Povežite se sa nama

OKO NAS

SLUČAJ SUTKINJE NATAŠE BOŠKOVIĆ: Šamar Vrhovnom sudu

Objavljeno prije

na

Ustavni sud je ukunuo presudu Vrhovnom suda, na čijem je čelu Vesna Medenica, i utvrdio da je sudiji Privrednog suda Nataši Bošković povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Konstatovano je i da je bivši predsjednik Sudskog savjeta Mladen Vukčević, u toku disciplinskog postupka, koji je vođen protiv Boškovićeve, prekršio zakon

 

Čemu da se nada građanin, još onaj koji nije završio pravo, kada se u crnogorskom pravosuđu dešava i da se sudijama povrjeđuje pravo na pravično suđenje. Ustavni sud je utvrdio da je sutkinji Privrednog suda Nataši Bošković povrijeđeno pravo na pravično suđenje.

Mevlida Muratović, predsjednica Vijeća i sudije Miodrag Iličković i Budimir Šćepanović, su krajem juna ove godine usvojili žalbu Boškovićeve i ukinuli presudu Vrhovnog suda iz 2016, vrativši je na ponovni postupak.

Boškovićeva, koja je bila student generacije na Pravnom fakultetu i koja ima sudsku praksu od 30 godina, znala je da dokaže ovu nepravdu.

Jedan od sukoba Boškovićeve sa vrhom sudstva, koji pomenutom odlukom Ustavnog suda dobija epilog, počeo je 2014. godine. Novoizabrani predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, u septembru te godine, pokreće postupak protiv sudije Bošković. Optužio je da neuredno vrši sudijsku funkciju, te da ne zakazuje ročišta i na drugi način odugovlači postupke.

Boškovićeva je sutkinja sa najdužim stažom u Privrednom sudu.  U karijeri je vodila više sudskih sporova u kojima su okrivljeni dovođeni u vezu sa vrhom vlasti: sudski proces o kontroverznoj firmi Jube, za koju je tvrđeno da je paravan za organizovani šverc cigareta; parnicu zloupotrebe novca prilikom zaprašivanja komaraca u opštini Ulcinj; parnicu malih akcionara HTP Onogošt sa moćnicima iz HLT fonda; sporove KAP-a i EPCG-a, spor malih akcionara PKB-a i Pantomarketa… Do danas za njeno ime se ne veže nijedna afera, što je prava rijetkost u ovdašnjem pravosuđu.

Jovanić je tada tvrdio da Boškovićeva nije na njegovom udaru iako je tražio njeno razrješenje. Disciplinska komisija nije uvažila prijedlog o razrješenju, ali jeste tvrdnje o navodnom neurednom vršenju sudijske funkcije zbog čega je Boškovićevu kaznila sa smanjenjem plate 20 odsto tri mjeseca.

Nadležnima u sudstvu žurilo se da kazne sudiju Bošković pa je oko izbora Disciplinske komisije ispala cijela zbrka propraćena nezakonitostima, kako je sada utvrdio Ustavni sud. Naime, u oktobru 2014. Boškovićeva traži izuzeće člana Disciplinske komisije Radojke Nikolić, sudije Vrhovnog suda, zbog njihovih poremećenih ličnih odnosa. Predsjednik Sudskog savjeta Mladen Vukčević uvažava zahtjev za izuzeće i za novog člana komisije određuje Branimira Femića, sudiju Vrhovnog suda. Disciplinsku komisiju čine predsjednica Vesna Simović-Zvicer i članovi Stanka Vučinić i Branimir Femić.

Boškovićeva tada tvrdi da Disciplinska komisija radi nezakonito i traži izuzeće predsjednika Sudskog savjeta Mladena Vukčevića. U Savjetu su u tom trenutku još tadašnja i sadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, ministar pravde Duško Marković, sudije Radoje Orović, Milić Međedović, Željka Jovović, Dobrica Šljivančanin, Loro Markić, Vesna Simović-Zvicer.

U kakvoj se atmosferi disciplinski postupak vodi govori i podatak, o kome je Monitor tada pisao, da su iz zgrade Sudskog savjeta ispraćeni novinari i NVO aktivista uz prijetnju : ,,Napustite zgradu da ne zovemo obezbjeđenje”. Uzalud je bilo pozivanje na odredbu Zakona o Sudskom savjetu, kao i Poslovnika savjeta, kojim se garantuje javnost.

Kako god ranije bilo, sada je Ustavni sud presudio da je rješenje predsjednika Sudskog savjeta Mladena Vukčevića o izboru Branimira Femića za člana Disciplinske komisije nezakonito. U odluci Ustavnom suda navodi se da prema Zakonu o Sudskom savjetu, predsjednik ovog tijela nije ovlašćen da bira članove Disciplinske komisije. ,,Konkretno ovlašćenje pripada Sudskom savjetu, što, po ocjeni Ustavnog suda, povlači da je navedeno rješenje predsjednika Sudskog savjeta nezakonito”, navodi se u odluci Ustavnog suda. Po zakonu Disciplinsku komisiju koju čine predsjednik i dva člana imenuje Sudski savjet za period od dvije godine. Kako sudija Fatić nije bio izabran član komisije od strane Sudskog savjeta, Ustavni sud je ocijenio da je predsjednik Sudskog savjeta ,,bez ovlašćenja sadržanog u zakonu postupio kao u konkretnom slučaju te prekoračio zakonom utvrđena ovlašćenja čime je povrijedio načelo legaliteta”.

Sudija Bošković je za vrijeme disciplinskog postupka tvrdila da  Jovanić nije solo igrač, već da ispunjava direktive. Ona je pred disciplinskom komisijom ustvrdila da je inicijativa Jovanića ,,lični obračun jednog ili više moćnih pojedinaca i pokušaj da se na njenu besprekornu karijeru stavi mrlja”.

,,Imam kičmu i ne dam na sebe. Kakva god bila odluka Disciplinske komisije ona od mene ne može napraviti boljeg ili lošijeg sudiju. Znaju stranke, javnost, da svoj posao radim časno i po zakonu. Znaju to i ovi koji su pokrenuli ovaj sramni postupak”, istakla je Boškovićeva.

Njene sumnje su i tada imale utemeljenja. Nije tajna da je sutkinja Bošković odavno u nemilosti predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. Njima su se putevi ukrštali i kada je Boškovićeva tokom 2007. bezuspješno tražila od vrhovne državne tužiteljke Medenice da zaustavi prodaju Jezerina, jer, na osnovu dokumentacije koje su joj dostavili radnici Ski-centra, smatra da je stečaj u tu firmu uveden nezakonito. U sudskim krugovima je poznato da je Boškovićeva bila jedna od rijetkih sudija koji su se Medenici javno usprotivili i kada je došla na čelo Vrhovnog suda. U aprilu 2008. na sjednici kolegijuma Boškovićeva je novoizabranu predsjednicu Vrhovnog suda upozorila da nije primjereno da viče na sudije. Zamjerila se tada Boškovićeva Medenici jer je branila rad Privrednog suda i javno istakla da sudije Vrhovnog suda često vraćaju sporove na ponovni postupak, i da nemaju petlje da meritorno presude. Od tada izdešavale su se brojne afere u pravosuđu. Ono samo je na najnižem nivou povjerenja javnosti, a to nije smetalo da se Medenica izabere i za treći mandat na čelu Vrhovnog suda.

Vrhovni sud je na odluku Ustavnog suda kojom je usvojena žalba sutkinje Bošković i kojom je ukinuta presuda Vrhovnog suda iz 2016, ovog septembra donio presudu u kojoj se ,,zahtjev za ispitivanje sudske odluke odbija kao neosnovan”. Presudu su donijeli Vesna Vučković, predsjednica vijeća, Nikola Filipović i Hasnija Simanović.

Presuda je skoro prepisana kao ona iz 2016, i očigledno nije ispoštovana obaveza da su sudovi ,,dužni da poštuju pravne razloge Ustavnog suda”.

A Ustavni sud je ocijenio da je ,,Vrhovni sud arbitrerno i proizvoljno tumačio i primjenjivao relevantne odredbe materijalnog prava, na štetu podnositeljke ustavne žalbe i da osporena presuda ne sadrži obrazloženje razloga na kojima se temelji. Stoga je osporenom presudom podnosiocu ustavne žalbe povrijeđeno pravo na pravično suđenje”.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

ZAŠTIĆENA PODRUČJA BEZ ZAŠTITE: Samo paper parks

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izazovi upravljanja zaštićenim područjima u Crnoj Gori su višestruki.  Nema efikasnih upravljačkih struktura i adekvatne podrške lokalnih zajednica. Zbog toga, ti prostori ostaju zaštićeni samo na papiru, nerijetko stavljeni isključivo u službu turizma. U nekima ni godinama nakon proglašenja nema upravljača, ali ni planova upravljanja

 

 

Novoformirana Agencija za upravljanje prirodnim dobrima opštine Bijelo Polje mogla bi biti dobar primjer ostalim opštinama na koji se način kreće u zahtjevan posao brige o prostorima, koja su, u većini slučajeva u našoj državi,  zaštićena samo na papiru.   Odluka o osnivanju te Agencije usvojena je na nedavnoj sjednici lokalnog parlamenta, nakon što je Opština ranije zvanično zaštitila Đalovića klisuru, koja je proglašena spomenikom prirode. Svemu je prethodila intenzivna saradnja sa i NVO Eko-tim i globalnom organizacijom za zaštitu prirode The Nature Conservancy (TNC).

Nažalost, u mnogim drugim opštinama, napori civlilnog sektora i ponuđena stručna podrška nijesu prihvaćene na adekvtan način na lokalnom nivou, pa su brojni zaštićeni prostori, kako tvrde saogovornici Monitora  i dalje samo ”paper parks” , to jest, zaštićeni samo na papiru.

Kako za Monitor kaže Milija Čabarkapa, izvršni direktor NVO Eko tim, u Bijelom Polju, ta organizacija aktivno učestvuje u procesu uspostavljanja lokalnog upravljača zaštićenih područja kroz formiranje Agencije.

“Ta inicijativa, sprovedena u saradnji sa Opštinom i međunarodnim partnerom TNC, ima za cilj da obezbijedi dugoročno i efikasno upravljanje prirodnim resursima, sa posebnim fokusom na Đalovića klisuru. Eko-tim će pružiti stručnu pomoć u izradi planova upravljanja, obezbijediti početna sredstava za rad Agencije, kako bi se osiguralo da zaštićena područja imaju funkcionalne mehanizme upravljanja i zaštite”, objašnjava on.

Čabarkapa kaže da zaštićena područja u Crnoj Gori karakteriše nedostatak upravljača i planova upravljanja. Na ovaj način ne postižu se ciljevi zaštite i očuvanja, kao ni ciljevi održivog razvoja. Eko-tim, podsjeća on, poslednjih godina intenzivno zagovara uspostavljanje nekoliko novih zaštićenih područja. Pored Đalovića klisure, to su gornji tok rijeke Ćehotine u Bijelom Polju i Pljevljima, rijeke Mrtvice u Kolašinu. Međutim, kako poručuju iz te NVO, ne žele “da se zaštita tih područja završi samo formalnim proglašenjem”.  Nude da, kroz saradnju sa lokalnim vlastima, pomognu u formiranju i osposobljavanju upravljačkih struktura. Time se, tvrde, osigurava da zaštita ne ostane samo na papiru.

Analiza koju je Mreža zaštićenih područja Dinarida (Parkovi Dinarida) radila sa TNC pokazala je da uspostavljanje novih zaštićenih područja, koje se dešavalo od 2015. godine nadalje, ne prati uspostavljanje adekvatne upravljačke strukture niti adekvatni kapaciteti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

U ULCINJU, NA ČEKANJU: Ni Mosta na Bojani ni prostornog plana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Novi most na Bojani, kod Ulcinja, trebalo je i da bude otvoren u avgustu prošle godine. Taj most može da označi otvaranje nove stranice u odnosima između Crne Gore i Albanije. Ali, mosta još nema,  niti naznaka kada bi mogla da krene njegova gradnja. Cijenu plaćaju prvenstveno građani i turistička privreda Ulcinja

 

 

Budžet je politika u brojkama. A kada se tek 5.000 eura od potrebnih deset miliona predvidi u državnom budžetu za ovu godinu za gradnju novog mosta na Bojani, infrastrukturnog objekta od izuzetnog značaja za Ulcinj, onda to predstavlja jasnu potvrdu da smo se ponovo vratili u doba kada je razvojna i investiciona politika zaobilazila naš grad. Čini se da ovaj projekat nije više nikome u trenutnoj vlasti prioritet”, kaže predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari.

Prema njegovim riječima, jasno je da nema političke volje za sprovođenje velikih kapitalnih investicija u Ulcinju. “Ono što je još gore je činjenica da nedostaje i političkog autoriteta i volje kod ljudi koji su konstituenti ove vlasti, da se brinu o razvoju naše opštine”, ističe Bajraktari dodajući da Vlada Crne Gore, u saradnji sa Opštinom Ulcinj, ima sve mehanizme da ovaj projekat dovede do kraja i to bez izgovora i okolišanja oko Prostornog plana Crne Gore (PPCG) i drugih planova nižeg reda, odnosno, onako kako rade za druge kapitalne investicije u brojnim drugim crnogorskim opštinama.

Iz crnogorske Vlade je saopšteno da se čeka na donošenje PPCG kako bi se krenulo u realizaciju projekta. Čeka se i na izradu i raspisivanje javnog poziva za izbor izvođača radova, a nije formiran ni zajedničkog odbor i dvije agencije koje bi trebalo da realizuju čitav ovaj posao koje bi zajednički trebalo da finansiraju obje države sa po deset miliona eura.

Još se čeka i na susret dva premijera, Milojka Spajića i Edija Rame, koji bi u neposrednom razgovoru trebalo da poguraju ovaj projekat. Predsjednik Vlade Crne Gore je u novembru u Skupštini Crne Gore najavljivao da će doći do razgovora sa predsjednikom albanske vlade, kao i da su sredstva od deset miliona eura za most na Bojani bila predviđena Kapitalnim budžetom za 2024. godinu.

„Gradnjom mosta na Bojani Ulcinj bi prodisao, prestao biti svojevrsno slijepo crijevo. Najveći problem za nas je već godinama slaba saobraćajna povezanost, a ako na tome ništa ne radimo, onda je logično da ćemo imati sve manje gostiju”, kaže poznati turistički radnik Ismet Karamanaga.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

PROBLEMI VODOVODNIH  SISTEMA NA SJEVERU: Curi na sve strane

Objavljeno prije

na

Objavio:

Gotovo da nema vodovodnog sistema u sjevernim opštinama kojem nije neophodna temeljna rekonstrukcija. Zbog toga su gubici na mreži rekordni, vodovodi uglavnom od azbestno- cementnih cijevi, fali novca i radnika za saniranje kvarova

 

 

Dužina azbestnih vodovodnih cijevi u opštinama na sjeveru Crne Gore mjeri se desetinama kilometara, dok je skromna “kilometraža” onih koje su zamijenjene novim od kako su, prije sedam godina, započele pripreme na projektu Zamjena azbestno-cementnih cijevi u vodovodnim mrežama Crne Gore.  Većina tih sistema su dotrajali, a iz godine u godinu se povećava  broj kvarova i procenat gubitaka vode.  Za sada opštine parcijalno mijenjaju djelove vodovodnih cjevovoda ili saniraju kvarove, a u većini lokalnih uprava saglasni su da su to poslovi   malog obima, koji ne daju dugoročne rezultate.

Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), tokom 2019. godine izrađeni su projektni zadaci za 21 opštinu, koji treba da omoguće rekonstrukcije azbestno-cementnih cijevi. Zamjena cijevi radila bi se u tri faze, a prva iznosila 20 odsto ukupne dužine. Međutim, još  nije poznato kada će se krenuti u realizaciju tog posla.

Predstavnici Eko fonda i PROCON-a potpisali su 2023. godine Ugovor o pružanju usluga za potrebe realizacije projekta Unaprjeđenje efikasnosti vodosnadbijevanja zamjenom azbestno-cementnih cjevovoda na području Crne Gore.  Cilj projekta je da se poboljšaju i obnove azbestno – cementni cjevovodi na području Crne Gore i uspostavi sveobuhvatni i funkcionalni sistem vodosnabdijevanja. Ukupna procijenjena dužina azbestno-cementnih cijevi u kompletnoj vodovodnoj mreži Crne Gore iznosi 614 km, a procijenjena vrijednost projekta je oko 200 miliona eura.         Potpisivanjem tog ugovora stvorene su pretpostavke za početak realizacije jednog od najvažnijih projekata u Crnoj Gori koji će unaprijediti efikasnost vodosnabdijevanja i, u suštinskom smislu, promijeniti funkcionisanje vodovodne mreže, te  trajno riješiti efikasnost snabdijevanja.

Do tada , preduzeća zadužena za vodovode na sjeveru kubure sa višestrukim izazovima, koje nijesu mogla  da riješe ni drastična povećanja cijene vode, a koja su potrošače mimoišla samo u nekim gradovima.  Kao glavni nedostatak u vodosnabdijevanju u Crnoj Gori prepoznat je problem dotrajalosti mreže i to prvenstveno azbestno –cementnih cijevi koji dovode do velikih gubitaka na mreži. Većina tih cijevi stara je preko 50 godina.  Upotreba azbestnih vlakana zabranjena je u Crnoj Gori 2016. godine, kada je usvojen Zakon o životnoj sredini, ali i danas samo stanovnici Petnjice i Plužina ne piju vodu iz njih.

Kako su Monitoru kazali u pljevaljskom Vodovodu, u njihovoj mreži je 25 kilometara azbestnih cijevi, a gubici vode  su preko 70 odsto.

“Veliki problem je dotrajala vodovodna mreža gdje postoje česti kvarovi. Veće popravke plaća Opština Pljevlja, dok tekuće održavanje bez naknade,  obavlja preduzeće.Pritom novac koji dolazi od lokalne uprave, prvo se usmjerava za otplatu rata koje se plaćaju za poreze i doprinose“, objašnjavaju.

I pljevaljski Vodovod, kao i mnoga druga preduzeća na sjeveru zadužena za vodosnadbijevanje, namaju dovoljan broj zaposlenih u tehničkoj službi, dok radnika u adminstraciji ne fali.

U Rožajama su slični problemi. Vodovodna mreža u centru varoši napravljena je još1964. godine. Sve je teže održavati tako dotrajali sitem, kažu u tamošnjem Vodovodu. Međutim, u toj opštini su uspjeli da smanje  gubitke tokom minule dvije godine, ali ne znaju koliko će to uspješno ponoviti ove i naredne godine. Saniranje kavrova na više načina iscrpljuje preduzeće, a do sada nije bilo ozbiljnih aktivnosti da se takvo stanje riješi.  U Rožajama imaju samo idejno rješenje za zamjenu vodovodnih cijevi od azbesta, ali još nije na vidiku glavni projekat.

Jedan od gorućih, višegodišnjih problema s kojim se suočava opština Žabljak je problem neurednog vodosnabdijevanja potrošača, posebno u ljetnjem periodu. Kako je navedeno u Analizi postojećeg stanja vodosnabdijevanja, glavni razlog su veliki gubici na vodovodnoj mreži koji iznose oko 75 odsto.To ne čudi, s obzirom da su vodovodne cijevi u toj opštini, takođe, uglavnom azbestno cementne, stare preko pola vijeka, a dotrajala je  hidromašinska oprema  na Crnom jezeru.  Česti kvarovi, visok procenat neprihodovane vode, to jest ilegalnih priključaka mori i žabljački Vodovod.

Mojkovačko preduzeće Komunalne usluge  Gradac  brine o održavanju dva vodovoda na primarnoj mreži. Starim se snabdijevaju Polja i Podbišće, novim se puni glavni rezervoar na Gornjem Mojkovcu. Novi vodovod garantuje, uglavnom, uredno vodosnabdijevanje, dok je na starom mnogo intervencija. Tako je ukupno trajanje prekida u vodosnabdijevanju lani bilo oko  105 sati, a na otklanjanju kvarova potrošeno je skoro četiri puta više vremena.

I dok u gradskom jezgru, za sada, izlaze na kraj sa falinkama vodovodnog sistema, slavine u nekim mojkovačkim selima su suve tokom većeg dijela godine. Recimo, problemi sa vodosnabdijevanjem u Prošćenju traju decenijama, a u lavirintu razloga za problem neurednog vodosnadbijevanja teško se snaći.  Neriješeni imovinski odnosi, nelegalni priključci, loša infrastruktura na izvorištu, loše izvedeni radovi na drugom kraku vodovoda samo su neki od izazova, zbog kojih je mještanima nekoliko zaseoka već godinama i dovoljno vode za osnovne potrebe samo pusta želja. Iako su, još prije dvije godine iz Opštine najavili rješavanje tog problema, do sada se gotovo ništa nije promijenilo.

U susjednom Kolašinu alarmantno loše stanje vodovodne mreže odavno više ne kriju. Dalji razvoj Kolašina ograničavaju kapaciteti postojeće zastarjele vodovodne mreže, u koju nije bilo većih ulaganja minulih pola vijeka, kao i nedovoljno razvijena kanalizaciona mreža, konstatovano je u Planu rada za narednu godinu preduzeća Vodovod i kanalizacija.Na području te opštine tek treba da se radi katastar hidrotehničkih instalacija i GIS vodovoda i kanalizacije. Fali vodmjera, a tek sitnim intervencijama mijenja se stanje na vodizvorištu u Mušovića Rijeci.

Novi mendžment je zatekao, kako tvrde, oko tridesetak zaposlenih,  od čega tehničkoj službi svega dva fizička radnika i dva vodoinstalatera. Među problemima u preduzeću, koji su “godinama stavljani pod tepih” su i  veliki gubici na mreži i neracionalna potrošnja vode. Takođe, u sistemu gradskog vodovoda ne postoje mjerači protoka instalirani na izvorištu, u distributinoj mreži ne postoji instalirana nikakva oprema ili uređaji koji bi mogli da pruže podatke o relevantnim parametrima, kao što su protok i pritisak po zonama ili nivo vode u rezervoaru.  Zamijenjen je samo dio azbestnih cijevi, a saniranje brojnih  kvarova  na mreži su svakodnevica malobrojne tehniče službe.

                                                                                      Dragana ŠČEPANOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo