Nikad jasnije nije se tako jasno vidio rasizam. Poslije prvih vijesti o toplini i solidarnosti u Poljskoj i Rumuniji, sada se već organizuju grupe za kontrolu i pomoć, jer je mnogo otmica Ukrajinki, koje poslije nestanu u bijelom roblju. U Sloveniju je za tri nedelje došlo oko 12.000 ukrajinskih izbjeglica, za posljednjih sedam godina azil i dozvolu boravka dobilo je bar tri puta manje onih drugih izbjeglica
MONITOR: Ukrajinski rat proizveo je više od 3,5 miliona izbjeglih iz te zemlje. Kad se govori o izbjegličkim krizama, a ovo nije prva, nažalost, nerijetko se to čini sa aspekta njihovog uticaja na demografiju i države, a mnogo manje na sudbine ljudi i ljudsku patnju. Da li smo zaboravili istinski da saosjećamo?
SLAPŠAK: Ovoga puta je naprosto eksplodirao rasizam: slovenački ministar unutrašnjih poslova izdao je u ime Vlade tvit u kojem ističe da Ukrajinci dolaze iz kulture koja nam je bliska; već sedam godina Slovenija nezakonito vraća izbeglice u Hrvatsku, da ih tamo divljački biju i vraćaju u BiH, gde žive u neljudskim uslovima i bez državne brige. U Sloveniju je primljen izuzetno mali broj izbeglica sa Bliskog istoka, Azije i Afrike, neki žive u strašnim uslovima, zimus se devojčica udavila u rečici na granici, državu na jugu „brani” bodljikava žica, koja ranjava ljude i ubija životinje… Ukrajinci su belci, a negde viri i fantazma o Ukrajinkama. Na granicu sa Mađarskom došao je postariji gospodin iz Rijeke sa transparentom da traži ukrajinsku suprugu! Dva lika rasizma pokazuju najgori oblik „saosećanja”…
MONITOR: Kako komentarišete odnos Evrope i Zapada prema ukrajinskim izbjeglicama? Nema više zidova i bodljikavih žica kao u slučaju sirijskih izbjeglica, recimo. Istovremeneo, u nekim se „uglednim“ zapadnim medijima mogu pročitati stavovi tipa – hoće li ukrajinske izbjeglice „spasiti“ demografsku sliku Evrope. Govori li sve to da Evropa i Zapad imaju dubok problem sa rasizmom?
SLAPŠAK: Nikad jasnije nije se tako jasno video rasizam. Posle prvih vesti o toplini i solidarnosti u Poljskoj i Rumuniji, sada se već organizuju grupe za kontrolu i pomoć, jer je mnogo otmica Ukrajinki, koje posle nestanu u belom roblju. U Sloveniju je za tri nedelje došlo oko 12.000 ukrajinskih izbeglica, za poslednjih sedam godina azil i dozvolu boravka dobilo je bar tri puta manje onih drugih izbeglica. Evropski desničari izmislili su termin „nezakonite ekonomske izbeglice”, koji ne postoji nigde u dokumentima UN, da bi istakli da oni dolaze sa koristoljubivim razlozima, da bi nam nešto uzeli. To, naravno, ne znači da Ukrajincima treba bilo šta uskratiti – naprotiv, treba zahtevati isti humani tretman za sve izbeglice.
MONITOR: Ima izvještaja koji svjedoče kako izbjegli iz Ukrajine drugačije kože nemaju isti tretman poput ostalih. Odbija im se pristup vozovima i autobusima koji prebacuju Ukrajince na sigurno. Kakav je odnos Slovenije prema izbjeglima iz Ukrajine? Drugačiji nego prema „drugačijima”?
SLAPŠAK: Upravo o tome je reč: otkriveno se segregiraju mnogi azijski i evropski studenti koji beže iz Ukrajine, posebno na poljskoj granici. U Mađarskoj, koja primenjuje drakonske mere i praktično ne dozvoljava ulaz izbeglicama, Ukrajinci su široko primljeni. Obe ove zemlje su skoro uništile mogućnosti rada NVO-ima, što se sada pokazuje na neorganizovanosti prijema i na opštem haosu na graničnim prelazima. U Sloveniji je najveći deo izbeglica smešten po kućama dobrovoljaca, što inače nije dozvoljeno u slučaju drugih izbeglica. Ministar za zdravlje je pri tome izrekao zabrinjavajući podatak: u Ukrajini nisu iskorenjeni dečija paraliza, tuberkuloza i ospice. Očito su tamo temeljno radili na uništavanju opšteg zdravstvenog sistema…
MONITOR: Kako u tom smislu vidite region?
SLAPŠAK: Zaostao, rasistički, patrijarhalan, nepismen, nekulturan, ksenofoban…To su „kvaliteti” koje vlasti posvuda vole i neguju poslednjih trideset godina. Oni koji nisu robovi i sledbenici takvih vlasti više su sačuvali humanost, gostoljubivost, nesebičnost. Biti dobar čovek danas inherentno znači biti protiv vlasti, svake vlasti danas u regionu – od Vardara pa do Triglava.
MONITOR: U susret ukrajinskom ratu, pisali ste o evropskim mirovnim pokretima i njihovoj snazi danas, kritikujući njihovu pospanost. Je li se nešto promijenilo nakon početka rata?
SLAPŠAK: Nažalost, ne. Mirovnjaci su zaboravili kako su mislili ranije, i imaju iste dileme kao u jugoslovenskim ratovima. Biti pacifista znači aktivno pomagati oslobodilačkoj, napadnutoj strani u ratu! Tešim se da su žene o tome imale ranije jasne pojmove, nema nikakvog razloga da ih nemaju danas. Rat nije mir, zato mu treba objaviti rat.
MONITOR: Kazali ste da je danas nepošteno tražiti mirovni pokret od Rusa, imajući u vidu prirodu tamošnjeg režima. Ipak, čini se i da ta druga Rusija postoji?
SLAPŠAK: Nije nepošteno od trenutka kad se otpor pojavi, a već se pojavio. Kad počnu da dolaze sanduci, stvari se još brže menjaju. Već sada očajni ruski roditelji zovu Ukrajince da im pomognu da nađu njihove sinove, i takva služba postoji. Ukrajinci se trude da beleže sve što se može kad sahranjuju ruske vojnike…
MONITOR: I u bivšim jugoslovenskim republikama postojala je druga Jugoslavija, mirovni i antiratni pokreti, i dobro je da je tako. Nažalost, region i dalje mahom vode ratni lideri, a devedesete ne prestajemo da živimo. Zašto je to tako i nazirete li im kraj?
SLAPŠAK: Bili smo prevareni. Parlamentarna demokratija može biti manipulisana, političari se služe populizmom i zloupotrebljavaju ratne uspomene, sluđuju ljude propagandom, sve zarad nezaustavljive krađe, pljačkanja i porobljavanja onih koje mogu da iskoriste za svoj profit. Kapitalizam nije za ljude, neoliberalizam krasno živi sa nacifašizmom. Epidemija, rat, glad: tek će nas možda glad naterati da se ozbiljno pobunimo i promenimo svet.
Milena PEROVIĆ