Stevan Žugić rođen je 1987. godine. Hobi mu je uzgajanje zmija.
Odakle interesovanje za sakupljanje zmija?
Još kao osnovac izrazio sam interesovanje za zmije, jer su to bile životinje o kojima smo, pored ostalih, učili u školi, ali su informacije koje smo dobijali o njima bile oskudne. Iz tog razloga, odvažio sam se za lično proučavanje ovih životinja. Sa nekih sedam ili osam godina, nedaleko od zgrade u kojoj sam tada stanovao, uhvatio sam svoju prvu zmiju. Od tog momenta pa nadalje, moje interesovanje za hvatanje i uzgajanje zmija je raslo.
U Crnoj Gori zakonski nije regulisano da se zmije mogu čuvati kao kućni ljubimci. Šta radite sa njima?
Iako je i zmije moguće uzimati u ruke, one za razliku od pasa i mačaka, primarno spadaju u grupu ljubimaca za posmatranje, prije nego li za interakciju. S obzirom na to da mi je teraristika hobi, zmije primarno uzgajam zbog divljenja prema ovim bićima. Svakoj jedinki je potrebno obezbijediti adekvatne uslove, ta u prevashodno mislim na dimenzije terarijuma, rasvjetu, grijanje, kao i na adekvatan unutrašnji aranžman terarijuma koji bi vjerodostojno trebalo da podsjeća na prirodno stanište vrste o kojoj se radi. Što se zakonske regulative tiče, primjetno je poboljšanje na tom polju, pa je od Agencije za zaštitu prirode i životne sredine moguće dobiti dozvole za držanje, ukoliko su ispunjeni svi parametri što se uslova tiče.
Kakve su zmije životinje?
Zmije bih opisao kao neopravdano omražene životinje. Njihov pozitivan uticaj na čovjeka je nazamjenjiv, s obzirom na to da svojom ishranom intezivno utiču na brojnost glodara, koji su prenosioci raznih bolesti. Sa aspekta ljubitelja zmija, opisao bih ih kao bića vrijedna divljenja. Njihov način kretanja, način lova, boje njihovog tijela, tekstura krljušti i mnoge druge karakteristike su za mene uvijek živa senzacija.
Recite nam nešto o Vašoj kolekciji zmija.
Moja kolekcija zmija je proizvod dugogodišnjeg zalaganja, jer teraristika nije pristupačan hobi, pogotovu ne ako se radi o većem broju zmija. Trenutno imam oko desetak zmija, a planiram da nastavim sa sakupljanjem. Prva vrsta koju sam uhvatio je bio je stepski smuk. Moja omiljena za sada je Vaglerova ljutica, zbog toga što je jako rijetka kao vrsta, a njene boje i krljušti su kao iz nekog naučno-fantastičnog filma, Avatara, najpribližnije.
Zbog pojedinih vrsta ste odlazili i u inostranstvo… Kakvo je to iskustvo?
U Švajcarsku sam išao sa drugom kolima, konkretno po Vaglerovu ljuticu. Nju na Balkanu niko ne uzgaja, bar ne da je meni poznato. Zmije transport jako stresno podnose, te je stoga bilo potrebno obezbijediti adekvatan transporter, kako bi se moguće posljedice svele na minimum.
Koje vrste su specifične za Crnu Goru, a koje se nalaze na spisku onih čija je trgovina zabranjena?
Što se herpetofaune tiče, Crna Gora je uz Hrvatsku sa svojih 15 vrsta zmija jedna od najbogatijih zemalja u regionu. Za naše podneblje jako je karakterističan crveni poskok sa Ade Bojane. Što se trgovine tiče, sve vrste iz Zakona o zaštiti divljih životinjskih vrsta je zabranjeno stavljati u promet.
Kako komentarišete to što, za razliku od zemalja regiona i Evrope, Crna Gora nije zakonom zaštitila otrovnice, pa su one predmet krijumčarenja i trgovine. Poznato je da se njihov otrov koristi u kozmetici i medicini za proizvodnju ljekova, ali i za liječenje od pojedinih bolesti…
Nažalost, na spisku onih koje zakon štiti ne nalaze se crnogorske otrovnice, poput poskoka, šarke i šargana. Smatram da je i otrovnice potrebno zaštiti zakonom, ali ujedno uraditi i monitoring, kako bi se znalo u kakvom se stanju nalaze populacije istih. Ne ugrožava ih samo krijumčarenje, već i urbanizacija, požari, uništavanje prirodnih staništa, kao i namjerno proganjanje i ubijanje.
Kakve planove u okviru ovog hobija imate za budućnost?
Planiram da proširim postojeće kolekcije zmija i da eventualno napravim neku izložbu u bliskoj budućnosti.
Andrea JELIĆ