Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode. Trenutno je jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika
Da još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.
Suđenje je odloženo uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od šuge.
Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode. Da je jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge, potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.
“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.
“ Prema izvještajima ljekara, bolest je u sanaciji, te će pritvoreno lice uskoro biti smješteno u sobi sa drugim pritvorenim licima. U cilju prevencije, izolovano je i drugo pritvoreno lice koje je boravilo u sobi sa pritvorenim licem kojem je dijagnostikovano oboljenje. Kako u dosadašnjem periodu nije bilo simptoma scabiesa kod ovog lica, to će i prema njemu biti ukinuta mjera izolacije. Takođe, izvršena je i dezinfekcija prostorije u kojoj je boravilo oboljelo pritvoreno lice”, saopštili su.
Tvrde da ostalim organizacionim jedinica UIKS-a u kojima su smještena pritvorena i osuđena lica nijesu zabilježeni slučajevi obolijevanja. Takođe, tvrde da su u zatvoru obezbijeđeni svi potrebni ljekovi i medicinska sredstva koja se primjenju u liječenju ove zarazne bolesti, te da postoji stalni nadzor od strane ljekara.
“U cilju sprječavanja pojave ovog oboljenja, koje nije rijetko u kolektivnom smještaju, preduzimaju se potrebne mjere za održavanje higijene prostorija u kojima borave pritvorena i osuđena lica, zaključuju u saopštenju.
Bez obzira na navode nadležnih da imaju sve neophodno za prevenciju liječenje ove bolesti u zatvoru, zatvorenici su i prošle godine obolijevali od šuge.
Takvo stanje i pojava i širenje zarazne bolesti ne čudi ako se ima u vidu prenatrpanost zatvora, zbog čega pritvorena lica nemaju mogućnost da uredno održavaju ličnu higijenu već na tuširanje u nekim slučajevima moraju čekati i po nekoliko dana.
Na taj problem već godinama ukazuju i iz Zaštitnika za ljudska prava i slobode, no stiče se utisak da njihovo mišljenje u tom slučaju ostaje – mrtvo slovo na papiru.
Iz institucije Zaštitnika prvi su prošle godine reagovali, nakon što su mediji izvijestili javnost da u zatvoru obolijevaju od ove zarazne bolesti.
Tada su ponovili da toj zaraznoj bolesti pogoduje prenatrpanost koja je evidentna u Istražnom zatvoru kao i loši materijalni uslovi u nekim djelovima istražnog zatvora. Na to Zaštitnik ljudskih prava i sloboda već godinama kontinurano ukazuje.
Kada je krajem prošle godine, u novembru, Institut za javno zdravlje Crne Gore izašao sa podacima o broju oboljelih od šuge, nijesu posebno tretirali kontinuirano pojavljivanje ove zarazne bolesti u spuškom zatvoru. Tada su ocijenili da se šuga najčešće javlja u vrtićima. Prema njihovim podacima, tokom deset prvih mjeseci prošle godine, u Crnoj Gori je od šuge bilo 263 slučaja obolijevanja.
Epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje Maja Milovanović, tada je navela da četvrtinu od tog broja čine djeca predškolskog uzrasta. Ona je ukazala da je u Crnoj Gori, u posljednjih deset godina, bilo od 190 do 900 slučajeva šuge godišnje.
Nakon pojave novog slučaja i činjenice da je samo tokom ove godine 16 pritvorenika imalo ovu kožnu bolest reakcija nije bilo.
Svetlana ĐOKIĆ