Dugo iščekivana i od javnosti skrivana optužnica protiv Nasera Keljmendija konačno je pročitana na suđenju koje je počelo u Prištini. Pročitao je specijalni tužilac EULEKS-a na Kosovu, Amerikanac Endrju Hjuz. Pred sudskim vijećem kojim predsjedava sudija iz Češke Ana Adamska Galante.
Stranci su desetak godina ranije započeli da istražuju kriminalne aktivnosti ovog narkobosa, i sada čitav posao privode kraju. Odavno je njima jasno da su tužilaštva i sudovi na Balkanu instrumenti vladajućih elita. I zato su stvari uzeli u svoje ruke.
„ Tu više nište ne može da se desi nepredviđeno. Stranci će taj postupak voditi zakonski ispravno”, kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Specijalni tužilac Euleksa je, kako se saznaje, u listu nekretnina koje je kosovski bos stekao nelegalnim radnjama uvrstio i hotel Kasa grande u Ulcinju, a najavio je da će u nastavku suđenja biti predstavljeni novi dokazi o Keljmendijevim poslovima u Crnoj Gori. Iz dnevnog lista Dan su pitali tužioca da prokomentariše čime tužilaštvo Euleksa raspolaže kada su u pitanju dokazi o nelegalnim Keljmendijevim poslovima u Crnoj Gori, ali je on za sada kazao samo da će sve biti poznato u daljem toku suđenja.
,,Nijesam u poziciji da govorim o slučaju, ali detalji će biti poznati kako se suđenje bude nastavljalo”, rekao je kratko Hjuz.
Američki tužilac je prethodno obrazložio deset tačaka optužnice, od kojih se tri odnose na osnivanje organizovane kriminalne grupe i ubistvo Ramiza Delalića Ćela, 2007. godine u Sarajevu, a sedam tačaka na organizovani šverc droge.
,,Nevin sam, i to ću i dokazati pred ovim sudom. Ovaj proces je montiran iz Bosne i Hercegovine”, izjasnio se Keljmendi. Groteskno.
Hjuz je u višesatnom izlaganju optužnice kazao da je tužilaštvo prikupilo dovoljno dokaza koji ukazuju da je Keljmendi jedan od ključnih narko-bosova u regionu. Rekao je da tužilaštvo ima svjedoke, brojne snimljene telefonske razgovore, dokumenta i druge dokaze koji terete Keljmendija da je lider organizovanog kriminala.
,,To je sada najznačajnije. Materijalni dokazi. Ja sam siguran da stranci kada pišu optužnice, ne rade to kao naši tužioci. Ako kažu da imaju materijalne dokaze, oni to i imaju”, kaže Monitorov izvor koji je mnogo ranije predvidio da će se stvari odvijati u pravcu u kojem se sada odvijaju.
Obrazlažući optužnicu pred vijećem sudije Galante, američki tužilac je ustvrdio da je Keljmendi sredinom 90-ih godina prošlog vijeka formirao kriminalnu organizaciju koja se prevashodno bavila švercom droge. Sjedište joj je bilo u Sarajevu.
,,Imala je poslove i u Crnoj Gori”, naglašeno je.
Keljmendi je, kako je objašnjeno, neposredno pred ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića 2003. godine na jednom sastanku u Sarajevu kazao da pošiljka od 50 kilograma heroina iz Turske pripada njemu, i o tome svjedoči zaštićeni svjedok K2. Hjuz je, takođe, pred sudijom pokazao modifikovani rezervoar od automobila koji je korišćen za prevoz droge, a koji je pripadao zaštićenom svjedoku K3, bivšem Keljmendijevom saradniku.
,,Od svjedoka K3, koji je bio diler u Beogradu, a drogu je nabavljao od Naserovog sina Liridona sa Kosova, čućemo da je dnevno imao i preko 250 poziva od zavisnika da im obezbijedi narkotike. Imamo pasoše Keljmendijevih saradnika, koji dokazuju da su najčešće putovali na relaciji Istanbul – Sarajevo radi prevoza droge. Tužilaštvo će izvesti svjedoke koji će potvrditi kako je Keljmendi usmjeravao i šverc kokaina iz Latinske Amerike ka Evropi”, rekao je tužilac Hjuz.
Kada se radi o ubistvu Ramiza Delalića, najavljeno je da će svjedok K1, ispričati cijelu priču. Američki tužilac pri misiji Euleksa na Kosovu je rekao da su Keljmendi, Fahrudin Radončić i Naser Orić finansirali ubistvo Delalića, a da ga je počinio Strahinja Rašeta iz Šapca. Ubistvo su platili 100.000 eura. Monitor je i o tome pisao mnogo prije otkrivanja detalja optužnice.
,,Rašeti je angažman na ubistvu Delalića prvo ponudio Milan Mitić, uz to dodajući da je to posebno važno jer je Delalić među prvima ubijao Srbe tokom rata u BiH, a da će to da finansiraju Keljmendi i Radončić”, naveo je Hjuz. Radončić nije optužen za to krivično djelo ni u BiH ni na Kosovu.
Nezgodan svjedok u ovom dijelu optužnice mogla bi biti bivša saradnica Fahrudina Radončića Šejla Jugo Turković. Prema riječima sudije Galante ona je voljna da dođe u Prištinu i da da iskaz o ubistvu Delalića. Galante je dodala da tužilaštvo smatra da Turkovićeva može biti vrlo bitan svjedok za rasvjetljavanje ovog ubistva.
Prema Monitorovom izvoru navodno postoji transkript telefonskog razgovora Naserovog bliskog saradnika Ali Gašija sa jednim od članova kriminalne organizacije, u kojem se potvrđuje da je upravo Keljmendi naručilac ubistva Ramiza Delalića.
,,Delalića je po narudžbi ubio Strahinja Rašeta iz Šapca. Ubica je nešto kasnije likvidiran negdje u Srbiji. Od ranije su postojala operativna saznanja da ga je unajmio Keljmendi, a transkript jednog telefonskog razgovora koji je u posjedu tužilaštva to potvrđuje”, kaže Monitorov izvor.
Keljmendija je, podsjetimo, 6. maja 2013. godine uhapsila kosovska policija na osnovu međunarodne potjernice, koju su izdale bosanske vlasti i od tada se nalazi u pritvoru na Kosovu. Mediji u regionu objavili su odavno da se Naser Keljmendi nalazi na čelu najjače kosovske kriminalne porodice na Balkanu, koja vodi poslove iz Peći i Sarajeva. Centar za istraživačko novinarstvo pisao je krajem 2009. kako Keljmendi i njegov klan upravljaju nizom firmi u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu, te imaju veze sa uticajnim ljudima u regionu.
Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina sa Kosova, koji u Peć stiže iz Istanbula i Albanije, a zatim se, preko Rožaja, doprema u Novi Pazar, a odatle u Zapadnu Evropu. Politika je objavila da je srpska policija, istražujući slučaj Darka Šarića, saznala da su on i klan Keljmendija u bliskim odnosima, što je Keljmendi pokušao da negira.
Dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije prije skoro dvije godine je specijalno za Monitor napravio šemu klana Nasera Keljmendija, u kojoj se navode imena najmanje šezdeset ljudi, kao njegovih najbližih saradnika. Prema ovom izvoru Keljmendi ima dobro razgranatu mrežu saradnika u našoj državi, kao i jaku logistiku u vrhu bezbjednosnih službi i vlasti.
Monitorov izvor, kao i bosanska SIPA, tvrdi da se uticaj Keljmendijeve organizacije proteže i na Crnu Goru Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, a da jedan krak stiže do Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega je ranije povedena istraga, odnosno akcija Besa u koju se uključio i Američki federalni biro (FBI).
Ovaj izvor je ranije rekao da bi regionalni policijski kapaciteti bili nemoćni da se nijesu umiješali stranci, što je završeno stavljanjem Keljmendija na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država. Nasera Keljmendija američki predsjednik Barak Obama nazvao je narkobosom, i to rame uz rame sa Meksikancem Hoze Antonio Soto Gastelumom i Avganistancem Said Vzir Šarom.
Keljmendi je odavno u raljama stranaca. Vidjećemo da li će oni na ovom primjeru pokazati političarima na Balkanu da moraju krenuti u borbu protiv organizovanog kriminala. Tužilaštva i sudovi balkanskih država mnoge dosadašnje važne procese pretvorili su u predstave.
Tufik SOFTIĆ