Milici Kankaraš ponuđeno je da postane član ili simpatizer Pokreta za promjene (PZP), a da u zamjenu za to bude članica Savjeta Muzičkog centra Crne Gore (MCCG), institucije koja je toj partiji pripala ,,po dubini”. Nakon što je odbila, iz tog centra javljaju joj da neće biti angažovana za predstojeću sezonu koncerata Crnogorskog simfonijskog orkestra, jer su već mnogo unaprijed angažovali druge muzičare. Do sada to nije bio običaj
,,Muzički centar Crne Gore (MCCG) troši ogroman novac na gostujuće muzičare, uglavnom iz Srbije, iako u Crnoj Gori postoje muzičari koji imaju sve profesionalne preporuke za isti posao. Ja sam jedna od njih. Samo želim da se bavim svojim poslom i da ne budem član nijedne stranke, ali izgleda da je to neoprostiva sloboda u ovoj zemlji“, kaže za Monitor harfistkinja i profesorica harfe Milica Kankaraš.
Nakon što je 2013. godine diplomirala na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu, odradila je pripravnički staž u Crnogorskom simfonijskom orkestru (CSO). Onda su je angažovali honorarno, po koncertu. O ugovoru je mogla samo da sanja. To je, kako kaže, bio ceh koji je platila jer nije bila ni simpatizerka, niti članica partija koje su činile prethodni režim. Kao jedina profesorica harfe, 2015. je otvorila svoju klasu, i uspjela da zasnuje stalni radni odnos u Muzičkoj školi Vasa Pavić u Podgorici.
Kada je ,,osvježilo”, nadala se da će moći honorarno da svira sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom (CSO) i da će učenike upoznati sa radom u orkestru. Uzalud.
Kankaraš su, nakon što je povukla potpis podrške koaliciji Crno na bijelo za prošlogodišnje parlamentarne izbore i na svojim društvenim mrežama objavila da više neće biti naklonjena nijednoj partiji, kontaktirali čelnici Pokreta za promjene (PZP). Ponuđeno joj je da postane njihov član ili simpatizer, a da u zamjenu za to bude članica savjeta Muzičkog centra Crne Gore (MCCG), institucije koja je toj partiji pripala ,,po dubini”. Taj je centar zadužen za rukovođenje CSO-m.
,,Odgovorila sam da me ne zanimaju ni političke partije ni funkcije i da samo želim da kao harfistkinja honorarno sviram za koncerte CSO-a. Kada ste član savjeta, ne možete svirati sa orkestrom, jer ste u konfliktu interesa. Članovi upravnih odbora i savjeta državnih institucija bi trebalo da budu isključivo stručnjaci sa radnim iskustvom od bar 20 godina u određenoj oblasti, jer samo oni mogu najbolje znati kako unaprijediti te institucije. Ovako, došli smo u situaciju da neko ko je po struci metalurg bira direktora Muzičkog centra i da razne partije postavljaju svoje članove u upravne odbore i savjete”, navodi Kankaraš.
Nakon toga, iz Muzičkog centra joj stiže obavještenje da neće moći da nastupa sa orkestrom, jer su isplanirani svi gostujući muzičari za čitavu 2021/2022. sezonu.
Iz menadžmenta MCCG-a Monitoru nijesu konkretno odgovorili na pitanje koliko unaprijed je inače običaj da se angažuju gostujući muzičari: ,,U oktobru ove godine je definisana kompletna predstojeća sezona. U ovom trenutku već imamo ugovorene nastupe čak i za narednu. Svi muzičari iz Crne Gore koji mogu da nastupaju, a zadovoljavaju kriterijume izvođaštva, u nacionalnom orkestru su uvijek dobrodošli, i imaju prioritet. Ima i onih kojima je ponuđen solo koncert i muziciranje u kamernim ansamblima, ali su iz nepoznatih razloga odbili ponudu”.
U mejlu u koji je Monitor imao uvid, piše da je Milici Kankaraš bilo ponuđeno da MCCG-u pošalje svoj program za solistički ili koncert kamerne muzike koji bi potom razmotrili. Drugim riječima, bila bi to neka vrsta konkursa, pri čemu ona ne bi sa sigurnošću znala da li će joj se trud isplatiti. Na taj im predlog nije odgovorila.
Kako tvrdi, do sada se gostujući muzičari nikada nijesu planirali mjesecima unaprijed, zato što se ne znaju tačni datumi koncerata. ,,Naročito sada u toku pandemije. Do sada je običaj bio da muzičari budu obaviješteni maksimalno desetak dana prije koncerta šta se svira i upoznati sa rasporedom proba”.
Orkestri poput Beogradske filharmonije, recimo, svakog petka održavaju koncerte, a nekada se dešava da imaju i više koncerata nedjeljno, uključujući koncerte kamerne muzike, jer pored repertoara za orkestar, isti muzičari formiraju i kamerne ansamble. Crnogorski orkestar ih ima mnogo rjeđe. U novembru su, na primjer, održana samo dva koncerta, iako bi trebalo, barem po jedan, svake nedjelje.
Ove sezone MCCG-u je redukovan budžet, pa je i broj gostujućih muzičara sveden na minimum. Honorar, kako su u jednom od mejlova objasnili, zavisi od velikog broja faktora: pozicija u orkestru, broja termina i proba, kao i mjesta odakle muzičari koji im se pridružuju, dolaze. Već u drugom, sami sebe demantuju: ,,Troškovi učešća u projektu su isti za sve muzičare, bilo da su iz Crne Gore ili iz inostranstva”.
Solistički koncerti u JU Muzeji i galerije, sali Ministarstva kulture, koncertnoj sali Muzičke škole Dara Čokorilo, Centru savremene umjetnosti – Perjaničkom domu, Vladinom domu na Cetinju, kao i brojni koncerti kamerne muzike obilježili su dosadašnju karijeru Milice Kankaraš. U zavisnosti od toga koliko kompozicija za koncerte sa simfonijskim orkestrom svira, njeni su honorari varirali – od 50 do 100 eura. Sljedovala je i naknada za probe.
,,Ne razumijem ekonomsku logiku koja kaže da je racionalnije, sem za honorar, izdvojiti novac još i za prevoz, smještaj i dnevnice za nekog od mojih kolega/inica iz regiona koji bi radili posao koji bih ja, koja živim u Podgorici i imam sve profesionalne preporuke, mogla raditi bez svih tih dodatnih troškova”, ističe ona.
Iz MCCG-a kažu da je, u saradnji sa Muzičkom akademijom sa Cetinja, pokrenuta i inicijativa da se kroz školski sistem uvedu odsjeci za nedostajući kadar/instrumente u Crnoj Gori kako bi u budućnosti bili stvoreni uslovi da se simfonijski orkestar kompletira sa domaćim izvođačima.
Milica Kankaraš vjeruje da je u pitanju vrsta političkog revanšizma. ,,Ne vidim nijedan objektivan razlog zbog čega bi me neko spriječio da nastupam sa našim orkestrom. U Crnoj Gori postoji specifičan mehanizam partitokratije kojim vas partije, u zamjenu za podršku, postavljaju u upravne odbore institucija kojima rukovode, koji se, obično, ne sastaju. U toj svojevrsnoj korupciji ne želim da učestvujem”, zaključuje.
Andrea JELIĆ