Povežite se sa nama

Izdvojeno

TRŽIŠTE RADA NA SJEVERU: U strategijama obećanja, u stvarnosti bijeda

Objavljeno prije

na

Većina lokalnih uprava ne sjeveru je usvojila nove četvorogodišnje strategije zapošljavanja, ali je vrlo vjerovatno da će i ti planovi ostati samo spisak lijepih želja.  S druge strane, uočljiv je veliki broj deficitarnih zanimanja

 

Sjeverne opštine, računajući i Nikšić, početak ove godine dočekale su sa više od 30.000 nezaposlenih. Ukupan broj prijavljenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) u našoj zemlji, u istom periodu bio je oko 57.000. To su podaci iz informacije ZZZ, koja se nedavno našla pred odbornicima pojedinih opština. Za samo godinu, broj onih koji traže posao na sjeveru povećao se za više od 7.000, a na nivou cijele države za oko 10.000. Više od 20, odnosno, 15 posto.

Područna jedinica ZZZ Bijelo Polje, koja obuhvata i opštine Mojkovac i Kolašin, na evidenciji ima 7.232 osobe. Berane i Andrijevica broje 6.253 zvanično nezaposlenih, Plav i Gusinje 2.916, a Pljevlja i Žabljak 3.209. Sjeverne opštine prednjače i kad je riječ o broju osoba sa invalitidetom (OSI), koje treže posao. Najviše lica sa invaliditetom je registrovano u Birou rada Berane 2.559, u Rožajama 2.167, u Bijelom Polju 1.003.

Večina lokalnih uprava ne sjeveru je prije nekoliko mjeseci usvojila nove četvorogodišnje strategije zapošljavanja. Ambicije su ponovo goleme, ali je vrlo vjerovatno da će i ti planovi ostati samo spisak lijepih želja. Međutim, iz strategija, odnosno iz statistike koja se odnosi na tržište rada, očigledno je da značajno smanjenje stope nezaposlenosti nije realano očekivati u dogledno vrijeme.  S druge strane, uočljiv je veliki broj deficitarnih zanimanja, ali se ti obrazovni profili ne nude u srednjim školama na sjeveru.

Prema podacima s početka godine, nezaposlenih u Pljevljima je 3.030, što je za 400 više nego na početku prošle godine. Kako kažu u toj lokalnoj upravi, već u prvoj polovini 2020. godine primijećen je rast broja nezaposlenih za 17,8 odsto. To je, ocjenjuju, između ostalog, posljedica uticaja pandemije uzrokovane virusom korone. U strukturi nezaposlenih preovlađuju oni sa IV stepenom obrazovanja i dugoročno nezaposleni.

„Na osnovu analize podataka iz sekundarnih izvora, informacija i poznavanja situacije na lokalnom tržištu rada, članovi lokalnog partnerstva za zapošljavanje odredili su grupe koje su u najnepovoljnijem položaju na lokalnom tržištu rada. To su korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice, dugoročno nezapošljene žene starosti preko 50 godina sa manje obrazovanja, osobe sa invaliditetom…”, navode u pljevaljskoj lokalnoj upravi. I napominju: „Među te ranjive grupe sapadaju i mladi do 30 godina, bez visokog obrazovanja i nezapošljeno ruralno stanovništvo”.

Opština je, kažu, u dosadašnjem periodu unaprijedila usluge „u pogledu podrške preduzetništvu i smanjenju određenih biznis barijera”. Međutim, konstatuju i da je potrebno raditi „na povećanju svijesti o prednostima udruživanja kroz zadruge, klastere i socijalna preduzeća”, kako bi se bolje iskoristili potencijali za razvoj preduzetništva.

Naši sagovornici objašnjavaju da „kretanje nezaposlenosti, novoprijavljenih na evidenciju ZZZ i oglašavanja slobodnih radnih mjesta ukazuju na deficitarna zanimanja na lokalnom tržištu rada”. Među njima su obrađivači metala, bravari, zanimanja iz sektora PTT saobraćaja i medicinski tehničari. „Među deficitarnim zanimanjima su i zanimanja iz oblasti ekonomije, odnosno ekonomski tehničar i bachelor ekonomije, ali i zanimanja iz oblasti elektrotehnike i računara”, kažu u Pljevljima.

