USSCG zahtijeva zadržavanje jedinstvene minimalne zarade i odustajanje od koncepta dvije minimalne zarade u zavisnosti od školske spreme
MONITOR: Premijer kaže da je bilo dogovora sa socijalnim partnerima oko nove fiskalne strategije. Kako su tekli ti pregovori i da li ste dali saglasnost za ovaj program?
KEKOVIĆ: Kako smo ranije obavijestili javnost, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), u svojstvu socijalnog partnera, nije dala saglasnost na model koji preferira Vlada za realizaciju Programa Evropa sad 2 (ES2). Naime, na sastanku Izvršnog odbora USSCG sa predsjednikom Vlade i njegovim saradnicima, održanom dan prije objave Nacrta fiskalne strategije, saopštili smo Vladi da USSCG u potpunosti podržava napore Vlade da kroz ES2 poveća minimalnu zaradu na 700 eura, a prosječnu zaradu na 1.000 eura. Istovremeno, saopštili smo Vladi da je jedinstven stav IO USSCG da ne podržavamo da se Program ES2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko-invalidsko osiguranje, kao ni uvođenje dvije minimalne zarade.
USSCG je dijalog i pregovore na ovu temu predviđala kao kontinuirani proces koji će dovesti do dokumenta koji bi bio produkt konsenzusa socijalnih partnera i Vlade. U praksi smo, međutim, imali ukupno tri sastanka na kojima smo informisani, načelno, o dokumentu koji je već kreiran i u vezi sa kojim, očito, nije bilo prostora za pregovore, već samo za iznošenje predloga koji nijesu (usljed nedostatka vremena) ni bili razmatrani. Stoga će USSCG, kako smo to najavili predsjedniku Vlade na poslednjem sastanku, kroz proces Javne rasprave nastaviti da se zalaže za model koji preferira.
MONITOR: O kakvom modelu je riječ?
KEKOVIĆ: Ključna razlika ogleda se u našem nastojanju da se povećanje minimalne zarade, pa i prosječne zarade, ne postiže na uštrb sredstava po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Stoga naš model (zasnovan na proklamovanom konceptu ES2 da će svi zaposleni dobiti 25 odsto uvečanje zarade) ne podrazumijeva ukidanje dijela dopinosa za PIO. Time se garantuje održivost Budžeta Fonda PIO, stabilnost penzionog sisitema što, u perspektivi, stvara prostor njegove potpune održivosti na bazi doprinosa (posebno u svijetlu očekivanog povećanja osnovice na koju se obračunava stopa doprinosa).
Razlika u modelima se, nadalje, ogleda u tome što USSCG predlaže da do povećanja (svih) zarada u prosjeku 25 odsto dođe na način što će socijalni partneri, uključujući i Vladu, pristupiti izmjeni Opšteg kolektivnog ugovora koji definiše elemente osnovne zarade i tim izmjenama predvidjeti povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta sa 90 na 120 eura (bruto) i povećanje koeficijenta složenosti poslova po osnovu složenosti postignutih ishoda učenja (školske spreme). Osim što je ovo jedini, logičan i razuman put za povećanje zarada, to je i nužan kako bi se zarade u realnom sektoru približile zaradama u javnom sektoru što je, kako smo shvatili Program ES2, trebalo da bude zajednički cilj.
Ključna razlika između vladinog modela i modela koji preferira USSCG je što bi po našem modelu (očuvanjem doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje) budžet Fonda PIO bio održiv i sa stabilnim izvorom finansiranja, i što bi cca 400.000.000 eura koje ćemo ubuduće izdvajati iz državnog Budžeta za pokrivanje deficita Fonda PIO (što je procjena deficita koju smo dobili iz te ustanove) mogli da iskoristimo u druge korisne svrhe i kapitalne investicije, koje bi donosile nove prihode i unaprijedile životni standard zaposlenih i građana. Iz tih sredstava, po modelu koji je predložila USSCG, kreirale bi se mjere za subvencionisanje mikro preduzeća i preduzeća koja posluju na sjeveru, a koja bi imala stvarnu potrebu za finansijskom podrškom u implementaciji ovog modela.
U konačnom, USSCG zahtijeva zadržavanje jedinstvene minimalne zarade i odustajanje od koncepta dvije minimalne zarade u zavisnosti od školske spreme.
MONITOR: Kako tumačite uvođenje dvije minimalne zarade?
KEKOVIĆ: Osim što će uvesti konfuziju u pogledu primjene i biti osnov za diskriminaciju, ovakav predlog nije u saglasju sa duhom i prirodom samog instituta minimalne zarade. Naime, minimalna zarada, kao zaštitna kategorija, po svojoj definiciji, podrazumijeva primanje koje je neophodno svakom zaposlenom da obezbijedi životne uslove i održi biološki minimum. Dakle, minimalni uslovi života podjednako su potrebni, kako zaposlenom sa srednjom i nižom stručnom spremom, tako i zaposlenom sa visokom stručnom spremom, zato smo ih pozvali da ne ruše taj princip, jer cilj uvijek ne opravdava sredstva.
