Na tri trosjeda u kabareu sarajevskog Pozorišta mladih, u jednoj ratnoj noći, uz zvuke granata smislili smo da osnujemo Sarajevski ratni teatar – SARTR. Nažalost, od nas četvorice koji smo ga osnovali (Safet Plakalo, Dubravko Bibanović, Đorđe Mačkić i Gradimir Gojer) jedini još ispunjavam ovozemaljske dane
Trideset je godina prošlo, a kao da je bilo jučer…
Na tri trosjeda u kabareu sarajevskog Pozorišta mladih, u jednoj ratnoj noći, uz zvuke granata smislili smo da osnujemo Sarajevski ratni teatar – SARTR. Nažalost, od nas četvorice koji smo ga osnovali (Safet Plakalo, Dubravko Bibanović, Đorđe Mačkić i Gradimir Gojer) jedini još ispunjavam ovozemaljske dane…
Kao u dragi spomenar u ovaj Periskop bilježim nekoliko sjećanja na tri desetljeća od prve predstave – Sklonište, kojom se naše čedo osovilo na teatarske noge.
U prvim sezonama režirao sam drugu SARTR-ovu premijeru. Sa okupiranog dijela Sarajeva slao mi je Zlatko Topčić tekst Kako Musa dere jarca… Sa ansamblom, brojnim za prilike u kojima je predstava nastajala, sakupio sam respektabilan raznogodišnji, raznogeneracijski personaž, predvođen Miodragom Trifunovom. Pitku priču o snovima i javama velikog bh. pjesnika Muse Ćazima Ćatića publika je odlično primila i pljeskom ispratila, ne samo na premijeri već i na svim reprizama.
Drugo moje SARTR-ovsko teatarsko iskustvo vezano je za zahtjevan, iznimno izazovan tekst Ežena Joneska Stolice. Teško mi se opredjeliti da li je bolja bila Kaća Dorić kao Stara ili Zoran Bečić kao Stari ili pak Riad Ljutović u ulozi Govornika…
Suvremenoj bh dramatici se vraćam na sceni Sarajevskog ratnog teatra inscenirajući tekst o posljednjoj bosanskoj kraljici Katarini Kosači, sa fenomenalnom Selmom Alispahić u naslovnoj i glavnoj ulozi! Možda je to i jedna od mojih ponajboljih sarajevskih režija.
SARTR je, posebno predstavom Ay Karmela, protagonirao jedan avangardno orijentiran teatarski izraz, pa je uspostavio visoku ljestvicu kad je kazališno traganje u pitanju…
Tragali smo za teatarskom tajnom svi mi koji smo gradili tri desetjeća dugu tradiciju Sarajevskog ratnog teatra.
Valja kazati da su velike kreacije u tom periodu ostvarili Dragan Jovičić, Selma Alispahić, ali i Kaća Dorić, Zoran Bečić, Alban Ukaj, pa scenograf i kostimograf Vanja Popović. Redatelji Robert Raponja, Aleš Kurt, Dubravka Zrnčić Kulenović, koja je itekako zaslužna i za razvoj lutkarskog segmenta ovog kazališta.
U adaptiranoj zgradi negdanjeg centra društvenih djelatnosti, SATR je obogatio ukupnu kulturnu ponudu Sarajeva, a ne samo teatarski život, nizom izložbi, literarnih večeri i poliartističkih programa.
U jednom dužem periodu SARTR je očuvao lutkarstvo u Sarajevu.
Doprinos našeg kazališnog čeda traganju za tajnom histrionske igre u njenom najsupstancijalnijem vidu nastavio se iskazivati kroz najmlađe redateljske generacije, koje predvodi Selma Spahić.
U trećoj deceniji djelovanja ovog najmlađeg sarajevskog teatarskog organizma artikulira se i dalje ono što je za živo kazalište najvažnije: tragalački refleks, iskazivan kroz sintagmu velikog redatelja Bore Draškovića ispisanu u naslovu njegove knjige eseja Promena.
Ta promjena, to suprotstavljanje kazališnim okaminama, očuvali su svježinu produkata SARTR-ovog djelovanja, pa ovo kazalište nastavlja stazama eksperimenta kao temeljne estetske legitimacije, što SARTR čini preznačajnim faktorom kulturne ponude suvremene, ovovremene BiH.
Teatarski vitalitet koji je ispoljavao i ispoljava SARTR najpozitivniji je incident posljednjih decenija.
Zato se, kao teatarski fosil, jedini živi i hodajući fundator SARTR-a osjećam iznimno plemenito.
Ponosan sam na naše teatarsko čedo, koje nastavlja traganje za teatarskom tajnom!
Gradimir GOJER