Uz hronične probleme sa otpadom, komunalnim redom i bukom, ova sezona je u Ulcinju bila veoma dobra. To će Ulcinjanima omogućiti da bez velikih briga dočekaju narednu zimu, dok se već s jeseni najavljuje početak realizacije niza značajnih projekata
„Ovo je bila jedna od najuspješnijih sezona na ulcinjskoj rivijeri. Praktično, tokom cijelog jula i avgusta smo bili destinacija sa najvećim brojem gostiju u državi. Još ako se zna da je problem evidencije turista u Ulcinju još uvijek izražen, odnosno da ih uvijek ima bar dva puta više nego što je to zvaničan podatak, onda imamo razloga da svi budemo izuzetno zadovoljni”, kaže direktor lokalne Turističke organizacije Gzim Hajdinaga.
Njega posebno raduje činjenica da je mnogo veća disperzija gostiju iz zemalja iz kojih dolaze, a da je ove godine svaki deveti turista bio iz Njemačke. „Ta činjenica uz podizanje ukupnog kvaliteta naše ponude, te povoljne cijene i izraženu ljubaznost, je najveći uspjeh ove sezone”, smatra Hajdinaga.
Prema riječima izvršnog direktora Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera Bojana Đakonovića, na Adi Bojani su uglavnom odmarali gosti iz zemalja regiona i Zapadne Evrope, a bilo ih je za oko 40 posto više nego prošle godine.
Sudeći po rezervacijama, veoma dobra posjeta biće nastavljena i u septembru, napominje on.
Turistički radnici još nijesu napravili pravi bilans sezone, kao ni nova lokalna administracija na čelu sa predsjednikom Opštine Omerom Bajraktarijem (URA) koji je početkom juna preuzeo čelno mjesto grada. „Ušli smo pravo u špic sezonu i zbog starih kadrova nijesmo mogli da na pravi način reagujemo, posebno kada je u pitanju čistoća. Upravo to, uz buku, parking i komunalni red, su najveći problemi Ulcinja tokom sezone”, ističe Bajraktari. On napominje: „Već u septembru će krenuti pripreme za narednu sezonu kako nam se turizam, od čega živi tri četvrtine građana ove opštine, ne bi samo događao”.
A to, prije svega, znači ulaganje u opštinsku infrastrukturu i podizanje ukupnog kvaliteta ponude izgradnjom hotelskih objekata visoke kategorije. U Ulcinju broj ležaja u hotelima čini tek oko pet odsto od ukupnog broja ležaja, pa sa takvom strukturom nije moguće produženje sezone.
S nestrpljenjem se očekuje da će na jesen krenuti realizacija niza projekata u turizmu: početak gradnje nekoliko luksuznih objekata u centru grada, na lokacijama nekadašnjih hotela Jadran i Galeb, kao i Albatrosa.
Podgorička kompanija Normal Company dobila je saglasnost za izgradnju turističkog kompleksa u Donjem Štoju. Riječ je o firmi koja je većinski vlasnik ekskluzivnog Hotela Hilton u Podgorici. Potpisan je i ugovor o početku radova na izgradnji kanalizacione i vodovodne mreže, na koji se čekalo sedam godina, a koji je samo u prvoj fazi vrijedan oko 20 miliona eura.
Oko pet miliona eura biće utrošeno za spajanje bulevara koji od grada vodi prema Velikoj plaži i Adi, a milion eura u uređenje Velike skele ispod zidina Starog grada, za što su sredstva obezbijeđena iz državnog budžeta, odnosno Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.
Vlade Crne Gore i Albanije su najavile da će do ljeta 2024. godine biti izgrađen most na rijeci Bonani koji će povezivati Ulcinj sa Velipojom. Na taj način iz Ulcinja će se, na primjer, do aerodroma u Tirani stizati za oko 75 minuta.
„Mi se kao opština sada nalazimo na prekretnici. Naredna decenija treba da bude naša. Svi naši potencijali doći će svom silinom do izražaja i mi za to moramo biti spremni“, optimistično poručuje Bajraktari.
Kako smatra sekretar Sekretarijata za budžet i finansije u Opštine Ulcinj Arian Murati, preduslov za sve to su stabilne lokalne finansije. Ulcinj je već decenijama grad bogatih pojedinaca, dok je opština siromašna, veoma često sa blokiranim žiro-računom, čak i tokom sezone!?
„To se mora promijeniti i zato smo intenzivirali aktivnosti u dijelu preduzimanja mjera naplate prema svim poreskim obveznicima koji kasne sa uplatom dospjelih poreskih obaveza. Ukupna dugovanja samo po osnovu poreza na nepokretnosti iznose preko 17 miliona eura. Riječ je za nas o ogromnoj svoti novca, ako se zna da je budžet Opštine Ulcinj u ovoj godini 12 miliona eura”, kaže on napominjući da se uskoro biti objavljena tzv. Crna lista na kojoj će se nalaziti imena poreskih obveznika sa najvećim iznosom duga.
Za razliku od lokalne uprave Uprava prihoda i carina i Uprava za inspekcijske poslove su ove sezone bili mnogo agilniji. Izvršeno je preko 1.300 kontrola, a naplata poreza i doprinosa je za trećinu bolja nego lane.
U Turističkoj organizaciji tvrde da će tek uvođenje elektronske registracije gostiju omogućiti bolju evidenciju i prihode, jer će ove godine, po toj osnovi, biti prikupljeno skromnih milion eura.
„Ulcinju hitno treba Strategija razvoja održivog turizma do 2030. godine sa ciljem podizanja kvaliteta ponude i dobrobiti lokalnog stanovništva, uvažavanje kulturno-istorijske i prirodne baštine, kao i davanje rješenja za otklanjanje brojnih nedostataka. Jer, turističke navike i potražnja se stalno mijenjaju i turisti sve više traže destinacije i objekte koji brinu o održivosti prostora i ponude, ali i autohtonim doživljajima i sigurnošću. A ovaj grad, sa svojim ogromnim resursima, to sve može da ponudi”, kaže novinarka Arjona Resulani.
Ona je dodala da je i ova sezona pokazala da više profitiraju oni koji više investiraju u veći kvalitet smještaja i nove turističke proizvode.
Mustafa CANKA