Unutar nove skupštinske većine traju pregovori oko nasljednika Milana Kneževića na mjestu predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu. DPS bi rado vidio bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića, dok koalicija Crno na bijelo i Socijalistička narodna partija (SNP) na to mjesto pokušavaju pogurati poslanika Dragana Ivanovića
Odbor za bezbjednost i odbranu, kojim je gotovo godinu i po predsjedavao lider Demokratskog fronta Milan Knežević, pamtićemo po čestim saslušavanjima čelnika bezbjednosnog sektora. Na saslušanja se nije odazivao jedino bivši premijer Zdravko Krivokapić, dok je najčešći „gost“ bio tadašnji vicepremijer, a današnji predsjednik Vlade Dritan Abazović.
Pamtićemo i to da je na čelo takvog Odbora izabran poslanik, koji je u tom trenutku bio prvostepeno osuđen za pokušaj terorizma. Kasnije je Apelacioni sud poništio presudu i vratio je Višem sudu na ponovno odlučivanje. Ipak nije baš uobičajeno: funkciju predsjedavajućeg odbora dobila je osoba osumnjičena za terorizam, a pritom je prošla bezbjednosne provjere za tu funkciju.
Riječ je o jednom od najvažnijih tijela u Skupštini. Razmatra predloge zakona, drugih propisa i opštih akata, strategiju i druga pitanja iz oblasti bezbjednosti i odbrane Crne Gore i njenih građana i vrši parlamentarnu kontrolu rada policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost i drugih bezbjednosnih organa i službi. Članovi odbora imaju pristup tajnim podacima iz sektora bezbjednosti, a predsjednik i zamjenik članovi su Vijeća za nacionalnu bezbjednost – krovnog tijela obavještajnog sektora. Odbor vrši nadzor nad Agencijom za nacinalnu bezbjednost, Ministarstvom odbrane, Ministarstvom unutrašnjih poslova i Upravom policije.
Zbog svega toga pripadnici nove većine žele da što prije preuzmu taj odbor. Problem je što koalicioni partneri na čelu tog skupštinskog tijela vide različite ljudi. Najbrojniji partner, Demokratska partija socijalista (DPS), za Kneževićevog zamjenika rado bi vidjela bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića, dok manji partneri Crno na bijelo i Socijalistička narodna partija (SNP) na to mjesto pokušavaju pogurati poslanika Dragana Ivanovića. Pregovori još traju.
Takvu informaciju iznio je in a TV Vijesti aktuelni predsjednik odbora Milan Knežević. On je rekao da je u toku „mrtva trka” da li će Bošković ili Ivanović biti imenovani za predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu.
„Zašto fino ne izađu kao ljudi, potpišu inicijativu za moju smjenu i smijene me, nego preko Administrativnog odbora žele da promijene čitav sastav Odbora za bezbjednost i odbranu i da kažu: ‘Evo, mi nismo smijenili Milana Kneževića’”, rekao je predsjednik Demokratske narodne partije.
On je optužio „kavački klan” da opstruira održavanje sjednice Odbora. Članovi tog odbora nedavno su trebali da saslušaju ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića, direktora Uprave policije Zorana Brđanina, vršioca dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Sava Kenteru, glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i šefa Specijalnog policijskog odjeljenja Predraga Šukovića. Bilo je predviđeno da u „gluvoj sobi” odgovaraju na poslanička pitanja o dokazima koje je Europol dostavio u julu prošle godine, a koji službenika ANB-a Petra Lazovića i policajca Ljuba Milovića povezuju sa kavačkim kriminalnim klanom. Sjednica nije održana jer na zasijedanje nijesu došli članovi iz redova Demokratske partije socijalista – Predrag Bošković i Branko Čavor, koji su još ranije saopštili da će uskratiti kvorum.
„Ne žele da dođu na ovu sjednicu, jer žele da dobiju na vremenu dok se desi moja smjena i kako bi neko drugi preuzeo odbor. Mene u ovom trenutku pokušava da smijeni kavački klan”, rekao je Knežević.
Poslanik DPS-a i bivši premijer Duško Marković odgovorio mu je u TV debati da to što sjednica nije održana, ne znači da se radi o velikoj zavjeri koja dolazi iz partije ili od predsjednika Demokratske partije socijalista, sa ciljem destrukcije. Rekao je i da je normalno da nova vladajuća većina želi ključne odbore u Skupštini.
