Vlada petlja sa sankcijama i hvali se neplaćenim obavezama. Marović se žali iz Beograda. Policajci iz sektora za obezbjeđenje štićenih ličnosti diluju drogu djeci svojih štićenika. Đukanović, pred povratak DPS-a u vladajuću većinu najavljuje da će pravosuđe i tužilaštvo raditi odgovorno i profesionalno ,,kao i do sada”
Vlada je prošle sedmice, iz trećeg pokušaja, usvojila odluku kojom se Crna Gora pridružuje februarskom paketu restriktivnih mjera EU, uvedenih nakon napada Rusije na Ukrajinu. Odluka još nije objavljena u Službenom listu (četvrtak ujutru). Javnost nema informaciju da li je taj dokument nakon sjednice koju je u odsustvu premijera Krivokapića vodio potpredsjednik Abazović, pripremljen (potpisan) i dostavljen za objavljivanje.
U Moskvi nijesu imali sličnih dilema. Crna Gora se, ima mjesec, nalazi na Putinovom spisku neprijateljskih država.
Većinu je zatekla vijest da se Svetozar Marović, nekada uticajan političar i odbjegli vođa organizovane kriminalne grupe iz Budve našao na tzv. Crnoj listi administracije SAD-a. Još od jesenas, upućeni su imali dojavu da će se na tom popisu naći neki od lidera aktuelne pozicije, ali se niko nije dosjetio nekadašnjeg gospodara „Svetozareva na moru“ koji je, u međuvremenu, postao Sveta iz Beograda (na vodi). Odakle se, povremeno, javi kakvim nemuštim svjedočenjem ili otvorenim pismom.
Na vijest iz Vašingtona, Marović je odgovorio prozivajući – Mila Đukanovića. ,,Da vidimo šta imaš ti, a šta ja”, zavapio je vlasnik višemilionskog tajnog računa u Švajcarskoj, akter afera Pancir, Satelit, Zavala, Prva banka… Onda je ponovio par opštepoznatih detalja o Đukanovićevim političkim i poslovnim ,,podvizima” o kojima je revnosno ćutao dok su dijelili vlast. I Crnu Goru. Uz emotivnu poruku: ,,Nijesam ja nedostupan pravdi, nego se liječim od nepravde”. Kome to nije natjeralo suze u oči, taj duše nema.
I Đukanović se sjetio Marovića, prethodno pokušavajući da ovdašnje pravosuđe i tužilaštvo predstavi kao profesionalno i odgovorno. „Kao i do sada“, ciničan je, valjda, bio predsjednik države. Problem mu nije predstavljala ni činjenica da je i komentar izrečen u kontekstu „afere Medenica“, nakon što je javnost obaviještena o onome što je isti taj „profesionalni i odgovorni“ sistem pokušavao da zataška: sin nekadašnje VDT i predsjednice Vrhovnog suda navodno je nabavljao kokain i marihuanu od policajca koji je bio njena službena pratnja. I hvalisao mu se svojim, navodnim, kriminalnim podvizima. Nema indicija da je bilo kakva istraga do sada pokušala da utvrdi ko je tu zataškavao kriminal, a ko od njega profitirao.
Ne čudi, zato, što ne znamo ko je Milošu Medenici omogućio da pobjegne iz Crne Gore. Kao što ne znamo ni ko je Belivuku i njegovim saradnicima iz „odreda smrti“ pretprošle godine skinuo zabranu ulaska u Crnu Goru olakšavajući im tako krvavi posao.
Tek malo bolje zvuče naše „dobre vijesti“.
Iz Vlade su se pohvalili i rastom budžetskih prihoda u prva dva mjeseca ove godine. Najveći rast u odnosu na zvanične projekcije s kraja prošle godine zabilježen je, saopštili su, kod naplate PDV-a (15,4 miliona ili 17,3 odsto) i prihoda od akciza (3,2 miliona, odnosno, 9,6 odsto više od plana). Nijesu pomenuli da je tih 18,6 miliona nenadanih prihoda isključivo posljedica vrtoglavog rasta cijena hrane i goriva. Što će se odraziti na standard građana i sposobnost privrede da preživi novu ekonomsku krizu.
U istom saopštenju još jedan interesantan podatak: izdaci budžeta u periodu januar-februar manji su za 51,1 milion (15,1 odsto). To znači da svaki šesti euro iz državne kase planiran za potrošnju u prva dva mjeseca 2022. nije stigao do konačnog korisnika. Za realizovane kapitalne projekte plaćeno je skoro četvrtinu manje od plana, ali to je tek 7,4 miliona od „ušteđenog novca“. Ko čeka ostalih, skoro, 45 miliona?
Dok tražimo odgovor stižu neke, naizgled banalne, informacije. U Upravi prihoda i carina početkom nedjelje nije bilo papira za štampanje rješenja za poreske (carinske) obveznike. U pojedinim ministarstvima nemaju tonera za štampače. Da bi dobili novac (prvu ratu) koji im pripada po osnovu lani usvojenog Zakona o finansijskoj podršci za bivše zaposlene iz sektora rudarske i metalske industrije, pojedini su morali da zaprijete kako će se ulogoriti na trotoaru ispred Vlade. Drugi i dalje strpljivo čekaju, iako je obećani rok za isplatu prošao 31. marta.
Ministar finansija mašta o poslovima sa kriptovalutama. Ministar ekonomskog razvoja najavljuje kandidaturu za gradonačelnika Podgorice. Javni interes ostaje –tuđa briga.
Zoran RADULOVIĆ