Prema posljednjim podacima, u Plavu je oko 2.150 nezaposlenih. Čak i prije pandemije posao je tražila petina stanovnika te opštine. Nezposlenost je, ipak, rasla naročito tokom 2020. godine. Broj žena bez posla, takođe.

„Zabrinjava veliki broj nekvalifikovanih lica, tačnije onih sa I i II stepenom obrazovanja.  Iz godine u godinu njihov broj se povećava i oni čine oko 52 odsto nazaposlenih. Među nezaposlenim ženama prijavljenim na evidenciji biroa, udio nekvalifikovanih čak je veći od prosjeka i iznosi između 60 i 62 odsto”, piše u Strategiji zapošljavanja te opštine.

U Plavu su deficitarna zanimanja sa visokom stručnom spremom, među kojima su pravnici i učitelji. Fale i farmaceutski i elektroenergetski tehničari, ali i nastavnici geografije, hemije, muzičkog i matematike.

U Andrijevici je trenutno blizu 1.000 nezaposlenih, a među njima preovladavaju oni sa IV stepenom stručne spreme. Čak 43 odsto nezaposlenih žena su bez kvalifikacije. Lokalnu upravu zabrinjava udio dugoročno nezaposlenih u ukupnoj nezaposlenosti. U prvoj polovini 2020. godine ta grupa nezaposlenih je činila oko tri četvrtine. Procenat dugoročno nezaposlenih žena je blizu 78 odsto, piše u andrijevačkim dokumentima o tržištu rada.

I u Kolašinu među nezaposlenima (njih je prema evidenciji ZZZ 1.019) dominiraju žene i to one bez kvalifikacija. I u toj opštini je prethodnih 12 mjeseci značajno povećan broj onih koji traže posao. Podrška razvoju preduzetništva, bolja usklađenostiponude i tražnje na lokalnom tržištu rada i povećanje aktivacije socijalno ugroženih grupa, osnovni su zadaci iz Strategija zapošljavanja te opštine do 2025. godine. „Ukoliko se dostignu ti ciljevi, za četiri godine trebalo bi da broj zaposlenih Kolašinca bude za 35 odsto viši. Pokazatelj uspjeha bio bi i najmanje 260 uključenih u programe obrazovanja i osposobljavanja odraslih, kao i najmanje 20 planova za počinjanje biznisa godišnje”, planiraju u lokalnoj upravi.

Svjesni su, objašnjavaju, paradoksa „da je Kolašin najveće gradilište u državi, a stopa nezaposlenosti je među najvišim”. Deficitarna zanimanja su kuvari, konobari i zanatlije. Obrada drveta, sa većim stepenom finalizacije proizvoda, turizam i poljoprivreda neki su od sektora u kojima postoji mogućnost za otvaranja novih radnih mjesta. Naravno, ukoliko se obistine planovi lokalnih vlasti. Problem te opštine je i nedefinsiana Biznis zona, pa je finalizacija administrativnih poslova vezanih za taj prostor najavljena za ovu godinu.

I u Bijelom Polju se broj nezaposlenih tokom munule godine povećao za skoro 900, pa ih je sada preko 5.000. „Potrebno je povećati ulaganja u znanja, vještine i kompetencije radne snage. Bijelo Polje treba da stremi ka vrhunskim tehnološkim znanjima i ICT vještinama da bi se strateški ciljevi opštine ostvarili, naročito kada je u pitanju dalji razvoj prioritetnih djelatnosti privređivanja”, piše u aktuelnoj četvorogodišnjoj Strategiji zapošljavanja u toj opštini. „Takođe, veću pažnju potrebno je posvetiti aktivaciji dugoročno nezaposlenih lica,  žena, nekvalifikovanih i drugih grupa koje su u najnepovoljnijoj situaciji na lokalnom tržištu rada”.

Bjelopljska, kao i strategije zapošljavanja u drugim opštinama na sjeveru, uglavnom nijesu donijele nove ideje, zahvaljujući kojim bi se popravila porazna statistika o broju onih koji (ne)rade. Kao i ranije u sličnim dokumentima, pominje se otvaranje novih pogona, valorizacija turističkih potencijala, pomoć poljoprivredi i preduzetnicima, podrška ranjivim grupama da započnu svoje biznise. Do sada, slična obećanja rijetko su realizovali lokalne, ali i državna vlast.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo