U pljevaljskoj Hitnoj pomoći u smjeni, koja traje 24 sata radi samo jedan ljekar. Tokom smjene u toj je službi na raspolaganju samo jedno vozilo, pa ako je ljekar već na terenu, nema mogućnosti da se stigne do drugog pacijenta. Takvo stanje je nedopustivo tim prije što su ljekar i vozač vrlo često na terenu i u selima udaljenim od grada po 50 kilometara.
Građani, uglavnom, ne prigovraju kvalitetu rada ljekara, već im smeta nedostatak medicinskog osoblja u Hitnoj medicinskoj pomoći (HMP), u trenutku kad im je pomoć najpotrebnija. Višesatna odustva ljekara iz prostorija HMP problem su u opštinama u kojima u smjeni radi samo po jedna ekipa s obzirom na to da su pozivi vrlo česti.
Nažalost, za takve situacije, čini se, neće se skoro naći rješenje jer u nekoliko crnogorskih opština, naročito onih sa manje stanovnika, u cjelodnevnoj smjeni u Hitnoj pomoći samo je po jedan ljekar. Organizacija sistema te službe ne dopušta drugačije, a Zavodu za hitnu medicinsku pomoć (ZHMP) „vezane su ruke” propisima, koje određuje Ministarstvo zdravlja. Takav načina rada najjednostavnije je objasniti onom narodnom „koliko para toliko muzike”. Jedan ljekar u smjeni praksa je koja važi i za najrazuđenije opštine na čijem su području i sela udaljena po više desetina kilometara.
Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji ZHMP, jedinice za hitnu pomoć organizovane su u Baru, Beranama, Bijelom Polju, Budvi, Cetinju, Danilovgradu, Herceg Novom, Kolašinu, Kotoru, Mojkovcu, Nikšiću, Plavu, Pljevljima, Podgorici, Rožajama, Tivtu, Ulcinju i Žabljaku. U Andrijevici, Plužinama i Šavniku postoje podstanice. Bliže uslove u pogledu prostora, kadra i opreme, kao i načina rada jedinica i podstanica za hitnu pomoć propisuje Ministarstvo.
Broj ljekara u Hitnoj pomoći nije dovoljan, tvrde i Kolašinci. Nekolicina pacijenata i članova njihovih porodica više puta su se žalili da na radnom mjestu nijesu zatekli ljekara. Navodno, nekada su čekali i po nekoliko sati, a kadkad su bili prinuđeni da zovu ljekare službe iz susjednog Mojkovca. Slično je još u nekoliko manjih sjevernih gradova.
Iako je, kaže direktor ZHMP dr Saša Stefanović, problem nedostaka ljekara na sjeveru stalan, u opštinama iz kojih su stigle pritužbe na organizaciju rada te službe, ima ih koliko po sistematizaciji i treba da bude. Pitanje zbog čega je po jedan ljekar u smjeni, i to ne samo u Pljevljima, kaže direktor ZHMP, ne treba upućivati toj ustanovi, jer oni nijesu ni određivali takva pravila.
„U Pljevljima je, na primjer, sistematizovano pet ljekara. Trenutno rade četvorica, po jedan u svakoj smjeni, kako je i prediviđeno sistematizacijom. Iako je problem što ljekari uglavnom ne žele da rade na sjeveru, mi ih u Pljevljima srećom imamo pet, s tim što jedan trenutno „pokriva” Žabljak. Ipak, to ne mijenja činjenicu da je u smjeni samo po jedan ljekar. U toj jedinici zbog konfiguracije terena naročito u zimskim uslovima postoje dva sanitetska vozila. Novi, savremeni reanimobil ford sa savremenom medicinskom opremom i aparaturom i lada niva”, -objašnjava dr Stefanović.
To što postoje dva vozila, ipak, kako kaže, ne znači da su i oba na raspolaganju tokom smjene. Čak i da je pet vozila, objašnjava direktor ZHMP, samo jedno tokom smjene može da se koristi. Sitematizacijom je predviđeno da jednu ekipu u smjeni čine ljekar i tri medicinska tehničara, od kojih je jedan vozač. Ukoliko je ekipa na terenu, u službi ostaje po jedan medicinski tehničar.
Pored Kolašina i Pljevalja, po pet ljekara u jedinicama HMP, odnosno samo po jedan u cjelodnevnoj smjeni je prema Pravilniku o sistematizaciji i u Kotoru, Mojkovcu, Plavu, Rožajama, Tivtu, Žabljaku i Cetinju. U andrijevačkoj podstanici rade samo dva ljekara.
Dr Stafanović tvrdi da problem malog broja medicinskih ekipa znatno uvećava i nerazumijevanje svrhe postojanja HMP. Većina pacijenata obraća se toj službi i kada bi njihov poblem mogao riješiti izabrani ljekar.
Ljekari Hitne pomoći, međutim, kaže on, nikad nikog ne vraćaju i odazivaju se na sve pozive. To dovodi i do situacije da u službi po nekoliko sati ne bude ljekara jer povratak s terena često zahtijeva i više sati.
„Mali broj ekipa ne bi bio toliki problem da se bavimo samo onim čime bi trebalo. Moja obaveza je da posao organizujem s onim što je država stavila na raspolaganje. To, tvrdim, radimo na najbolji način i naši ljekari primaju sve pacijente, a na terenu smo i onda kada to izabrani ljekari odbiju”, kaže dr Stefanović.
U nekim opštinama kao što je kolašinska HMP ne bi trebalo ni da postoji, ako bi se uzeli u obzir evropki standardi. Naime, te službe nijesu predviđene za mjesta s manje od 12.000 stanovnika. Kolašinu se, s obzirom na to da je ljetnji i zimski turitički centar, u tom smislu ,,progledalo kroz prste”. Anagažovanje više ljekara u tamošnjoj službi, bilo bi moguće samo novcem iz opštinske kase. Nažalost, razne kolašinske vlasti, i pored brojnih apela građana, do sada nijesu pokazale interesovanje da odvoje novac za dodatni medicinski kadar. Istina, zapošljavanje još jednog ljkara, prema Pravilniku, podrazumijevalo bi i angažovanje potrebnog broja tehničara i vozača. To će još dugo, objašnjavaju u lokalnoj upravi, biti pregolem poduhvat za skromne opštinske prihode.
Osoblje HMP često ističe da bi im posao bio mnogo jednostavniji ukoliko bi kolege iz domova zdravlja imale više razumijevanja. Podsjećaju da u Domu zdravlja ljekari opšte medicine treba da budu prisutni do 21 sat pa bi minimalan broj pacijenta u hitnim slučajevima ostao bez pravovremeno ukazane ljekarske pomoći.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