Povežite se sa nama

Izdvojeno

STANJE SA VIRUSOM I DALJE ZABRINJAVAJUĆE: Zatvaranje kao krajnja mjera

Objavljeno prije

na

Rezultati preventivnih mjera očekuju se za sedam do deset dana, ukoliko one budu poštovane. Iz Instituta za javno zdravlje preciziraju da će u opštinama koje budu imale preko 1.200 novooboljelih za 14 dana automatski biti predloženo zatvaranje

Nakon što se, tokom protekle nedjelje, broj oboljelih od korona virusa popeo na preko 4.000, posljednjih dana je pao ispod ove brojke i iznosi 3.697. Dnevni izvještaji još uvijek su na preko 200 oboljelih, a skoro da nema dana kada neko ne umre od virusa. U utorak je od virusa umrlo šest osoba, broj umrlih od početka epidemije je 190.

Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić upozorio je da su u ponedjeljak tri ambulante pregledali 759 osoba sa sumnjom da imaju virus: ,,Od 1.195 aktivno pozitivnih u Podgorici, Dom zdravlja prati, liječi, rehabilituje, dijagnostifikuje 1.143 pacijenta”. Iz Urgentnog bloka Kliničkog centra Crne Gore tvrde da dnevno imaju preko 200 pacijenata, te da  pacijenti koji su u stanju hitne medicinske potrebe ne čekaju potvrdu da su negativni na Covid-19 kako bi dobili pomoć.

Pomoćnik Instituta za javno zdravlje i epidemiolog Senad Begić kaže da najpogođenije opštine – Nikšić, Berane i Andrijevica, u kojima se sprovode rigoroznije mjere imaju  blagi pad oboljelih. Epidemiolozi tumače da je strah izazvao veću samovjesnost građana, kao i prijetnje kaznama zbog nepoštovanja preventivnih mjera. Pad oboljelih bilježi se i u Baru, a u tamošnjoj bolnici smještaju se oboljeli iz Nikšića, Pljevalja i sa Žabljaka.

Posljednje sedmice Pljevlja su preuzela primat po broju oboljelih, pa direktor Doma zdravlja u Pljevljima dr Ilhan Tursumović govori o zabrinjavajućoj epidemiološkoj situaciji. Opštinski tim za zaštitu i spašavanje na Cetinju ocjenio je da je situacija u prijestonici alarmantna:,,Posljednji je trenutak da reagujemo združeno, da pokažemo odgovornost i ozbiljnost, kako bismo spriječili dalje širenje infekcije i sačuvali zdravlje građana i privredu grada”. Na Cetinju je od 28. septembra do 5. oktobra testirano 160 osoba, od kojih je 41 bila pozitivna na korona virus.

Da je situacija ozbiljna govori i podatak iz Nikšića da je od početka drugog talasa korona virusa hospitalizovano 16 djece. ,,Dvoje djece imali su težu kliničku sliku, obostranu komplikovanu masivnu upalu pluća i bili su životno ugroženi. Ipak, sva djeca koja su bila hospitalizovana su izašla potpuno izliječena“, izjavila je za TV Vijesti Branka Šupić, načelnica dječjeg odjeljenja Opšte bolnice Nikšić.

Tokom vikenda, portal CDM je objavio fotografije sa Fejsbuk stranice Sabornog Hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru na kojima su djeca koja bez zaštite i distance kleče, spuštenih glava ka mermernom podu hrama. Za to je zaslužna učieljica Rada Višnjić koja ih je pozvala na moleban. Na fotografijama se vidi i kako sveštenici tokom molebana okupljenoj djeci daju da ljube krst.

Podaci evropskih statističkih centara od kraja septembra, pokazuju da Crna Gora ima navjeću stopu oboljelih u Evropi. Epidemiolog u penziji, profesor Novica Vujošević, za Vijesti je procijenio da je oboljelih  najmanje tri puta više u odnosu na registrovani broj.
Objasnio je da oko 80 odsto inficiranih novim korona virusom nema tešku kliničku sliku, pojedini se nisu javljali ljekaru, kao i da postoje i oni bez simptoma, koji ne znaju da su zaraženi, a prenose virus.

Ima i drugih koji ne ulaze u statistiku. Sagovrnik Monitora tvrdi da nakon što mu je član porodice obolio od korona virusa, njega i djecu nijesu testirali uz opravdanje da nemaju kapaciteta, samo su im propisali mjeru samoizolacije.

Najavljeno je da će ove nedjelje u laboraorijama KCCG početi testiranje sa Covid-19 brzim testovima koji rezultate daju u roku od pola sata.

