Disciplinovanje politički nepodobnih i neposlušnih najuspješnija je, a za neke i najunosnija, aktivnost Demokratske partije socijalista. Ona za to redovno nepogrešivo pronalazi odane izvođače radova. Udarnici iz tog tima su Duško Bjelica, zadužen za pospremanje Univerziteta Crne Gore, Zorica Kovačević, direktorica Kliničkog centra, Predrag Bošković, ministar odbrane…
Sada im je ozbiljna konkurencija poslanik DPS-a Luiđ Škrelja. Kao predsjednik parlamentarnog Administrativnog odbora svojski se predao ozbiljnom poslu – da Televiziju Crne Gore opet pretvori u elektronski bilten DPS-a. To opošljava uz asistenciju Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), koja za sada tvrdi da su četiri člana Savjeta RTCG prekršili Zakon o sprečavanju korupcije zbog toga ih treba smijeniti.
Pa kako mu ide? Da kucnemo – odlično. Počeo je da desetkuje Savjet RTCG, a i Savjet Agencije. Na brisanom prostoru našli su se, vjerovatno slučajno, oni koji nemaju knjižicu DPS-a: članovi Savjeta RTCG Goran Đurović i Nikola Vukčević i Darko Ivanović, član Savjeta Agencije za elektronske medije.
Đurović je grešan, smatra ASK, zato što je prekršio Zakon o sprečavaju sukoba interesa, jer je i izvršni direktor firme Naturea. Đurović je odgovorio da je tačno da je osnivač Naturea, ali da se on ne bavi TV programom „nego zelenom salatom”. Istraga je u toku.
Agencija za sprječavanje korupcije dostavila je Administrativnom odboru odluku kojom je utvrđeno da je Vukčević, kao javni funkcioner, prekršio Zakon o sprječavanju korupcije. Vukčević je smijenjen.
Kada se odlučivalo o konfliktu interesa Nikole Vukčevića kao člana Savjeta RTCG, prisustvovao je i predstavnik ambasade SAD Bernard Čobaj. Škrelja je to prvo protumačio kao pritisak na članove Odbora, a onda se predomislio: ,,Bila je i ostala čast da ambasada jedne države, kao što su Sjedinjene Američke Države, prati rad Administrativnog odbora, na čijem sam čelu, kao i da njen predstavnik prisustvuje na jednoj od sjednica”.
Vijestima je tvrdio da nikada nije izjavio da je prisustvo predstavnika ambasade pritisak na Administrativni odbor, već da je riječ o spinovanju medija.
Kada je ambasada SAD podržala nezavisne medije, Škrelja je negirao da Administrativni odbor hoće da uguši nezavisnost Javnog servisa.
„Kako to može da uradi Administratvni odbor? Nemamo mi ništa ni sa menadžerima, niti urednicima, ni zavisnošću ili nezavisnošću Javnog servisa”, iščuđavao se Škrelja.
Možda mu je neko u to i povjerovao.
Agencija za sprječavanje korupcije utvrdila je da je Darko Ivanović kao član Savjeta Agencije za elektronske medije prekršio Zakon o sprečavanju korupcije. Škrelja je to pritvrdio i Administrativni odbor je predložio Skupštini da smijeni Ivanovića. Ivanović je uzalud objašnjavao članovima Odbora da ne postoji zakonski osnov za njegovo razrješenje. Škrelja mu je uzvratio: „Nijesi me baš ubijedio u to što si pričao!”
Škrelja se nekoliko puta žalio da njegov odbor radi pod velikim pritiskom, ali nije zaboravio i da se pohvali da su sjednice odbora otvorene za javnost i da se na njima ne dešava ništa misteriozno. ,,Čak su neke sjednice bile preslobodne”.
No, na adresu Administrativnog odbora stižu i kritike.
,,Posljednji postupci kojima se duboko zadire u nepristrasnost i nezavisnost medija dokaz su apsolutizma DPS-a i njegovog straha od slobodnog novinarstva”, saopšteno je iz Demokratske Crne Gore.
Nekoliko NVO i članica Savjeta ASK Vanja Ćalović ocijenili su da uigran postupak između Odbora i Agencije za sprečavanje korupcije, čiji je direktor Sreten Radonjić, ukazuje na namjeru DPS-a da promijeni sastav Savjeta RTCG kako bi ta partija vratila uticaj na uređivačku politiku Javnog servisa.
Čelnici Fronta su u februaru optužili Škrelju i predsjednika Skupštine Ivana Brajovića da su u više navrata i u kontinuitetu počinili niz krivičnih djela.
,,Počev od prihvatanja zakonski neutemeljenog zahtjeva specijalnog tužioca, zakazivanja sjednice mimo poslovničke procedure i falsifikovanja Izvještaja Administrativnog odbora, na osnovu čega je Skupština donijela odluku o davanju odobrenja za krivično gonjenje i određivanje pritvora”, sapštili su iz DF-a, navodeći da je ukidanje imuniteta Milanu Kneževiću i Andriji Mandiću provedeno mimo pravne procedure.
Specijalna tužiteljka Lidija Vukčević odbacila je krivičnu prijavu koju su Knežević i Mandić podnijeli protiv Brajovića i Škrelje zbog zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja u postupku ukidanja njihovog imuniteta. Škrelja je na saslušanju u tužilaštvu tvrdio da nije falsifikovao izvještaj sa sjednice, nego je tek dan kasnije primijetio da je služba Administrativnog odbora napravila ,,omašku” u dijelu koji se odnosi na ukidanje imuniteta liderima DF-a.
Škrelja inače zna da bude šaljivdžija i na sjednicama Administrativnog odbora. Prilikom nedavne rasprave o kandidatima za eliminisanje iz Savjeta RTVCG zaklinjao se: ,,Budite uvjereni, spokojni i sigurni, kada nam budu dali ta ovlašćenja, i o predsjedniku Vlade ćemo da raspravljamo, ukoliko Odbor bude imao kapaciteta da bira premijera”.
On je i univerzalno zanimljiv čovjek.
Mediji su 2013. godine objavili fotografije na kojima se vidi kako sa člano-vima ulcinjskog DPS-a uživa u društvu osoba osumnjičenih za kriminal. Istovremeno su objavljene i fotografije kako se Škrelja obučen kupa u bazenu.
Javnosti je na sebe skrenuo pažnju i izjavom o Naseru Keljmendiju, ko-jem se na Kosovu sudi za međunarodni šverc droge i ubistvo. ,,Znam ga dobro, radi se o kulturnom čovjeku, koji se uvijek uljudno javi”, pohvalio ga je Škrelja.
U predasima od napornih političkih akcija zna da se opusti i ovako.
U hotelu Splendid, usred kocerta Harisa Džinovića, popeo se na binu i uspio da se sa njim fotografiše. Izborni uspjeh DPS-a na prošlogodišnjim izborima slavio je u restoranu kontroverznog biznismena Muja Redže.
Dok je bio šef ulcinjskog DPS-a, funkcioner te organizacije Ilmija Derviši optužio je 2011. izvršnu vlast Ulcinja, u kojoj je bio i DPS, da je pronevjerila 930.000 eura. Nakon tih optužbi, tadašnji premijer Igor Lukšić bio je kategoričan da to „treba sankcionisati, kao i njihove nosioce”. Valjda je istraga u toku.
Škrelja je u medijima prozivan da nije dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije tačne podatke o imovini. Na novinarsko pitanje kako komentari-še svoju (ne)dosljednost u poštovanju Zakona o sprečavanju korupcije kao član Administrativnog odbora, Škrelja je odgovorio kontrapitanjem: „Zar ćete vi da komentarišete moju dosljednost u poštovanju zakona? Nemam kuću. Živim pod šator. Razapeo sam šator…”.
Ne znamo da li Škrelja ima šator, ali zvanično je vlasnik diplome prištinskog Pravnog fakulteta, šuma, livada, njiva…
Veseljko KOPRIVICA