Prvi, četvorogodišnji, mandat prvog čovjeka Fonda za zdravstveno osiguranje Kenana Hrapovića istekao je proteklog marta. Nakon konkursa, Upravni odbor Fonda jednoglasno je predložio Hrapovića za nove četiri godine na poziciji direktora. Vlada je potvrdila tu odluku. Narečeni će, dakle, do 2018. godine voditi jednu od najvažnijih institucija u lancu zdravstvenog sistema. Očigledno, mjesto je i bilo rezervisano za njega: jedini je priložio kandidaturu.
Obrazloženo je, opštim mjestima: ,,Ponudio je kvalitetan program rada: jasan, sadržajan, sa jasno definisanom vizijom razvoja Fonda. Najavio je da će poštovati Etički kodeks koji je usvojen 2012. godine. Hrapović je ispunjavao sve uslove konkursa, a i u prethodnom mandatu je kvaliteno obavljao posao.”
Hrapovićevo direktorovanje, prvo četvorogodište, obilježavaju ozbiljne sumnje, o kojima je Monitor u više navrata pisao, da u sprezi, sa pretežno Kliničkim centrom Crne Gore (direktor Milan Mijović), kroz tendere Fonda, otvara teren privilegovanim firmama u domenu nabavke opreme i potrošnog materijala.
Šema je slična onoj koja je začeta 2008. godine, sa firmom Urion, distributer Simensa, koji je optužen da je u zemljama Jugoistočne Evrope davao mito za velike poslove. Kada dobija najunosniji posao – u vrijednosti od oko osam miliona eura (riječ je o 2008. godini) – Urion ne ispunjava Zakonom određene uslove za dobijanje dozvole za promet medicinske opreme i materijala. Čak ni dvije i po godine kasnije! Nije imao ni zakonom predviđeni stručni kadar za promet medicinskih sredstava i medicinskih proizvoda. To nije bila smetnja.
Prema podacima Direkcije za javne nabavke, Urion godišnje od zdravstvenih ustanova dobije poslove vrijedne više miliona eura. Tokom 2009. na tenderima je dobio poslove od oko šest miliona eura, uprkos tome što nije bila registrovana za trgovinu ljekovima i medicinskom opremom. Naredne godine, kada je Kenan Hrapović preuzeo Fond, Urion od njega dobija skoro četiri miliona eura.
Dvije privatne farmaceutske kompanije već godinu vode pravnu bitku protiv nadležnih zdravstvenih institucija. One su na tender čiji je naručilac Fond, za potrebe Javnih zdravstvenih ustanova, ponudili moderniju i jeftiniju opremu nego konkurencija. Ipak, iako propisuje zakon, nijesu završili prvorangirani. Upravni sud poništio je takvu odluku.
Prostor za sumnje u procese privilegovanja pojedinih firmi proširen je Vladinom Odlukom o mreži zdravstvenih ustanova Crne Gore (na predlog Ministarstva zdravlja), koja je stupila na snagu u ovo doba prošle godine. Fond, potom, upućuje dva poziva za prikupljanje ponuda. Jedan za ustanove u mreži, na kojem učestvuju samo izabrani Odlukom, i drugi za ostale privatne ustanove za određene oblasti.
Sagovornik iz zdravstva, koji je insistirao na anonimnosti, tim povodom kaže: ,,Ministarstvo je sebi dalo za pravo da u saradnji sa Fondom formira mrežu ustanova bez precizno definisanih uslova i mogućnosti da se proces odabira kontroliše. Opet su privilegovani dobili priliku da dobiju poslove bez borbe i ravnopravnih uslova”.
Prema raspoloživim podacima reklo bi se da su privilegovane i neke firme koje su van države. Recimo beogradska klinika Miloš. Tamo, svake godine, Fond šalje ogroman broj pacijenata, iako u zemlji postoje klinike koje na visokom nivou obavljaju iste vrste medicinskih zahvata. Prema podacima koje nam je ustupio Fond – broj pacijenata koji se šalju u kliniku Miloš svake godine se drastično povećava: 2011. na liječenje, kontrolu i dijagnostiku upućeno je 245 osiguranika; 2012. – 695 osiguranika; 2013. -1188 osiguranika; a od 01.01. do 30. 04. 2014. godine izdato je 574 uputa. Na liječenje je upućeno 2.386 osiguranika, na kontrolu 274 i na dijagnostiku 42.
Iz Fonda su nam saopštili: ,,U cilju prevazilaženja problema dugog čekanja naših osiguranika upućenih u javne zdravstvene ustanove Srbije na operativne zahvate koji se ne rade u Kliničkom centru Crne Gore, a na predlog Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Crne Gore, dana 05.05.2011.godine sklopljen je ugovor sa Miloš klinikom – Specijalnom bolnicom za oftalmologiju u Beogradu, koja je od više klinika koje su dostavile ponude, ponudila najpovoljnije uslove za liječenje crnogorskih pacijenata i edukaciju ljekara. Pacijenti iz Crne Gore se upućuju na liječenje u ovu ustanovu isključivo na predlog konzilijuma oftalmologa Kliničkog centra Crne Gore.”
Izvori Monitora, koji su insistirali na anonimnosti, tvrde da su neke privatne domaće klinike opremljene i da imaju kadar koji pruža sve oftalmološke operacije opisane u dijelu usluga za koje se pacijenti šalju u Beograd. Smatraju da toliki broj poslatih pacijenata u inostranstvo, koji povlači i ogroman odliv novca, pokazuje da Fond ne radi svoj posao, jer upravo Fond donosi konačnu odluku na predlog Kliničkog centra o slanju pacijenata.
U privilegovanju se ide i dalje. Odlukom o mreži zdravstvenih ustanova obuhvaćene su i dvije firme čiji je stoprocentni osnivač supruga direktora Fonda Maida Hrapović. Ona je, tokom druge godine muževljevog mandata, u razmaku od samo nekoliko mjeseci osnovala dvije stomatološke ordinacije: ZUB, 5. marta 2012. godine i DENT-ES četiri mjeseca kasnije, 3. jula 2012.
Na sajtu „moderno opremljene ordinacije u City kvartu, DENT-ES”, stoji: „Iz oblasti ortodoncije ordinacija DENT-ES ima ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje tako da djeca mogu dobiti mobilne ortodontske aparate besplatno sa ovjerenom zdravstvenom knjižicom.” Gospođa Hrapović ima ugovor sa gospodinom Hrapovićem.
Indikativno: na spisku privatnih podgoričkih ambulanti (na prilično ažuriranom sajtu Fonda) koje se bave ortodoncijom, a sa kojima je Fond potpisao ugovor, ne nalazi se firma DENT-ES, za razliku od firme ZUB.
Gospođa Hrapović je zaposlena u MUP-u Crne Gore. Tamo takođe radi u stomatološkoj ordinaciji. Koncem pretprošle godine podigla je dva kredita – stambeni, od 30.500 eura i još jedan od 30.000 eura. Vozi Hyndai iz 2011.
Suprug Hrapović, na čije ime se vodi stan u Podgorici od 117m2, osim Fonda (plata 1116 eura) sakupljao je funkcije. Počeo je u MUP-u 1991. godine na poslovima inspektora za suzbijanje privrednog kriminaliteta. Od 1992. do 1993. godine je inspektor finansijske policije. Od 1993. do 2000. godine na poslovima je rukovodioca Agencije za zaštitu autorskih prava u Centru savremene umjetnosti. Od aprila mjeseca 2000. radio je kao pomoćnik Sekretara Republičkog sekretarijata za razvoj Vlade, na poslovima rukovodioca Sektora za bilanse, regionalni razvoj i vanprivredne djelatnosti. Potom, uz Fond, 2012. godine, u jednom trenutku bio je i u: Savjetu za privatizaciju, KHOV-u, Socijalnom savjetu i Hemomontu.
Upućeni tvrde da mu političku pozadinu pruža kum, potpredsjednik SDP-a, Vujica Lazović. Hrapović se našao i na odborničkoj listi SDP-PCG Evropsko lice Podgorice za izbore u glavnom gradu.
Kenan Hrapović: ,,Supruga nije privilegovana”
,,Dr Maida Hrapović, specijalista ortopedije vilica, je potpisala ugovor o zakupu za postojeću stomatološku ambulantu koja nije bila u funkciji u Osnovnoj školi Maksim Gorki, za pružanje usluga izabranog doktora stomatologa. Takođe, osnivač je stomatološke ambulante za pružanje usluga iz oblasti ortopedije vilica-ortodoncije.
Za navedene stomatološke ambulante dobijeno je odobrenje Ministarstva zdravlja o ispunjavanju uslova u pogledu prostora, opreme i kadra, na osnovu čega su upisane u registar privrednih subjekata kod Privrednog suda u Podgorici (CRPS), u skladu sa zakonom.
Obje ambulante su u ugovornom odnosu sa Fondom za zdravstveno osiguranje, tako da su obuhvaćene Odlukom o mreži zdravstvenih ustanova. Ugovori su zaključeni na osnovu odluke Komisije o izboru, a nakon upućenog javnog poziva od strane Fonda za zdravstveno osiguranje. S obzirom da su obje ambulante ispunjavale uslove za pružanje stomatoloških, odnosno ortodonskih usluga, izabrane su za zaključivanje ugovora sa Fondom, u skladu sa zakonom”.
Marko MILAČIĆ