Infektolog u Opštoj bolnici u Beranama Milovan Živković kazao je za Dan da su nadležni zakasnili sa mjerama i da je to razlog što imamo najveći broj inficiranih u Evropi: ,,Moram da ponovim da ne mogu biti zadovoljan mjerama, jer nije moguće da u Rožajama imamo 18 zaraženihu jednom danu, a u Kini 16”.

Epidemiolozi očekuju da će za sedam do deset dana biti vidljivi rezultati novih pooštrenih mjera posebno u opštinama sa najvećim brojem oboljelih.

Ugostitelji, kojima je u najugroženijim opštinama zabranjen rad, u Podgorici skraćen, tvrde da su mjere diskriminatorske i da je apsolutno moguće organizovati rad uz poštovanje svih mjera, navodeći da niko nije dokazao da su ugostitelji krivci za širenje virusa. Prema podacima Monstata u prethodnih pola godine bez posla je ostalo preko 15.000 građana. Pad broja zaposlenih konstantan  je od marta, početka epidemije.  Najveći pad u broju zaposlenih bilježi se u Podgorici 6.939, zatim Budvi za 1.833, potom Herceg Novom 1.532, u Nikšiću je broj zaposlenih smanjen za 1.260, slijedi Bar gdje je ta cifra 1.219, Kotor 936, Bijelo Polje 771, Tivat 675 i Pljevlja 541.

Da nas očekuje dug period života sa virusom i svim njegovim iskušenjima, upozorio je gostujući na RTCG-u epidemiolog Dragan Laušević. On upozorava da treba poštovati mjere, pripremiti se za sezonski grip, i za zimski period kada organizam slabi: ,, Generalno je smrtnost uvijek najveća negde upravo u mjesecima januar, februar, mart. Ne samo zbog akutnih respiratornih oboljenja nego zbog toga što su tada i naši depoi mnogo ispražnjeni. Tako da svi sami očekujemo i malo se pribojavamo šta će se desiti ponovo u proljećnom periodu kada je ovo bilo mnogo, mnogo žešće, videćemo”.

A u međuvremenu, ponovo neimenovane ,,patriotske” organizacije za 23. oktobar, preko društvenih mreža najavljuju skup odbrane države.

,,Prosto ne mogu da vjerujem da neko u ovom trenutku, u državi koja je najpogođenija korona virusom u Evropi, razmišlja o bilo kakvom masovnom skupu. Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji su spremni da organizuju rođendan svojoj djeci, a ne neko masovno okupljanje. Ne mogu da opišem nivo društvene neodgovornosti toga kome je to palo na pamet, ako je to istina”, osvrnuo se na ovu najavu Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje.

Kako god bilo, iz Instituta su precizirali da će u opštinama koje budu imale preko 1.200 novooboljelih za 14 dana automatski biti predloženo zatvaranje.

Amfilohije se liječi u KCCG

Mitropolit crnogorsko primorski SPC Amfilohije Radović pozitivan je na korona virus i od utorka veče liječi se u Kliničkom centru Crne Gore. Iz Mitropolije su saopštili da je mitropolit u utorak bio u Cetinjskoj bolnici Danilo Prvi radi rutinske zdravstvene kontrole.  ,,Prethodnih dana mitropolit je proveo u kućnoj izolaciji pod neprekidnim ljekarskim nadzorom iako je njegovo opšte zdravstveno stanje i danas utvrđeno urednim a on se lično dobro osjeća. Kovid test je potvrdio da je vladika inficiran ovim virusom pa je baš iz tih razloga prevezen u Klinički centar”, saopštili su iz Mitopolije.

Mediji su prenijeli da su policijski inspektori saslušali direktoricu Cetinjske bolnice Danilo Prvi Sonju Radojičić i medicinsko osoblje koje liječilo mitropolita Amfilohija. Saslušanje je obavljeno radi provjere da li su procedure tretmana sprovedene u skladu sa pravilima medicinske struke i preporukama Instituta za javno zdravlje. Pojedini mediji su danima pisali da postoje sumnja da je mitropolit testiran prvi put još prvog oktobra pod lažnim imenom a da su mu nakon toga iz bolnice Danilo prvi dopremali u manastirske odaje lijekove i kiseonik umjesto u bolnici što je navodno i dovelo do pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja.

Da se mole za zdravlje mitropolita pozvao je građane kandidat za mandatara za sastav nove vlade Zdravko Krivokapić. Međutim, na društvenim mrežama vijest o bolesti izazvala je različite reakcije. Mnoge neprimjerene, u kojima se ne skriva otvorena mržnja prema 82-godišnjem mitropolitu.

