Više nema dileme, mladi premijer je sa poletom prihvatio zadatak – da što duže održi sistem čije je temelje udario vođa. Umjesto da reformiše državu i vodi je brzo ka Evropi, Lukšić autokratiji daje ljudski lik i iluziju promjene, a suštinu ostavlja nedodirnutu. Evropske integracije su još samo maska, glavno je očuvanje imetka familije. I – sloboda njenih članova. Državna kasa je prazna, a Lukšić i dalje insistira na megalomanskim projektima prethodnika – hidroelektranama na Morači, autoputu do Boljara, kablu ispod Jadrana, iako su ovi projekti sumnjivi, ne samo neprijateljima iz civilnog sektora, već i Evropskoj komisiji.
U Mišljenju o kandidaturi Crne Gore, Evropska komisija izražava skepsu oko autoputa i sugeriše odgađanje, jer u ovom momentu zaduživanje od nekoliko milijardi nije u interesu građana. Umjesto auto puta, Evropljani govore o znatno jeftinijoj rekonstrukciji željezničke mreže.
Naši ni nakon sapunice o propasti tendera (Hrvati, Grci, Kinezi) ne odustaju. Da nije Braco sa ortacima kupio zemlju na potezu od Bara do Boljara? A i da nije, valja zaposliti mehanizaciju – one grandiozne mašine za izgradnju puteva koje su udarnici uzeli na lizing, po ugledu na Ljubišu Buhu iz Surčina, nadajući se velikim projektima.
Evropa od Crne Gore traži učešće javnosti u odlučivanju o kapitalnim energetskim investicijama. A dio našeg Prenosa prodat je bez rasprave prijateljima iz Italije. Kabl ispod Jadrana dogovoren je u mračnim hodnicima moći braće po vladanju – Silvija Berluskonija i Mila Đukanovića. Energetski ugovori sa Italijanima tek nedavno su objelodanjeni, ali su djelovi aranžmana i dalje poslovna tajna. Kao da je bivši premijer prodavao đedovinu, a ne nacionalne resurse.
Do kraja juna trebalo je Briselu pokazati konkretne rezultate u svih onih sedam tačaka – uslova za otvaranje pregovora i dobijanje datuma. U parlamentu još nije izglasano izborno zakonodavstvo. Jedva je nakon pritiska Brisela postignuta saglasnost oko novog zakona o sukobu interesa, jer su momci u nacrtu pokušali da konflikt održe umjesto da ga obuzdaju.
Za samo nekoliko dana zapaljena su tri automobila dnevnika Vijesti. Uredništvo Javnog servisa je otpustilo Marka Milačića, jer se usudio da misli. Dekriminalizovana je kleveta, ali je nastavljeno ekonomsko iscrpljivanje i kažnjavanje nezavisnih medija. A Lukšić iz budžeta finansira glasila i specijalce koji vode rat sa političkim neistomišljenicima.
Premijer, dakle, u sjeni velikog bosa umotava u lijepi papir otrov koji je razorio zemlju, da se lakše guta. A jedva mu je trideset i neka. Jasno, nije postavljen na Đukanovićevo mjesto da bi izveo revoluciju, već da bi šarmirao Zapad i obuzdao pobunu.
Pomaže mu Ranka Čarapić u održavanju iluzije o promjenama. Ona je ovih dana najavila odlučnu borbu protiv kriminala i nova hapšenja. Neće stati na Kalićima. Još od decembra, kada je uhapšen Kuljača sa drugovima, u redovima DPS-a je pometnja. Ko bi mogao biti sljedeći?
Specijalni odredi podgrijavaju atmosferu panike i šire glasine da su sada, zbog pritiska Evrope na redu – Svetozar Marović i njegov sin, Branimir Gvozdenović i njegov pašenog, gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša, gradonačelnik Bara Žarko Pavićević… Niko ne pominje vođu i njegove najbliže. A oni su, osnovano se sumnja, zahvaljujući mega konfliktu interesa i naopakim projektima oštetili državu i prigrabili najveći dio društvenog bogatstva za sebe. Ovim drugima pripao je lijep, ali znatno manji dio kolača.
Đukanovića ne pominju jer on vlada iz sjenke, plete mrežu za ribe ispod njega. Računa, valjda, da će prinošenjem žrtvi možda sebe sačuvati od pravde. Ipak, njega, više od svih, strahovi more.
Namjesnici – od Vlade do tužilaštva, za sada su u službi. Ali, trošni su temelji i mogu se okrenuti na drugu stranu. U povjerljivim inostranim izvještajima piše da je vođa na silaznoj putanji. Koliko će pad trajati i koga će sve odnijeti đavo na tom putu, ostaje da se vidi. Jedno je sigurno, ništa nije vječno. I Kalić je, u svom kraljevstvu na sjeveru, dugo mislio da je nedodirljiv.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