Poslanica SNP-a Milosava Paunović potvrdila je da je Dragan Ivanović kandidat za nasljednika Kneževića. Ona smatra da bi Ivanović ispunjava profesionalne kriterijume za tu dužnost. „Riječ je o čovjeku koji je dugo godina bio na važnim mjestima u sistemu bezbjednosti, pa stoga smatramo da ga to kvalifikuje da preuzme tu funkciju, koju mora obavljati profesionalac”, istakla je Paunović.
Dragan Ivanović je, na predlog bivšeg premijera Zdravka Krivokapića, vodio Komisiju za analizu rezultata operativnog usklađivanja organa obavještajno-bezbjednosnog sektora u vezi sa događajima na Cetinju, koja je bila formirana pri Birou za operativnu koordinaciju bezbjednosnih službi. U njegovoj biografiji piše da je završio Pravni fakultet. Iako je poznato da je radio u policiji, drugi detalji nijesu poznati.
Predrag Bošković je član Predsjedništva DPS-a, po profesiji je diplomirani ekonomista. Četiri puta je bio ministar, poslanik u više mandata, a sada je član Odbora za bezbjednost. Posljednja njegova pozicija bila je na čelu Ministarstva odbrane, odakle ga je ispratila afera političkog pritiska na kandidate za kadete Vojske Crne Gore. Nepravosnažno je osuđena aktivistkinja te partije Dušica Vulić koja je pred parlamentarne izbore 2020. u ime DPS-a obećavala kandidatima za Vojsku Crne Gore da će dobiti posao u zamjenu za glasanje za tu stranku. Podgoričko tužilaštvo u tom postupku nije proširilo istragu iako je bilo indicija i izjava o umiješanosti drugih osoba visokopozicioniranih u MO.
U trenutnom sastavu Odbora za bezbjednost su, pored Boškovića i Ivanovića i poslanici Mevludin Nuhodžić (DPS), Vladan Raičević (PzP), Dragan Krapović (Demokrate), Boris Bogdanović (Demokrate), Miloš Konatar (URA), Branko Čavor (DPS) i Ivan Brajović (SD).
Ponovno suđenje tek u septembru
Početak suđenja za slučaj „terorizam“ odložen je za 5. septembar zbog zahtjeva za izuzeće specijalnog tužioca Saše Čađenovića. Zahtjev su podnijeli branioci Andrije Mandića i Milana Kneževića – advokati Dušan Radosavljević i Miroje Jovanović. Advokati se pozvali na izjavu advokata Tobi Kedmana iz Londona koji je zastupao Džozefa Asada, na kojeg je na sastanku sa Čađenovićem, Katnićem i tadašnjim potpredsjednikom Vlade Zoranom Pažinom vršen pritisak.
„Dali su mu spisak pitanja i moguće odgovore kako treba da odgovori Asada, i da optuži Kneževića i Mandića“, rekao je Radosavljević.
U javnom suđenju pred Višim sudom, koje se prenosilo na gotovo svim lokalnim televizijama, a pomno su pratili i komentarisali domaći i inostrani zvaničnici, optuženi u ovom predmetu osuđeni su 2019. godine na skoro 70 godina zatvora. Apelacioni sud 2021. Ukinuo je prvostepenu presudu kojom su osuđeni Mandić i Knežević, te dvojica ruskih državljana i bivši komandant srpske žandarmerije Bratislav Dikić, jer su u presudi počinjene bitne povrede odredaba krivičnog postupka.
ANB prisluškuje lidere Demorkatskog fronta?
Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) bez naloga Vrhovnog suda nadzire trojicu lidera Demokratskog fronta – Milana Kneževića, Andriju Mandića i Nebojšu Medojevića. To je saopštio Milan Knežević nakon odložene sjednice Odbora.
„Ponovo smo stavljeni na mjere tajnog nadzora, bez odluke Vrhovnog suda i sumnjamo za potrebe upravo kavačkog klana, koji smo najviše mi prozivali prethodnih godina i ukazivali na njihovu spregu sa policijom, tužilaštvom i vrhom države. Zato pozivam Vrhovni sud i Sudski savjet da se izjasne da li postoji zakonita odluka na osnovu koje smo ponovo stavljeni na mjere tajnog nadzora”, rekao je Knežević.
Tvrdi da ANB prisluškuje njihove mobilne i fiksne telefone, telefone u stranačkim prostorijama i nadzire im elektronsku poštu
Ivan ČAĐENOVIĆ