Povežite se sa nama

Izdvojeno

TRI DECENIJE OD ZLOČINA U ŠTRPCIMA: Bez mezara, prava i pravde

Objavljeno prije

na

Od 20 ubijenih putnika voza Lovćen, nađeni su posmrtni ostaci samo četiri žrtve. Porodice čekaju da sahrane svoje najbliže, da se otkriju nalogodavci, osude počinioci, da društvo pomogne, zapamti, opomene da se ne ponovi

 

„Crna Gora još nije izašla iz voza zla u Štrpcima“, poručio je predstavnik porodica putnika, književnik Edin Smailović ispred spomen obilježja žrtvama zločina u Štrpcima u Bijelom Polju.

O ovom se zločinu ne uči u školama. Počinili su ga 27. februara 1993.  pripadnici Vojske Republike Srpske, koji su na željezničkoj stanici Štrpci, na teritoriji BiH, zaustavili voz koji je saobraćao na redovnoj liniji Beograd–Bar. Iz njega su izveli, a zatim opljačkali i odveli na obalu Drine i ubili 20 putnika, od kojih je 18 bilo Bošnjaka, jedan Hrvat, a jedan je do danas  nepoznat. Esad Kapetanović, Ilijaz Ličina, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tomo Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedno nepoznata osoba. Od njih dvadeset, osam je bilo iz Crne Gore. Najstarija žrtva imala je 59 a najmlađa 16 godina.

Nakon 30 godina za ovaj zločin su pravosnažno osuđena samo dva pripadnika interventne čete Osvetnici Višegradske brigade Vojske Republike Srpske. Nebojša Ranisavljević je pred Višim sudom u Bijelom Polju 2003. godine osuđen na kaznu zatvora od 15 godina. Mićo Jovičić sa Tužilaštvom BiH 2016. zaključio sporazum o priznanju krivice, i dobio pet godina zatvora. Njihovog komandanta Milana Lukića, Haški tribunal je osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog ratnih zločina u Višegradu, ali on nije procesuiran za zločin u Štrpcima.

„Na pretresu ratnom zločincu Ranisavljeviću, kao zastupnik porodica žrtava postavio sam jednostavno pitanje: ‘Objasnite nam, te ljude nijeste poznavali, nijesu vam ništa skrivili, zbog čega ih pobiste?’. On je na to, bez oklijevanja, odgovorio: ‘Pa oni su Turci, rekli su nam da Turke treba ubijati’. Na takav odgovor, šta mi je drugo ostalo osim da mu kažem: ‘Nebojša, i ti si nečija žrtva’, kazao je Velija Murić, advokat i pravni zastupnik porodica, na konferenciji Otmica u Štrpcima – zločin u nastavcima koju su organizovali Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori i Centar za građansko obrazovanje (CGO).

U Crnoj Gori nijesu pokrenute druge istrage povodom ovog zločina.  Ranisavljević je u svom svjedočenju kao učesnike u akciji pominjao i „Crnogorca“, „Pijanog Slovenca“, Milana „Čačka“, Acu Šimšića, Željka Marjanovića, Bogdana Šekarića, Vidakovića, Tanovića, Gorana i Mitra „Četnika“, protiv kojih su još 1998. godine krivičnu prijavu podnijeli advokati Dragan Prelević i Aleksandar Cvejić, koje je Fond za humanitarno pravo iz Beograda angažovao da zastupaju porodice žrtava.

„Do sada ni pred jednim sudom nije procesuiran niko od nalogodavaca i onih koji su znali da će se zločin dogoditi, a ništa nisu učinili da ga spriječe. U krivičnom postupku protiv Ranisavljevića u Crnoj Gori, utvrđeno je da je otmica u Štrpcima bila planirana i da je o tome unaprijed bio obaviješten generalni direktor Željezničko transportnog preduzeća  Beograd Milomir Minić, koji je o tome obavijestio Ministarstvo odbrane Republike Srbije, MUP Srbije, Službu državne bezbjednosti Srbije i Vojsku Jugoslavije“, navode u saopštenju predstavnika Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava (CKP).

