U dijelu grada koji pokriva DUP Zabjelo-Ljubović, na samoj granici urbanističke parcele Vukadinovića i parcele u vlasništvu firme Trudbenik D.O.O koja je ujedno i investitor, nikao je nelegalni poslovni objekat od nekoliko stotina kvadrata koji je izgrađen bez planske dokumentacije, projekta i upotrebne dozvole. Investitor je taj prostor uspio i da izda. Sada se tu nalazi vrtić – igraonica sa produženim boravkom
Loši urbanistički planovi, galopirajuća štetna izgradnja zgrada od kojih mnoge zjape prazne, buka, prašina, otpad i neodgovarajuća parkirališta srozali su kvalitet života u Podgorici. Slučajevi nezadovoljnih građana se nižu sa urbanizacijom pojedinih djelova grada – poput kvarta pod Ljubovićem. Porodica Vukadinović, koja tu živi, odnedavno na svojoj koži osjeća šta znači nemati svoj mir.
Realizovanje Detaljnog urbanističkog plana (DUP) Zabjelo-Ljubović, prema riječima Milovana Vukadinovića, nema nikakve veze sa planom. „Na samoj granici naše urbanističke parcele i parcele u vlasništvu firme Trudbenik D.O.O koja je ujedno i investitor, nikao je nelegalni poslovni objekat od nekoliko stotina kvadrata koji je izgrađen bez planske dokumentacije, projekta i upotrebne dozvole. Kao da to nije bilo dovoljno, investitor je taj prostor izdao i sada se tu nalazi vrtić – igraonica sa produženim boravkom. Buka i galama potpuno su obesmislile naš život u kući koju sa svih strana okružuju zgrade“, kaže za Monitor Vukadinović.
Budući da se DUP Zabjelo-Ljubović ne sprovodi kako je građanima prvobitno predočeno, on je prvo razgovarao sa investitorom i njegovim saradnicima prilikom izgradnje ovog objekta. ,,Kazali su mi da je dobro što tu neće otvarati kafanu nego vrtić i da moramo imati razumijevanja. To me je frapiralo“, navodi.
Potom odlučuje da se obrati nadležnima i da traži uvid u plansku dokumentaciju. ,,Kada sam je dobio, bio sam, malo je reći zgranut jer je objekat sagrađen bez ikakve dozvole. I što je još gore – što neko u takvom ambijentu može otvoriti vrtić“, objašnjava naš sagovornik.
Monitor je, uvidom u Rješenje na Zahtjev za pregled projektne dokumentacije koji je Vukadinović uputio Glavnom gradu krajem maja ove godine, utvrdio da je mojkovačkoj firmi Trudbenik D.O.O. izdata građevinska dozvola za gradnju objekta kolektivnog stanovanja sa djelatnostima koji sadrži – podrum, prizemlje, četiri sprata i potkrovlje. Međutim, stanje na terenu pokazuje da je došlo do prekoračenja gradnje po dokumentaciji, jer je na prostoru gdje je trebalo da bude samo podzemna garaža, investitor digao još jedan sprat i smjestio tu igraonicu, tik uz kuću Vukadinovića. Iz te igraonice, pravo u njihovo dvorište svakodnevno završava i razni otpad.
,,Neplansko pozicioniranje stambenih objekata kao i nelegalna gradnja pojedinih učinili su naše uslove stanovanja stvarno nepodnošljivim. U porodičnoj kući stanuju i moji roditelji koji nemaju odmora od vike i dreke koja se gotovo non-stop čuje i dopire čak i do ulice. Više ne postoji način da zaštitimo privatnost izgradnjom zida, kako smo u početku mislili da možemo, jer bi on morao da bude visok nekoliko metara, čime bi se prostor uništio, a i dalje bi ostao problem buke“, ističe Milovan Vukadinović.
Obraćali su se i Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, odnosno Građevinsko-urbanističkoj inspekciji koja je u nadležnosti tog Vladinog resora, a od koje su tražili da izvrši inspekcijsku kontrolu. Ni nakon dva mjeseca nijesu dobili nikakav odgovor. Monitoru do zaključenja ovog broja iz te inspekcije nije odgovoreno gdje se stiglo sa zahtjevom i zbog čega još uvijek niko od inspektora nije izašao na lice mjesta.
Uradci firme Trudbenik DOO i njenog vlasnika Vuksana Radonjića od ranije su poznati javnosti. Možda je najupečatljiviji – probijanje 11 kilometara puta kroz Nacionalni park (NP) Durmitor 2009. godine, kada je Radonjića Osnovni sud na Žabljaku kaznio sa godinu dana zatvora, a firmu sa 30.000 eura. Kasnije je ta odluka poništena, a Apelacioni sud je potom i naložio državi da Radonjiću i njegovoj firmi isplati skoro 130.000 eura zbog neispunjenja obaveze iz Ugovora o davanju prava na korišćenje šuma i izgradnji šumskih saobraćajnica u šumskom kompleksu Dragišnica, u okviru Opštine Šavnik.
DUP Zabjelo-Ljubović je, pod pritiskom javnosti, stavljen van snage krajem 2020. godine, a, prema priznanju gradonačelnika Podgorice Ivana Vukovića od prije dvije godine, riječ je o jednom je od najgorih urbanističkih rješenja. Vuković je tada izjavio da Glavnom gradu sada „preostaje samo da sanira štetu u tom dijelu grada”. Kako to čine, i zbog čega se nadležno Ministarstvo ozbiljnije ne pozabavi slučajevima poput ovog porodice Vukadinović, gotovo su retorička pitanja.
„Sve ono što je na osnovu Detaljnog urbanističkog plana Zabjelo-Ljubović izgrađeno – ili dozvoljeno za izgradnju – treba detaljno proučiti i sankcionisati brojne prekršaje”, upozoravali su ranije iz nevladine organizacije KANA – Ko ako ne arhitekt.
,,Prinuđen sam da javno reagujem i da se izborim za svoje elementarno pravo – da normalno živim kao građanin Podgorice. Molim odgovorne da rade svoj posao, da izvrše kontrolu, da se uvjere u naše tvrdnje i da, u skladu sa tim, i reaguju“, napominje još Monitorov sagovornik sa početka teksta.
Razmišljaju, kako kaže, da prodaju kuću, jer im tu više nema smisla živjeti. Pitaju se samo ko bi, u tim uslovima, uopšte i želio da kupi plac. Danas su u toj situaciji Vukadinovići, sjutra već – neko drugi.
Andrea JELIĆ