Povežite se sa nama

INTERVJU

TEA GORJANC PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Evropa sad mora da preispita svoje ključne političke odluke

Objavljeno prije

na

Funkcioneri ZBCG koji su prisustvovali proslavi  U Banja Luci su postupili dosledno svojoj politici. Iznenađenje bi bilo da se tamo nisu pojavili. Međutim, taj događaj je samo naglasio ključni problem vlasti u Crnoj Gori – kako to da u zemlji čiji građani u ogromnom procentu od 80 posto žele članstvo u Evropskoj Uniji postoji sporazum o vršenju vlasti sa političkom opcijom čija se politika tome suprotstavlja

 

 

MONITOR: Tražili ste od Tužilačkog savjeta da obezbijedi adekvatnu istragu i utvrđivanje odgovornosti rukovodilaca osnovnog državnog tužilaštva koji su svojim propustima učinili da to tužilaštvo godinama ne postupa u preko 3 i po hiljade predmeta. Kako vidite objašnjenje rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, Duška Milanovića, da je odgovornost “gotovo neizvodljivo utvrditi, a posebno sankcionisati”?

GORJANC PRELEVIĆ: Milanovićeva izjava je odlično ilustrovala visedecenijski nedostatak volje da državno tužilaštvo odgovorno radi svoj posao i istražuje i sankcioniše zloupotrebe. Skandalozno je zaboraviti i na jedan predmet (zamislite da ljekar zaboravi da liječi jednog pacijenta), a kamoli tri i po hiljade i to više godina! Dakle, radi se o skandalu ogromnih razmjera, za koji su odgovorni u prvom redu oni koji su rukovodili tim tužilaštvom, kao i oni koji su morali da kontrolišu njihov rad. To će sigurno izazvati pažnju i Evropske Unije, koja je, kao što znamo, već dugo opravdano nepovjerljiva prema kapacitetima crnogorskog pravosuđa. A sada, umjesto da se kaže, otkrili smo to, prijavili, i sada ćemo utvrditi ko je za to odgovoran, stiže izjava u kojoj se odgovorni unaprijed aboliraju. Takav stav urušava povjerenje javnosti u državno tužilaštvo. Zbog toga smo se oglasili.

Sam Tužilački savjet je već zahtijevao izvještaj o postupanju u predmetima ne samo od tog tužilaštva već i od svih ostalih, što je odgovorno i opravdano – ako je takav ogroman propust učinjen u Podgorici, naravno da hitno treba ispitati stanje u cijeloj državi. I na v.d. VDT-u, gospođi Tatjani Begović i na cjelokupnom Tužilačkom savjetu je sada velika odgovornost kako će utvrditi razmjere pričinjene štete i odgovornost za to. Pogotovo jer to nije iznenadni problem – Akcija za ljudska prava je godinama upozoravala da postoji veliki broj zastarjelih predmeta u državnom tužilaštvu, a bez adekvatnog istraživanja razloga za to i bez utvrđivanja odgovornosti nadležnih. I vaši čitaoci koji nijesu pravnici treba da razumiju da nastupanje zastarjelosti trajno sprječava utvrđivanje odgovornosti za izvršena krivična djela – time se učiniocima takvih djela praktično prašta što god da su učinili.

MONITOR: Kako vidite to što praktično nema pomaka kada je u pitanju sistem ogovornosti tužilaca i sudija?

GORJANC PRELEVIĆ: I dalje preovladava pristup nezamjeranja, nasuprot odgovornog vršenja javne funkcije. Još uvijek nije izgrađen odnos prema profesiji i svijest o tome da oni koji postupaju protivno njenim pravilima štete prije svega svima koji toj profesiji pripadaju, a onda naravno i široj društvenoj zajednici. To važi za svaku profesiju, ne samo za one u pravosuđu. Naravno, kako su državni tužioci profesionalno odgovorni za istraživanje i procesuiranje svih krivičnih djela, a sudije za suđenje i sankcionisanje, najvažnije je da se njihovo kršenje pravila podrobno ispituje i sankcioniše kada se propust utvrdi. Tako se gradi povjerenje u pravosuđe, i, na kraju krajeva, u državu, jer je sprovođenje pravde jedna od njenih osnovnih funkcija.

MONITOR: Šta u tom sistemu treba mijenjati?

