U Bosni i Hercegovini je predizborno vrijeme u kojem su glasači uglavnom odabrali i čeka ih tek formalni akt. Nedvojbeno je da se pobjednici i poraženi moraju dokazivati još koji dan u izravnom ili posrednom obraćanju svojim biračima. Dosadašnj tijek kampanje, svo topništvo bilboarda, city lightova, plakata i letaka u privatnoj komunikaciji zovem strelištem za nade…
Koliko li će samo pritajenih, jasno artikuliranih ili do kraja zatomljenih nada zgasnuti posljednjeg dana kampanje?!? Teško je baviti se prognozama, ali sada se već jasno iscrtavaju dva buduća bloka: jedan na čelu sa Fahrudinom Radončićem i Željkom Komšićem, liderima koji su podsticali populizam jasno ukazujući svojim biračima da će zajedno praviti i koaliciju nakon izbora i drugi blok u kojem se nalaze SDA, SDP i eventualno još neka od stranaka.
Nade će zgasnuti, odnosno biti će ustrijeljene prije svega neizlaskom jednog broja birača. U takvoj situaciji koja pogoduje manjim strankama, ili bar manje eksponiranim bh. političkim subjektima, postoji mogućnost da, pređu li cenzus, poželjnim udavačama postanu i neke stranke koje u naslovu ne nose ime svoga lidera?!
Takva završnica oktobarskih izbora mogla bi Bosni i Hercegovini donijeti mnogo manje neizvjesnosti kada je u pitanju politička budućnost nego što se ta neizvjesnost danas čita. Zašto? Upravo zbog toga što sam ubijeđen da niti Demokratska fronta i SBB niti SDA i SDP neće imati u konačnici dovoljno izbornog kapaciteta da same stvaraju vlast. Ulazak u vlast, recimo, Naše stranke ili Stranke za BiH kao eventualne poželjne udavače na stanovit način razvodnio bi kapacitet za pljenidbu i podjelu plijena velikih političkih subjekata!
Tko god od ove dvije grupacije bude imao većinu, pa i sa poželjnim udavačama, ne samo na državnom nivou, nego po okomici na svim razinama vlasti, neće je moći uspostaviti bez HDZ, za koju duboko vjerujem da će dobiti većinu u krajevima sa pretežito hrvatskim pučanstvom. To unekoliko usložnjava način formiranja vlasti, ali širi demokracijski kapacitet opće situacije u BiH.
Poučen iskustvom iz prošlih izbora kad je namagarčen i to u dva navrata od strane Zlatka Lagumdžije i SDPa, siguran sam da Dragan Čović, lider HDZ BiH, neće jeftino prodati svoj koalicioni kapacitet.
Uglavnom, mnoge će nade biti potopljene ako veliki odluče razigravati igru na velikom terenu.
Odluče li širiti broj sudionika u budućoj vlasti ili budu prisiljeni na to, nisam siguran da će vlast u BiH biti formirana dostatno brzo. A bh. društvo i nejaka bh. država vape za što bržim formiranjem zakonodavne i izvršne vlasti. Trenutno se vlast vuče ulicama bh. gradova i sela, ali nitko se, od stotinu puta prevarenih birača, pa i pojedinih političkih stranaka, ne osvrće na pomenuti prizor, ne želi, niti hoće da je uzme?!
Politička jesen u BiH i nadolazeća zima biti će više u znaku egzistencijalne brige građana i nesposobnosti korumpirane vlasti da riješi probleme popavljenih područja nego u znaku stvaranja ozbiljnijeg ambijenta za razvoj bh. države i društva.
Uostalom, u ovoj kampanji kao ni u jednoj do sada, nijedna politička stranka niti desne niti lijeve, a pogotovo ne središnje profilacije, nije ponudila rješenje niti za jedan krupan bh. problem. Deklarativno zalaganje i povremene eskapade o borbi protiv kriminala više su bile upućene borcima i bojovnicima u vlastitim redovima da ih upozore da je čak moguće da i kriminalci u BH budu procesuirani (!) negoli što su to bili naumi nekih ozbiljnih, strateških predviđanja i planova političkih subjekata u vezi sa budućnošću društva i države.
Gradimir GOJER