Mediji su ovih dana izvijestili da je u Bosni i Hercegovini uhapšen prijatelj Fahrudina Radončića i kandidat njegove stranke za ministra saobraćaja Bakir Dautbašić, kojeg su pripadnici Agencije za istragu i zaštitu (SIPA) lišili slobode zbog sumnje da je ometao rad pravosuđa u predmetu protiv Nasera Keljmendija.
Predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB) Fafrudin Radončić izjavio je tim povodom da je njegov prijatelj nevin i da se radi o „montiranju slučaja Keljmendi” te da je i ovo hapšenje „udarac istog lobija”.
Dautbašić je visoki funkcioner SBB-a i sekretar Ministarstva bezbjednosti BiH. Radončić je osnivač uticajnog bosanskog dnevnika Dnevni avaz i smatra se bliskim sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem.
Šejla Turković je ranije, svjedočeći u procesu koji se u Prištini vodi protiv Keljmendija, rekla da je Radončić obećao organizatorima ubistva Ramiza Delalića Ćele da će im obezbijediti medijsku logistiku i tužioca koji će voditi istragu u pogrešnom pravcu.
Mediji pišu i da je Turkovićeva pred sudom u Prištini kazala da je Radoničić tražio Delalićevo ubistvo i da je ubicama plaćeno 100.000 eura. Turković tvrdi da su Keljmendi i Radončić željeli Delalićevu smrt jer su strahovali da bi mogao medijima proturati priče o njihovim poslovima.
Ona tvrdi i da je Delalić mnogo znao o Keljmendijevim poslovima s drogom, ali i Radončićevom sumnjivom bogaćenju tokom rata. Iz njenog svjedočenja na suđenju Keljmendiju mogla se čuti i tvrdnja da je Keljmendi finansirao Radončićevu kandidaturu za predsjednika Bosne i Hercegovine, ali i izgradnju velikog tornja u Sarajevu.
Iz Tužilaštva BiH je saopšteno da je hapšenje rezultat složene operativne akcije koju su, uz nadzor tužilaca, sprovodili policijski službenici SIPA u okviru predmeta kodnog naziva Lutka dva. Tokom akcije prikupljeni su dokazi da su osumnjičeni preduzimali nezakonite radnje i aktivnosti kako bi naveli na davanje lažnog iskaza svjedoka u predmetu Tužilaštva BiH protiv Nasera Keljmendija i drugih, kao i predmetu koji se vodi pred pravosudnim institucijama Kosova.
Uz Dautbašića uhapšena je i šefica apoteke u Hitnoj pomoći u Sarajevu Bilsena Šahman. Šahman, porijeklom Bjelopoljka, bila je kandidat SBB-a za Parlament Federacije BiH, a istražni organi istražuju kako je dospjela u sferu uticaja na svjedoke u predmetu ubistva Ramiza Delalića Ćele.
Keljmendija je, podsjetimo, 6. maja 2013. godine uhapsila kosovska policija na osnovu međunarodne potjernice, koju su izdale bosanske vlasti i od tada se nalazi u pritvoru na Kosovu. Mediji u regionu objavili su odavno da se Naser Keljmendi nalazi na čelu najjače albanske kriminalne porodice na Balkanu, koja vodi poslove iz Peći i Sarajeva. Centar za istraživačko novinarstvo pisao je krajem 2009. kako Keljmendi i njegov klan upravljaju nizom firmi u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu, te imaju veze s uticajnim ljudima u regionu.
Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina s Kosova, koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, a zatim se, preko Rožaja, doprema u Novi Pazar, a odatle u Zapadnu Evropu. Politika je objavila da je srpska policija, istražujući slučaj Darka Šarića, dobila saznanja da su ovaj Pljevljak i klan Keljmendija u bliskim odnosima, što je Keljmendi pokušao da negira.
Dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije prije tri godine je specijalno za Monitor napravio šemu klana Nasera Keljmendija, u kojoj se navode imena najmanje šezdeset ljudi, kao njegovih najbližih saradnika. Prema ovom izvoru, Keljmendi je u to vrijeme imao dobro razgranatu mrežu saradnika u našoj državi, kao i jaku logistiku u vrhu bezbjednosnih službi i vlasti.
Monitorov izvor, isto kao i bosanska SIPA, tvrdi da se uticaj Keljmendijeve organizacije osim BiH, proteže i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, a da jedan krak stiže do Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega je ranije povedena istraga, odnosno akcija Besa u koju se uključio i Američki federalni biro (FBI).
Ovaj izvor je ranije rekao da bi regionalni policijski kapaciteti bili nemoćni, da se nijesu umiješali stranci, što je završeno stavljanjem Keljmendija na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država. Kontroverznog kosovskog biznismena Nasera Keljmendija američki predsjednik Barak Obama nazvao je narkobosom, i to rame uz rame sa Meksikancem Hoze Antonio Soto Gastelumom i Avganistancem Said Vzir Šarom.
Keljmendi je, tako, odavno u rukama stranaca. Sada je to i formalno. Optužnicu protiv Keljmednija vodi specijalni tužilac EULEKS-a na Kosovu, Amerikanac Endrju Hjuz, dok sudskim vijećem predsjedava sudija iz Češke Ana Adamska Galante. „Akcija Lutka dva govori u prilog tome da sa strancima nema šale kao s domaćim tužilaštvima i sudovima ” – kaže Monitorov dobro obaviješteni izvor.
Specijalni tužilac EULEKS-a je u listu nekretnina koje je kosovski bos stekao nelegalnim radnjama uvrstio i hotel Kasa grande u Ulcinju, a najavio je da će u nastavku suđenja biti predstavljeni novi dokazi o Keljmendijevim poslovima u Crnoj Gori.
Američki tužilac je na početku suđenja obrazložio deset tačaka optužnice, od kojih se tri odnose na osnivanje organizovane kriminalne grupe i ubistvo Ramiza Delalića Ćela, 2007. godine u Sarajevu, a sedam tačaka na organizovani šverc droge. Keljmendi je tvrdio da je nevin i da će to dokazati, kao i da je proces protiv njega montiran iz Bosne i Hercegovine.
Kada se radi o ubistvu Ramiza Delalića, još na početku suđenja najavljeno je da će otac ubice, svjedok K1, ispričati cijelu priču. Američki tužilac pri misiji EULEKS-a na Kosovu rekao je da su Keljmendi, Fahrudin Radončić i Naser Orić finansirali ubistvo Delalića, a da ga je počinio Strahinja Rašeta iz Šapca. Ubistvo su platili 100.000 eura. Monitor je i o tome pisao mnogo prije otkrivanja detalja optužnice.
Već na početku je bilo jasno da će nezgodan svjedok u ovom procesu biti bivši saradnik Fahrudina Radončića, Šejla Jugo Turković. To se sada i pokazuje. Takođe se pokazuje da je Keljmednijeva logistika iz regiona, posebno iz Bosne, odnosno Sarajeva vrlo jaka i uticajna.
No kada optužnice zastupaju stranci i kada se sudi pred stranim sudijama, takva logistika ima manje šanse da bude od koristi Keljmendiju. Uhapšeni bliski saradnici Fahrudina Radončića u akciji Lutka dva osumnjičeni su da su tokom decembra prošle godine zastrašivanjem i obećanjem nedozvoljene koristi navodili na davanje lažnog iskaza svjedoka Azru Sarić u krivičnom postupku koji protiv Nasera Keljmendija vode Tužilaštvo BiH i sudovi u Prištini.
,,Akcijom Lutka dva nastavlja se hapšenje Keljmendijevih saradnika u Bosni i Hercegovini. Tako je ovih dana uhapšen i austrijski državljanin Fadil Scholbauer”, podsjeća Monitorov izvor.
Šta je sa crnogorskom logistikom i saradnicima Nasera Keljmendija iz naše države? Njegova imovina i njegovi prijatelji u Crnoj Gori su još nedodirljivi. Bolje reći, zaštićeni.
Tufik SOFTIĆ