Mirsad Rastoder, predsjednik Foruma Bošnjaka, za Monitor kaže da je sve rađeno da se sakrije istina i zatru tragovi: „Da nije bilo svjedočenja izvjesnog Dušana Petrovića iz Despotovca u Podgorici, a potom hapšenja Nebojše Ranisavljevića 1996, vjerovatno se ne bi desila ni ova skorašnja suđenja u Sarajevu i Beogradu od 2015, odnosno 2018.  Činjenica da su, i nakon tri decenije, pravosnažno osuđena samo dvojica saučesnika u zločinu protiv civilnog stanovništva dovoljno govori o namjeri vlastodržaca da se izbjegne komandna odgovornost“.

U otmici je učestvovalo između 25 i 28 počinilaca, od kojih je do sada samo 15 procesuirano, izjavila je Tea Gorjanc-Prelević, izvršna direktorka Akcije za ljudska prava. Sud BiH je 21. oktobra 2022. prvostepeno osudio sedam pripadnika Vojske RS na po 13 godina zatvora za zločin u Štrpcima. Osuđeni su kao saizvršioci: Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović. Luka Dragičević oslobođen je optužbe da je kao komandant Druge podrinjske brigade iz Višegrada naređio ovaj zločin.

„Ne čudi što Sudsko vijeće u Sarajevu nije uspjelo potvrditi krivicu Luke Dragićevića, komandanta Druge podrinjske brigade iz Višegrada, u čijem sastavu je djelovala jedinica koja je izvršila otmicu iz brzog voza. Kao i onda tako i danas važno je izbjeći komandnu odgovormost, jer je to relano mogući trag i do nalogodavaca“, ističe Rastoder.

Isti sud BIH je 19. januara 2023. izrekao prvostepenu presudu kojom je Bobana Inđića osudio na 15 godina. Sudsko Vijeće je utvrdilo da je van sumnje dokazano da su civili u večernjim satima u fiskulturnoj sali škole tučeni i skinuti u donji veš, a potom prevezeni do spaljene kuće u selu Mršići, gdje je Lukić iz vatrenog oružja ubio njih 18, dok je Inđić stajao pored njega, a da su dvojicu civila ubili drugi prilikom pokušaja bjekstva. Tijela ubijenih sjutradan su bačena u Drinu.

Viši sud u Beogradu – Odeljenje za ratne zločine, 7. februara ove godine osudilo je optužene Gojka Lukića na 10 godina zatvora, Duška Vasiljevića na 10 godina, Jovana Lipovca takođe na kaznu od 10 godina i Draganu Đekić na kaznu zatvora od pet godina. Kazna im je izrečena zbog krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Sud je saopštio da im je u izrečene kazne zatvora uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 5. 12. 2014. do 19. 03. 2015. godine, kada im je pritvor ukinut. Oni su i dalje na slobodi.

„Čudno je da jedan broj lica koja se pominju u svjedočenjima nikada nijesu procesuirana. Po istom krivičnom zakonu SFRJ, nedopustive su presude ispod 15 godina zatvora za bilo kojeg od učesnika otmice i svirepe likvidacije nevinih putnika. Posebno ne možemo da razumijemo sudije u Beogradu, koji su najpozvaniji da zaštite i sudsko i ljudsko dostojanstvo u ovom slučaju. Po 10 godina za zločin nad civilima, sramna je imitacija pravde i uvreda“, naglašava Rastoder. I programski direktor Građanske alijanse (GA) Milan Radović ocijenio je da su presude u suđenjima za zločin u Štrpcima „sramno niske“.

Djelovi posmrtnih ostataka Halila Zupčevića otkriveni su krajem 2009. na u jezeru Perućac. Na istom mjestu godinu kasnije nađeni su posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Ilijaza Ličine. Duže od deceniju, porodice uzaludno apeluju da se u jezeru pokušaju naći i ostaci ostalih žrtava.

„Porodice ubijenih konstantno su u agoniji čekanja i emotivne torture. Ostavljenje, tri decenije grizu sebe i svaku nadu za oporavak. Dosta ih je od tuge svisnulo. Mlađi su pokušali da se nađu u tuđini, ali ni to ne pomaže. Za njih bi najlakše bilo da februara nema u kaledaru. Da nestane, da ne postoji više! Možda bi sa njim nestao bol koji ih ubija zbog duboko zapretanih osjećanja izguba bez mezara, bez prava i pravde“, objašnjava Rastoder.

On naglašava da je izostala stalna humanitarna pomoć za porodice, da su samo dvije osobe  iz ovih porodica zaposlene u lokalnim ili državnim služnama. „Ko nije bar jednom vidio gluvonijeme Veru i Halila Kapetanovića kako plaču za sinom Esadom, ili neku drugu majku i sestru, taj nije osjetio neizrecivu bol iz dubine duše. Bol koji se iznova javlja svakom glorifikacijom zločinaca“, kaže Rastoder.

