Da nije bilo upozorenja UNESCO-a Kostanjica bi bila ,,uljepšana” sa još objekata i preko8.000 kvadrata. Investitor sada tuži Opštinu Kotor zbog neizdatih dozvola. Iz Opštine za Monitor kažu da će nastojati da ,,zadovolje interese građana i investitora”
Gradanja u Kostajnici promijenila je vizure Boke Kotorske i pogled na Gospu od Škrpjela iz pravca Perasta. Radovi na dva naselja u Kostanjici – Boka Gardens i Boka Projekt završeni su 2017, a od 2014. iz UNESCO-a stižu prijetnje da će Kotor biti skinut sa liste svjetske baštine zbog prekomjerne gradnje u zalivu.
Pored dva sagrađena turistička naselja, država je DUP-om Kostanjica iz 2009. odobrila i građenje trećeg. Inevstitor A-Y Montenegro podnio je zahtjev za još osam građevinskih dozvola za 8.700 m2 dodatne turističke gradnje u Kostanjici. Bivši gradonačelnik Kotora Vladimir Jokić ih je odbio, pa je pred Privrednim sudom kompanija A-Y Montenegro pokrenula spor protiv Opštine Kotor radi naknade štete.
Veliko nezadovoljstvo političke i biznis elite dovelo je do smjene Jokića. Novoj DPS vlasti ostao je problem Kostanjice – želja domaćih političara i investitora i striktne zabrane gradnje od strane UNESCO-a.
Iz Opštine Kotor, na čijem čelu je sada Željko Aprcović iz DPS-a, u odgovorima na pitanja Monitora podsjećaju da je kompanija A-Y Montenegro pokrenula spor protiv Opštine pred Privrednim sudom, ali da je pripremno ročište više puta odlagano: ,,Napominjemo da će Opština Kotor nastojati da u interesu lokalnog stanovništva, a u granicama zakona, učiniti sve kako bi zadovoljila interese kako građana tako i investitora”.
Iz Opštine Kotor objašnjavaju da je komapnija A-Y Montenegro 28. novembra 2016. podnijela Sekretarijatu za urbanizam zahtjev za izdavanju građevinske dozvole. Građevinska dozvola nije izdata, kako navode, zbog opredjeljenja države da sačuva status Kotora na listi svjetske baštine UNESCO-a. Pozivaju se na Akcioni plan Vlade s početka 2017. koji je uslijedio nakon upozorenja UNESCO-a na zasijedanju u Istanbulu 2016. godine: ,,Studija procjene uticaja je utvrdila da bi dalja gradnja na području DUP-a Kostanjica imala za posljedicu brisanje grada Kotora sa Svjetske liste baštine UNESCO-a, te je predložena suspenzija sprovođenja odredbi i akata kojima bi se dozvolila gradnja na osnovu DUP-a Kostanjica”.
Kako je uopšte došlo do toga da se usvoji ovaj sporni plan,koji bi da nije bilo intervencije UNECSO-a i pored toga što je katastrofalan bio do kraja realizovan?
Novi Detaljni urbanistički plan Kostanjice donesen je 2009, a produžen 2013. Njegova izrada počela je 2008. odlukom tadašnje predsjednice Opštine Kotor Marije Ćatović.
Prije izrade plana, kako se radi o zaštićenom području, u izradi Studije zaštite graditeljskog nasljeđa, bili su uključeni Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kotora i Arhitektonski fakultet iz Podgorice. U toku javne rasprave o novom DUP-u veliki broj građana imao je pribjedbe kojima se tražilo ucrtavanje i izgradnja novih objekata.
Predlog DUP Kostanjica je dostavljen 7.09.2009. godine Ministarstvu uređenja prostora i zaštite životne sredine radi davanja saglasnosti. Tadašnji ministar uređenja prostora i zaštite životne sredineBranimir Gvozdenović je 17.09.2009. godine dao saglasnost na Predlog plana.
Opština Kotor je nacrt DUP-a uputila Ministarstvu kulture na mišljenje i Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika. I pored zakonskog roka od 15 dana da odgovori, Regionalni zavod odgovara tek nakon dva mjeseca i daje negativno mišljenje. Ministarstvo kulture, na čijem čelu je bio Branislav Mićunović, kasnije se nalazio i na čelu Komisije za UNESCO, je čekalo da prođe javna rasprava i odgovorilo tek nakon 50 dana. Tek kada je DUP Kostanjica usvojen, iz Ministarstva kulture je došlo negativno mišljenje o ovom planu. Negativno mišljenje je bilo samo mrtvo slovo na papiru, gradnja je počela.
Tadašnji gradonačelnik Kotora Vladimir Jokić je u decembru prošle godine Ustavnom sudu uputio predlog za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o donošenju izmjena i dopuna DUP-a Kostanjice iz 2009 i 2013. U kome se između ostalog tvrdi da DUP Kostanjica nije bio usaglašen sa planom višeg reda (prostornim planom opštine Kotor). I pored toga ministar Gvozdenović izdaje saglasnost u kojoj kaže da je procedura usvajanja DUP-a tekla u skladu sa zakonom. Jokić tvrdi da je Gvozdenović prekršio zakon: ,,Kako Skupština nije imala saglasnost da je DUP usklađen sa planom višeg reda, tako isti nije mogao biti zakonito usvojen, pa samim tim ova Odluka treba biti oglašena neustavnom i nezakonitom’’.
Pored Ustavnog i Privrednog suda, slučajem Kostanjica bavio se i Upravni sud kome se kompanija A-Y Montenegro žalila zbog neizdavanja građevinskih dozvola od strane Opštine Kotor. U međuvremenu uključilo se i Specijalno državno tužilaštvo. Naime, krajem prošle godine kompanija A-Y Montenegro podnosi krivičnu prijavu protiv funkcionera Opštine zbog neizdavanja građevinskih dozvola. Katnićevo tužilaštvo ekspresno reaguje i traži od Opštine Kotor kompletnu dokumentaciju koja se odnosi na postupanje lokalne uprave u vezi sa zahtjevima za izdavanje građevinskih dozvola kompanije A-Y Monetenegro.
Osnivač kompanije A-Y Montenegroje A-Y Kostajnica limited iz kako piše u Centralnom registru privrednih subjekata ,,Jersey – Kanalska ostrva”. Izvršna direktorica je Marina Bigai-Kovačević, a ovlašćeni zastupnici Riad Halaby i Luka Popović.
Za po svemu sudeći nezakonite odluke koje su dovele do rizika da se Kotor izbriše sa Liste svjetske baštine niko se ne poziva na odgovornost. Da nije bilo UNESCO-a sve što je zamišljeno i odobreno na Kostanjici bi bilo izgrađeno. Ovako investitorima ostaje nada da će na sudu od građana naplatiti neodgovornost državnih i lokalnih političara. Koji teško da su izmjene i dopune planova aminovali bez nekog debelog ličnog interesa.
Ponos Kotora
Kada je sredinom prošle godine Opština Kotor uputila dopis firmi Boka Gardens da moraju sanirati kulturni i prirodni pejzaž koji je devastiran njihovom gradnjom, iz ove kompanije su oštro reagovali. Tvrdnjom da je Boka Gardens ponos Kotora. Uz pozivanje na stručnost izvođača radova, oni su naglasili da su izgradili 20 odsto manje objekata nego što je predviđeno DUP-om da bi sačuvali zelene površine.
U izvještaju eksperata UNESCO-a s kraja prošle godine ponovo se preporučuje da se uređenjem zemljišta i sadnjom biljaka bar pokuša smanjiti vizuelni uticaj gradnje Boka Projekta i Boka Gardens. Eksperti preporučuju da lažnu istorijsku kulu treba ukloniti, navodeći da uključivanje pseudoistorijskog tornja u projekat liči na ruganje istorijskom gradu preko puta – Perastu.
Predrag NIKOLIĆ