GORJANC PRELEVIĆ: Sistem utvrđivanja odgovornosti u državnom tužilaštvu je postavljen tako da još uvijek samo rukovodioci mogu da pokreću postupke utvrđivanja odgovornosti, a ne npr. članovi Tužilačkog savjeta ili Sudskog savjeta, pa čak ni disciplinski tužioci po sopstvenoj inicijativi. To se pokazalo kao nedjelotvorno i zakoni na kojima se sada radi bi u tom pogledu trebalo da se promijene.

Dosadašnja nedjelotvornost sistema utvrđivanja odgovornosti u pravosuđu govori u prilog uvođenja vetinga sudija i državnih tužilaca, koji bi se sprovodio uz kontrolu inostranih stručnjaka, da bi se tendencija nezamjeranja ili korupcije svela na minimum.

MONITOR: Odluka predlagača Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, Demokratske narodne partije i Nove srpske demokratije da povuku Predlog iz skupštinske procedure došla je nakon vašeg protesta zbog tog predloga. Kako to komentarišete?

GORJANC PRELEVIĆ: Možda je presudan bio transparent „Budite ljudi, a ne samo političari“ ili „Pravda za sve žrtve“… Kada smo jednom objasnili problem, a to je da su zakonom u civilne žrtve rata promovisane samo žrtve NATO bombardovanja, a isključene i žrtve otmice putnika iz voza u Štrpcima i druge, onda se ipak desilo jedino što bi moralo da se desi u državi koja je ozbiljan kandidat za članstvo u Evropskoj Uniji, a to je da se od takvog zakona odustane i da se nađe rešenje da se u tu definiciju uključe sve žrtve, tj. porodice žrtava koje su doživjele istu vrstu tragedije u suštinski istim, ratnim, okolnostima.

Mislim da je presudno doprinijelo i to što je Evropski parlament blagovremeno kritikovao tu selektivnu tendenciju i posle su se mnogi uključili da u razgovorima sa nadležnim političarima objasne da žrtve nije pravedno dijeliti po porijeklu odnosno po vrsti rata u kome su stradali. Ipak, tačno je i da su i posle rezolucije Evropskog parlamenta, poslanici ZBCG predložili isto zakonsko rješenje, pa je bilo neophodno da organizujemo i protest zajedno sa Udruženjem „Štrpci – Protiv zaborava“ i Bošnjačkim vijećem.

Sve u svemu, obradovala nas je odluka predlagača da odustanu od svog predloga, do koje je došlo ubrzo nakon protesta uoči Nove godine. Za sad smo odahnuli, nadamo se da neće biti više sabotaže jedinog pravednog rješenja, a to je sveobuhvatno rješenje za sve civilne žrtve rata.

MONITOR: Kako komentarišete to što su neustavnom Danu Republike Srpske prisustvovali funkcioneri ZBCG?

GORJANC PRELEVIĆ: Oni su postupili dosledno svojoj politici. Iznenađenje bi bilo da se tamo nisu pojavili. Međutim, taj događaj je samo naglasio ključni problem vlasti u Crnoj Gori – kako to da u zemlji čiji građani u ogromnom procentu od 80 posto žele članstvo u Evropskoj Uniji postoji sporazum o vršenju vlasti da političkom opcijom čija se politika tome suprotstavlja? ZBCG očigledno ne podržava jedinstvenu BiH, ne podržavaju rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici, ne podržavaju ljudska prava (neka podržavaju, a neka ne, a tako ne može), podržavaju agresivnu i nedemokratsku Rusiju, itd. Dan Republike Srpske je samo poslednji reflektor koji je to osvijetlio. Ako Pokret Evropa sad želi da opravda svoje ime, morao bi da preispita svoje ključne političke odluke od kojih će zavisiti budućnost Crne Gore.

Ne treba imati iluzije – sve nas na Balkanu, zahvaljujući pre svega neriješenim odnosima Srbije i Kosova – Zapadna Evropa doživljava kao bure baruta od koga ima samo da strahuje. Crna Gora mora da pokaže da je drugačija, da razume i poštuje vrednosti EU, i zbog toga je veoma važna nedvosmislena javna podrška jedinstvenoj BiH od strane predsjednika Milatovića i njegovo odbijanje da prisustvuje Danu RS. S druge strane, zabrinjava to što se premijer Spajić ovim povodom nije oglašavao, jer se radi o ključnoj političkoj orijentaciji države.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Logika Skarlet O’Hare

Objavljeno prije

na

Objavio:

Sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi

 

 

MONITOR: Dobili smo prijedlog budžeta za 2025. godinu, sa tri dana kašnjenja u odnosu na zakonsku normu. Kakvi su prvi utisci?

VUJOVIĆ: Da je Budžet koncipiran sasvim surotno od onog što je obećavala ova vlast kada je bila opozicija. On je prepun stavki koje govore o povećanju privilegija i beneficija za one koji su na vlasti, a dozirana su sredstva prava iz oblasti socijlne zaštite. Druga impresija je da se isuviše nonšalantno predstavljaju trenutna i buduća budžetska opterećenja.

Dva paramtera nam dosta govore. Prvi: uvećana su sredstva za reprezentaciju sa oko 650 hiljada eura koliko je planirano za ovu, na preko miliona eura za narednu godinu, službena putovanja su uvećana sa 5,8 na oko 8,2 miliona, dakle uvećanje od 41 posto dok je za porodiljsko odstvo uvećanje bilo sa 35 na 36 miliona, ili manje od 3 posto. Stavka ostala prava iz oblasti socijalne zaštite nepromijenjena je u odnosu na 2024. godinu. Poseban komentar ne treba.

Drugi: nedostajuća sredstva na nivou od 1,14 milijardi eura prilično su velika, bez obzira na zavodljivost određenih parametara o sveopštem rastu. Dionica autoputa Smokovac – Mateševo je koštala znatno ispod tog iznosa sa svim mogućim propustima, finansijskim nepromišljenostima i nedorečenostima. Naravno da nova vlast nasljeđuje dugove prethodne i da ih mora servisirati, ali to je ne lišava odgovornopsti da sistem uvede u stabilnije okvire. Jednog dana će i neka buduća vlast morati da menadžeriše vraćanja nekih ranijih dugova. Vidjeli ste trendove u socijlanim davanjama, to je indikator da stvari nisu ružičaste ni sada.

Ova dva parametra izazivaju nelagodu i sve je vidjivija površnost u prikrivanju problema koji su očigledni: postepena ekonomska marginalizacija socijalno ranjivijih, sveopšti pad preduzetničkog elana i dolazak na naplatu nagomilavanja zaposlenih u državnoj upravi.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BODO VEBER, SAVJET ZA POLITIKU DEMOKRATIZACIJE, BERLIN: Šolcov poziv Putinu je štetan – samim tim što se desio

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako EU zaista želi štititi Zapadni Balkan od Trampa, ima samo par sedmica za sveobuhvatni strateški politički preokret prema regiji, baziran na čvrstoj i dosljednoj odbrani svojih demokratskih vrijednosti

 

 

MONITOR: Razrješenje ministra finansija Kristijana Lindnera iz liberalne FDP, povod je za gubitak većine njemačkog kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Šta su pravi uzroci raspada vladajuće „semafor koalicije“?

VEBER: Vladajuća semafor koalicija prva je u istoriji Savezne Republike Njemačke koja nije bila sastavljena od dvije nego od  tri stranke, što je značilo vise ideološko-programskih razlika nego što je uopbičajeno. A onda su svjetski politički tokovi-konkretno rat u Ukrajini, suštinski promijenili okvir vladavine naspram dogovorenog, kompromisnog vladinog programa. U prvoj godini, 2022. to je značilo uspješan krizni manadžment oslobođenja ovisnosti od ruskih energenata. Medjutim, ekonomske poslijedice i prethodne korona pandemije te tog skupog preobrata, bili su inflacija te ekonomska recesija zbog rasta energetskih troškova naše industrije. Politički se s time nositi zatijevalo je dogovor između ideološko suprotnih finansijskih politika koalicijskih stranaka – liberali sa politikom štednje, socijaldemokrati i zeleni s politikom novog zaduživanja. Našli su izlaz u triku – preusmjeravanje 60 milijardi eura predviđenih a nepotrošenih od prethodne vlade. Taj je kompromis 2023. godine iznenadno srušen od Ustavnog suda, kome se bila obratila opoziciona CDU. Od tada traje rat koalicijskih partnera – u 2023. su još uspjeli dogovoriti kompromis za budžet za 2024. Ove jeseni  spremnosti za kompromis oko budžeta došao je kraj.

MONITOR: Vanredni parlamentarni izbori se predviđaju za februar 2025., a ankete pokazuju veliku prednost CDU Fridriha Merca od oko 32 posto a prema njima, SPD ima oko 15 posto. Ako rezultat na izborima bude sličan, ko bi bio vjerovatan partner CDU-sem očekivane CSU?

