu, pa direktor Prve banke u Budvi.
Mnogi smatraju da im je obojici glavna preporuka bila što su u rođačkim vezama sa porodicom Marović.
Predrag NIKOLIĆ