Elitni hotelski kompleks Sveti Stefan-Miločer našao se iznenada, usred turističke sezone, na naslovnicama brojnih medija u regionu. Povod neočekivane promocije bisera crnogorske obale nije neka turistička atrakcija, važan kulturni ili muzički hepening, nego skandal sa hapšenjem Viktora Restisa, grčkog milijardera i zakupca najpoznatijeg crnogorskog ljetovališta.
Bogati brodovlasnik uhapšen je po nalogu grčkog državnog tužioca u utorak u Atini, zbog sumnji da je umiješan u posao pranja novca, pronevjeru i osnivanje kriminalne organizacije za posredovanje pri obezbjeđivanju nenaplativih bančinih kredita u FBB banci (First Business Bank).
Porodica Viktora Restisa u toj banci ima većinski udio, pa mu se stavlja na teret da je svojim uticajem obezbjeđivao kredite kompanijama koje kontrolišu on i članovi njegove familije. Iznosi odobrenih kredita za koje je optužen dostižu sumu od preko pola milijarde eura.
Vijest o hapšenju Restisa, većinskog vlasnika investicione grupe Restis koja je od singapurske hotelske kompanije Aman Resorts 2008. godine preuzela zakup hotela Sveti Stefan, Miločer i Kraljičina plaža, odjeknula je poput bombe u crnogorskom poslovnom svijetu. Viktor Restis jedan je od važnijih partnera Vlade, član je odbora direktora budvanske kompanije Adriatik properties, koja upravlja ekskluzivnim turističkim kompleksom.
Restis je u Crnu Goru stigao kao spasitelj najznačajnijeg Vladinog aranžmana u turizmu, nakon bankrota Amana, na nagovor svog prijatelja i ortaka Petrosa Statisa, crnogorskog zeta i vlasnika vrijednih nekretnina u Crnoj Gori.
Statis ima dvostruku funkciju u kompaniji Adriatik properties u kojoj dijeli vlasništvo sa Restisom. Predsjednik je i član odbora direktora firme. Osnivač ove kompanije je firma Aidway Investment Limited registrovana na Britanskim Djevičanskim ostrvima, čiji je direktor grčki državljanin Greg Sirois, jedan od potpisnika ugovora o zakupu.
Od spektakularnog ulaska Restis grupe u posao zakupa Sveca prošlo je pet godina tokom kojih svi hoteli nisu renovirani niti je ugovor o zakupu do kraja ispoštovan.
Bankarski skandal i pronevjere milionskih razmjera za koje se optužuje aktuelni gazda Svetog Stefana otvara, po ko zna koji put, pitanje zle sudbine najpoznatijeg turističkog ostrva na Jadranu, na kome su se u posljednjih 20 godina DPS vladavine tri puta promijenili zakupci sumnjivih poslovnih i moralnih kvaliteta.
Mještani vjeruju da njihov mali grad, sagrađen u srednjem vijeku kao nekadašnje sjedište Paštrovića, ima svog sveca zaštitnika, Sv. Stefana, koji svakog ko pokuša da njime zagospodari nagradi prema zasluzi.
Prvi gazda Sveca kojem je Vlada ondašnjeg i sadašnjeg premijera Mila Đukanovića ustupila turistički resort zajedno sa hotelom Maestral u Pržnu Jezdimir Vasiljević, zvani Jezda, vlasnik propale štedionice Jugoskandik, završio je u zatvoru. Osuđen je zbog pronevjere 58 miliona njemačkih maraka i pljačke štediša za 190 miliona.
Sljedeći zakupac svetostefanskih hotela na dugih 30 godina Aman Resorts, odnosno Adrian Zeka, nepunu godinu nakon potpisivanja ugovora o zakupu, doživio je finansijski brodolom.
Naslijedilo ga je Viktor Restis koji je pet godina kasnije, početkom ove sedmice, lišen slobode zbog malverzacija sa kreditima i pranja novca.
Oko Svetog Stefana vrtio se i bivši odbjegli premijer Tajlanda Taksin Šinavatra, vlasnik crnogorskog pasoša, koji je sa svitom u tajnosti obilazio radove na rekonstrukciji svetostefanskih vila. Da li je Šinavatra sa svojim kapitalom ušao u konzorcijum Restis grupe, u kojoj je funkciji kontrolisao gradnju i dalje je poslovna tajna.
Na koji će način hapšenje Restisa uticati na ugovor o zakupu hotela teško je prognozirati. Prema prvim reakcijama koje stižu iz Vlade, za državnu administraciju je najvažnije da investitor poštuje ugovorene obaveze, dok je ugled koji uživa u poslovnom svijetu i na svjetskom turističkom tržištu na kome se prodaje i Sveti Stefan, u drugom planu.
Za upravu HG Budvanska rivijera, vlasnika hotela Sveti Stefan i Miločer bitno je da kompanija Adriatic properties redovno plaća godišnju naknadu na ime zakupnine. Nemaju spreman odgovor na pitanje šta će biti ako se ta redovnost poremeti.
Manipulišući brojem miliona koje je uložio u obnovu hotela, Restis je za kratko vrijeme uspio da u svoju korist promijeni osnovne uslove zakupa. Smanjio je godišnju zakupninu za 30 odsto. Za dva najvrednija hotela na najljepšem dijelu crnogorske obale, Sveti Stefan i Miločer plaća 1,12 miliona eura, dok je za hotel Kraljičina plaža postigao cijenu od svega 350.000 eura.
Navedenom cijenom zakupa obuhvaćene su i brojne vile u Miločeru, restorani i kafei, poslovni centar i velika upravna zgrada na Svetom Stefanu.
Produžen je i rok zakupa hotela na period od 42 godine, dok je zakup zemljišta u Miločeru pomjeren na 90 godina. Ovako skockanom posjedu pridodane su tri najljepše plaže na Jadranu u dužini od 650 metara. Vladino preduzeće Morsko dobro ustupilo je sve tri plaže Grcima uz super cijenu od 80.000 eura godišnje.
To nije bilo dovoljno, pa je Petros Statis zakupio i od mještana oduzeo najvredniji dio istočne svetostefanske plaže, kako bi morem sa svih strana zaokružio posjed, otuđen i izolovan u narednih pola vijeka.
Restisu i partnerima pošlo je za rukom da dobiju kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj u iznosu od 37 miliona eura, na ime obnove i rekonstrukcije hotela Sveti Stefan i Miločer i izgradnju novih kapaciteta.
Garanciju za dobijene novce dala je Vlada premijera Igora Lukšića. Data je saglasnost da Evropska banka postane vlasnik ugovora o zakupu, ukoliko dužnik ne bude u stanju da vrati odobreni kredit. Banka po tom sporazumu ima pravo da traži novog zakupca hotela koji će kredit vraćati, uz saglasnost Budvanske rivijere.
Nije hipoteka, ali je garancija. Tek Svecu se smiješi još jedan krug zakupaca sa neke od svjetskih adresa.
Viktor Restis se u Crnoj Gori legitimisao kao klasični divlji graditelj izvan domašaja zakona. Grci su na najgrublji način uzurpirali zemljište i maslinjake u zaleđu grada-hotela, na kome su uz prećutnu saglasnost nadležnih u Opštini Budva i Ministarstvu održivog razvoja i turizma, bez odobrenja za gradnju podigli dvije zgrade koje su kasnije legalizovane kao privremeni objekti.
Graditeljsko divljanje nastavljeno je na čuvenoj maloj Kraljičinoj plaži u čijem je zaleđu prošle godine izgrađen kompleks od šest zgrada, navodno, za potrebe hotelskog SPA centra. Najatraktivniji i najvredniji dio crnogorske obale upotrijebljen je za gradnju višespratnih paviljona za masažu, jogu, vještačkog jezera…
Biće to masiranje sa najljepšim pogledom na rivijeri.
Građevinsku dozvolu za devastaciju tog dijela Miločera izdao je bivši ministar Predrag Sekulić na preporuku bivšeg premijera Igora Lukšića. Bilo je to grubo kršenje Zakona o uređenju prostora i gradnju objekata koji propisuje postojanje planskog dokumenta kao osnove za izdavanje odobrenja za gradnju, kojeg za područje Miločera nema.
Veći dio odobrenog zajma, suma od 27 miliona eura, namijenjena je gradnji novog hotela Kraljičina plaža na mjestu postojećeg i stanova za prodaju na istoj lokaciji.
Vlada je Grcima dala saglasnost da u miločerskom parku sagrade 66 luksuznih apartmana za tržišnu prodaju. Urbanističkim planom „Čedi – Kraljičina plaža”, koji čeka na javnu raspravu urbanizovano je oko 25.000 kvadrata miločerskog parka, sa zgradama koje dostižu do deset spratova, sa novom infrastrukturom, garažama, poslovnim objektima i saobraćajnicama. Planira se uništavanje Miločera, prirodnog rezervata od nacionalnog značaja i nekadašnjeg mondenskog ljetovališta radi profita zakupca sa kojim je mimo znanja crnogorske javnosti dogovorena gradnja, kamuflirana ugovorom o zakupu.
Kontroverzni investitori
Viktor Restis se pridružio plejadi „uglednih” investitora na Crnogorskom primorju protiv kojih je pokrenuta istraga ili se njihovo bogatstvo nasukalo na njegovim obalama. Bivši vlasnik dijela ostrva Sv. Nikola u Budvi Nenad Đorđević osuđen je, jer je ojadio kasu srpskog Zavoda za zdravstveno osiguranje. Kupac njegovog imanja Stanko Subotić Cane optužen je u Srbiji za učešće u švercu cigareta. Bankrotirao je strateški partner budvanske lokalne uprave ruski milijarder Sergej Polonski, investitor stambenog naselja i nesuđenog hotela Jedro na Zavali. Protiv Vladinog partnera u KAP-u Olega Deripaske vodi se istraga za pranje novca u Španiji. Deripaska je vlasnik luksuznih vila i imanja na rtu Platamuni u Grblju. Italijansko tužilaštvo u Bariju podiglo je optužnicu za šverc cigareta protiv Branislava Mićunovića, jednog od jačih investitora u Budvi. Kao i protiv Veselina Barovića vlasnika ulcinjske Solane, hotela, kafana i restorana u Kotoru, te protiv Branka Banje Vujošević, budvanskog hotelijera i ugostitelja. Istraga se vodi i u slučaju izgradnje luksuznog centra TQ Plaza u Budvi koji je gradila firma Trejdjunik srpskog biznismena Mirka Latinovića, partnera Opštine Budva.
Branka PLAMENAC