Turistička je sezona počela a sa njom i festivali na Crnogorskom primorju. Lepršave igre garnirane redom pozorišta, redom muzike, likovnih izložbi, uz malo književnosti i filozofije, služe da se pod plaštom kulture i umjetnosti izvlače sredstva iz državne kase, da se prave dodatni poslovni angažmani uskom krugu povezanih iz redova takozvane kulturne i političke elite Crne Gore. Svaki festival ima svoje zaštitnike i pokrovitelje u vrhu državne uprave od čije volje i moći umnogome zavisi.
Primjer uspona i pada festivala Grad teatar i vrtoglavog uzdizanja Međunarodnog festivala Kotor Art to najbolje ilustruje. Jedan od najpoznatijih pozorišnih festivala u Crnoj Gori, budvanski Grad teatar koji je slavu sticao tokom rata i sankcija, nakon 27 godina trajanja nalazi se na izdisaju. Osnivač Grada teatra bio je Svetozar Marović, visoki funkcioner vladajuće partije, ali je njegov pravi mecena bio premijer Milo Đukanović, koji je dugi niz godina obavljao funkciju predsjednika Savjeta Grada teatra i aktivno učestvovao u odabiru ambicioznog pozorišnog programa.
Za spektakularne pozorišne projekte i promociju DPS-a u turističkoj metropoli sredstava nije falilo. Trošeni su milioni u nepovrat, a onda je izvor nenadano presušio, pa je Grad teatar posustao. Finansijska podrška Vlade teatru dostigla je sumu od nekih 25.000 eura, koliko je Ministarstvo kulture izdvojilo za ovogodišnji budvanski festival, koji će koštati oko 350.000.
Ministarstvo je bilo izdašnije prema komšijama, festivalu Kotor Art, koji pretenduje da postane vodeća ljetnja kulturna manifestacija u Crnoj Gori, a i šire. Utemeljivač kotorskog festivala je ministar kulture Branislav Mićunović, koji je i počasni predsjednik kotorskih ljetnih igara.
Milioni sada lete prema drevnom Kotoru, pozornici za realizaciju projekata umjetničke dinastije Mićunović. Ministar ima svoj festival, dok je njegova supruga, Radmila Vojvodić dobila ljetnju scenu za bogat opus svojih rediteljskih ostvarenja.
Profitirala je i njena markentinška agencija MAPA jer je uknjižila novog klijenta. MAPA je angažovana za izradu dizajna i vizuelnog identiteta Festivala kao i za svu štampu, plakate i slične poslove. Što za režiju, što u kasu MAPE, tek znatan dio sredstava koje Ministarstvo opredijeli za Kotor Art, ostaje u porodici.
Na listi klijenata MAPE nalaze se i druge dvije kulturne manifestacije od nacionalnog značaja, TV festival u Baru i Filmski festival u Herceg Novom. MAPA je angažovana i za poslove marketinga nacionalnog teatra CNP pa čak i UNICEF-a, koji su, svaki na svoj način, prisutni na Kotor Artu.
Gotovo je nevjerovatno koliko su oko Kotor Arta angažovane državne institucije, čije su se starešine našle u direktnom sukobu interesa.
Kotor Art je od starta bio osuđen na uspjeh. Osnovan je tako što je preuzeo već afirmisan Kotorski pozorišni festival za djecu i Don Brankove dane muzike, koji se finansiraju iz budžeta Opštine Kotor.
Sporazum o organizovanju Međunarodnog festivala Kotor Art potpisan je 29. decembra 2008., kada su navedene manifestacije uvrštene u spisak onih od posebnog značaja za kulturu Crne Gore i preimenovane u Međunarodni festival Kotor Art. Potpisnici sporazuma su Ministarstvo kulture, Opština Kotor i odgovorne osobe dotadašnjih samostalnih manifestacija. Nakon transformacije a na inicijativu Ministarstva kulture Festival je dobio pokroviteljstvo UNESCO-a. Ministar Mićunović član je Nacionalnog komiteta za saradnju sa tom organizacijom.
Zahvalnost nije izostala, pa je u uvodnom tekstu programa Kotor Arta za ljeto 2012., pod motom Ipak se okreće, umjetnički direktor festivala, eminentni zagrebački reditelj Paolo Mađeli napisao udvoričku odu ministru Mićunoviću. „Ipak se okreće. Međutim, ne bi se pokrenulo ni za milimetar bez podrške Ministarstva kulture Crne Gore. Dakle, bez ministra Branislava Mićunovića, koji je uspio u teškim vremenima za kulturu, ove godine da nam pronađe, osim finansijskih sredstava, koja u posljednje vrijeme fale širom Evrope, i jedan adekvatan prostor za potrebe festivala u Kotoru. Okreće se znači i zahvaljujući Vladi Crne Gore, zahvaljujući njenom Ministarstvu kulture”.
Sve to nije dovoljno. U Kotor Artu očekuju da festival napokon dobije status javne ustanove na državnom ili opštinskom nivou, svejedno.
,,Ukupan budžet ove godine je 700.000 eura, ali je njegov dio od pokrovitelja smanjen, pa smo od ostalih sponzora obezbijedili više sredstava. Ali, mogu vam reći da je Kotor Art za razliku od Crne Gore, već u Evropi! Kotorski festival pozorišta za djecu dobio je 50.000 eura od Evropske komisije. Kada bi bili institucionalizovani, mogli bismo dobiti i 500.000 eura, jer smo jedini festival u regionu koji je strukturiran na način koji je od nepobitnog značaja za Evropsku komisiju”, kazao je Mađeli na nedavno održanoj konferenciji za medije.
Kotor Art pravno je uređen kao nevladina organizacija, odnosno Nezavisna inicijativa u kulturi, kako se navodi na sajtu Festivala. Pokušaj da u Centralnom registru Privrednog suda nađemo registraciju ove NVO ostao je bez uspjeha.
Zakonska procedura o finansiranju NVO zaobiđena je tako što Ministarstvo upućuje sredstva na račune lokalne uprave u Kotoru, koja potom prebacuje sredstva ,,nezavisnom” Kotor Artu.
Gradska uprava Kotora izdvojiće oko 185.000 eura za održavanje Kotorskog dječjeg festivala, Dane muzike i festival klapa u Perastu. Počasni predsjednik Kotor Arta preko svog Ministarstva za kulturu obezbijediće oko 320.000 eura, dok će resto, kako je najavljeno, stići od sponzora.
Najveći dio pozorišnih predstava realizuju se u koprodukciji nacionalnih teatara –Crnogorskog narodnog pozorišta, Zetskog doma sa Cetinja i Kotor Arta.
Poslovni direktor CNP-a Janko Ljumović našao se u Kotor Artu u višestrukom sukobu interesa. On je producent Kotor Arta ali i predstavnik CNP kao koproducenta. Ljumović vodi i festivalski program pod nazivom Pisanje grada u ime Fakulteta dramskih i likovnih umjetnosti sa Cetinja, na kojima je predavač. Ljumović je i član Nacionalnog komiteta za saradnju sa UNESCO odakle je skupa sa ministrom pomagao oko dobijanja pokroviteljstva na period od četiri godine.
Na poslu izgara i mladi reditelj Petar Pejaković, direktor dječjeg pozorišnog festivala, kojeg je na tu funkciju imenovala SO Kotor nakon osnivanja Kotor Arta. Pejaković se bavi i režijom na svom festivalu. Postavio je Gulivera, predstavu koja je premijerno izvedena prošlog ljeta povodom jubileja 20 godina od osnivanja Kotorskog pozorišnog festivala za djecu. Stručni saradnik na tom projektu bio je direktor Kotor Arta, Paolo Mađeli. Tako u krug.
Saradnja sa Kotor Arta prenijela se na viši nivo. Pejakovića je Vlada, na inicijativu Ministarstva kulture, imenovala za člana Savjeta nacionalnog teatra, čiji je direktor Ljumović.
Većinu predstava na kotorskom festivalu režiraju Radmila Vojvodić, Mađeli i Pejaković. Za nastupajuću sezonu, koja počinje 1. jula, veći dio programa biće posvećen 200. godišnjici rođenja Petra II Petrovića Njegoša. Planirane su tri premijere inspirisane Njegošem. Autorski projekat Mađelija Njegoš i ja, Lidije Dedović San na Božić i Petra Pejakovića Njegoš za djecu – Kako rastu veliki ljudi.
Cijeli pozorišni segment Kotor Arta u znaku je rediteljske trojke, Vojvodić-Mađeli-Pejaković. U vidu premijera ili repriza. Planirano je ponovno izvođenje predstava Njegoš vatre, zajedničkog projekta Vojvodićke i Mađelija koja se izvodi četvrtu sezonu. Repriziraće se i prošlogodišnje produkcije Egzistencija (R.Vojvodić) i Guliver od Pejakovića.
Kolo sreće se, hvala Vladi ipak okreće, od Budve ka Kotoru do sljedeće destinacije.
Branka PLAMENAC