Politički sporazum vlasti i dijela opozicije o stvaranju uslova za fer izbore još se čeka. Trenutno je verzija koju je sročio DPS, nakon što su URA, Demos i SDP napisale primjedbe, ponovo na razmatranju u DPS-u. Iz različitih izvora stižu vijesti da je ostalo da se usaglasi pitanje datuma lokalnih izbora u Tivtu, te da pregovarači riješe čije su formulacije oko pojedinih pitanja preciznije.
Na drugom frontu traje nadmudrivanje DPS-a i SDP-a oko funkcije predsjednika parlamenta. DPS je odlučan, nije se šef džabe zarekao, da smijeni Ranka Krivokapića sa mjesta predsjednika Skupštine, SDP primjenjuje raskošna znanja sakupljena tokom dugogodišnje veze sa DPS-om. Smicalicama kraja nema. Zasjeda iz koje je DPS napao povlačeći iz dnevnog reda svih 14 Vladinih predloga kako bi što prije krenula rasprava o povjerenju predsjedniku parlamenta, propala je tako što je Krivokapić odložio sjednicu Skupštine. Vlada ima pravo da predloge povuče, predsjednik parlamenta ima pravo da sjednicu odloži.
Dok se oko političkog sporazuma, zbog toga što znaju da su nadgledani, prave fini, u okršaju u parlamentu dojučerašnji koalicioni partneri pokazuju čari prljavog razvoda. Manje-više je jednak izborni legitimitet koji nemaju – Vlada da vlada, Krivokapić da vodi parlament. To ih neće spriječiti u nastojanjima da svoje fotelje zadrže do posljednjeg daha. Naravno, zahvaljujući medijskoj sceni kakva u Crnoj Gori jeste, javnost Krvivokapićevu fotelju doživljava kao problematičnu, premijerska je Bogom dana.
Uveliko teku pripreme za lokalne izbore u Tivtu. Opštinska izborna komisija u Tivtu potvrdila je 11 od ukupno 12 predatih izbornih lista koje će nastupiti na izborima 17. aprila. Proglašene su liste: Bokeškog foruma, Socijaldemokrata Crne Gore, lista Arsenal za Tivat, Hrvatske građanske inicijative, Liberalne partije, SDP-a, Demokratske srpske stranke, Crnogorske demokratske unije, Srpske radikalne stranke, DPS-a, SNP-a i Tivatske akcije. Široka demokratija. Dok čeljade iščita imena svih lista, lako može da ne primijeti kako fale Demokratski front, URA, Demos i Demokrate, što će reći većina opozicije.
Makar na kraju pristao da tivatske izbore odloži, šuška se da će ih pregovarači usaglasiti za jun, DPS trenutno izvodi pokaznu vježbu – kako bi mogli izgledati izbori na republičkom nivou ako bi se opozicija odlučila za bojkot. Za svaki sučaj.
Trenutne izborne radnje u Tivtu donijele su ipak znakovitu novost. Pozitivna, kako pišu Vijesti, ne izlazi na izbore, jer nije uspjela da obezbijedi najmanje 22 kandidata koji bi bili na listi za odbornike. Kakva-takva pravda za one koji su im dali glas na prethodnim, bila bi da im se isto desi na republičkim izborima. Samo neće, ako zafali koje ime, pozajmiće im veliki brat.
U tekućoj verziji sporazuma o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore, DPS je prihvatio gotovo sve što su URA, Demos i SDP tražile. Osim kontrole ministarstava koja je na početku priče ponudio predsjednik DPS-a i Vlade Milo Đukanović – finansija, unutrašnjih poslova, rada i socijalnog staranja i poljoprivrede i ruralnog razvoja, tu su i mjesta pomoćnika ministara sa posebnim ovlašćenjima u ministarstvima zdravlja i prosvjete. Kontrola rada ANB-a bila bi obezbijeđena kroz institut generalnog inspektora.
Predstavnici opozicije, piše u ovoj verziji sporazuma, u periodu do održavanja izbora ,,statusno će kontrolisati i obezbijediti sistem stalnog izvještavanja u sljedećim institucijama”: Zavod za zapošljavanje, Fond rada, Direkcija za javne radove, Investiciono-razvojni fond, Direkcija za saobraćaj, Poreska uprava, Zavod za socijalnu i dječiju zaštitu – centre za socijalni rad, Uprava za nekretnine, Uprava carina,Uprava za šume, Fond PIO, Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća, ZIKS, Uprava za inspekcijske poslove, Fond zdravstva, Agencija za elektronske medije. ,,Prisustvo predstavnika opozicije u navedenim institucijama treba da bude obezbijeđeno na nivou rukovodilaca ili pomoćnika rukovodilaca i/ili organa upravljanja sa dodatnim ovlašćenjima”.
Oko lokalne samouprave predloženo je prisustvo predstavnika opozicije u sekretarijatima za finansije sa dodatnim ovlašćenjima: dnevnog uvida u sve analitičke kartice, u raspodjelu svih oblika socijalne pomoći i u zapošljavanje na određeno i neodređeno vrijeme u lokalnoj samoupravi.
DPS je raspoložen i da obezbijedi prisustvo po jednog predstavnika opozicije u bordu poslovnih subjekata u većinskom državnom vlasništvu – Elekotroprivredi, Aerodromima, Pošti, Montenegroerlajnzu, Plantažama i Monteputu.
Pozivajući sa na ocjene iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2015, u kojem piše „da nedostatak čvrstih profesionalnih i etičkih standarda, kao i nedostatak efikasne samoregulacije ne doprinose napretku slobode medija”, DPS je u predlog uvrstio i poziv nadležnima u javnom servisu da u najkraćem roku obezbijede ,,izbor profesionalnog i Kodeksu novinara privrženog uređivačkog tima i menadžmenta, kako bi se doprinijelo povećanju povjerenja u Javni servis i uređivačku nezavisnost”. Prevedeno, smijeniće direktoricu RTCG Radojku Rutović, Rade Vojvodić će ostati generalni direktor.
Ima još detalja, ali, sve u svemu – ne izgleda malo. Na pitanje zašto je DPS riješio da bude popustljiv, nije lako dati odgovor. Vjerovatnoća da je riječ o njihovoj ljudavi prema demokratiji, u domenu je nevjerovatnog. U opozicionim redovima u opticaju su dva moguća objašnjenja: ili je vladajuća partija obezbijedila pouzdan mehanizam za još jednu izbornu krađu ili je pod jakim pritiskom onih koji se uopšteno zovu ,,međunarodni faktor”.
Monitorovi izvori iz opozicije procjenjuju da će sporazum, koji je gotovo usaglašen potpisati URA, SDP, Demos i SNP. Te partije bi, potpisivanjem sporazuma preuzele ogromnu odgovornost. Ako Đukanovićeva partija, nakon dijaloga, sporazuma, ispunjavanja zahtjeva i ostalog, pobijedi na izborima, biće čista kao suza, amnestirana od svih prethodnih lopovluka, svega što se čulo na Snimku i spremna za nove radne pobjede. A sve bi ostalo isto – jadan standard građana, lopovske privatizacije i drugi poslovi, fasada od pravne države.
U tom smislu, kako je Monitor bezbroj puta pisao, posebno je važno vrijeme. Sporazumom je predviđeno da se novi članovi Vlade i zakoni potrebni za sprovođenje sporazuma izaberu, odnosno usvoje u roku od 15 dana od potpisivanja sporazuma. Kadrovi u državnoj administraciji i javnim preduzećima bili bi imenovani deset dana nakon izbora članova Vlade. Ukupno 25 dana. Sporazum još nije potpisan, sve i kad bi bio ovih dana – eto Vaskrsa i Prvog maja.
Nekako usput, kao rok za izbore, umjesto 16., DPS je u ovoj verziji sporazuma ponudio 2. oktobar. Realno, potpisnici sporazuma, u najboljem slučaju, imali bi za njegovo sprovođenje manje od pet mjeseci. Od kojih tri pripadaju ljetu, koje, kao što znamo, zna da bude varljivo.
Front nije rušio državu
Viši sud u Pogdorici odbio je optužni predlog Višeg državnog tužilaštva podnijet protiv funkcionera Demokratskog fronta, Slavena Radunovića i Andrije Mandića, zbog krivičnog djela pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja. Prema sudskoj odluci, nema dovoljno dokaza da su okrivljeni, tokom protesta 24. oktobra, učinili krivično djelo. Poslanik DF-a Koča Pavlović ocijenio je da su se, nakon što je sud konstatovao da su hapšenja Mandića i Radunovića bila neosnovana, stekli uslovi da se na pravi način postavi pitanje odgovornosti. ,,Pitanje odgovornosti Đukanovića, Duška Markovića, Raška Konjevića i Slavka Stojanovića, koji su naredili hapšenja poslanika, bacanje bojnih otrova na demonstrante i policijsku torturu prema pobunjenom narodu, kao i pitanje odgovornosti Tužilaštva”, kazao je Pavlović. On smatra da je ovo pravi trenutak da se crnogorska javnost podsjeti na to ko je naložio policijsku brutalnost, gaženje Ustava i hapšenje poslanika.
Miloš BAKIĆ