Porast broja oboljelih u Evropi

Na epidemiološkoj mapi EU u tzv. crvenoj zoni trenutno se nalazi 10 zemalja u kojima broj inficiranih virusom korona prelazi 120 na 100.000 stanovnika. U ,,crvenoj zoni” na mapi Evropskog centra za prevenciju i kontrolu zaraze nalaze se Španija (319 slučajeva na 100.000 stanovnika tokom protekle dvije nedjelje), Češka (303), Francuska (245), Holandija (231), Belgija (206), Luksemburg (161), Island (158), Mađarska (129) i Danska (128), a sada im se pridružila Velika Britanija (135).

U Evropi raste i stopa smrtnosti od posljedica korona virusa, a kontinuirani porast stope smrtnosti zabilježen je u 27 evropskih zemalja.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?

Objavljeno prije

na

Objavio:

Napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića, nije incident. To je kontinuitet svestrane nasilničke prakse Zorana Ćoća Bećirovića. Pitanje je: hoće li država konačno stati na put tom nasilju? Ili će učinjenost i novac neformalnog gospodara Kolašina prevagnuti i kod sadašnjih vlasti

 

 

Novinari su ponovo bili meta kontroverznog biznismena i njegovih tjelohranitelja. Osnovni sud u Podgorici odredio je pritvor do 30 dana Zoranu Ćoću Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubiši Dukiću, dok je Bećirovićev sin Luka nakon tužilačkog pritvora pušten na slobodu. Njih su četvorica osumnjičeni da su u nedjelju veče, verbalno a potom i fizički, napali novinarku Pobjede Anu Raičković, njenog sina Uroša Gagovića i Toma Arapovića.

“Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima”, saopšteno je iz Osnovnog suda. “Osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok  je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili staklo na zadnjem vjetrobranskom staklu njenog vozila “, navodi se dalje.

U saopštenju u kom se obrazlaže odluka o određivanju sudskog pritvora, navedeno je da su osumnjičeni “fizički nasrnuli na Gagovića i Arapovića, isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o osobama bliskim Raičković i to na način što su Gagoviću zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su Arapovića pokušali nasilno izvući iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta. Sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela.”

Napadanuta novinarka dala je detaljniji opis nasilja koji je pretrpjela, skupa sa svojim bližnjima. Izdvajamo dio koji opisuje šta se desilo kada je sjela u automobil i  pokušala da ode sa mjesta gdje je napadnuta, ispred lokala brze hrane Gurman u Bloku V.  On, možda, najpotpunije  ilustruje bezobzirnost siledžija. “Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: Reci kako se zove momak (njen sin – prim. Monitora). Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti”. Uporedo, svjedoči novinarka, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila. “Kad su me pustili, a ovaj (osumnjičeni Dukić) mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo.”

Iako je opis događaja sličan onom u saopštenju Osnovnog suda, konačni zaključci čude: “Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj…”.

Ispada da je Bećirović osnovano sumnjiv ne zato što je fizički napao novinarku, već samo zato što je vrijađao i prijetio. To je u suprotnosti sa njenim tvrdnjama, ali i opisom događaja koji je tužilaštvo podnijelo uz zahtjev za određivanje pritvora, a sud prihvatio. Uz malu intervenciju koja bi u nastavku postupka mogla biti od velike koristi Bećiroviću.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVEMBAR PUN SLUŽBENIH PUTOVANJA U VLADINOM OFISU: Skupo, a ne vrijedi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osim što je pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice, još neobičnije su  međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nisu u njihovoj nadležnosti. I od kojih zemlja baš i nema neku korist, a košta nas papreno.  Doduše i kod kuće nas koštaju

 

 

Ko je ovih dana zalutao na sajt Vlade Milojka Spajića, imao je razloga da se makar blago začudi.  U odjeljku Kalendar aktivnosti,  u kojoj Vlada najavljuje događaje za ovu i narednu sedmicu,  mahom su službena putovanja ministara/ki i njihovih delegacija.  Doduše, u Kalendaru se našla i rijetka unutrašnja aktivnost izvršne vlasti – ministar poljoprivrede Vladimir Joković uručio je 11. novembra 11 snjegočistača za sjever Crne Gore.  Bar je neko u zemlji.Ne samo zbog vremenskih nepogoda, nego i zbog predstojećih izbora u Budvi.

