Već više od tri decenije sudi se Opštini Ulcinj za srušeno odmaralište kosovskih sindikalaca na Velikoj plaži. Najnovija presuda je oko šest miliona eura, što je za lokalnu samoupravu, u kojoj se budžet realizuje oko sedam miliona eura, ravno bankrotu
Opština Ulcinj treba da firmi Rekreaturs iz Budve isplati 4.052.514 eura, troškove postupka od 137 hiljada eura, kao i zakonsku zateznu kamatu počev od 20. aprila 2012. godine, navodi se u presudi Apelacionog suda, u slučaju poznatom kao “K 1”.
To znači da je presuda za srušeno odmaralište kosovskih sindikalaca na Velikoj plaži teška oko šest miliona eura, odnosno 1,5 miliona manje nego što je to u julu prošle godine presudio Privredni sud u Podgorici.
U najnovijoj, četvrtoj po redu presudi se navodi da se šteta mora platiti u roku od osam dana od prijema te odluke, pa će uskoro doći do blokade žiro-računa Opštine Ulcinj.
Čelnici lokalne samouprave, koji su prije nešto od šest mjeseci došli na te funkcije, našli su se u čudu. Kako su ocijenili, ova presuda dovešće do zastoja u radu organa Opštine i javnih preduzeća, te dalekosežnih posljedica po prava građana i privrednih subjekata u Ulcinju.
Jer, u opštinski budžet se ove godine slilo oko sedam miliona eura, pa dati šest miliona za ovu presudu je ogromna svota. Najmanje devet mjeseci račun Opštine bi bio u blokadi, pa su lokalni funkcioneri najavili da će pokrenuti postupak revizije odluke Apelacionog suda pred Vrhovnim sudom Crne Gore.
Oglasio se i premijer Duško Marković koji je poručio da se odluke sudova moraju poštovati, ali da će Opština i Vlada zajednički rješavati ovaj problem.
Tako nešto se očekuje posebno zbog činjenice da se u Ulcinju na vlasti nalazi koalicija DPS i albanskih nacionalnih stranaka, a tu su i SD i Bošnjačka stranka. Većinu u lokalnom parlamentu čini čak 30 od ukupno 33 odbornika koji sjede u opštinskoj skupštini.
Iz prijedloga budžeta na centralnom nivou za narednu godinu evidentno je takođe da se crnogorska Vlada snažnije okreće razvoju ove opštine, a najavljeno je niz investicija u komunalnu, vodovodnu i saobraćajnu infrastrukturu, te u nove hotelske i energetske objekte. Samo iz Fonda za egalizaciju Ulcinj bi u 2019. trebao da dobije više od dva miliona eura.
No, sve to sada izgleda veoma daleko, dok se nad gradom nadvio tamni oblak višemjesečne blokade. I to u trenutku kada se Atlas grupa Duška Kneževića, u sastavu koje posluje Rekreaturs, nalazi na udaru crnogorskih institucija.
A upravo su one omogućile da nekoliko osoba, koje su izbjegle sa Kosova 1999. godine, preregistruju firmu i da postanu vlasnici izuzetno vrijedne imovine na Crnogorskom primorju koja je ranije bila u vlasništvu kosovske radničke asocijacije: turističkog naselja Kamenovo, kod Budve, i sudskog spora ,,K1”.
Administracija na Kosovu je još krajem 2001. godine potvrdila odluku Okružnog Privrednog suda u Prištini da nije bilo nikakvih promjena statusa ili sjedišta preduzeća Rekreaturs, što nije uvaženo od strane crnogorskih vlasti.
Iz Kosovske agencije za privatizaciju (KAP) je prije četiri godine saopšteno da očekuju od crnogorskog sudstva da poništi odluku o „premještaju“ firme iz Prištine u Budvu. Kako su kazali, nakon ratnih dešavanja na Kosovu, četiri radnika te firme potpuno nezakonito vrše preregistraciju i time uzimaju naselje Kamenovo kod Budve i sudski spor K1sa Opštinom Ulcinj. „U pitanju su malverzacije, na koje smo ukazali sudu“, navedeno je iz KAP.
,,A.d Rekreaturs Budva je 2002. godine kupila Atlas grupa za 60.000 eura. Ovom presudom Apelacionog suda su od Opštine Ulcinj dobili oko šest miliona eura, a od Budve za plažu Kamenovo traže nekoliko miliona! Ispada da su samo do sada dobili 100 puta više nego što su uložili u taj projekat”, kaže poslanik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
On je dodao da je ,,s obzirom na navedeni predmet spora, očigledno i na prvi pogled uočljivo da Privredni sud u Podgorici nije bio stvarno nadležan da sudi u ovakvoj vrsti spora”.
U Opštini Ulcinj navode da je apartmansko naselje “K1” sa 273 kamp-kućice na Velikoj plaži koje je pripadalo Sindikatu Kosova 1983. godine temeljno srušeno po rješenju tadašnjeg Republičkog komiteta za urbanizam i građevinarstvo Crne Gore, pa smatraju da je nepravedno svu krivicu svaliti na Opštinu Ulcinj.
,,Dakle, država je kriva za rušenje objekata, a ne Opština, koja je izdavanjem dozvole, omogućila sindikalcima Kosova da grade, što ni u kom slučaju ne može biti osnov za štetu”, saopšteno je ranije iz Opštine Ulcinj.
,,Tužilac u postupku, koji traje 34 godine, nije dokazao da je bio vlasnik spornih objekata, niti je dokazao da li je i koliko sredstava uložio u gradnju spornih objekata, tako da ni do danas nije utvrđeno postojanje i visina eventualne stvarne štete”, kaže punomoćnik Opštine Ulcinj advokat Stanko Marić.
U Socijaldemokratskoj partiji ističu da je i dalje veliki broj pitanja u ovom slučaju ostao otvoren.
,,Zbog svega ovog, smatramo da će odluka Apelacionog suda pasti u postupku provjere pred Vrhovnim sudom, ali i da su se stekli uslovi da se svime ovim što se dešava u ovom sporu pozabavi i Specijalno tužilaštvo”, ocjenjuju iz ove stranke i zaključuju da će se u suprotnom nastaviti agonija ulcinjske Opštine koja traje od 1984. godine.
Ni revizija ne garantuje povratak novca
Opština Ulcinj, inače, ima veoma neprijatna iskustva sa sudskom praksom. Tako je, na primjer, još 19. februara 2016. godine Vrhovni sud Crne Gore donio presudu po reviziji (Rev.br. 1396/15) kojom je preinačio presudu Višeg suda na osnovu koje je advokat iz Rožaja Nušo Kalač krajem 2015. godine prinudno naplatio od Opštine Ulcinj oko pola miliona eura.
Vrhovni sud je, što je rijedak slučaj u sudskoj praksi, potvrdio presudu Osnovnog suda u Ulcinju u tom sporu.
Ali, pare koje su oduzete toj lokalnoj samoupravi ni poslije 34 mjeseca nijesu vraćene u opštinsku kasu.
Mustafa CANKA