To što je jedna bahata, korumpirana i višedecenijska vlast postala opozicija, je glavna dobrobit ovog 30. avgusta. Kao i to da nova vlada neće moći, uz ovako silnu opoziciju, postati vlada uz koju odrastaju generacije
Nakon trideset godina depeesovskih vlada, izgleda dolazi i jedna koja to nije. Zaista nova. A ne ono, kad nakon ko zna koliko mandata, Mila zamijeni njegov zamjenik Duško, a Milo ostane šef. Partije, institucija, neba i zemlje, podzemlja i nadzemlja. No, rano je za čestitke. I nove vlade, i nove Crne Gore.
Dok ovaj broj Monitora odlazi u štampu, sjednica parlamenta na kojoj će se glasati za novu vladu – traje. Sasvim je izvjesno da smo dobili nikad veću i masovniju opoziciju. Pristupnim izlaganjem (po naški, ekspozeom) novog premijera i njegovim odabirom ministara, nije u parlamentu ove sedmice bila nezadovoljna, kako se i očekivalo, samo dosadašnja većina – DPS, SD, LP, te manjinske stranke. Među najljućim kritičarima bili su predstavnici Demokratskog fronta. Istog onog, čiju je listu na izborima predvodio Krivokapić. Tu je suzdržana partnerska podrška. „Podržaćemo novu vladu jer držimo riječ”, što bi rekle Demokrate, ili SNP.
To što je bahata, korumpirana i višedecenijska vlast postala opozicija, glavna je dobrobit ovog 30. avgusta. Kao i to da nova vlada neće moći, uz ovako silnu i ljutu opoziciju, postati vlada uz koju odrastaju generacije. Takođe, teško je i zamisliti da se novi premijer nađe na nekakvoj forbsovoj listi milijardera. I tu se lista čestitki, zasad, uglavnom završava.
Crna Gora iz 30. avgusta i smjene jednog autokratskog režima na izborima, nije izvukla najviše što je mogla. Iako iz redova URE javnost ubjeđuju da je ovakva vlada najbolje što smo mogli dobiti u ovom trenutku, neće biti baš tako. Najbolja je ona vlada za koju se ta partija zalagala prije izbora. Istinski ekspertska, reformska, koja bi imala široku podršku društva. U kojoj bi sjedjeli i predstavnici manjina, u kojoj ne bi bilo onih čiji stavovi odišu nacionalističkim duhom prošlosti, i koja ne miriše baš tako jako na tamjan. I bila je moguća. Danas dobijamo nešto drugo. Istina je, što bi rekao Miloš Konatar, da sunce i dalje izlazi na istoku, a zalazi na zapadu. I da je Crna Gora i dalje gdje je bila. Stvar je samo u tome što Crna Gora treba da bude drugačija. Država i društvo zajednica za sve. I da vlada tu težnju treba da odrazi svojim sastavom.
U pravu je Dritan Abazović kad kritikuje Đukanovićev režim za licemjeran odnos prema manjinama. I kad podsjeća DPS snage u parlamentu na nekažnjene zločine. Samo, ta kritika ne može promijeniti činjenicu da su ministri u ovoj vladi svojevrstan ekskluzivni hriščansko-pravoslavni klub.
Nedosljednošću manadatra izgubljena je prilika da novu vlast na teškom zadatku demontaže Đukanovićevog sistema, podrži šire društvo. Da bi ta demontaža i bila moguća. I da bi društvo doživjelo istinsku reformu. Krivokapić je najsuptilniji dio posla, resore koji su dugoročno najbitniji i za ozdravljenje društva, uručio Vesni Bratić. Ne treba čekati šest mjeseci da se vidi da je ona pogrešan izbor. Kad ministraka prosvjete kaže da je Boris Dežulović ustaša, jasno je da udžbenik istorije koji je DPS zabranio, neće biti vraćen u škole.
Crna Gora u ovom mandatu neće skrenuti s puta NATO i EU integracija. To, međutim, nije bila garancija poštovanja demokratskih standarda dok je zemljom vladao DPS. Fotografije susreta s briselskim i drugim zapadnim predstavnicima, nijesu pomogli da se ratna DPS suoči sa sopstvenom ratnom prošlošču, na primjer. Neće ni fotografije novih susreta. U izlaganju mandatara ni riječi o ratnim zločinima. Ćutanje i kad neko od predstavnika nove vlasti kadi opštine, i budi nacionalne netrpeljivosti.
Novi saziv parlamenta inače vrvi od pripadnika nekadašnjih ratno- brobenih stranaka i njihovih diobom nastalih političkih potomaka. Većina ih se samo prilagodila na nove uslove.
Mnogi će reći dosta je prošlosti. U pravu su. Ali da bi prošlosti bilo manje u našim životima, potrebno je da je stavimo na pravo mjesto. I suočimo se s njom. To se, sve su prilike, neće dogoditi još. Uprkos lijepim riječima o „pomirenju“. Da lijepe riječi ne pomažu, demonstrirao je Đukanović. Od njega treba učiti – kako ne treba.
Ni za izlazak iz ekonomske i zdravstvene krize, ili za podizanje pravosuđa na noge, nijesu dovoljne lijepe riječi i volja. Potrebna je jaka, stabilna vlada. Koja zna šta hoće. I vrijeme. Koje prebrzo teče.
Milena PEROVIĆ