Jasno, premijer, potpredsjednici i ministri moraju da putuju i vode međunarodne aktivnosti.No, pomalo neobično da je dobar dio vlade van zemlje ove i naredne sedmice. Još neobičnije su međunarodne aktivnosti koje su ministri navodno morali obaviti, posjećujući čak i konferencije na teme koje nijesu u njihovoj naležnosti. Iod kojih zemlja baši nema neku korist, a košta nas papreno. Doduše i kod kuće nas koštaju, a korist za zemlju je počesto upitna.

Prema kalendaru aktivnosti, ministar za urbanizam i prostorno planiranje Slaven Radunović će u novembru biti odsutan iz zemlje deset dana, od 14. do 24. novembra.  Iz Ženeve, u kojoj će biti dva dana, odletjet će  u Baku. Na sedam dana.

Radunović će u Ženevi već biti kada ovaj broj Monitora bude u štampi. Odlazi na Forum Kran Montana, koji je ove godine posvećen temi globalne bezbjednosti. Šta će minnistar urbanizma na konferenciji o bezbjednosti i je li to bio baš naš najbolji odabir, nije obrazloženo u Predlogu platforme koju je Radunović priložio kad se kandidovao za put. U vrlo oskudnom obrazloženju navodi se  tema Foruma, a ne i svrha Radunovićevog prisustva.

“Teme koje će se na ovom skupu obrađivati pokrivaju oblasti geostrategije, upravljanja međunarodnim poslovima u cilju borbe protiv terorizma, bezbjednosni problemi koji vrše uticaj na javni prostor, pomorski aspekti globalne bezbjednosti, finansije/bankarstvo i sajber bezbjednost, energetska sigurnost, zdravstvena bezbjednost, bezbjednost životne sredine, bezbjednost hrane, rudarstvo kao komponenta ekonomske sigurnosti, bezbjednost kritične infrastrukture…”,, stoji u Predlogu.  Teško da će Radunović imati šta da kaže na temu recimo sajber bezbjednosti, obzirom da u Ministartsvu imaju tehničkih problema čak i sa faksom,  kad treba odgovoriti na pitanja javnosti. Možda ovo “bezbjednost kritične infrastrukture”.

U Ženevi je sa ministrom Radunovićem i Andrej Orlandić, v.d. generalnog direktora Direktorata za strateške odnose i komunikacije.  “Troškovi članova delegacije procjenjuju se na 5.867,50EUR”, navodi se u Predlogu. I padaju na račun Ministarstva, odnosno građana.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RASTU RAČUNI ZA STRUJU, VODU…: Disanje je džabe, ali nije zdravo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Struja možda neće poskupjeti ali će računi za struju biti veći. Ovo možda tu je zbog činjenice da EPCG još nije odlučila da li će, prvi put u ovoj deceniji, povećati cijenu kilovata koje isporučuje domaćim potrošačima. Pretpostavlja se da će, nakon poruka vladinih čelnika, pokušati da odlože neminovno poskupljenje

Ono što je, zapošljenima, Vlada dodala na platu programom Evropa sad 2, počeće već od januara da se vraća u državni trezor, preko prihoda državnih (sistem EPCG) i lokalnih komunalnih preduzeća. Nova godina donijeće nove, veće, račune za struju, vodu i kanalizaciju, odvoz i deponovanje smeća… Neka će poskupljenja biti manja, druga veća, ali će se svako od njih osjetiti u troškovniku crnogorskih domaćinstava.

Ipak, premijer Milojko Spajić ne da se lošim vijestima. “Zbog Evrope sad 2 neće biti nikakvih povećanja nigdje”, obećao je prošle nedjelje prkoseći činjenicama. “Neće biti povećanja cijena struje od januara 2025. godine”, pridodao je predsjednik Vlade, naglasivši kako pokret Evropa sad (PES), u opštinama gdje je dio lokalnih vlasti, “neće dozvoliti povećanje cijena vode”.

Prvi dio iznijetih tvrdnji, koji se tiče cijena električne energije, pojasnio je, već sjutradan, ministar energetike Saša Mujović. Manje naklonjeni premijeru Spajiću rekli bi kako ga je ministar Mujović – demantovao.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini CG, Mujović je saopštio kako 1. januara neće doći do povećanja cijene aktivne električne energije (to je cijena po kojoj nam EPCG prodaje svoje kilovate, bez dodatnih troškova), ali bi moglo doći do uvećanja računa za struju. Otprilike, izračunao je ministar, jedan euro na prosječni mjesečni račun od 30 eura. “Postoji jedna stavka na računima nad kojom ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije”, edukovao je ministar poslanike i ovdašnju javnost. “Zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku.“

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo