Često, kad vam se čini da ste najači, naiđe udar od koga se ne možete oporaviti. Đukanoviću je sve išlo lijepo, apsolutna pobjeda na izborima, međunarodna podrška i kovanje u zvijezde nakon priznanja Kosova, arhivirana optužnica u Bariju, u prošloj godini rast BDP i stalno širenje poslova familije. Onda su kao grom iz vedra neba, sa krizom koja se zahuktava i prijeti da ugrozi ekonomski sistem zemlje, nastupili teški udari. Sarajevski Centar za istraživačko novinarstvo i američki Centar za javni integritet žestoko su uzdrmali Đukanovića. Izvukli su iz italijanske arhivirane opužnice detalje od kojih se ledi krv u žilama, o švercu duvana, o poslovima familije, o mafijaškim vezama našeg premijera, o ubistvima svjedoka, o Canetu, Kestneru, milionima brata, sestre, kumovima… Ovih dana došlo je do još težeg udara i to od Ratka Kneževića, insajdera, dugogodišnjeg intimnog prijatelja našeg premijera, koji otkriva kako se poslovalo olovnih devedesetih i kako su glave padale zbog toga… Knežević govori o genezi posla šverca cigareta, koji su kao i u Titovo vrijeme, u početku devedesetih i ovdje kontrolisali za račun i u ime države službenici Državne bezbjednosti. Ali, vrlo brzo, prema ovom svjedočenju, lukrativne poslove preuzeli su Đukanovićevi ljudi preko firme M.T.T i predstavnice iz Milana, koja je bila glavna veza Podgorice sa mafijaškim klanovima Barija i Napolija. Kasnije u priču ulaze Stanko Subotić Cane i još neki akteri… Za samo dvije godine oprano je oko 2,3 milijarde maraka, tvrdi Knežević.
Većina novca završila je na privatnim računima veselog bratstva koje sada upravlja crnogorskom ekonomijom. I sam premijer imao je, navodno, račune po Švajcarskoj koje je kasnije zatvorio.
Mnogo toga iz Kneževićevog intervjua poklapa se sa ranijim pričama objavljenim u Nacionalu, i novijoj sarajevsko-vašingtonskoj seriji. Ali, ne može a da vam se ne digne kosa na glavi, kada Knežević govori o brojnim ubistvima – od Vanje Bokana, pa do Iva Pukanića.
I nakon ovoga svjedočenja, kaže Knežević, u Podgorici će zasjedati „uži kabinet smrti.” Ima li Crna Gora taj kabinet i ko je na čelu?
U normalnim zemljama sve bi gorjelo. Ovdje najveći dio opozicije razvodnjava priču starom brigom za nacionalne interese, a vrhovna državna tužiteljka iščitava statistiku o uspjesima našeg pravosuđa i pojašnjava Nebojši Medojeviću da nije imala vremena da se bavi Kneževićevim svjedočenjem.
Sam Đukanović je pokušao da stvar preokrene tako, što je lidera PzP-a doveo u vezu sa ubistvom Zorana Đinđića, i optužio one koji ga kritikuju da eto i njega, kao nekad Đinđića, pretvaraju u metu. Analogija je skandalozna i neprimjerna: Đinđića nije ubila demokratska opozicija i kritika onih koji su htjeli bolju Srbiju već kriminalno udruženje nastalo na ratovima, zločinima i mafijaškim poslovima.
Niti je Crna Gora Đinđićeva Srbija, niti naš premijer ponikao u Miloševićevom skutu liči na jednog od najvećih srpskih reformatora. A sama teza da se kritikom stvara atmosfera u Crnoj Gori, kao ona u Srbiji pred Đinđićevo ubistvo najbolje govori o sistemu kojim se ovdje upravlja.
To naš vladar svima hoće da zatvori usta kada ga pitaju ima li kakve veze sa švercom duvana, tajnim računima, sumnjivim poslovima. I kada ga pitaju zna li šta o nerazriješenim ubistvima, koje njegova policija nije bila sposobna ni da spriječi ni da počinioce pronađe i kazni.
Diktatori su najopasniji kad se boje. Đukanović kao da osjeća da je negdje prešao crtu, koju ni moćni strani mentori neće više da tolerišu. U sistemu nastalom na švercu i kriminalu kao na glavnoj privrednoj grani niko nije siguran. Ni njegov tvorac.
Ali, zbog strahova od vlastitog životnog djela, optužiti one koji nijesu imali nikakvog uticaja na sudbinu društva, znači uprijeti na njih prstom kao na potpirivače zločina. Od kritičara režima Đukanović pravi metu, plaši ih, njima u parlamentu poručuje da je opasno kritikovati poslove familije. Ništa novo: ovakvi sistemi u okoštaloj fazi žive proizvodeći strah. I žive u vlastitom strahu.
Milka TADIĆ MIJOVIĆ