Iz Uprave policije i Specijalnog državnog tužilaštva nikada nijesu zvanično saopštili da li se sve zapljene cigareta vezuju za istu kriminalnu grupu i jednog organizatora, koga su, navodno, u više navrata pokušali da optuže
Dvije vijesti su ove sedmice vratile u fokus priču o švercu cigareta. Prvo je policija Bosne i Hercegovine zaplijenila cigarete koje su krijumčarene iz Crne Gore. Potom je ovdašnja javnost obaviještena da Specijalno tužilaštvo i policija privode kraju istragu o švercu cigareta preko Luke Bar.
U operaciji Štit 2021 pripadnici Granične policije Bosne i Hercegovine u naselju Gornji Lipnik na području Gacka spriječili su krijumčarenje velike količine cigareta iz Crne Gore u BiH. Granična policija je na šumskom putu oduzela 17.750 kutija cigareta raznih robnih marki bez akciznih markica, čija vrijednost isnosi blizu 49 hiljada eura, saopšteno je iz policije BiH.
U sklopu iste akcije u aprilu je spriječeno krijumčarenje 26.750 kutija različitih vrsta cigareta na ulasku u Bosnu i Hercegovinu na graničnom prelazu Deleuša – Vraćenovići kod Bileće, vrijednosti oko 68,5 hiljada eura.
Nezavisni dnevnik Vijesti prenio je, dan kasnije, da SDT i Uprava policije privode kraju istragu šverca cigareta preko Luke Bar, kao i da su u toj istrazi tri osobe osumnjičene da su državni budžet oštetile za oko 1.000.000 eura.
Prema pisanju ovog dnevnika, potpredsjednik Vlade i koordinator službi bezbjednosti, Dritan Abazović, potvrdio je njihova saznanja o tome da je istraga dovedena do kraja.
,,Počeli su procesi vezano za šverc cigareta. Ne mogu iznositi detalje. Očekujem kooperativnost svih državnih organa”, rekao je Abazović.
Istražitelji, navodno, pokušavaju da utvrde da li trag šverca vodi do Podgoričanina koji već duže živi u Dubaiju, odakle i vuče konce u poslu vrijednom na stotine miliona.
Jedan od sagovornika upućen u detalje istrage kazao je da se ime tog Podgoričanina, koji se godinama vezuje za mojkovački klan, pominje u istrazi. Organizatorom šverca cigareta označio ga je jedan od uhapšenih u višemjesečnoj akciji policije i SDT-a.
Bezbjednosne službe, prenose ovdašnji mediji, nedavno su obaviještene o boravku dvojice bivših državnih funkcionera Crne Gore u Dubaiju, gdje su se navodno sreli sa osobom koju SDT istražuje zbog sumnje u šverc cigareta. ,,Veoma značajno je da se utvrdi zbog čega su se, nedavno, sa njim srela dvojica do skoro visokih državnih funkcionera, naročito ako se ima u vidu da se i oni godinama povezuju sa klanom iz Mojkovca”, citirale su Vijesti svoj neimenovani izvor.
Upravo za tog Podgoričanina tužilaštvo navodno duže od deceniju prikuplja dokaze, pokušavajući da ga označe organizatorom šverca cigareta, ali im to do sada nije pošlo za rukom. On se i ranije pominjao u novinarskim tekstovima o švercu cigareta.
Izvor iz istrage objasnio je da je u toj akciji policija do sada u više navrata oduzimala cigarete vrijedne više stotina hiljada eura, a cigarete iz Crne Gore oduzimane su i u Bosni i Hercegovini.
Sredinom oktobra 2020. godine o tome su zvanično govorili SDT Milivoje Katnić i njegov saradnik Saša Čađenović. Na tada održanoj konferenciji za medije Čađenović je rekao da Arsenija Kalezića (63) i još dvije osobe sumnjiče da su stvorili kriminalnu grupu koja je krijumčarila cigarete i prala novac. Policijska akcija Arka u kojoj je Kalezić osumnjičen počela je u avgustu prošle godine, a inspekori su tada uspjeli da oduzmu milionski vrijedan tovar cigareta i uhapse Nikolu (27) i Stefana Bubanju (31).
U Podgorici su tada zaplijenili 1.243 paketa cigareta, koji su pronađeni u šleperu bjelopoljskih tablica, a Čađenović je rekao da SDT Kalezića i njih dvojicu sumnjiči da su državu oštetili za oko 18 miliona eura. Koji mjesec kasnije i u Beranama je zaplijenjen kamion sa tovarom švercovanih cigareta.
U kamionu kompanije iz Crne Gore, 20. februara u Sarajevu je pronađeno 585 kartona švercovanih cigareta, a za upravljačem tog teretnog vozila bio je Rožajac Mevljudin Kalač.
Iz Uprave policije i Specijalnog državnog tužilaštva nikada nijesu zvanično saopštili da li se sve zapljene cigareta vezuju za istu kriminalnu grupu i jednog organizatora, kog su navodno i u ovoj akciji pokušali da optuže.
Čitavu deceniju unazad Monitorovi izvori tvrde da su cigarete koje su često plijenjene u Luci Bar stizale iz Dubaija i da je taj grad odavno postao najvažnije čvorište i raskrsnica za šverc cigareta za sjevernu Afriku, Aziju, Bliski istok, ali i za neke evropske zemlje, poput Italije, Francuske, Španije i Češke. „Poslije prekida velikih poslova sa cigaretama u ovom regionu, glavni dileri duvana sa Balkana su prebacili svoje poslove u Dubai. U tom gradu sada ima čak šezdeset predstavništava firmi za promet cigareta u slobodnim zonama. Među njima su i poznate kompanije, kao što su Filip Moris, Rejnolds, Britiš tobako, Amerikan tobako i mnoge druge“, kaže jedan od naših sagovornika, dobro upućen u švercerske tokove.
Među najjačim firmama koje posluju sa Balkanom iz slobodne zone u Dubaiju su između ostalih FZE Liberti i Cuae. Sa Balkanom je povezano još desetak kompanija iz Dubaija, kao i Ester kompani iz Egipta.
Prema riječima tog izvora Srećko Kestner je jedan od najpoznatijih trgovaca duvanom u ovom bliskoistočnom gradu. On kaže da upravo zbog toga nije slučajno što je Kestner poslije izrečene uslovne kazne u Njemačkoj, u sudskom sporu oko šverca cigareta devedesetih godina preko Crne Gore, nakon oslobađanja iz zatvora otišao upravo u Dubai.
„Taj čovjek u Dubaiju ima svoju firmu za promet cigareta i nije moga da dozvoli da poslovi dalje trpe zbog njegovog sudskog spora. Nagodio se, priznao krivicu, dobio uslovnu kaznu i vratio se u Dubai da bi nastavio da radi“, kaže naš izvor. Prema njegovim riječima Kestnerova firma u Dubaiju nosi naziv Balford tobako kompani. Osnovana je 2005. godine. Svoja predstavništva ima u Tunisu, zatim u alžirskom gradu Talgiris, kao i u Češkoj. Predstavništvo ima i u italijanskom gradu Askoni. U ovom gradu firme za promet cigareta, a upučeni pretpostavljaju – i za pranje novca, osim Kestnera, još tada su imali i drugi poznati kriminalci iz regiona, poput Hrvoja Gašparineca iz Hrvatske, Nebojše Antonića iz Republike Srpske, Nasera Keljmendija i mnogih drugih.
Tu negdje su crnogorske bezbjednosne službe locirale i nekoga iz Crne Gore ko je, sumnjaju, povezan sa bivšim režimom i nekim bivšim istaknutim državnim funkcionerima. Čeka se naredni potez.
Tufik SOFTIĆ