Akcija za ljudska prava, Centar za građansko obrazovanje i Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava apelovali su da se konačno procesuiraju nalogodavci i svi neposredni izvršioci zločina, da se preduzme temeljna potraga za posmrtnim ostacima žrtava, da Crna Gora izmjenom zakona obezbijedi socijalnu zaštitu porodicama stradalih i da se ovaj slučaj uvede u obrazovanje novih generacija.

„Ni posle smjene vlasti dugogodišnje koalicije na čelu sa Demokratskom partijom socijalista, ni nove vlade premijera Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića ništa nisu uradile da pomognu porodicama žrtava“, kazali su Tea Gorjanc-Prelević, izvršna direktorica HRA, Daliborka Uljarević, izvršna direktorica CGO i Velija Murić, predsjednik Crnogorskog komiteta pravnika za ljudska prava.

Rezolucija o zločinu u Štrpcima, koji su inicirale porodice žrtava, sadrži neispunjene zahtjeve koje su svih ovih decenija upućivali na razne adrese: traganje i osuda za učesnike i nalogodavce ovog zločina, potraga za posmrtnim ostacima žrtava, čuvanje sjećanje na zločine, materijalna potpora porodicama žrtava, kako bi izašle iz stanja društvene i socijalne izolacije, u koju su dovedene činom zločina, nalaženje pravnog mehanizma za dodjeljivanje statusa civilnih žrtava rata porodicama.

Rezolucija od maja u Skupštini čeka da dođe na red za raspravu.

 

Čekanje

Mirsad Rastoder ovako za Monitor govori o žrtvama iz Crne Gore i sudbini njihovih porodica.

Esad Kapetanović iz Bijelog Polja, imao je svega 19 godina a odveden je iz voza kada je iz Beograda pošao da se odazove vojnom pozivu, da odsluži redovni vojni rok. Njegov otac Hasib i majka Vera, gluvonijemi, i danas kao da ga čekaju. Alija, brat otetog, oženjen, pokušava da održi porodicu. Sestra je otišla u Holandiju.

Iljaz Ličina iz Bijelog Polja, imao je 43 godine, u vozu je zatečen dok se vraćao s posla da obiđe porodicu. Ostavio je suprugu i čletvoro djece, danas ih je troje. Samo najmlađi je u Crnoj Gori.

Fehim Bakija iz Bijelog Polja, imao je 43 godine, radio je u Beogradu. Ostavio je suprugu Elfiju, nezaposlenu, sa troje djece. I danas preživljavaju radeći kod privatnika kad ima posla.

Šećo Softić iz Bijelog Polja, radnik ŽTP, imao je 48 godina, otet je dok se porodici vraćao sa posla. Ramzija, supruga otetog Šeća, nezaposlena, živi kod sinova, koji su u potrazi za egzistenciom odselili u Bar. Sinovi Džemal i Esad su nezaposleni.

Rifat Husović iz Bijelog Polja, imao je 26 godina kada je otet i ubijen. Njegova mlada supruga, nevjesta, poslije izvjesnog perioda vratila se u rod.

Senad Đečević iz Bara, imao je 16 godina. Čekali su ga majka Đurđina i sestra Dženeta. Đurđina je preminula, a sestra Dženeta je udata.

Halil Zupčević (49) bio je izbjeglica iz Trebinja sa boravištem u Rožajama, njegova supruga sa djecom, kao izbjeglica otišla je 1994. u Švedsku. 

Ismet Babačić iz Podgorice, imao je 30 godina kada su otmičari prekratili njegovu mladost. Vraćao se s poslovnog dogovora na Zlatiboru. Ostavio je mladu suprugu, oca, majku, brata i sestru.

