U jednom javnom istupanju, neposredno nakon što je izabran za predsjednika, Donald Tramp je napravio znakoviti lapsus. Govoreći o SAD-u, umjesto riječi država (country) upotrijebio je riječ firma (company). Iako se odmah ispravio, već tada mi je bilo jasno da Tramp u svom razmišljanju poistovijećuje upravljanje državom sa upravljanjem firmom. Shvatio sam da onaj ko želi da razumije (i predvidi) Trampove buduće političke poteze, mora imati dobar osjećaj za to kako je Tramp vodio svoj biznis.
Mislim da je suština Trampovog modela poslovanja u ovoj opservaciji: Tramp je bio medijski najpoznatiji američki milioner, iako nije bio ni blizu toga da bude najbogatiji. To znači da ključ Trampovog uspjeha nije bio u tome koliko novca ima na bankovnom računu, što, uostalom, ni dan danas niko ne zna s obzirom da je odbio da objavi sve svoje poreske prijave.
Trampov najznačajni poslovni proizvod je bio njegov imidž tj. njegovo ime kao brend. Mnogi preduzimači su gradili nebodere po Njujorku, ali je ipak najprestižnije živjeti u onom koji je izgradio Tramp. U Las Vegasu ima mnogo hotela-kockarnica koje, da bi privukle goste, moraju da rekreiraju čitave gradove, Veneciju, Pariz, Njujork, pa čak i civilizacije, kao što je drevni Rim, a Tramp ima samo svoje ime uklesano zlatnim slovima na vrhu fasade i to je to. Hotel godinama odlično posluje. Kako je to moguće? Kako je Tramp postao takav magnet popularnosti?
Po mom mišljenju, Trampova popularnost se zasniva na tome što je već decenijama svojim ponašanjem doveo do toga da konstantno bude u žiži medija. Provokativno je ulazio u sve političke i biznis kontroverze i kada bi primijetio da gubi, pokušavao je da poremeti ili promijeni pravila igre. Zbunjivao je konkurente i moguće partnere, odvlačio njihovu pažnju, laskao im i prijetio, češće od svega blefirao, sve u cilju da ih psihološki nadvlada i navede da vide njegovu ponudu kao najbolji mogući izlaz iz date situacije. To su glavni principi Trampovog „umijeća pregovaranja”, o kojima je čak objavio i knjigu (koju je, naravno, pisao neko drugi po njegovim usmenim instrukcijama). Svi koji prate Trampov tviter znaju da on često jedva gramatički pravilno sroči i tih nekoliko rečenica. A, inače, njegov vokabular je na nivou složenosti osmog razreda osnovne škole. Međutim, kao što se iz Trampovog primjera da zaključiti, za sudbinu multi-milionskog biznisa, to ne mora da bude toliko bitno.
Druga je priča kako će se Trampov metod upravljanja odraziti ne samo na sudbinu jedne velike svjetske sile, nego i čitavog svijeta. Upravo ovih dana vidimo krupnu dozu primjene Trampovih principa na globalnoj političkoj pozornici. Priznavanje Jerusalima za isključivo izraelski glavni grad, izlazak iz nuklearnog dogovora sa Iranom, trgovinske razmirice sa Evropom i Azijom, igra vruće-hladno u vezi samita sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong-Unom. Sve su to žestoki nasrtaji na postojeći globalni status kvo u već poznatom Trampovom stilu. To što za njega očigledno predstavlja regularni modus operandi izgleda kao noćna mora za političke elite drugih država.
Upravo su se oko toga složili na nedavnom ekonomskom samitu u Sankt-Peterburgu, inače formalni geopolitički protivnici, domaćin, ruski predsjednik Vladimir Putin i njegovi gosti,
francuski predsjednik Emanuel Makron i japanski premijer Šinzo Abe. Nije tajna da slično misle i kineski predsjednik Si Đinping i indijski premijer Narendra Modi.
Za sada nije dovoljno jasno na koji način će oni reagovati na Trampovo provokativno ponašanje. Da li će nastojati da se pojedinačno, iza leđa drugih, dogovore sa Trampom ili će se svi zajedno organizovati protiv njega? Tramp naravno računa na ovo prvo, a vjerovatno misli da ni ovo drugo nije previše strašno za SAD. On iz ličnog iskustva zna da se i poslije bankrota firma može uspješno oporaviti. Velika je, međutim, razlika između poslovnog bankrota i nuklearne apokalipse.
Filip KOVAČEVIĆ