„Ja sam čuvar na kapiji srca, nisam tek hrpa vlažne gline”
Oduvijek sam volio smokve. ‘Oduvijek’ to znači od kada sam prvi put vidio smokvu, preciznije – stablo smokve. Smokvu plod sam ugledao i okusio malo kasnije (bio je kasni avgust, smokve zrele), ali smokva kao plod je priča za sebe, nije to fusnota, ni digresija, nije to ornament za ukras nekog drugog zdanja iz arhitektonike naših sjećanja.
Poslije trodnevne agonije zbog trovanja tetanusom (probio sam desno stopalo na zahrđalu klanfu skrivenu među oblucima na plaži), prvi put sam izišao u dvorište te mediteranske kuće. U sunčanoj bašti prepunoj cvijeća, pogled mi je privukla, ma šta pričam – začarala me! – tamno zelena krošnja smokve! Svaki od velikih listova presijavao se na suncu. Kroz lišće su, na mahove, promicale svijetlosive grane. Učinilo mi se da su to glatke ruke držale u nježnom a čvrstom zagrljaju slatke tajne što su se dale naslutiti skrivene pod naborima zelenog brokata.
Mnogo godina kasnije, desilo se da sam ugledao, zakleo bih se, tu istu smokvu! Ovaj put u dvorištu jedne porodične kuće na obali Ohridskog jezera. Uz sve razlike (mediteranska kuća je bila pozno renesansna aristokratska palata od bijelog kamena, sa kolonadom od mermera, a ovo skromna dvospratna kuća od crvene cigle još nemalterisana), može se reći da su to bile iste kuće. Dva doma u kojima vlada ista ljubav i iz kojih treperi ista radost. I ova velika, raskošno zelena krošnja odisala je istim stišanim žarom prefinjene erotike i pritajene razdraganosti kao i ona koju sam prvi put ugledao u životu!
Godinama sam svakog ljeta odlazio u taj grad. I svaki dan koji sam tamo provodio, prošao bih pokraj željezne ograde ove skromne kuće od nemalterisane cigle. Zbog te smokve, razumije se! Ponekad, na terasi gornjeg sprata, ili drugi put, u bašti, pod sjenom vinove loze, sjedili su članovi te porodice. Uz jutarnju kafu, ili popodnevnu čašu bijelog vina, pater familias je listao štampu ili pušio cigaretu uz ležeran razgovor sa svojom kraljicom kuće. Njihova već odrasla djeca (dvije kćeri i jedan sin koji je bio najmlađi), redovno su bila tu prije podne, dok im je popodne društvo pravio samo sinčić. Mogao je imati 9-10 godina, koliko sam imao i ja onog jutra kada sm prvi put u životu ugledao smokvu.
Bilo bi pogrešno reći da sam im zavidio. Mada bih zbilja volio imati kuću, kakva god bila, ako bi u dvorištu imala onakvu smokvu! Znao sam da im ne zavidim, jer meni nije bilo krivo što oni imaju nešto što bih i ja volio imati, a nemam. Ne, ja sam zapravo bio srećan što je ta smokva našla svoje ljude i što ti ljudi imaju svoju smokvu. Njihova sreća me radovala. Cijela ta smirena, tajanstvena radost i pritajena, toliko diskretna a neskrivena aura erotike me je radovala!
A onda, prošlog ljeta! Velikoj smokvi odrezali su sve grane! Gotovo do centralnog stabla iz kog su sada štrčali samo patrljci onih grana, amputiranih ruku koje više nisu imale ni koga zagrliti, ni za čijim skrivenim slastima žuditi! Čuo sam da su je tako unakazili da bi imali pogled na jezero. A izgubili su pogled na beskrajni okean! Porodica je sjedila na terasi ogoljene fasade nemalterisanih crvenih cigli. Pater familias je istim mirom pio svoju jutarnju kafu. Bilo je tu i dvoje unučadi, u dvorištu. I ono dijete, sada već odrastao dječak, bio je tu. I obje kćeri, očito već udate, i one su bile tu. A ipak, bio je to prizor običan, banalan, slika života kao tavorenja. Ništa nije ostalo od one tajnovite radosti, čarolija se rasplinula. Čuvar te radosti, sama čarolija te kuće – ona velika smokva! – ovako iskasapljena, iščezla je! Umjesto nje, na kapiji te kuće sada štrči groteskno iskrivljeno, nakaradno strašilo od kog su pobjegle sve ptice iz cijelog susjedstva.
A ta smokva je bila pravi čuvar na kapiji doma. Sve što je bilo unutra, sva ta radost i ljubav, ostajalo je unutra, jer ga smokva nije puštala da ode. I sve ono što je bilo izvan te kuće, sve te prazne, banalne, ružne i strašne stvari koje se motaju svijetom, zaustavljala je na kapiji, ne puštajući ih da uđu. Ako bi i ušle, istjerala bi ih, jer im u kući koju je ona čuvala, nema mjesta.
Sjetio sam se toga i rekao sebi:
„Ja sam čuvar na kapiji srca, nisam tek hrpa vlažne gline!”
Ferid MUHIĆ