Povežite se sa nama

OKO NAS

STATUS GRADA U NOVIM ZAKONSKIM PRIJEDLOZIMA: Svi na primorju, osim Ulcinja!?

Objavljeno prije

na

Sve opštine na Primorju dobiće status grada, izuzev Ulcinja, predviđeno je Nacrtom novog Zakona o lokalnoj samoupravi. To je izazvalo pravu buru u Ulcinju. Iz Vlade poručuju Ulcinjanima da se malo strpe.  Iz ministarstva javne uprave kojim rukovodi Maraš Dukaj navode da Opština Ulcinj, iako je bila pozvana, nije učestvovala u procesima izrade novog zakonskog rješenja

 

 

Po prijedlogu Ministarstva javne uprave (MJU) status grada na jugu dobiće Bar, Herceg Novi, Kotor, Budva i Tivat. Kako navode, Ulcinju nedostaje malo investicione, ekonomske dinamike, te će “vrlo brzo, u nekom narednom periodu, biti konkurentan za status grada”.

“To je samo nastavak politike koja se sprovodi prema ovom gradu u posljednje tri decenije kada su mu sistematski oduzimane ingerencije. Najbolje se to manifestuje u Zakonu o morskom dobru, po kojem se čak 57 odsto morskog dobra kojim gazduje Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, sa sjedištem u Budvi, nalazi na teritoriji opštine Ulcinj”, kaže ulcinjski hroničar Ismet Karamanaga.

Donedavni predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari  zbog toga je podnio predstavku Ustavnom sudu Crne Gore u kojoj se ističe da se očigledno radi o diskriminaciji i planskom oduzimanju ovlašćenja toj lokalnoj samoupravi kojom se ona onemogućava da planira i usmjerava razvoj na najprofitabilnijem i najljepšem dijelu svoje teritorije.

Iz MJU navode da Opština Ulcinj, iako je bila pozvana, nije učestvovala u procesima izrade novog zakonskog rješenja. “Ona još uvijek nije poslala nijednu sugestiju, nije dostavila podatke, kao ostale opštine, ni za potrebe izrade Analize funkcionisanja sistema lokalne samouprave, na osnovu čijih nalaza se i priprema Zakon o lokalnoj samoupravi”, tvrde u resoru kojim rukovodi Maraš Dukaj.

On je, inače, visoki funkcioner Albanske alternative (AA), čiji je lider vicepremijer Nik Đeljošaj. AA je na posljednjim izborima nastupala u koaliciji Albanski forum i osvojila dva mandata u Skupštini Crne Gore, dok je mandat manje pripao Albanskoj alijansi. I ovaj politički savez albanskih nacionalnih stranaka ima jedno ministarsko mjesto u kabinetu Milojka Spajića, resor ljudskih i manjinskih prava kojem se na čelu nalazi Fatmir Đeka predsjednik Demokratske partije (DP)

Upravo su iz Albanske alijanse došle snažne kritike na Nacrt zakona, koji predviđa promjenu više od polovine odredbi pravnog akta koji je sada na snazi, prije svega uvođenje statusa grada sa novim nadležnostima. “Dakle, opštine ne dobijaju samo status grada, već sa statusom grada dobijaju i značajno širu nadležnost, ali i odgovornosti. To je razlog zbog kojeg su Nacrtom zakona predloženi adekvatni kriterijumi, a svakoj opštini koja ima više od 14.000 stanovnika ta mogućnost je otvorena uz ispunjavanje zakonskih kriterijuma”, saopšteno je iz Ministarstva.

Potpredsjednik DP, dr Agron Ibrahimi, kaže za Monitor da Ulcinj zaslužuje status grada i da mu on pripada po svim kriterijumima. “Svi se slažu u tome da Ulcinj ima ogromne potencijale: 33 kilometra dugu obalu, ima i more i rijeku i jezero, čak 61 obradivih površina na Primorju nalazi se na njegovoj teritoriji. Dobijanjem statusa grada, Ulcinj će učiniti još privlačnijim, te dovesti do određenih investicija, posebno u turizmu. Vlast u interesu cijele države u tome mora pomoći”, tvrdi Ibrahimi, koji obavlja i funkciju državnog sekretara u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.

Prema njegovim riječima, Albanska alijansa će dostaviti primjedbe na nekoliko članova tog pravnog akta, prvenstveno na odredbe kojima se preciziraju uslovi za sticanje statusa grada od strane nadležnog ministarstva i na formulu dodjele opštinama statusa grada. “Ulcinj kao politički, ekonomski, kulturni, obrazovni i organizacioni centar Albanaca, koji su kao autohtona manjina u Crnoj Gori, kao istorijska urbana cjelina sa trajanjem od preko 2,5 milenijuma, mora imati status grada i sve nadležnosti koje mu po toj osnovi trebaju pripadati”,napominje  on.

Iz Albanskog foruma su odgovorili da će “dok je te političke organizacije Ulcinj biti znameniti i poželjni mediteranski grad, grad vrhunskog turizma, grad – luka, grad koji će dočekivati uz osmijeh i širokih ruku svakog dobronamjernog gosta, grad bogat sadržajima i ljudima, grad kojeg će krasiti Skenderbeg, grad kakav je uvijek bio”.

Reagovao je i ministar Dukaj koji je rekao da “Ulcinj i njegovi građani ne samo da zaslužuju nego će novim zakonom dobiti realne mogućnosti za valorizaciju fantastičnih prirodnih resursa, za privlačenje investitora, za projekte saradnje sa drugim lokalnim samoupravama u Crnoj Gori i van nje, dakle za razvoj, uspjeh i bolji život”.

Za Karamanagu je neshatljivo da MJU ne uvažava tradiciju koja je, na primjer, glavna vodilja u Njemačkoj za dobijanje statusa grada. Tradicija igra veliku ulogu i u Ujedinjenom Kraljevstvu, Poljskoj, Italiji, Litvaniji i Španiji.

U pojedinim zemljama gradovi se proglašavaju na osnovu urbanističkih kriterijuma, što je slučaj u Srbiji, te dijelom u Poljskoj ili Portugaliji. Ulcinj je grad koji jedini na svojoj teritoriji ima dva stara urbana jezgra: ulcinjski Stari grad (Kaljaju) i Šas (Svač). Oba su u srednjem vijeku kovala svoj novac, njihovi stanovnici su ljubomorno čuvali gradske statute, tražili od novih zavojevača da poštuju lokalne običaje. Ulcinj je u Rimskoj imperiji imao status grada sa posebnim privilegijama, dok je u dugom periodu boravka u Osmanskom carstvu bio mala gusarska republika. Ulaskom u Knjaževinu Crnu Goru, 1880. godine, bio je, sjedište Primorske oblasti.

“Dakle, Ulcinj je oduvijek bio grad, vazda otvoren i gostoljubiv. Samo o tome što su napisali putopisci koji su ovdje boravili može se sastaviti jedna čitava bibilioteka. Ovo je interkulturalni grad, šampion tolerancije. Ne mogu da razumijem da jedna proevropska Vlada želi da potre milenijume istorije. Ulcinj je grad koji ima dušu. To nam izgleda jedino ne mogu uzeti“, zaključuje Karamanaga.

 

Zakon, nadležnosti i finansije

Državni sekretar u Ministarstvu javne uprave Dragiša Janjušević rekao je da je Zakonom predviđena decentralizacija, te da će opštine i gradovi preuzeti veće nadležnosti.

Njegov kolega iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, dr Ibrahimi, upozorava da se decentralizacija nadležnosti sa državnog na nivo gradova mora postepeno obavljati. “Decentralizacija nadležnosti mora pratiti i decentralizaciju javnih finansija, odnosno gradovima se treba preusmjeravati više ustupljenih prihoda ili im se moraju obezbijediti transferi iz državnog budžeta kako bi oni bili funkcionalni”, dodaje on.

Ukazuje i na maksimu njemačkog kancelara Ota fon Bizmarka da je “90 odsto politike finansijska politika, a da ni onih 10 odsto nije džabe”.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo