Sporazum koji su 30. marta 2019. godine postigli organizatori Građanskih protesta Odupri se, i svih trideset devet poslanika opozicije, je početak jednog kraja. Kraja velike istorijske traume i začaranog kruga neslobode i nasilja. Ali je ovaj sporazum, vinstončerčilovski rečeno, u isto vrijeme, i kraj jednog početka
Čak i nezavisno od daljeg toka i konačnog ishoda, koji je i dalje neizvestan, 30. mart 2019. već je postao jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji Crne Gore, a svakako u njenih potonjih trideset godina, nakon teške obnove postkomunističkog višestranačja. I to ne samo zbog činjenice, da su tog dana, na Trgu nezavisnosti, u centru Podgorice, inicijatori i organizatori Građanskih protesta Odupri se, plus svih tridesetdevet poslanika opozicije, što je skoro polovina od ukupnog broja poslanika Skupštine Crne Gore, plus svekolika masa slobodnih građana, usvojili „Sporazum za budućnost“, jednu vrstu novog društvenog ugovora Crne Gore, nego, još više, zbog glavnog cilja i izabranog puta ovog sporazuma, odlaska aktuelne oligarhije, organizovanja prvih slobodnih izbora, i vlade građanskog jedinstva, kao najboljeg načina da se do svega ovoga dođe mirnim putem.
Ako je poslednja subota 30. marta 2019. predstavljala vrh protesta, međutim, onda su prva i treća subota istog meseca, predstavljale kritički preludij za ovaj vrh. Najpre, u subotu 2. marta, za subotu 16. marta, organizatori protesta najavili su apokaliptičku ili-ili formulu „Ne razilaziti se do ispunjenja zahtjeva“, a zatim, samo par dana uoči najavljene formule, radi izbegavanja mogućih pa i verovatnih nasilnih provokacija vladajućeg režima, od ove formule su odustali. Od nekih opozicionara, zbog toga su oštro kritikovani, kao oni koji ne ispunjavaju obećanja, a od nekih, još oštrije, kao izdajnici, ili, čak, ubačeni elementi režima, ali je istina u ovoj stvari sasvim suprotna, odustajanjem od apokaliptičke ili-ili formule, organizatori su samo pokazali, nešto što je u Crnoj Gori dosta retko, da nisu sujetni i fiksirani dogmatici, i da dobro razumeju, sve kompleksnosti, dubine i rizike velike crnogorske traume.
A ove kompleksnosti, dubine i rizici, najmanje su dvostruki. Istorijski i na njih nadovezani aktuelni. Istorijski, da ne idemo dalje, a mogli bismo da idemo i mnogo dalje, samo u poslednjih sto godina, Crna Gora je zemlja, poprište i žrtva permanentnog građanskog rata: 1918, 1941, 1948, 1991. I aktuelni, 1989-2019, trideset godina nesmenjene i nesmenjive, korumpirane, oligarhijske i nedemokratske vlasti DPS. Koja je glavni ako ne i jedini aktuelni eksploatator, organizator i egzekutor ove velike, zapravo najveće i najnesrećnije istorijske traume jednog naroda. Kada i ovih dana čovek čuje drugu generaciju, mlade, podmladak monstruma DPS, ne može a da se ne zabrine za budućnost ove zemlje. Pravo na nužnu odbranu postoji i u krivičnom pravu, pa naravno ostaje i u politici i u istoriji, ali je u ovakvoj zemlji, obaveza svakoga ko je minimalno razuman, da učini sve što je u njegovoj moći, da izbegne nasilje.
I samo to je ono što su učinili organizatori protesta kada su odustali od one formule. I ono što je na kraju omogućilo novi istorijski sporazum. A ovaj sporazum je samo početak jednog kraja. Kraja velike istorijske traume i začaranog kruga neslobode i nasilja. Ali je ovaj sporazum, vinstončerčilovski rečeno, u isto vreme, i kraj jednog početka. Početka slobode, slobodnih izbora i demokratije, kao najboljeg isceljenja, katarze, od svake neslobode i nasilja. I to za sve, a ne samo za neke. Što pre ovo shvate u DPS to bolje za sve, pa i za DPS. S tim što akterima i potpisnicima novog istorijskog sporazuma, ne ostaje samo da čekaju na DPS. Naprotiv, i cilj, slobodni izbori, i put, bojkot neslobodnih izbora, sami po sebi, pa i bez DPS, toliko su zahtevni, i, za Crnu Goru, novi, da već od prvog dana, pa do konačne realizacije sporazuma, traže permanentnu pobunu, akciju i kreaciju. Svakoga dana, a ne samo dana D.
Milan POPOVIĆ