Kuriozitet budvanskih kriminalnih afera u kojima je poznata turistička opština oštećena za više desetina miliona eura, pored toga što su u njima umiješani brojni članovi porodice Marović, predstavlja angažovanje čitavog tima svjedoka saradnika, krunskih svjedoka ili svjedoka pokajnika, uz čiju pomoć Državno tužilaštvo očekuje da na efikasan način pravdi privede inspiratora, organizatora i izvršioca nezakonitih radnji, prije svih, vođu budvanske organizovane kriminalne grupe, koji za sada ima status NN lica.
U periodu od 13. avgusta do 30. novembra ove godine Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo je četiri predmeta poznatih u javnosti kao afere TQ Plaza, Madona ili koncertni plato Jaz, zatim aferu Prijevor i posao izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bečićima, u kojima je Opština Budva oštećena za zavidan iznos od 31,5 miliona eura.
Prema navodima glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, samo u predmetu TQ Plaza Opštini je pričinjena imovinska šteta od oko 20 miliona eura.
U tri predmeta angažovana su do sada četiri svjedoka saradnika čiji iskazi vode jednom cilju, dokazivanju uloge Svetozara Marovića kao vođe i organizatora budvanskog kriminalnog klana u čijim je džepovima završilo više desetina miliona eura na račun budžeta Opštine Budva.
Najavljenom optužnicom protiv Marovića, aktuelnog člana Glavnog odbora i Predsjedništva stranke, sa funkcijom predsjednika Političkog savjeta vladajuće partije DPS, istraga u Budvi bi bila podignuta na veći nivo, na slučaj organizovanog kriminala i korupcije visokog ranga, na hvatanje toliko traženih ,,krupnih riba”, za koje u Crnoj Gori nema pravosnažnih presuda.
Status prvog svjedoka saradnika odobren je Rajku Kuljači, bivšem predsjedniku Opštine, koji je zajedno sa grupom od 13 budvanskih čelnika uhapšen 13. avgusta pod sumnjom za zloupotrebu službenog položaja prilikom izgradnje poslovno-stambenog centra TQ Plaza i koncertnog platoa na Jazu, čime su nanijeli štetu Opštini u iznosu od 10 miliona eura. Međutim, kasnije je specijalni tužilac Katnić, gostujući u TV emisiji Načisto, naveo da je u slučaju TQ pronevjera veća od 20 miliona, dok je za Jaz 2,1 milion eura.
Kuljača je hapšen i početkom oktobra u aferi Prijevor, koja se odnosi na malverzacije sa 26.000 kvadrata državne zemlje u kojoj je pričinjena materijalna šteta 1,4 miliona eura.
Ispada da je ukupna imovinska šteta u tri afere, koja se Kuljači, zajedno sa ostalim članovima od Specijalnog tužilaštva označene organizovane kriminalne grupe stavlja na teret, suma od 23.500.000 eura.
Rajko Kuljača prethodno je nepravosnažno osuđen na pet godina zatvora u aferi Zavala. Suočen sa ovolikim optužbama, prihvatio je nagodbu sa Tužilaštvom i u iscrpnim ispovijestima ispričao sve što zna o dilovima oko izgradnje tržnog centra, koncertnog platoa na Jazu, preprodaji zemljišta i svemu što se u Budvi događalo u posljednjih deset godina.
Nekadašnji politički favorit Svetozara Marovića, postao je glavni svjedok u ovim predmetima. Na saslušanju u Specijalnom tužilaštvu priznao je da je svjesno ušao u nezakonite poslove i postao član kriminalne grupe čiji je šef bio Svetozar Marović, a on njegov zamjenik. Na to su ga naveli isključivo moć i sila koju je personifikovao Marović i ugled koji je uživao u Crnoj Gori.
Skandalozni iskaz Rajka Kuljače objelodanjuje kako je čelnik najpoznatijeg turističkog grada, uz to predavač na fakultetu u Tivtu, istovremeno zauzimao visoku poziciju u hijerarhiji budvanske kriminalne hobotnice, koja je osmišljavala najraznovrsnije visokobudžetne poslove za izvlačenje novca iz opštinske kase.
Ključni svjedok Specijalnog tužilaštva protiv Marovića postao je biznismen Mirko Latinović, investitor dva najveća investiciona projekta u Budvi, izgradnje tržnog centra TQ Plaza od nekih 50.000 kvadrata i izvođač radova na postrojenju za preradu otpadnih voda u naselju Vještice u Bečićima.
Latinović je označen kao član kriminalne organizacije u predmetu Vještice, zbog zloupotrebe položaja u pomaganju na organizovan način, u kome je naduvavanjem cijena izvođenja radova i projektovanja, Opština oštećena za osam miliona eura.
Tako je ukupna šteta u poslovima u kojima je kao investitor učestvovao Latinović, procijenjena na 28 miliona eura, pa je uloga svjedoka pokajnika za njega više nego dobrodošla.
Latinović je zakucao odlučujući koš u mrežu Marovića, dojučerašnjeg poslovnog partnera optužujući ga za stanovite prijetnje, reketiranja, predstavljajući ga kao opasnog kriminalca spremnog na sve. U pokajničkoj ispovijesti Latinović obećava da će Budvi vratiti sve što je od nje uzeo. Međutim, uzurpirani prostor u srcu grada Budvanima više ne može vratiti.
On je potanko razjasnio sistem podjele kvadrata u tržnom centru opštinskim funkcionerima, prvenstveno Maroviću, kome je predao čak 7.000m2 stanova i lokala, zatim Aleksandru Tičiću, Rajku Kuljači i ostalima.
U predmetu Prijevor, pored Rajka Kuljače, angažovana su još dva svjedoka saradnika, Igor Trnski i Marko Vujović, kum Miloša Marovića, sina Svetozara Marovića.
Bivši direktor Auto-moto društva Igor Trnski, osumnjičen za zloupotrebu položaja prilikom kupoprodaje zemljišta putem pomaganja. On je učestvovao u fingiranoj licitaciji zemljišta, pihvatio je status svjedoka i naveo da je sve radio po nagovoru mlađeg Marovića, zbog kojeg više neće da robija.
Trnski je pravosnažno osuđen u aferi Auto-moto, koja se takođe odnosila na špekulacije sa gradskim zemljištem i odležao godinu dana u zatvoru u Spužu.
Šteta u predmetu u kojem je svjedok saradnik iznosi 1.400.000 eura.
U istom predmetu u kojem je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja putem pomaganja, svjedok saradnik postao je i Marko Vujović, koji je preko svoje privatne firme učestvovao na namještenoj licitaciji, za račun i u ime svog kuma Miloša, koga je na saslušanju označio kao inicijatora čitavog posla. Vujović je takođe, pravosnažno osuđen u aferi Auto-moto na kaznu od godinu dana zatvora, koju je odslužio.
Drugi novitet u budvanskim tužilačkim procesima jeste najava nagodbe o sporazumnom priznanju krivice između Lazara Rađenovića i Tužilaštva. Bivši predsjednik Opštine Budva osumnjičen je u naprijed navedena četiri predmeta, koje je Specijalno tužilaštvo otvorilo u poslednja četiri mjeseca, u kojima visina štete prelazi 30 miliona eura.
Institut Sporazuma o priznanju krivice uveden je nedavno u crnogorsko zakonodavstvo, Zakonikom o krivičnom postupku iz 2009. godine. Takav sporazum može se zaključiti kada se krivični postupak vodi za jedno ili više krivičnih djela za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Lazar Rađenović početkom septembra nepravosnažno je osuđen na šest godina zatvora u slučaju u javnosti poznatom kao Košljun, ali se prema odredbama Zakonika sporazum na to djelo ne može odnositi. Sporazum o priznanju krivice sadrži obavezu okrivljenog da vrati imovinsku korist stečenu izvršenjem krivičnog djela.
Ovo je nov institut koji nije imao značajniju primjenu u Crnoj Gori, dok se, na primjer, oko 95 odsto predmeta u saveznim sudovima SAD, rješavaju sporazumom o priznanju krivice..
Budvanske afere su specifične i po tome što su svi papiri i dokumenta bili u rukama onih protiv kojih se vode postupci. Zato od svjedoka saradnika kao i od Rađenovića tokom nagodbe u zamjenu za oprost radnje tužilaštvo očekuje kvalitet u dokaznom smislu za procesuiranje NN lica. Ako Trnski i Vujović kao sitne ribe, te Kuljača i Latinović kao brancini dovedu do ulova budvanske ajkule, tužilaštvo to može smatrati uspjehom.
Branka PLAMENAC