Turistička organizacija u Beranama je najavila pokretanje akcije pod sloganom Upoznaj Berane. Cilj je da ljude rodom iz Berana, koji žive izvan Crne Gore podstaknu da dođu u zavičaj na odmor, dovedu prijatelje, kako bi ublažili posljedice koje je izazvala epidemija korona virusa. Slične mjere pripremaju i u durugim većim opštinama na sjeveru
Turističke organizacije u nekim od najvećih gradova ne sjeveru Crne Gore se nadaju da bi ovogodišnja situacija, sa pandemijom i finansijskim nevoljama, mogla uticati na to da se veći broj građana iz tih krajeva koji žive u drugim državama, odluče da odmor provedu u svojim rodnim mjestima.
Lokalna turistička organizacija u Beranama je najavila pokretanje akcije pod sloganom Upoznaj Berane, sa ciljem da što više posjetilaca privuče na sjever Crne Gore i turistička odredišta te opštine.
Direktor Turističke organizacije Berane Ivan Radević kaže da su pozvali prije svega Berance koji žive na strani, da odmor provedu u zavičaju i da, dovođenjem svojih prijatelja i drugih gostiju, daju doprinos ublažavanju posljedica koje je izazvala pojava korona virusa.
Veliki broj Beranaca živi izvan svog zavičaja, u bližem okruženju Crne Gore i širom svijeta.
Prema Radovićevim riječima razlog više da se akcija Upoznaj Berane podrži je to što država ne ulaže u potencijale ove opštine koji su važni za valorizaciju prirodnih i drugih ljepota.
Ove godine iz državnog budžeta neće biti uložen ni cent za unapređenje turističke ponude na području Berana.
Radović je naglasio da gosti imaju šta da vide u Beranama. ,,U našem kraju ima toliko prirodnih dragulja da ih je teško pobrojati. Imamo rijeke i planine koje nude brojne izazovne i uzbudljive sadržaje. Tu su i tradicionalno gostoprimstvo domaćina i uslužni i smještajni kapaciteti. Ko dođe da provede odmor u rodnom kraju, neće se pokajati”, poručio je Radević.
On je najavio da će pored akcije Upoznaj Berane, lokalna turistička organizacija nastaviti i ove godine da upotpunjuje turističku ponudu organizacijom tradicionalnih kulturnih manifestacija.
Neki od viđenijih plavskih i gusinjiskih iseljenika su uputili poziv ljudima rodom iz tih mjesta da godišnji odmor provedu u zavičaju. Podsjeća na činjenicu da više stanovnika Plava i Gusinja živi danas u Njujorku, nego što ih ima u tim gradovima.
,,Oni dolaze i bez posebne inicijative. Ostaju i po dva mjeseca. Znači, duže nego svi drugi turisti i planinari. Ako i ovog ljeta, kao što se nadam, dođu u svoj rodni kraj, to će biti od velike ekonomske koristi”, kaže Samira Camović, direktorica Turističke organizacije Plav.
Prema njenim riječima domaći ,,turisti”, i pored toga što ne plaćaju boravišne takse jer dolaze u svoje kuće ili kod rođaka, ostavljaju mnogo više novca nego drugi posjetioci.
,,Očekujemo treći paket mjera pomoći zbog pandemije. Vidjećemo, kada se radi o turizmu, šta bi to moglo biti, a onda ćemo osmišljavati akcije kao naše kolege u Beranama”, kaže direktorica plavske lokalne turističke organizacije.
Ona podsjeća da su plavski i gusinjski iseljenici tokom pandemije upućivali značajnu pomoć tim gradovima ali i državi.
I u Bijelom Polju izražavaju nadu da će dijaspora ove godine, više vremena provesti u tom gradu i time doprinijeti boljoj turističkoj afirmaciji te najveće sjeverne opštine.
Direktorica Turističke organizacije Bijelo Polje Violeta Obradović kaže da će u tom smislu biti posebno važna centralna državna manifestacija Dani dijaspore, koja će se ove godine održati u tom gradu.
,,Sa pripremama krećemo već ovog mjeseca. Pored toga Bijelo Polje je ove godine domaćin i centralne proslave 13. jula. Namjeravamo, takođe, da privučemo i one naše građane koji dolaze sa strane, a odluče se za odmor na moru, da ove godine ostanu što duže u svom gradu. Pokazaćemo im da ovdje ima dosta potencijala za aktivni odmor. Moći će da iskoriste priliku da upoznaju bolje rodni grad”, kaže Obradovićeva.
Prema njenim riječima, ni mnogi stalni žitelji ne poznaju sve turističke i druge atraktivnosti rodnog kraja. Oni ih moraju upoznati kako bi mogli biti od pomoći onima sa strane koji dođu u Bijelo Polje.
,,Sjever je veliki potencijal, pomalo nepravedno zaspostavljen, bez razvijene turističke infrastrukture. Ne možete nekoga uputiti da obiđe neko mjesto, a tamo nema gdje da se popije kafa, a da ne govorimo o hotelu”, kaže direktorica Turističke organizacije Bijelo Polje.
Petnjica je prva opština u Crnoj Gori koja u okviru lokalne uprave ima kancelariju za dijasporu, koja godinama održava manifestaciju Dani dijaspore. Dijaspora uzvraća nesebičnom pomoći rodnom kraju. To bi moglo biti i kvalitetnije kada bi se, kako kažu, povelo više računa o trećoj generaciji iseljenika koja u zapadnoevrospkim zemljama, posebno Luksemburgu, zauzima značajne državne i društvene pozicije.
Limska dolina i okruženje, obiluju i prirodnim ljepotama i kulturno istorijskim i arheološkim znamenitostima.
Arheolozi su u Polimlju, već ranije otkrili čitav niz utvrđenih gradova – Tumbarice u Donjoj Ržanici kod Berana, Gradac u Budimlji kod Berana, Pećina grad u Radmanskoj klisuri kod Petnjice, gradina Bihor, Samograd u selu Brzava kod Bijelog Polja, još uvijek arheološki nedirnuti Gradac iznad Godočelja kod Petnjice, Gradac u Crnči kod Bijelog Polja, Jerinin grad u Plavu, Gradina iznad sela Šabotići, i još dva u bjelopoljskoj opštini, Gradina u Koritima i Gradina iznad sela Muslića, kao i Gradina u Rožajama.
Ove naseobine, koje potiču uglavnom iz srednjeg bronzanog doba, do sada su turistički potpuno nevalorizovane. Kulturnim dobrom i zakonom zaštićena je i proglašena Hajdar-pašina džamija u Radulićima. Nešto ranije je zakonom zaštićen i Berankš kod Berana, kao i manastiri Đurđevi stupovi i Šudikova u Beranama.
Monitorovi sagovornici ističu potrebu da se napravi turistička mapa sa svim ovim lokalitetima, kao i svim drugim atraktivnim prirodnim resursima – planinama, rijekama i jezerima.
U turističkim organizacijama se nadaju da bi bolja edukacija i akcije, kakva je ona koja se najavljuje u Beranama, mogle dati dobre rezultate.
Tufik SOFTIĆ