MONITOR: Navedeno je da će novi program doprinijeti suzbijanju sive ekonomije, vjerujete li u to?
KEKOVIĆ: U prethodnom periodu više je puta isticano da je Program Evropa sad 1, koji je USSCG podržala, značajno doprinio smanjenju sive ekonomije, što se negdje može potvrditi i praćenjem punjenja Budžeta kroz naplatu poreza i doprinosa na obavezno socijalno osiguranje. Vjerujemo da je koncept koji USSCG predlaže, a koji podrazumijeva povećanje osnovne zarade kroz povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta, u pogledu suzbijanja sive ekonomije, učinkovitiji od modela koji predlaže Vlada.
U svakom slučaju, suzbijanje sive ekonomije u prvom redu zavisi od profesionalnog i posvećenog postupanja državnih organa.
MONITOR: Hoće li i u kojoj mjeri ovaj program ojačati standard građana?
KEKOVIĆ: Svaki program koji je, ma koliko, usmjeren na povećanje zarada nužno doprinosi unapređenju socio-ekonomskog položaja zaposlenih i građana/ki Crne Gore. U fokusu su naročito građani/ke sa najnižim primanjima bilo da govorimo o zaradama, bilo da govorimo o penzijama. Na poslednjem sastanku sa predsjednikom Vlade istakli smo nužnost kreiranja paralelnih mjera kojima će se promptno reagovati na svaku anomaliju koju tržište proizvede nakon povećanja zarada. Jer iskustvo i svakodnevica ukazuju da će cijene roba i usluga biti značajno uvećane povećanjem zarada, što će usloviti obesmišljavanje planiranog uvećanja.
Napominjemo, da je ukupna vrijednost Sindikalne potrošačke korpe, koju obračunava Centar za edukaciju, informisanje i sindikalno istraživanje USSCG, za drugi kvartal 2024., iznosila 1.870,00 eura. Dakle, najosnovnije životne potrebe četvoročlane porodice ne mogu, u ovom trenutku, zadovoljiti ni dvije prosječne zarade od 1000 eura.
Prema tome, životni standard građana/ki biće unaprijeđen ukoliko trka za sticanjem profita ne bude imala prevagu nad mjerama koje će Vlada preventivno kreirati i preduzimati, kao što je slučaj sa najnovijom odlukom Vlade da se marže na osnovne životne namirnice (brašno, šećer, suncokretovo ulje i so) ograniče u trgovini na veliko i malo odmah po najavi očekivanog poskupljenja.
MONITOR: Vidite li da Vlada ima neku strategiju u rješavanju brojnih problema radnika, kao i sve većeg nedostatka radne snage u Crnoj Gori?
KEKOVIĆ: U Nacrtu fiskalne strategije naznačeno je da je jedan od ključnih ciljeva strategije postizanje pune zaposlenosti i otvaranje novih radnih mjesta, te garantovanje dostojanstvenih zarada, čime će se uticati na zaustavljanje daljeg odliva radne snage.
Bez otvaranja novih radnih mjesta, dostojanstvenih zarada i naročito dostojanstvenih uslova rada Crna Gora će biti osuđena na dalji odliv radne snage, koji će prerasti u egzodus nakon otvaranja naših granica ulaskom u EU.
Da bi benefite javnih politika koji za cilj imaju unapređenje socio-ekonomskog i radnog okruženja imali svi zaposleni i građani/ke Crne Gore, paralelno sa implementacijom takvih politika nužno je i neophodno osigurati primjenu istih na sve građane/ke u podjednakom obimu. Ovo prije svega podrazumijeva nužnost transformacije nesigurnih, odnosno nestabilnih ugovora o radnom angažmanu (ugovori o djelu, ugovori o privremenim i povremenim poslovima,, agencijski ugovori…) u stabilne ugovore o radu, posebno u javnom sektoru gdje se država pojavljuje kao poslodavac.
Armija naših građana/ki koji rade pod ovakvim vrstama radnog angažmana nije uživala benefite Programa ES1, a neći uživati ni benefite Programa ES2. Isto važi i za konačno izjednačavanje srazmjernih penzionera sa ostalim penzionerima u pogledu usklađivanja i povećanja penzija.
Jednak tretman i pravednost u sistemu osiguraće se i usvajanjem od USSCG predloženih izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada, kojim će se ispraviti nepravda prema svim onim zaposelenima čiji su poslodavci prestali da postoje a da prethodno, uz naklonost Države, nijesu izmirili svoje obaveze prema zaposlenima i budžetu u pogledu uplate doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. I koji, usljed takvih okolnosti, nikada neće steći uslove za penziju ili će njihova penzija biti značajno niža od one koju bi stvarno imali da su doprinosi bili uplaćeni.
Uvjereni smo da samo iskren i na ravnopravnim osnovama postavljen socijalni dijalog može doprinijeti unaprjeđenju položaja zaposlenih, pri čemu pod dijalogom ne podrazumijevamo puko informisanje, već stvarno konsultovanje i uključiivanje u procese donošenja odluka.
Predrag NIKOLIĆ