Za čovjeka čija se politička sudbina rješava za petnaestak dana, Donald Tramp ne izgleda previše zabrinuto. Naime, u utorak, 6. novembra u SAD-u su izbori za Kongres. Birači glasaju za cijeli Predstavnički dom i trećinu Senata. U ovom trenutku, Republikanci imaju malu većinu u oba doma Kongresa. U Predstavničkom domu imaju 235 predstavnika, dok Demokrate imaju 193. U Senatu su odnosi snaga skoro izjednačeni. Republikanci imaju 51 predstavnika, a Demokrate 47, uz 2 nezavisna senatora koji od izbora Trampa uvijek glasaju na strani Demokrata. Čak i letimičan pogled na ove brojke pokazuje koliko je situacija neizvjesna.
Tramp očigledno ne misli da je tako. Kao i pred predsjedničke izbore, samouvjereno i neumorno drži mitinge u ključnim američkim državama. Često se ne drži unaprijed napisanog teksta nego priča nevezano sve što mu padne na pamet tako da se okupljeni često od srca smiju i, sve u svemu, izgleda da se dobro zabavljaju.
Međutim, suština Trampove retorike je itekako promišljena i perfidna. Tramp jasno cilja na žestoko raspirivanje američkog nacionalizma i animozitet prema svemu što se ne uklapa u pogled na svijet prosječnog američkog muškarca bijele rase. On mitologizuje snagu i aroganciju, a nipodištava jednakost i kompromis. Najviše ovacija uvijek dobije kada pomene građenje zida na granici sa Meksikom, pa čak i kad drži mitinge u saveznim državama koje su od granice udaljene više od hiljadu kilometara. To pokazuje zlokobnu moć nacionalističke imaginacije.
Za Trampa je nacionalistička karta dobitna izborna kombinacija. Za SAD kao državu, to je put u ozbiljnu krizu sa potencijalno fatalnim posljedicama. Podjele u okviru američkog društva su već dostigle nivo kakav se ne pamti od vijetnamskog rata i Votergejta. Nedavna dešavanja oko izbora sudije Breta Kavana za Vrhovni sud su to itekako dobro pokazala. Ljudi sve više urlaju jedni na druge, a masovni mediji produkuju čistu ideološku propagandu bez trunke uvažavanja za drugačija mišljenja. Moguće je čak da ni dramatični socijalni i rasni protesti nisu daleko. U velikim saveznim državama, a posebno u Kaliforniji, sve više jačaju secesionistički pokreti i partije. Naziru li se možda konture nekog budućeg građanskog rata?
U stvari, vrlo je vjerovatno da rezultati novembarskih izbora budu okidač za početak procesa državnog razlaganja. Kako stvari stoje, najvjerovatniji scenario je da Demokrate preuzmu kontrolu Predstavničkog doma, a da Republikanci zadrže većinu u Senatu. To bi značilo apsolutnu blokadu političkog sistema u naredne dvije godine. Predstavnički dom bi negativno reagovao na svaki Trampov zakonodavni predlog, dok bi Tramp stavio veto na svaki nacrt zakona koji bi eventualno dogovorili u Kongresu. Vrlo teško bi bilo usvojiti novi budžet, pa bi sam rad državnih institucija, uključujući i finansiranje vojske, bio doveden u pitanje. To bi se značajno odrazilo na projekciju američke moći u svijetu, a geopolitički oponenti bi bili dodatno osokoljeni.
Ukoliko bi, međutim, cijeli Kongres potpao pod vlast Demokrata, to bi bio Trampov politički kraj. Predstavnički dom bi vrlo brzo optužio Trampa za sijaset kriminalnih radnji (između ostalog i za izdaju), a Senat bi, prema svojim ustavnim ovlašćenjima, izglasao njegovu smjenu. Za razliku od Niksona, koji je, kada je doveden u sličnu situaciju, podnio ostavku, Tramp bi sigurno ostao da se bori do kraja, a možda bi zvao i vojsku u pomoć. Vojna diktatura bi postala realna politička opcija.
Postoji, naravno, i mogućnost da Republikanci zadrže kontrolu Kongresa. Tramp bi dobio šansu da još više produbi svoje nacionalističke planove, a bio bi mu otvoren širok put ka još jednom predsjedničkom mandatu 2020. godine. Nema sumnje da bi njegovi politički neprijatelji bili spremni na sve da ga u tome spriječe, a možda ne bi prezali ni od „viših” mjera. Mogla bi se ponoviti sudbina Kenedija.
Kao što je navodno jednom prilikom rekao Staljin, sve opcije su gore. Bilo koji izborni scenario da se ostvari, duboka kriza u SAD-u je neminovna.
Filip KOVAČEVIĆ