Jusuf Rastoder iz Savin Bora, Petnjica, imao je 45 godina, radio je u Beogradu na građevini. Ostavio je bolešljivu suprugu i sedmoro maloljetne djece. Od njih danas bitiše sedam porodica uglavnom u stanju socijalne potrebe.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZORAN ĆOĆO  BEĆIROVIĆ, OSVAJANJE MOĆI: Nasilniku vlast daje mahove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako je Zoran Bećirović postao toliko važan, bogat i, izgledalo je do prošlog ponedjeljka, nedodirljiv? Potraga za tim odgovorom vraća nas više od dvije decenije unazad. Počinje u Moskvi, nastavlja se u Budvi pa doseže, preko Kolašina, do obronaka Bjelasice. Konstanta u priči je Milo Đukanović

 

 

Nakon nedavnog, verbalnog i fizičkog, napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, kontroverzni kolašinski biznismen Zoran Bećirović nalazi se u pritvoru, skupa sa Mladenom Mijatovićem. Njegovi poslovi ne stoje. Država nastavlja da ih pomaže.

U  predloženom zakonu o budžetu za narednu godinu, u dijelu kapitalnog budžeta, imamo najavu više planiranih državnih investicija u poslove koji se direktno dotiču i Bećirovićevih poslovnih interesa na Bjelasici. Za izgradnju garaže za potrebe skijališta Kolašin 1450 i 1600, koja se gradi u podnožju Bećirovićevog skijališta (Ski centar Kolašin 1450), na zemlji koju je država otkupila od njega, nakon što je on postao njen vlasnik u sumnjivom stečajnom postupku (vidjeti dalje u tekstu), država će naredne godine uložiti milion, deset hiljada i jedan euro (podatak iz prijedloga zakona o budžetu za 2025: 1,010,001.00 eura).

Dodatno, izgradnja hidrotehničke infrastrukture za potrebe Ski centra Kolašin 1600 i Kolašin 1450 sa osnježavanjem  mogla bi nas koštati 2.000.001eura. Pod uslovom da se prethodno riješi spor sa mještanima koji se protive ideji da, potencijalno, ostanu bez vode da bi skijališta sa njihovih izvorišta punila akumulacije za vještačko osnježivanje staza. Na popisu kapitalnih investicija koji će se realizovati naredne godine nalazi se i projekat “glavni kolektor i fekalna kanalizacija Ski centar Kolašin 1400” vrijedan pola miliona eura. Okruglo.

Ima još. Opština Kolašin i kompanije Ski rizort Kolašin 1450 i 1600 (Bećirović je suvlasnik u obije) potpisali su ljetos Ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa komunalnim opremanjem građevinskog zemljišta na lokacijama u neposrednoj blizini dva skijališta. Suština Ugovora, objašnjavaju verzirani, je ta da Bećirović gradi infrastrukturu koju je trebalo da finansira i izgradi Opština, a da zauzvrat bude oslobođen plaćanje komunalnih naknada za planirane objekte na Bjelasici. Prema važećim planskim dokumentima tamo će se graditi oko 50 hotela i nekoliko desetina vila, a Bećirović se  pomenutim Ugovorom zaštitio i od eventualnog povećanja cijene komunalija u budućnosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

BUDVANSKI IZBORNI MARATON: Treći put bog (ne)pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Budve na biračkim mjestima nisu kaznili vinovnike političke krize u svom gradu, odgovorne za nefunkcionalnu administraciju, blokirane institucije, komunalni haos, saobraćajni kolaps, koketiranje sa kriminalom, atmosferu straha i prostakluka svake vrste

 

 

Ni ponovljeni lokalni izbori u Budvi, po svemu sudeći, neće doprinijeti prevazilaženju dramatične političke krize koja potresa ovaj grad u poslednje dvije godine. Na proteklom izjašnjavanju preko 19.000 Budvana sa pravom glasa, u nedjelju 17. oktobra, za izbor odbornika , nije se desio obrt koji bi razriješio pat poziciju sa prethodnih izbora odrzanih u maju ove godine.

U maju je vladajuća koalicija u Budvi izašla na izbore u dvije kolone. Nadmetale su se dvije grupacije, nastale iz jedistvenog Demokratskog fronta, lidera Mila Božovića:  lista Za budućnost Budve koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro i lista Za naš grad, na čelu sa Nikolom Jovanovićem, tadašnjim predsjednikom SO Budva. Osvojile su  po 9 mandata. Imale su kvalifikovanu većinu od 33 odbornička mjesta, potrebnu za formiranje vlasti, ali se tokom dvomjesečnih pregovora nisu mogli dogovoriti oko podjele vlasti, niti napraviti samostalne koalicije sa drugim strankama koje su izašle na izbore. Pregovori ove dvije grupacije bili su mučni, obilovali su najprizemnijim međusobnim  optužbama i uvredama, ostavivši daleko ispod radara brigu za funkcionisanje grada tokom turističke sezone. Jedino rješenje bilo je ponavljanje izbora.

Na novembarskim izborima rezultati su se, kao preslikani, poklopili sa onima iz maja. Lista Mladena Mikielja je osvojila najveći broj glasova birača, 2.979 koji su donijeli istih 9 mandata. Lista koju predvodi Nikola Jovanović, dobila je povjerenje 2.907 gradjana Budve i ponovo 9 odborničkih mjesta.

Treća po snazi politička partija u Budvi Demokratska partija socijalista ponovila je majski rezultat od 7 mandata, sa nešto više glasova birača. Četvrta od osam prijavljenih lista, izborne koalicije Demokrata Crne Gore i Pokreta Evropa Sad –PES, koju je predvodila Dragana Kažanegra Stanišić, jedina žena na budvanskoj izbornoj utrci, osvojila je 3 odbornička mjesta i zabilježila dupli pad u roku od samo 6 mjeseci.

Ni preostale dvije liste nisu značajno promijenile skor iz maja. SDP u koaliciji sa SD i LP, nosilac liste Petar Odžić,  osvojio je mandat više:  umjesto jednog sada raspolaže sa dva.  URA sa Blažom Rađenovićem, jedva je zadržala svoj uobičajeni jedan mandat.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SLUČAJEVI GREČIN I PELINJAGRA: Državni nemar opet da plate građani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije. Mjesec prije toga, Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela

 

Nije mali broj primjera da su crnogorski tužioci nemarom, neznanjem ili svjesnom opstrukcijom istraga doveli do pada optužnica na sudu. Javnost je posebno bila u prilici slušati o milionskim odštetama pripadnicima klanova Šarić i Kalić, i pored toga što su u drugim državama njihovi šefovi pravosnažno osuđivani za teška krivična djela.

Osim domaćih tužbi i međunarodnih arbitraža, nedavno su u sudovima zaprimljene i tužbe stranih državljana koji su nezakonito zatvarani ili pretrpjeli maltretiranje državnih službenika.  Prošle sedmice je objavljeno da je ruska antiratna aktivistkinja Inga Pelinjagra podnijela tužbu protiv Crne Gore zbog bespravnog lišenja slobode na zahtjev Rusije.

Mjesec prije toga,  Crnu Goru je tužila Katarina Pindak za iznos od 1,17 miliona eura,  za naknadu materijalne i nematerijalne štete i torture koju je doživjela, nakon što ju je crnogorska policija navodno spasila od trafikinga osumnjičene kriminalne grupe američkog državljanina Vitalija Grečina. Policija je u akciji sprovedenoj 31. oktobra tvrdila da je spasila 18 djevojaka (državljanki Ukrajine, Rusije i Izraela) iz luksuznog Hotela Ridžent u Porto Montenegru u Tivtu u kome je Grečin zakupio čitav sprat.

Policija i tužiteljka Ana Kalezić tvrde da su djevojke bile žrtve trafikinga. Pravna zastupnica osam djevojaka (uključujući i Pindak) je nedavno podnijela Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Tivtu krivičnu prijavu protiv NN lica zaposlenih u Upravi policije – Odjeljenje bezbjednosti Tivat zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Policajci su, navodi se, prekoračili  ovlašćenja i nehumano i ponižavajuće se odnosili prema djevojkama. Kao dokaz se navode izjave iz spisa Višeg državnog tužilaštva u Podgorici (Kti br. 149/23).

O ovom navodnom slučaju trafikinga ljudi, Monitor je već pisao. Suđenje je zakazano za 28. novembar u Višem sudu. Optuženi Grečin i dva državljanina Ukrajine i jedan Rusije u pritvoru su već više od godinu dana. Spisi predmeta u koje smo imali uvid,  pokazuju da djevojke tvrde da su došle dobrovoljno na foto sesije za koje su naknadno dale pisani pristanak u za to predviđenim formularima . Kod svih su nađena putna dokumenta i znatne količine novca što je nesvakidašnji slučaj u trafikingu ljudi. Od 15 saslušanih, njih 10 je imalo ozbiljne primjedbe na policijsko ponašanje. U iskazima datim u novembru prošle i januaru i februaru ove godine, one opisuju ponašanje policije kao „grubo“, „užasno“ i „surovo“, i da su tretirane ne kao žrtve trafikinga već kao osumnjičene.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo