Specijalno tužilaštvo Kosova drži daleko od javnosti najvažnije elemente optužnice protiv Nasera Keljmendija, kao i to ko će se sve pojaviti u svojstvu svjedoka tokom sudskog procesa. Monitorov obaviješteni izvor kaže da će na tom dugo čekanom suđenju svjedočiti oko sedamdeset ljudi. „Svjedoci će biti mahom iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova. Mnogi od njih svjedočiće putem video linka. Najvažnije, postoje i dva zaštićena svjedoka čiji se identitet za sada ne saopštava”, otkriva naš izvor.
Specijalno tužilaštvo Kosova optužnicu protiv Nasera Keljmendija za nekoliko krivičnih djela, uključujući organizovani kriminal i rukovođenje organizovanom kriminalnom grupom podiglo je prije desetak dana, a sudski postupak je odmah počeo.
Mediji u regionu su prenijeli da se Keljmendi u optužnici tereti i za teško ubistvo Ramiza Delalića Ćele 2007. godine u Sarajevu, kupovinu, posjedovanje ili neovlašćenu prodaju i proizvodnju opasnih narkotika i psihoterapijskih supstanci, uključujući razne količine – od 100 kilograma heroina do 150.000 ekstazi tableta, kao i dvije i po tone anhidrida sirćetne kiseline.
Keljmendija je 6. maja 2013. godine uhapsila kosovska policija na osnovu međunarodne potjernice, koju su izdale bošnjačke vlasti i od tada se nalazi u pritvoru na Kosovu. Keljmendi se nalazi na ,,crnoj listi” SAD i potjernici Interpola, na kojoj je označen kao jedan od najopasnijih narko dilera na Balkanu.
Prema Monitorovom izvoru navodno postoji transkript telefonskog razgovora Naserovog bliskog saradnika Ali Gašija sa jednim od članova kriminalne organizacije, u kojem se potvrđuje da je upravo Keljmendi naručilac ubistva Ramiza Delalića.
,,Delalića je, inače, po narudžbi ubio unajmljeni ubica iz Srbije. Ubica je nešto kasnije likvidiran negdje u Srbiji. Od ranije su postojala operativna saznanja da ga je unajmio Keljmendi” – tvrdi Monitorov izvor.
Međunarodni tužitelj Andrew Hughes, koji će zastupati optužnicu protiv Nasera Keljmendija, otkrio je da će Specijalno tužiteljstvo Kosova protiv okrivljenog narkobosa među brojnim svjedocima izvesti, između ostalih, i Zijada Turkovića. Tužitelj Hughes je potvrdio da će protiv Keljmendija svjedočiti i nekoliko insajdera, bivših pripadnika njegove kriminalne grupe.
Koha Ditore je prenio da je član velike Keljmendijeve kriminalne grupe bio i Fahrudin Radončić, lider Saveza za bolju budućnost (SBB) i bivši ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine. SBB je to demantovao. SBB navodi da je istragu protiv Keljmendija vodio američki tužilac Erik Larson, a on nije našao za shodno da prilikom posjete Sarajevu uopšte spominje Radončića. Premda se dalo pretpostaviti kako će Keljmendi biti ispitan o poslovnim i privatnim relacijama s Radončićem, Larsona su zanimali samo Keljmendijevi kontakti s Miloradom Dodikom.
Radončić negira da su Keljmendi i on prijatelji. Veb portal Vreme ukazuje na njihove kontakte i tvrdi da su oni 2004. razmijenili nekretnine u Sarajevu i Zenici, a razliku u cijeni od oko 100.000 eura Keljmendi je platio na račun Avaza, da bi kasnije i jedan od njegovih džipova Grand Cherokee završio u vlasništvu Radončićeve kompanije.
Portal Elizbori.ba piše da tužilaštvo u Prištini sigurno ima dokaze za ovako teške optužbe upućene Radončiću, pogotovo jer se radi o osobi koja bi eventualno mogla biti izabrana za člana najviše izvršne funkcije u Bosni i Hercegovini. Portal postavlja pitanje šta je to što tužilac Hughes zna, a što tužilac Larson nije znao pa se nije zanimao za kontakte između Keljmendija i Radončića.
Ovaj portal podsjeća i da je dok je bio ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine, Radončić izjavio da je korupcija jedan od najopasnijih vidova kriminaliteta, koji narušava temeljne društvene vrijednosti demokratskog i građanskog društva, te je najavio antikorupcijski cunami, ,,pri čemu sigurno nije ni pomišljao da bi on mogao biti prva žrtva tog antikorupcijskog cunamija”. Radončić je, kao što je poznato, blizak prijatelj sa Milom Đukanovićem.
,,Šta će donijeti ovo suđenje biće zanimljivo, ne samo za nas u regionu. Manje je poznata činjenica da Nasera Keljmendija potražuje četrnaest država, među kojima i Austrija i Njemačka. Suđenje Keljmendiju biće, dakle, internacionalno interesantno. To je i razumljivo ako se zna dokle su sve stizali kraci ove kriminalne hobotnice” – kaže Monitorov izvor.
Mediji u regionu objavili su odavno da se Naser Keljmendi nalazi na čelu najjače kriminalne porodice na Balkanu. Poslove je vodio iz Peći i Sarajeva. Centar za istraživačko novinarstvo pisao je krajem 2009. kako Keljmendi i njegov klan upravljaju nizom firmi u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu, te imaju veze sa uticajnim ljudima u regionu.
Prema podacima srpske policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina sa Kosova, koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, a zatim se, preko Rožaja, doprema u Novi Pazar, a odatle u Zapadnu Evropu.
Politika je ranije objavila da je srpska policija, istražujući slučaj Darka Šarića, dobila saznanja da su ovaj Pljevljak i klan Keljmendija u bliskim odnosima, što je Keljmendi pokušao da negira. ,,Ja sam biznismen, a to što o meni pišu, neka im je na čast”, izjavio je tada Keljmendi.
Dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije prije više od godinu je specijalno za Monitor napravio šemu klana Nasera Keljmendija, u kojoj se navode imena najmanje šezdeset ljudi, kao njegovih najbližih saradnika.
Prema ovom izvoru Keljmendi ima dobro razgranatu mrežu saradnika i u našoj državi. Crnu Goru je, sjećamo se, ,,drmala” afera Listing, kada je izbilo na vidjelo sa kim je sve ovaj narkobos bio kod nas na telefonskoj vezi.
Monitorov izvor, isto kao i bosanska SIPA, tvrdi da se uticaj Keljmendijeve organizacije osim BiH, proteže i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, a da jedan krak stiže do Sjedinjenih Američkih Država, zbog čega je ranije povedena istraga, odnosno akcija Besa u koju se uključio i Američki federalni biro (FBI).
Ovaj izvor smatra da bi regionalni policijski kapaciteti bili nemoćni, da se nijesu umiješali stranci, što je završeno stavljanjem Keljmendija na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država. Nasera Keljmendija je, podsjetimo, američki predsjednik Barak Obama nazvao narkobosom, i to rame uz rame sa Meksikancem Hoze Antonio Soto Gastelumom i Avganistancem Said Vzir Šarom.
To je bio završni udarac i signal političarima na Balkanu da moraju stvoriti političku volju ako žele da se bore protiv organizovanog kriminala.
Kakva je u Crnoj Gori politička volja prema Keljmendiju vidjelo se kada mu je crnogorsko državno tužilaštvo omogućilo da se za krivično djelo divlja gradnja iskupi uplatom desetak hiljada eura jednoj školi, odnosno vrtiću u Ulcinju, i kada su se u DPS-u podičili time što im je taj gospodin finansirao kampanju za nezavisnost.
Keljmendi je konačno u zatvoru i suđenje je počelo. Ostaje samo da se vidi koliko će dugo u zatvoru ostati. Njegova ne tako mala imovina u Crnoj Gori je nedirnuta. Šta je sa njegovim crnogorskim prijateljima?
Tufik SOFTIĆ