Nikada neću zaboraviti svoje beskrajno duge (u nastavcima!) razgovore sa Mersadom Berberom.Taj slikar čudesnih prizora, jednako veličajnih kada su u dubinskim studijima u pitanju njegove grafike i ulja, plakati ili kakva druga žanrovska određenja,uspjevao me je uvući u rasprave o umjetničkoj magiji i filozofičnosti Miroslava Krleže. Bilo je fascinantno sa koliko je argumenata Berber branio svoja poniranja u Krležino raznoslojno djelo.U tome sam počeo do kraja osvještavati bit umjetničkog iskaza velikog bh. slikara, inače za života promoviranog u redovnog člana Ruske akademije nauka i umjetnosti. A ta bit je dugovala nevjerovatnoj jednostavnosti.
Golemu pažnju posvećivao je najdubinskijoj mogućoj učitanosti,proučavanju historičnosti i literarnosti svakog prizora kojem je težila njegova imaginativna moć.
Pomno je proučavao historičnost, pa onda sve što je u vezi sa onim čemu se posvećuje,čak i kad je ta tangentnost bivala izuzetno daleka i tanušna.Tek kada bi ispitao sve detalje u i oko svog slikarskog izazova, kada bi praktično prodro u dušu slikane atrakcije, prilazio je pravljenju skica,bezbrojnih skica koje u pravilu nisu bile šmir skice, već bi svaka njegova skica mogla krasiti muzejske prostore najrenomiranijih artističkih institucija tog tipa.Jedanput mi je, dok je pripremao scenografiju za Šnajder-Kupusovićevog Gammleta,objasnio da je stvarna duša svakog njegovog slikarsko-grafičkog projekta ustvari skica!
Mersad Berber je napravio i grandioznu scenografiju za predstavu još jednog velikog krležijanca, redatelja Georgija Para, Gundulićevog Osmana. Sam Paro pričao mi je o Berberovoj krležijanskoj elokventnosti i filozofičnosti.
Sad u tekst ove kolumne uvodim akademika Abdulaha Šarčevića koji je ponajbolji tumač Berberovog slikarstva, a uvijek tvrdi da je Berberovo slikarstvo čista bosanska filozofska misao. To mi se potvrđivalo u nizu portreta Roma Beriše kroz koje je Berber donio tankoćutnost bosanske duše,njenu širinu i neuhvatljivost.
Mersad Berber je, posebno ciklusom tragičnih prizora iz srebreničkog pakla, demonstrirao ogoljele cjeline slikanog bola. Svoju umjetnički nevjerojatno donesenu bol,sa tjelesima ranjenim i skeletima koji izazivaju apokaliptički krik u svakom promatraču njegovih crtački poslanih tvoračkih sondi u infernalne hadske komore on je,zapravo, bio više od slikara.
Bio je svojevrsni čičerone u paklenskim prostorima,ne slikajući već duboko osjećajući ganglijske sustave svakog unesrećenog Srebreničanina.Berberova genijalnost i humanistička širina donijela je tragične slike ne kao asocijacije nego kao vrstu užarene lave koja izbija iz svih slojeva pakla.
Renesansnost ovog grafičara, slikara, plakat majstora, filozofaumjetnosti, neporeciva je.
Berber je stigao iz renesanse u naše permanentne nerede i vratio se otkuda je i stigao u naš nesavršeni svijet.
Gradimir GOJER