Nova kolašinska vlast, kad god da se konstituiše i ko god bude učestvovao u njoj, imaće teži posao nego ijedna do sada. Šta sve čeka buduću vlast, koju će, prema onome što se do sada moglo čuti, činiti Socijalistička narodna partija, Demokratski front i koalicija Evropsko lice Kolašina (Socijaldemokratska partija i Pozitivna) još se ne zna, pošto još aktuelnu (koalicija Demokratska partija socijalsita i Grupa birača), nije krasila pretjerana transparentnost. Zbog toga ni nakon četiri godine nije moguće utvrditi koliki je tačno dug Opštine. Da li je to zvaničnih 6,3 miliona, koliko tvrdi predsjednik Opštine Darko Brajušković ili 12 milona eura koliko su izračunali u lokalnom DF. Brajušković objašnjava da je 3,8 milona eura kreditnog zaduženja, dok su ostalo obaveze prema dobavljačima i po osnovu poreza i doprinosa.
„Najveći izazov vlasti na čijem sam čelu je bilo istrajati na teškim i nepopularnim mjerama koje obezbjeđuju kontinuitet lokalnih finansija. To je rezultiralo značajnim smanjenjem obaveza prema dobavljačima i korisnicima budžeta”, saopštava Brajušković novinarima, ne precizirajući koliko si on i saradnici uspjeli da razduže opštinu.
Kada je 2006. godine DPS došao na vlast, praveći koaliciju sa grupom članova SNP, lokalna uprava je dugovala svega 160.000 eura. Činjenica da je Brajušković, otkako je izabran za prvog čovjeka grada u jesen 2011. godine, nastojao da se dodatno ne zadužuje i uglavnom uspio da stane na kraj rasipništvu opštinskih službenika, bar kada je riječ o iznosima za reprezentaciju i gorivo, bila je nedovoljna za blistavije rezultate. Opština nije uspjela godinama da privuče ni jednog investitora i tako uveća svoje prihode. Nijesu napravljeni značajniji pomaci ni u naplati zaostalih potraživanja. U uspjeh se može ubrojati to što su zaposleni u lokalnoj upravi i preduzećima čiji je osnivač Opština, svakoga mjeseca primali plate. No Brajušković nije uspio da anulira kašnjenja koja je naslijedio, pa se zaposlenima u opštinskoj administraciji duguje po pet- šest plata, a u nekim ustanovama tek se prima oktobarska za minulu godinu.
I pored izvjesnog smanjenja broja zaposlenih tokom minule tri godine, ova vlast će nasljednicima ostaviti nimalo prijatan posao racionalizacije. Nikad okončana sistematizacija i otpuštanje bar još 100 radnika, tvrde ekonomski stručnjaci, treba da budu prvi posao novih rukovodioca Opštine. U budućoj vlasti će biti i odbornici SDP-a, koji su do sada oštro kritikovali vladajuću koaliciju zbog neažurnosti u toj oblasti i od njih građani očekuju najodlučnije korake u tom smjeru. Odbornik Bojan Zeković je izračunao da je to što Brajušković nije na vrijeme poslao kući prekobrojne, oštetilo budžet Opštine za nekoliko miliona eura.
Zamrla privreda i sa njom usko povezana enormna migracija stanovništva trebalo bi da zaokupe pažnju predstavnika buduće izvršne vlasti. Drugačija turistička strategija, bogatiji kulturni život, bolji uslovi života na selu… sve je to bilo u predizbornim obećanjima onih koji su voljom građana sada u prilici da naredne četiri godine vladaju u Kolašinu. Izuzev nekoliko funkcionera lokalne opozicije, koji su na različite načine učestvovali u vlasti minulih deceniju u Kolašinu, ostali su iz odborničkih klupa do sada bili u prilici samo da identifikuju greške i kritikuju donosioce odluka, ne i da rješavaju probleme. Uvjereni su da imaju kapaciteta da „Kolašin vrate na mjesto koje mu pripada” i „anuliraju promašaje prehodnika”.
Predizborni program DF, tvrdi nosilac izborne liste tog političkog saveza Aleksandar Dožić, baziran je na rješavanju problema koji opterećuju rad lokalne uprave. U DF planiraju da stvore povoljne uslove za nove investitore, ali će, kažu, veliku pažnju posvetiti i onim privrednicima koji sada posluju u gradu.
„Opštinski dug će se riješiti povećanjem zainteresovanosti investitora i vraćanjem povjerenja u lokalnu upravu. To će stvoriti ambijent za direktne investicije, značajno smanjenje javne potrošnje, puno iskorištavanje prirodnih resursa”, tvrdi Dožić.
Nedopustivo visok broj onih koji odseljavaju iz Kolašina, može se zaustaviti jedino otvaranjem novih radnih mjesta. Dosadašnja vlast je zanemarila, a DF, tvrdi Dožić, neće zaboraviti da su kadrovski resursi najznačajniji resursi kojima Kolašin raspolaže.
„Lokalna uprava koja će biti istinski servis običnog građanina i investitora je jedini način da prevaziđemo nevolje. Otvaranje novih radnih mjesta će se realizovati novim opštinskim propisima, koji treba da budu maksimalno liberalni”, zaključuje Dožić, naglašavajući da DF, uz SNP i ELK, ima potencijala da to sve i realizuje.
U Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP), smatraju da prvo treba identifikovati sva zaduženja lokalne uprave. Za to je, smatra nosilac liste te partije Đuro Milošević, neophodno angažovanje nezavisne i stručne revizorske kuće.
„Identifikovaćemo i personalnu odgovornost za očajno stanje u kojem je Opština. Uporedo sa konsolidacijom lokalnih finansija stvaraćemo uslove za otvaranje novih radnih mjesta u privatnom sektoru. Mnogo je neiskorištenih potencijala za više prihoda opštine, to su prihodi od koncesionih naknada, kao i valorizacija privrednih potencijala. Maksimalno ćemo iskorišćavati sredstava iz IPA fondova”, naglašava Milošević.
Prema njegovim riječima, SNP se zalaže da se promijeni politika naplate javnih prihoda, gdje, kako kažu, neće biti povlašćenih. ,,Postoji prostor za povećanje prihoda od taksi i poreza na imovinu. Takođe, prihodi bi bili značajno osnaženi i povećanjem poreskih stopa za zemljište koje nije privedeno namjeni. Planiramo smanjenje komunalnih usluga, ali i povećanje procenta njihove naplate”, kaže Milošević.
Racionalizaciju radnih mjesta u lokalnoj upravi namjeravaju sprovesti smanjenjem broja funkcionera, a ne ostalih zaposlenih. Jedan od prioritetnih ciljeva im je i oživljavanje zanatstva, upošljavanje lokalnih građevinskih preduzeća na radovima koje finansira Opština, ali i kroz direktne pomoći i organizovanje otkupa i poboljšanje kvaliteta života na selu.
Podsjećajući da je između dva popisa stanovništva grad napustilo 1500 Kolašinca, u koaliciji ELK tvrde da prioritet nove vlasti mora biti otvaranje novih radnih mjesta.
„Završetak rekonstrukcije Spotrtske hale i ukupne sportske infrastrukture će doprinijeti razvoju sportskog turizma. Daljem razvoju drvoprerade, za koju postoje prirodni resursi i obučena radna snaga, ćemo posvetiti punu pažnju. Buduća vlast mora biti efikasnija u iskorišćavanju energretskih potencijala opštine, ali i više pažnje posvetiti razvoju poljoprivrede”, kaže odbornik te koalicije Bojan Zeković.
Opštinski dug nije nastao, tvrdi on, infrastrukturnim radovima, subvencijama za otvaranje novih radnih mjesta već dominantno rasipništvom lokalnih funkcionera. Pred novom vlašću u Kolašinu, tvrdi Zeković, zadatak je da služi građanima. Vidjećemo.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