VEBER: Već godinu sve tri stranke sada raspadnute koalicije imaju manje  nego opozicioni CDU-CSU. Međutim, pošto se koalicija razišla zbog ideologijskih razlika, mi u Njemačkoj- prvi put u najmanje dvije decenije, imaćemo izbornu kampanju između političkih vizija i programa građanskih parlamentarnih stranaka. To je  već smanjilo postotak populističkih stranaka, konkretno novoformirane stranke Savez Sarah Wagenknecht (BSW)  sa prethodnih 10 na šest pa sad pet posto, i blizu su- prvi put rizika da neće ući u Bundestag, dok tradicionalno prirodni partner CDU-a – liberali (FDP) i dalje rizikuju da ispadnu iz parlamenta. Pod tim okolnostima, CDU-CSU će imati koalicijsku opciju samo između Socijaldemokrata i Zelenih.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR NADIJA REBRONJA, DOCENTKINJA NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U NOVOM PAZARU: Brisanje bošnjačke književnosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbacivanje predmeta iz bošnjačke književnosti i profesorke bošnjačke književnosti jasan je koncept. Protiv brisanja sam se  pobunila. Za svoj angažman brutalno sam kažnjena jer nisam pristala na cenzurisanje knjiga prema kojima osjećam ljubav

 

Nadija Rebronja je pjesnikinja i esejistkinja. Doktorirala je književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Predaje književnost kao univerzitetski docent. Njena poezija je prevođena na engleski, španski, italijanski, francuski, njemački, poljski, turski, persijski, makedonski, albanski i slovenački jezik. Kao naučnik-istraživač boravila je na Univerzitetu u Beču (2009) i Univerzitetu u Granadi (2010—2011). Kao predavač književnosti održala je nekoliko gostujućih predavanja na univerzitetima u Panami na španskom jeziku. Govori engleski, španski i turski, služi se ruskim i poznaje arapski jezik. Školovala se, duže ili kraće živjela u Novom Pazaru, Beogradu, Novom Sadu, Sarajevu, Granadi, Beču, Istanbulu. Ne vjeruje u adrese ni mjesta boravka.

MONITOR: Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru radite od 2007. Očekivali ste da vas nakon odličnih preporuka stručne komisije izaberu u zvanje vanrednog profesora. Umjesto toga, odbijen je vaš reizbor u docenta, pa nakon isteka ugovora u januaru 2025. očekujete otkaz. Kako je došlo do svega ovoga?

REBRONJA: To nisam očekivala. Ispunila sam sve uslove za vanrednog profesora i od traženih 24 boda, koliko je potrebno za napredovanje, imam 76. Komisija je ocijenila da ja višestruko premašujem tražene uslove i da u svakom aspektu koji se vrednuje kao uslov pokazujem izvrsnost. U poslednjih 10-13 godina izbori u više zvanje na DUNP više liče na montirane procese protiv ljudi nego na ono što je akademska praksa. Izmišljaju se izgovori da kolege ne mogu da napreduju i biraju ih 2-3 puta u docentsko zvanje iako imaju uslove za napredovanje. Dešavalo se da kolegama traže da od matičnog odbora koji funkcioniše pri Ministarstvu prosvjete dostave potvrde koje ne postoje jer ih taj odbor ne izdaje. Neke kolege  pristaju na sve to da zbog egzistencije. Mnogi zbog svega napuštaju univerzitet, izgubili smo dragocjene kadrove, vodeće intelektualce. Mi koji smo gradili ovaj univerzitet od njegovog početka u želji da emancipujemo podneblje u kom živimo, što je valjda suštinski nagon intelektualca, u nekom trenutku osjetili smo da smo dio Potemkinovog sela, da igramo u teatru apsurda čiji je cilj da se uhljebe pojedinci a da se adekvatan razvoj tog kraja ne desi.

Praksa maltretiranje ljudi pri izboru u zvanje dovela je do toga da su jedine osobe koje su gradile svoju karijeru na DUNP od asistenta, a koje su uspjele da pređu put do redovnog profesora zapravo rektorka Zana Dolićanin i njen brat Edin Dolićanin. Oni su djeca prvog rektora koji je učestvovao u osnivanju univerziteta, Ćemala Dolićanina. Nakon svega, Zana je izabrana za rektorku jer nije bilo mnogo redovnih profesora koji su konkurencija.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 22. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo