Povežite se sa nama

Izdvojeno

SMANJENA DRŽAVNA SREDSTVA ZA KAPITALNE INVESTICIJE NA SJEVERU: Pomoć na kašičicu

Objavljeno prije

na

Stanovnici Berana očekivali su bitno drugačiji odnos novih državnih vlasti, upravo zbog utiska da su ih prethodne vlasti godinama kažnjavale. Sa toliko resursa i nevalorizovanih potencijala, ovaj grad je i dalje među najsiromašnijima u državi

 

Vlada Crne Gore je preko Uprave javnih radova za ovu godinu Opštini Berane opredijelila svega 90.000 eura za realizaciju kapitalnih projekata, odnosno za modernizaciju i izgradnju lokalne infrastrukture. „Taj iznos je dovoljan za svega kilometer i po asfaltiranja nekog seoskog puta, i to u tanjem sloju”. Tako u Beranama komentarišu sredstva koje im je Vlada opredijelila za tekuću godinu.

Priliv iz kapitalnog budžeta, kažu Beranci, nikada do sada nije bio manji, što će bitno uticati da se značajan dio planiranih aktivnosti od životnog značaja, odloži za neki naredni period.

Predsjednik opštine Tihomir Bogavac smatra da izdvojena sredstva ni izbliza ne mogu da zadovolje realne i stvarne zahtjeve kada je u pitanju unapređivanje saobraćajne, komunalne i druge infrastrukture. „Tačno je da nam je ove godine preko Uprave javnih radova opredijeljeno svega 90.000 eura za kapitalne projekte, iako se zna da je za prošlu godinu taj iznos bio 300.000 eura. To su mala sredstva koja nijesu dovoljna da odgovorimo stvarnim potrebama. Zato apelujemo na Vladu da u nekon narednom periodu ima više sluha za potrebe naše opštine”, kaže Bogavac.

On dodaje da će Opština, i u takvoj situaciji, nastojati da sredstvima iz sopstvenog budžeta, „u mjeri mogućeg”, realizuje što više projekata i stvori što bolje uslove za život lokalnog stanovništva. „Sredstva koja smo dobili od Vlade iskoristićemo za izgradnju treće trake puta na potezu od autobuske stanice do Doma zdravlja, zatim za modernizaciju ulice pored zgrade Elektrodistribucije i ulice u Novom naselju”, navodi Bogavac.

I potpredsjednik opštine Marko Lalević slaže se da su opredijeljena sredstva zanemarljiva u odnosu na ono što su stvarne potrebe ove siromašne sjeverne opštine i njenih stanovnika.

„Кrajnje je zabrinjavajuće što imamo tako mali broj projekata koji je predviđen za finansiranje iz državnog kapitalnog budžeta preko Uprave javnih radova za našu opštinu. Svi predloženi projekti su dio Strateškog plana opštine Berane i smatramo da Vlada Crne Gore treba da ih uzme u razmatranje i uvrsti u budžet za 2021. i 2022. godinu, ukoliko istinski misli da razvija i sjever naše države”, rekao nam je Lalević.

Lalević se nada da će rebalansom državnog budžeta Opština Berane dobiti dodatna sredstva za realizaciju kapitalnih investicija. „Кompletna dokumentacija o kandidovanim projektima za 2021. godinu, koju je Opština Berane uputila Vladi Crne Gore, dostavljena je poslanicama iz Berana iz vladajuće većine, kako bi kroz poslanička pitanja, diskusije i podnošenje amandmana na rebalans budžeta Odboru za ekonomiju, finansije i budžet u Skupštini Crne Gore, pokušali da uvećaju iznos sredstava za realizaciju bar nekih od projekata koje je Opština Berane predložila. Nadamo se da će i Ministarstvo finansija i Vlada na taj način, rebalansom, ispraviti ovu nepravdu prema našoj opštini”, kaže Lalević.

