Povežite se sa nama

INTERVJU

SVETLANA SLAPŠAK, ANTROPOLOŠKINJA, KNJIŽEVNICA I FEMINISTKINJA: Rasizam je eksplodirao

Objavljeno prije

na

Nikad jasnije nije se tako jasno vidio rasizam. Poslije prvih vijesti o toplini i solidarnosti u Poljskoj i Rumuniji, sada se već organizuju grupe za kontrolu i pomoć, jer je mnogo otmica Ukrajinki, koje poslije nestanu u bijelom roblju. U Sloveniju je za tri nedelje došlo oko 12.000 ukrajinskih izbjeglica, za posljednjih sedam godina azil i dozvolu boravka dobilo je bar tri puta manje onih drugih izbjeglica

 

MONITOR: Ukrajinski rat proizveo je više od 3,5 miliona izbjeglih iz te zemlje. Kad se govori o izbjegličkim krizama, a ovo nije prva, nažalost, nerijetko se to čini sa aspekta njihovog uticaja na demografiju i države, a mnogo manje na sudbine ljudi i ljudsku patnju. Da li smo zaboravili istinski da saosjećamo?

SLAPŠAK: Ovoga puta je naprosto eksplodirao rasizam: slovenački ministar unutrašnjih poslova izdao je u ime Vlade tvit u kojem ističe da Ukrajinci dolaze iz kulture koja nam je bliska; već sedam godina Slovenija nezakonito vraća izbeglice u Hrvatsku, da ih tamo divljački biju i vraćaju u BiH, gde žive u neljudskim uslovima i bez državne brige. U Sloveniju je primljen izuzetno mali broj izbeglica sa Bliskog istoka, Azije i Afrike, neki žive u strašnim uslovima, zimus se devojčica udavila u rečici na granici, državu na jugu „brani” bodljikava žica, koja ranjava ljude i ubija životinje… Ukrajinci su belci, a negde viri i fantazma o Ukrajinkama. Na granicu sa Mađarskom došao je postariji gospodin iz Rijeke sa transparentom da traži ukrajinsku suprugu! Dva lika rasizma pokazuju najgori oblik „saosećanja”…

MONITOR: Kako komentarišete odnos Evrope i Zapada prema ukrajinskim izbjeglicama? Nema više zidova i bodljikavih žica kao u slučaju sirijskih izbjeglica, recimo. Istovremeneo, u nekim se „uglednim“ zapadnim medijima mogu pročitati  stavovi tipa – hoće li ukrajinske izbjeglice „spasiti“ demografsku sliku Evrope. Govori li sve to da Evropa i Zapad imaju dubok problem sa rasizmom?

SLAPŠAK: Nikad jasnije nije se tako jasno video rasizam. Posle prvih vesti o toplini i solidarnosti u Poljskoj i Rumuniji, sada se već organizuju grupe za kontrolu i pomoć, jer je mnogo otmica Ukrajinki, koje posle nestanu u belom roblju. U Sloveniju je za tri nedelje došlo oko 12.000 ukrajinskih izbeglica, za poslednjih sedam godina azil i dozvolu boravka dobilo je bar tri puta manje onih drugih izbeglica. Evropski desničari izmislili su termin „nezakonite ekonomske izbeglice”, koji ne postoji nigde u dokumentima UN, da bi istakli da oni dolaze sa koristoljubivim razlozima, da bi nam nešto uzeli. To, naravno, ne znači da Ukrajincima treba bilo šta uskratiti – naprotiv, treba zahtevati isti humani tretman za sve izbeglice.

MONITOR: Ima izvještaja koji svjedoče kako izbjegli iz Ukrajine drugačije kože nemaju isti tretman poput ostalih. Odbija im se pristup vozovima i autobusima koji prebacuju Ukrajince na sigurno. Kakav je odnos Slovenije prema izbjeglima iz Ukrajine? Drugačiji nego prema „drugačijima”?

SLAPŠAK: Upravo o tome je reč: otkriveno se segregiraju mnogi azijski i evropski studenti koji beže iz Ukrajine, posebno na poljskoj granici. U Mađarskoj, koja primenjuje drakonske mere i praktično ne dozvoljava ulaz izbeglicama, Ukrajinci su široko primljeni. Obe ove zemlje su skoro uništile mogućnosti rada NVO-ima, što se sada pokazuje na neorganizovanosti prijema i na opštem haosu na graničnim prelazima. U Sloveniji je najveći deo izbeglica smešten po kućama dobrovoljaca, što inače nije dozvoljeno u slučaju drugih izbeglica. Ministar za zdravlje je pri tome izrekao zabrinjavajući podatak: u Ukrajini nisu iskorenjeni dečija paraliza, tuberkuloza i ospice. Očito su tamo temeljno radili na uništavanju opšteg zdravstvenog sistema…

MONITOR: Kako u tom smislu vidite region?

SLAPŠAK: Zaostao, rasistički, patrijarhalan, nepismen, nekulturan, ksenofoban…To su „kvaliteti” koje vlasti posvuda vole i neguju poslednjih trideset godina. Oni koji nisu robovi i sledbenici takvih vlasti više su sačuvali humanost, gostoljubivost, nesebičnost. Biti dobar čovek danas inherentno znači biti protiv vlasti, svake vlasti danas u regionu – od Vardara pa do Triglava.

MONITOR: U susret ukrajinskom ratu, pisali ste o evropskim mirovnim pokretima i njihovoj snazi danas, kritikujući njihovu pospanost. Je li se nešto promijenilo nakon početka rata?

SLAPŠAK: Nažalost, ne. Mirovnjaci su zaboravili kako su mislili ranije, i imaju iste dileme kao u jugoslovenskim ratovima. Biti pacifista znači aktivno pomagati oslobodilačkoj, napadnutoj strani u ratu! Tešim se da su žene o tome imale ranije jasne pojmove, nema nikakvog razloga da ih nemaju danas. Rat nije mir, zato mu treba objaviti rat.

MONITOR: Kazali ste da je danas nepošteno tražiti mirovni pokret od Rusa, imajući u vidu prirodu tamošnjeg režima. Ipak, čini se i da ta druga Rusija postoji?

SLAPŠAK: Nije nepošteno od trenutka kad se otpor pojavi, a već se pojavio. Kad počnu da dolaze sanduci, stvari se još brže menjaju. Već sada očajni ruski roditelji zovu Ukrajince da im pomognu da nađu njihove sinove, i takva služba postoji. Ukrajinci se trude da beleže sve što se može kad sahranjuju ruske vojnike…

MONITOR: I u bivšim jugoslovenskim republikama postojala je druga Jugoslavija, mirovni i antiratni pokreti, i dobro je da je tako. Nažalost, region  i dalje mahom vode ratni lideri, a devedesete ne prestajemo da živimo. Zašto je to tako i nazirete li im kraj?

SLAPŠAK: Bili smo prevareni. Parlamentarna demokratija može biti manipulisana, političari se služe populizmom i zloupotrebljavaju ratne uspomene, sluđuju ljude propagandom, sve zarad nezaustavljive krađe, pljačkanja i porobljavanja onih koje mogu da iskoriste za svoj profit. Kapitalizam nije za ljude, neoliberalizam krasno živi sa nacifašizmom. Epidemija, rat, glad: tek će nas možda glad naterati da se ozbiljno pobunimo i promenimo svet.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo