Mirjani Lilić je bez provjere, na osnovu jednog nalaza Onkološko ginekološkog konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore, propisano primanje hemoterapije. Iako se ustanovilo da je radikalna metoda liječenja bila nepotrebna, iz KCCG se ni nakon dvije godine ne izjašnjavaju o ovom slučaju
,,Ne čudim se što onkološkim pacijentima nakon hemoterapije svakakve misli padaju na um”, kaže za Monitor Mirjana Lilić koja je, kako tvrdi, zbog greške Onkološko ginekološkog konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore bez potrebe primala hemoterapiju.
Ona nakon tri primljene hemoterapije, krajem 2020. i početkom 2021. slabije čuje, vid joj se drastični pogoršao, povećan joj je pritisak, ima srčane tegobe, oslabljene vene, a na tumor markerima pokazuje se povećan rizik od leukemije.
Lilić je u avgustu 2018. godine u KCCG, na Odjeljenju ginekologije dijagnostifikovan karcinom reproduktivnih organa, nakon čega je podvrgnuta operativnom zahvatu i liječenju. Operacija je bila uspješna, i Lilić se, uz redovne kontrole, vratila uobičajenom životu.
Međutim, nakon dvogodišnjeg praćenja u novembru 2020. godine radiolog dr Vladimir Krgović naveo je da postoji recidiv bolesti. ,,Čitam dijagnozu, ruke mi drhte. Shvatam da to znači metastaza i razmišljam što sve moram da završim i koliko imam vremena do kraja”, priča Mirjana Lilić.
Hirurg prof. dr Miodrag Bobo Radunović izražava sumnju u ovaj nalaz i u svom navodi da je „potreban tretman lok. recidiva po nalazu MR, ako je to u pitanju s obzirom na radikalnu prvu operaciju i PH nalaz koji je ukazao na radikalitet bez infiltracije okolnih struktura“.
Onkološki Konzilijum na osnovu samo ova dva izvještaja predlaže sistemsko liječenje hemoterapijom, čemu se Lilić podvrgava. To se nakon više od godinu dana ispostavilo kao pogrešno.
Lilić je po predlogu Ginekološko onkološkog konzilijuma, koji su činili dr Vesna Čolaković-Popović, prim dr Jadranka Lakićević i dr Gordana Ristić-Bašović od 9. novembra 2020. i izvještaja ljekara specijalista dr Milana Sorata, dr Nevenke Lukovac Janjić i prof dr Vladimira Todorovića od 17. novembra 2020. godine primila tri od četiri planirana ciklusa hemoterapije. Nakon toga je zbog pogoršanja zdravstvenog stanja urgentno pregledana i ta terapija je obustavljena.
Nakon treće hemoterapije kada je već osjećala pogoršanje zdravstvenog stanja, Lilić je u privatnoj klinici Hipokrat uradila presjеk stanja gdje je radiolog dr Dijana Račeta-Mašić utvrdila da nije bilo metastaza i da je hemoterapija bila izlišna. Nakon toga ide i kod radiologa dr Vuka Kadića koji je potvrdio mišljenje dr Račete navodeći da nije bilo riječi o malignitetu, preporučujući prestanak hemoterapije i snimanje na PET skeneru u Turskoj.
Konzilijum radiologa, Radovan Čogurić, Vladimir Krgović i Žanka Cerović, taj pregled je odbio sa obrazloženjem da nakon tretmana nije bilo recidiva. Zbog takvog njihovog mišljenja isto je učinio i konzilijum za slanje pacijenata u inostranstvo.
Lilić smatra da dr Krgović nije smio, po pravilima službe, da učestvuje u ponovnom davanju mišljenja. Nije imala kome da se obrati, niti da se žali. Ističe da konzilijum ljekara uopšte ne razgovara sa pacijentima već samo preko papira donose odluke.
,,Da je bilo ko od tih ljekara rekao – došlo je do greške, izvini, hajde da vidimo šta možemo da uradimo. Ali niko, baš niko, nije priznao svoju krivicu. Reagovali su suprotno svim pravilima službe, morala i etike”, naglašava Lilić.
Zbog pogrešne dijagnoze i primanja hemoterapije, Lilić se u februaru 2021. obraća direktorici KCCG Ljiljani Radulović. Odgovor nije dobila do danas.
Piše i tadašnjoj ministarki zdravlja Jeleni Borovinić-Bojović. Odgovaraju joj iz Ministarstva zdravlja, krajem februara 2021, da će je obavijestiti o preduzetim aktivnostima u ovom slučaju nakon što dobiju odgovor od KCCG. Odgovora još nema.
Mirjana Lilić je nakon pola godine bezuspješnog čekanja odgovora podnijela tužbu protiv KCCG. Sudski postupak je pred podgoričkim Osnovnim sudom počeo u avgustu 2021. godine.
Tužba se odnosi na nadoknadu štete za pretrpljeni strah, fizičke i duševne bolove, narušeno zdravlje i umanjenu opštu, životnu i radnu sposobnost, koji su nastali nakon neadekvatnog utvrđivanja dijagnoze i propisivanja terapije od strane Onkološko ginekološkog konzilijuma KCCG.
U okviru sudskog procesa, stigla je još jedna potvrda da je riječ o pogrešnom liječenju. U ekspertskom mišljenju, koje je pristiglo 24. oktobra prošle godine, sa Medicinskog fakulteta u Ljubljani, Komisija za fakultetska ekspertska mišljenja na čelu sa prof. dr Tomažom Zupancem i prof dr Borutom Kobalom pregledala je kompletnu medicinsku dokumentaciju u ovom slučaju i ustanovila da ,,odluka konzilijuma za početak specifičnog onkološkog liječenja, bez histopatološke potvrde, nije bila stručno adekvatna”.
Pojašnjava se da je sumnje na recidiv trebalo potvrditi – punktiranjem i citološkom analizom ili ekstirpacijom promjene preko laparoskopskog ili otvorenog pristupa. Navodi se i da je trebalo napraviti PET-CT kao što je to kod iste pacijentkinje urađeno 2019. godine.
,,Sudsko medicinski zavod Medicinskog fakulteta u Ljubljani je nedvosmisleno potvrdio da je u slučaju Mirjane Lilić došlo do ljekarske greške i da je primijenjen tretman hemoterapijom bez ikakve potrebe. Nije bilo ni naznaka da se radi o karcinomu, kako u svom nalazu navodi komisija iz Ljubljane, već je u pitanju isključivo površan i neetičan pristup ljekara KCCG njenom liječenju. Pošto su citostatici specifično medicinsko sredstvo sa brojnim negativnim efektima na zdravlje osobe koja ga prima, ova terapija se daje samo u slučajevima kada je šteta koja nastupa njihovom primjenom manja od koristi koja se postigne, što znači da je šteta po zdravlje neizbježna, ali pošto se terapijom usporava rast tumorskih ćelija, onda je ta šteta koja neminovno nastupi po pacijenta ‘prihvatljiva”’, kaže za Monitor advokat Miomir Joksimović, koji zastupa Mirjanu Lilić.
Nalaz vještaka sudske medicine prof. dr Stanka Milića navodi da je kod pacijentkinje trajno narušen psihički i tjelesni integritet. Tokom liječenja trpjela je duševne bolove različitog intenziteta zbog čega će u budućnosti biti psihički i tjelesno onesposobljena.
,, U daljem toku postupka dodatnim vještačenjima treba utvrditi u kojoj mjeri je kod Mirjane nastupilo oštećenje zdravlja i na kojim sve organima i tkivu i tek tada ćemo moći jasno da sagledamo kakve sve posledice su nastupile po njeno zdravlje i u kom obimu, sve zbog očigledno neodgovornog pristupa ljekara KCCG”, kaže advokat Joksimović.
Prema saznanjima Monitora sredinom ovog mjeseca zakazano je novo ročište u Osnovnom sudu na kojem se očekuje da će KCCG, nakon duže od dvije godine, konačno dati svoje izjašnjenje o ovom slučaju.
Za medije su iz KCCG ranije izjavili da postupke koji su u toku ne mogu da komentarišu zbog zaštite ličnih podataka pacijenata.
,,Nemamo instituciju u kojoj bi pacijenti mogli da se žale, instituciju koja bi se bavila greškama u liječenju. Kod nas greške ljekara zemlja pokriva. Nadam se da će moje iskustvo biti od pomoći drugim pacijentima, ali i ljekarima da se ne ponavljaju ovakvi propusti”, zaključuje Mirjana Lilić.
Predrag NIKOLIĆ