Povežite se sa nama

OKO NAS

SUDBINA JADRANSKOG BRODOGRADILIŠTA BIJELA U STEČAJU: Novi scenario za pljačku?

Objavljeno prije

na

„Gladni smo. Hoćemo da radimo. Radnici nijesu napravili ni euro minusa preduzeću, već su nam odbijali poreze i doprinose na plate. Gdje su otišla ta sredstva? Tri puta nam se smanjivala plata, a nijednom se nijesmo pobunili”, počeo je svoje izlaganje pred odbronicima SO Herceg Novi, Mladen Krivokapić, predstavnik radnika još jednog privrednog giganta, Jadranskog Brodogradilišta Bijela (JBB), koje je na volšeban način otišlo u stečaj.

,,Brodogradilište je jedno bogato preduzeće koje može da radi i koje ima perspektivu ali je namjereno nekom prijatelju ili poslovnom partneru i zato neće da ga privatizuju kao što bi trebalo da se privatizuje. Oni hoće da ga kupe kao suvu imovinu i hoće da dođu ovdje i da za 5 miliona eura, po cijeni polovine jednoga doka, kupe čitavo privredno preduzeće a radnike da otjeraju kući”, kazao je predsjednik Komisije za praćene privatizacija, Janko Vučinić.

Obraćajući se radnicima Brodogradilišta, koji se od prvog jula, kada je uveden stečaj, okupljaju ispred kapije firme, Vučinić je poručio da je za trenutno stanje u Bijeloj isključivo kriva crnogorska Vlada i menadžment JBB. Jer u protivnom, zapitao se Vučinić, kao bi bilo moguće da od ne tako davno uspješnog preduzeća, se došlo do situacije da se u frimi u kojoj je ,,2011. godine neko dobio nagradu za uspješno poslovanje, a za četiri godine se došlo u situaciju da radnici traže svoja prava na ulici”.

,,.Kako to sad odjednom da se poreska uprava pojavi i traži potraživanja, zašto to nije urađeno kao naprimjer sa Elektroprivredom da taj dug se konvertuje u akcije? Zato što im treba JBB kao imovina i bez radnika da bi se neko žestoko ugradio na vašoj muci i da bi vas istjerao iz ovoga Brodogradilišta”, poručio je Vučinić radnicima kojih je 200 i koji su rekli da neće odustati od okupljanja ispred kapije svog, sada već bivšeg preduzeća, dok im se ne ispuni ono što im po zakonu pripada.

To je prije svega povezivanje radnog staža za 5 i po godina, od 2009. godine, pa onda i isplata plata za pola marta, april, maj i jun, zaostalih zimnica, stanarina, kao i sredstava iz stambenog fonda u koji je menadžment bio dužan da uplaćujuje 2 odsto od bruto zarada godišnje.

,,Mi samo tražimo ono što nam pripada”, poručuju radnici. S druge strane Poreska uprava, na osnovu čijeg zahtjeva je i uveden stečaj, najviše potražuje od Brodogradilišta – oko 6 miliona eura za poreze i doprinose za tadašnjih skoro 400 radnika. Sporazumni raskid radnog odnosa i otpremnine dobilo je uoči stečaja, 126 radnika koji su se ranije prijavili za odlazak. Prošle i pretprošle godine sporazumni raskid je potpisalo još po toliko radnika i svi su isplaćeni. Ostalo je još 194 radnika koji su dobili rješenja o otkazu. Pored njih tu je i 70 radnika koji imaju više od 30 godina radnog staža koji po novom Zakonu o stečaju stiču pravo na penziju.

,,Kako se mogu osjećati kada poslije toliko godina, odjednom, mi kažu da više ne radim u firmi u kojoj sam proveo cijeli svoj radni vijek i koja mi je bila jedini izvor egzistenicje, meni i mojoj familiji”, kaže za Monitor, Ranko Kovačević kojem je na dan uvođenja stečaja u Jadransko Brodogradilište svega sedam dana nedostajelo da upotpuni 30 godina radnog staža u jednoj od nekada najznačajniijih firmi u Crnoj Gori.

,,Sada zbog tih sedam dana ne mogu ni u penziju i stojim ovdje sa kolegama ispred kapije Brodogradilišta osjećajući se kao da nikada nisam ušao u tu kapiju, eto to su nam napravili ljudi koji vode firmu”, kaže Kovačević.

Prije nešto manje od tri godine menadžment Brodogradilišta se hvalio da je firmu održao konkurentnom ne izgubivši niti jednog klijenta uprkos vrlo izraženoj krizi u brodogradnji koja traje od 2009. godine. Potom je Brodogradilište, prema podacima objavljenim na sajtu Montenegroberze u prvoj polovini 2013. godine imalo i dobit od 57,47 hiljada eura, da bi godinu kasnije, u prvoj polovini 2014. godine gubitak iznosio 1,35 miliona eura. Tokom prošle godine 86 brodova bilo je na remontu, a u menadžmentu su tvrdili da je riječ samo o manjim opravkama.

Ukupan dug Jadranskog Brodogradilišta Bijela trenutno iznosi više od 13 miliona eura, a imovina je procjenjena na više od 30 miliona. Na zvaničnom sajtu Brodogradilišta uz stoji da vrhunski kvalitet radova potvrđuju i međunarodni sertifikati ISO 9002 i ISO 14000. Brodogradilište je potpuno opremljeno za remont i rekonstrukciju brodova i drugih plovila svih vrsta i namjena, bez obzira na veličinu oštećenja i obim rekonstruktivnog zahvata. Raspolaže sa dva plutajuća doka dužine 250m i 184m, ima operativnu obalu ukupne dužine 1120 metara, poseduje tri remorkera, veliki broj raznih tipova dizalica nosivosti od 2,5 do 50 tona, obimna i raznovrsna energetska postrojenja, savremena komunikaciona sredstva, kao i sve potrebne radioničke kapacitete i opremu.

Brodogradilište je opremljeno i za izradu manjih plovnih objekata kao što su: barže za razne namjene sa i bez vlastitog pogona, pontoni, radne platforme i slično.

Na zvaničnom sajtu stoji i da proizvodi raznovrsnu pomorsku opremu, poput pilona, cjevovoda prečnika od 400 mm pa nadalje, rezervoare i sve vrste čeličnih konstrukcija, uključujući i procesnu opremu.

,,Dugi niz godina se radi na sistematskom uništavanju Jadranskog brodogradilišta i njegovoj pripremi za privatizaciju. Novljani su za Vladu građani drugog reda”, kazala je predsjednica OO SNP HN, Danijela Đurović na pomenutom zasjedanju lokalnog parlamenta, gdje su i vlast i pozicija glasali da Opština kao jednokratnu pomoć pregovaračkom timu zaposlenih obezbijedi 10 hiljada eura.

Po predlogu Zorana Kovačevića iz DPS-a, Opština će predložiti Vladi da kao većinski vlasnik, preko fondova, preuzme obavezu da prije realizacije stečajnog postupka poveže radni staž radnicima Brodogradilišta, a iz stečajne mase podmiri novonastale troškove budžeta. Zatim će predložiti Vladi da prije realizacije stečajnog postupka isplati zaostale zarade i ostale naknade, zimnicu i stanarinu, uz preporuku da se hitno isplati najmanje jedna plata, kao i da pokuša da nađe rješenje u okviru budžetskih rezervi i obezbijedi sredstva za isplatu otpremnina po važećem kolektivnom ugovoru ili, ako to nije moguće, da se u okviru povjerilačkih potraživanja iz stečajne mase obezbijede sredstva za podmirenje otpremnina. SO Herceg Novi će predložiti Vladi da ubrza stečajni postupak i omogući sprovođenje programa remonta, proizvodnje jahti, megajahti, kruzinga i osavremenjivanje postojeće djelatnosti radi podizanja ekonomske održivosti i otvaranja radnih mjesta. Usvojen je zaključak nezavisnog odbornika Obrada Gojkovića da opština traži od Vlade da svim zaposlenim na dan uvođenja stečaja garantuje zadržavanje takovg statusa, kao i zaključak Miloša Konjevića (Novska lista) da Državna revizorska institucija ispita poslovanje JBB-a u poslednjih pet godina i da ga dostavi na uvid javnosti.

,,Šta će nama značiti njihova podrška koju su nam dali danas u skupštini ja ne znam, vidjećemo. Ali ono što znam sigurno je da mi ne odustajemo niti od jednog našeg zahtjeva i da nastavljamo naša okupljanja i proteste dok nam se ne ispune ti zahtjev, ustvari ono što nam po zakonu pripada. Znači i dalje svaki dan ovdje u 7 sati ujutru”, zaključio je Mladen Krivokapić.

Nebojša MANDIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo