Glavni zadatak nakon pada gvozdene zavjese u zemljama komunizma bio je da se princip tajnosti zamijeni principom javnosti. Da se osvijetle oni tamni stubovi moći na kojima je počivao autoritarni poredak. I dok od Praga do Vladivostoka slave dvadesetogodišnjicu pada jednog sistema, u Crnoj Gori se gvozdena zavjesa još nije podigla. Najvažnije odluke donosi jedan čovjek, tajno, u skladu sa sopstvenim interesom. O načinu vladanja Crnom Gorom ima primjera i primjera, ali nekako je najslikovitiji ovaj sa Taksinom Šinavatrom, odbjeglim tajlandskim premijerom, koji je preko noći postao Crnogorac, jer ga je neka tajna sila častila pasošem. Ministar policije, ministar inostranih djela, predsjednik parlamenta – svi su se zavjerili na ćutanje. Kada i gdje je donijeta odluka, po čijem nalogu, zašto? Ministri se pokrivaju još nevažećim zakonom o zaštiti ličnih podataka, umjesto da javnosti objasne kako je čovjeku s Interpolove potjernice dodijeljen pasoš i to u momentu kada Evropa odlučuje o liberalizaciji viza. Mi smo objasnili prijateljima iz Evrope zašto je Šinavatra dobio pasoš, rekao je predsjednik parlamenta. Evropljanima možda jesu, ali ne sopstvenim građanima. Zbog skrivanja podataka MANS je podnio krivičnu prijavu protiv ministra policije Jusufa Kalamperovića.
Evo kako su, prema provjerenim informacijama, išle stvari. Šinavatri je zahtjev za državljanstvo odobren 14. januara, a pasoš je dobio dan kasnije. Biometrijski podaci uredno su urađeni, najvjerovatnije u Crnoj Gori, a ne u Frankfurtu i Njujorku, gdje se još mogu obraditi.
Pred evropskim zvaničnicima naši su se ministri branili riječima da je Šinavatra dobio državljanstvo prije potjernice Interpola. To je istina, ali kao mnoge DPS istine – polovična. Šinavatra je 14. januara u sopstvenoj zemlji već bio osuđen na kaznu zatvora zbog korupcije. Prema crnogorskim zakonima, osuđeni kriminalci ne mogu dobiti državljanstvo.
Diplomatama su razlozi izdavanja pasoša pravdani ekonomskim interesima. Navodno, bivši je tajlandski premijer u sred krize spreman da investira u Crnu Goru. Više milijardi. Advokat bivšeg tajlandskog premijera potvrdio je za Nejšn da njegov klijent namjerava da ulaže u Crnu Goru – u ostrva i turizam.
Monitor je objavio u prošlom broju, a niko nije demantovao, da je Šinavatra već preuzeo od bankrotiranog Amana najvrjednije što imamo – zakup za Sveti Stefan, Kraljičinu plažu i Miločer, skupa sa jednom grčkom of-šor kompanijom, čija je vlasnička struktura tajna.
Prije toga objavljena je i informacija da je Tajlanđanin uplatio Prvoj banci nešto manje od dvadeset miliona za ostrvo Sveti Nikola, ali da u katastru još nije upisan novi vlasnik.
Ni to niko nije demantovao, a upravo je propao treći tender za prodaju zemljišta na ostrvu. Zemljište se, inače, prodaje jer drugo lice s potjernice, Stanko Subotić Cane, strateški partner i prijatelj našeg premijera, ne vraća kredit. Cane je dobio kredit od braće Đukanović, prije finansijskog loma, u srećno doba kada je Prva bila najbrže rastuća banka na svijetu.
Prema informacijama Monitora, Šinavatra je spreman da pritekne u pomoć i oko projekta Piteru Manku u Tivtu. I tu je, tvrde, nestašica novca pošto je Mankov poslovni partner Oleg Deripaska u velikim nevoljama. A i drugi, pa bi se i taj posao stoljeća mogao otegnuti…
Ispada, tako, da se naši pasoši prodaju da bi se spasili rizični plasmani banke prve familije i projekti partnera. Zato se i skrivaju informacije ko je, kada i zbog čega izdao pasoš tajlandskom bjeguncu.
Naš premijer je u više navrata putovao u Dubai. Vjerovalo se radi poslova sa tamošnjom kraljevskom porodicom, koja je navodno bila zainteresovana za Veliku plažu. Ali, sa njima još nijedan posao nije sklopljen. Tamo se Đukanović mogao dogovarati i sa Šinavatrom, koji se u Dubai sklonio pošto mu je zabranjen ulazak na Tajland i Veliku Britaniju, u kojoj je neko vrijeme imao i poslove i utočište.
Gdje je i kako napravljena velika pogodba teško ćemo saznati. Tako je, kaže Hana Arent, u autoritarnim društvima – „prava moć, prava vlast, počiva tamo gdje počinje tajnovitost.”
U takvim su društvima svi koji postavljaju pitanja neprijatelji. Ili, kako bi to lijepo rekao naš premijer, iskompleksirana gomila koja se valja u prljavom koritu i kritikuje. Umjesto da ćuti i čuva tajne cara Milovana.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