Otežavajuća okolnost je to što su i sredstva iz Egalizacionog fonda za Opštinu Berane značajno smanjena. Lalević objašnjava da Egalizacioni fond predstavlja značajan prihod, i gotovo iznosi trećinu opštinskog budžeta, a u ranijim godinama i preko 40 odsto ukupnog budžeta. „S obzirom na tu činjenicu da je definitivno taj prihod od krucijalnog značaja za normalno funkcionisanje, moramo napomenuti da je na osnovu novog Zakona o finansiranju lokalne samouprave, a nadalje i Pravilnika o načinu raspodjele sredstava iz egalizacionog fonda i načinu korišćenja neraspoređenih sredstava fonda, našoj opštini u značajnoj mjeri umanjena raspodjela Egalizacionog fonda u odnosu na raniji Zakon i Pravilnik, pa sa nekadašnjih 12,66 procenata ukupnih sredstava Egalizacionog fonda u 2018. godini, nakon toga procenat je pao na 9,50 odsto i konačno u 2021. godini 9,05 odsto”, kaže potpredsjednik opštine Berane.

Po godinama, to bi izgledalo ovako: Opštini Berane 2018. godine iz Egalizacionog fonda pripada 12,66 odsto, odnosno 4.395.000,00 eura (stari Zakon i Pravilnik). Već 2019. godine taj procenat pada na 9,67 odsto, ili 3.617.000,00 eura (manje 778.000,00 eura); 2020. Godine – 9,58 odsto, to jest 3.280.000,00 eura (manje 337.000,00 eura); 2021. godine 9,05 procenata – 3.167.000,00 eura (ili manje 113.000,00 eura). Ukupno manje 1.228.000,00 eura u odnosu na 2018. godinu.

„Znajući da sredstva Egalizacionog fonda na godišnjem nivou iznose oko 35 miliona eura, lako je proračunati da je novim Zakonom i Pravilnikom opština Berane dobila umanjenje od preko milion eura na godišnjem nivou, a u pitanju su tri godine, od 2018–2021, pa samim tim novim Zakonom smo za posljednje tri godine dobili manje preko tri miliona eura, što je na nivou jednogodišnjeg prihoda od Egalizacionog fonda”, kaže Lalević.

Nije Berane „nenaviknuto” na činjenicu da sredstva iz državnog budžeta dobija u minimalnim iznosima i na kašičicu. Lalević je u prethodnim godinama u javnosti poznat po tome što je oštro kritikovao odnos države prema Beranama. Dok su susjedne opštine dobijale milione eura iz kapitalnog budžeta, Berane je dobijalo minorne iznose izražene u desetinama hiljada, ili tek nekoliko stotina hiljada eura. Ali, to je bilo za vlasti Demokratske partije socijalista. Tada je ovaj grad kažnjavan za to što je bio jedina opoziciona opština na sjeveru i što je osam godina u svim izbornim ciklusima, predsjedničkim, parlamentarnim i lokalnim, do nogu tukao DPS. Onda kada to nikom nije polazilo za rukom.

Vlast se promjenila a Berane je i dalje grad sa stopom zaposlenosti koja je među najnižima u Crnoj Gori. I dalje je to grad u kome nema ni naznake za kapitalne investicije i nova radna mjesta. Grad iz koga se i dalje više odlazi, nego što se dolazi, odnosno gdje su negativni migracijski trendovi još uvijek nezaustavljivi.

Stanovnici Berana očekivali su bitno drugačiji odnos novih državnih vlasti, upravo zbog utiska da su ih prethodne vlasti godinama kažnjavale. Sa toliko resursa i nevalorizovanih potencijala, ovaj grad je i dalje među najsiromašnijima u državi. Stariji Beranci „plaču” za vremenima kada je Berane bio treći grad u Crnoj Gori i po veličini i po razvijenosti.

                                                                                                     Tufik SOFTIĆ  

Komentari

FOKUS

VLAST, OPOZICIJA, USTAVNI SUD: Udruženi  proizvođači haosa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički stalež, vlast i opozicija, ali i većina u Ustavnom sudu, hronično su pravo i Ustav tumačile spram okolnosti i sopstvenih interesa. Udruženo su proizvodili  institucionalni haos. Posljedica je ono što danas imamo –  partijski sud kome prijeti blokada, ili nezakonitost. Koji politički interesi stoje iza posljednje epizode, osim onog očiglednog –  borbe za prevlast u Ustavnom sudu –  brzo će se vidjeti

 

 

Da li se na ovonedjeljnoj sjednici parlametarnog Ustavnog odbora desio “ustavni puč” koji je izvela vlast s namjerom da preuzme kontrolu nad Ustavnim sudom ili da ga obezglavi, kako tvrdi opozicija, ili je, kako tvrdi premijer Milojko Spajić dimna bomba koju je opozicija aktivirala na sjednici Odbora  u stvari “lažna drama oko potpuno funkcionalnog Ustavnog suda i dimna bomba koalicije Jakova Milatovića sa Demokratskom partijom socijalista”?

Da krenemo redom. Ustavni sud je trenutno –  funkcionalan. Skupština je ove nedelje konstatovala, uprkos dimnoj bombi, prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Ustavni sud sada ima pet sudija i nije u blokadi. Do penzionisanja sutkinje Đuranović imao je šest sudija, zbog čega je donošenje odluka bilo teže, zbog mogućeg odnosa glasova tri prema tri.  Ono što se moguće promijenilo je odnos snaga u tom sudu, koji nije izgubio status – partijskog suda.

Ustavni sud ne bi bio funkcionalan  da je penzionisano svo troje sudija Ustavnog suda, kako je  parlament namjeravao da učini, nakon što ga je predsjednica tog  suda Snežana Armenko obavijestila da su se stekli uslovi za njihovo penzionisanje. U tom slučaju  sud bi bio blokiran, jer bi u Ustavnom sudu ostalo samo troje sudija. To je stopirao predsjednik Milatović.

Ustavni odbor je odlučio da raspiše javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, ali, kako je za njihov predlog ovlašćen predsjednik države, Milatović je morao raspisati konkurs. On je tu odluku  odložio saopštivši  da će to učiniti nakon što se Ustavni sud na sjednici izjasni da li su se stekli uslovi za penzionisanje  to dvoje sudija.

Da je Milatović izašao u susret parlamentarnoj većini, Ustavni sud bi bio blokiran.   Blokada Ustavnog suda nije nešto što nijesmo vidjeli, i zbog toga se do sada u Skupštini nijesu  dimile bombe. Ustavni sud je iz blokade izašao krajem prethodne godine, kada je Crna Gora dobila aplauze iz Brisela jer je izabrala nedostajuće sudije tog suda, nakon dugih i mučnih političkih trgovina svih partija, i opozicije i vlasti, koje sve do danas nijesu istrgovale sedmog sudiju Ustavnog suda,  boreći se za prevlast u jednoj od najviših sudskih instanci.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDBINA IZMJENA I DOPUNA PROSTORNO URBANISTIČKOG PLANA GLAVNOG GRADA: Kako Slaven kaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iz vlade (resornog Ministarstva)  brojne primjedbe zainteresovane javnosti na ponuđeni dokument, nijesu željeli ni da ih čuju. Ko želi, može da im piše, saopštio je ministar Slaven Radunović, najavljujući skoro usvajanje pripremljenog PUP-a Podgorice

 

Obećano je pretvaranje Podgorice u „modernu metropolu“. Dobićemo građevinsko zemljište umjesto šuma u Rogamima i na Gorici. Višespratnicu umjesto gradskog bazena u Tološima (ulica Baku), stambena naselja umjesto igrališta i prostora za rekreaciju u Zagoriču, Zlatici, na Marezi. Potencijalna šetališta uz rijeke Moraču (Zlatica) i Širaliju (Rogami) takođe će postati prostori za stanovanje i komercijalne djelatnosti. Park prirode Zeta dobiće – kolektor. U dijelu zaštićenog prostora vodoizvorišta Mareza mogao bi nići dio novog grada Velje brdo.

Duž bulevara Podgorica –Tuzi, 300 metara sa lijeve i desne strane, umjesto vinograda uzgajaće se će –zgrade. Takođe na zahtjev Plantaža, i zemljište u Kokotima  (42 hektara) koje im je nekada dato na korišćenje, za podizanje vinograda, a sada se izgleda vodi kao njihovo vlasništvo, biće prenamijenjeno iz poljoprivrednog u zamljište „za centralne djelatnosti“ (magacini, hale…). Samo njima, ali ne i ostalim vlasnicima okolnog zemljišta. „Prođe li im što su zamislili, Plantaže će se proizvodnjom vina baviti samo iz hobija“, čuli smo od verziranih.

Ko se ne sjeća lekcija iz osnovne škole da je Crna Gora oskudna s poljoprivrednim zemljištem, moraće da ih pritvrdi. Usvoji li Vlada pripremljeni prijedlog izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada, na prostoru opštine Podgorica biće izgubljeno oko 10.000 hektara poljoprivrednog zemljišta (od sadašnjih oko 30 hiljada urbanizaciju će preživjeti 22.018 hektara). Najbolje poljoprivredno zemljište – čak i ono sa postojećim sistemima za navodnjavanje –postaće građevinsko.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BIVŠI MINISTRI POLJOPRIVREDE PONOVO NA METI SDT-A: Preoravanje DPS zaostavštine

Objavljeno prije

na

Objavio:

IZ SDT-a su pojasnili da je predmet krivične prijave i postupka nezakonito dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, a suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike Agrobudžeta za te godine

 

 

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija je u petak 13. decembra uhapsila bivše ministre poljoprivrede Petra Ivanovića i Milutina Simovića, bivšeg sekretara tog ministarstva Nemanju Katnića i bivšu načelnicu Službe za finansije Vukicu Perović. Krivičnom prijavom obuhvaćen je još jedan ministar poljoprivrede Budimir Mugoša. I on je saslušan u tužilaštvu.

Nakon saslušanja kod specijalnog tužioca Jovana Vukotića, Simović je pušten da se brani sa slobode, dok je Ivanoviću i Katniću određeno zadržavanje do 72 sata. Ipak, Viši sud nije prihvatio prijedlog tužilaštva da se nekadašnjem državnom sekretaru Katniću odredi pritvor, nakon čega je pušten na slobodu uz mjeru nadzora zabrane sastajanja sa određenim licima. Po saslušanju, i bivša načelnica za finansije Perović puštena je da se brani sa slobode.

SDT sve njih sumnjiči za zloupotrebu položaja, odnosno da su državni budžet oštetili za više od 300 hiljada eura nezakonitim isplatama nevladinim organizacijama iz agrobudžeta.

Simovićev advokat Miroslav Adžić saopštio je medijima da je njegov klijent detaljno iznio odbranu pred tužiocem u vezi sa isplatom iz agrobudžeta u iznosu od 8.200 eura za koju je, prema sumnjama tužilaštva, bila nepotpuna dokumentacija u arhivi ministarstva.

Advokatica Budimira Mugoše, Ana Stanković-Mugoša, saopštila je da je njen branjenik dao izjavu u SDT-u na okolnosti krivične prijave da je 2016. godine odobrio da se iz agrobudžeta isplati 1.860 eura u korist NVO Udruženje vinara i vinogradara Crne Gore. Advokatica je navela da je tadašnji ministar imao ovlašćenje za tu isplatu jer u agrobudžetu postoji stavka za tu namjenu.

Advokat Veselin Radulović,  podsjetio je da su osumnjičeni u ovom slučaju navodno oštetili budžet za oko 300.000 eura, ali je i upozorio da se ,,Simoviću stavlja na teret pronevjera od oko 8.200 eura. Ako je to zaista tako, možda nije bilo potrebe za pravljenjem spektakla. Ne treba praviti spektakularna hapšenja,” kazao je Radulović i dodao da u slučaju Simovića nije ni predložen pritvor.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 20. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo