Povežite se sa nama

INTERVJU

 SLAVO KUKIĆ, AKADEMIK BiH: Dodik bi, na kraju, mogao biti izolovan i od službenog Beograda

Objavljeno prije

na

Odluči li se na uklanjanje Dodika i eventualno još ponekog s vrha RS, međunarodna zajednica bi se oslonila na međunarodne potencijale, one koji su već stacionirani u BiH, moguće i na dodatne snage koje bi za tu svrhu naknadno angažirala

 

MONITOR: Skupština RS je donijela zakone kojim se entitet obavezuje da u RS neće sprovoditi odluke Ustavnog suda BiH  i da neće objavljivati odluke Visokog predstavnika. Nakon što je Kristijan Šmit poništio te zakone, Milorad Dodik kaže da to  neće uticati na institucije RS. Koliko će ovo uticati na život građanstva u RS i funkcionisanje institucija u Sarajevu?

KUKIĆ:  Ne radi se o sukobu Banja Luke i Sarajeva nego o udaru Milorada Dodika na ustavni poredak i državu BiH. Istina, Dodik se pokušava sakriti iza Narodne skupštine RS, ali je svima, i u BiH i u centrima svjetske moći, jasno da je Narodna skupština tek paravan , a Dodik onaj kome se udar stvarno ima „zahvaliti“.S druge strane, u ovom momentu je teško reći u kom pravcu će se ovaj Dodikov juriš na državu i njezine institucije razvijati. Puno toga ovisi od svjetskih centara moći, Washingtona i Bruxellesa, prije svega. Ostanu li oni samo na verbalnoj osudi, a upravo to čine zadnjih desetak godina, Dodik bi to mogao shvatiti kao zeleno svjetlo za nastavak svojih akcija destrukcije BiH-onih koje je, uostalom, nedavno i najavio – da će na prostoru RS zabraniti djelovanje SIPA-e, Tužiteljstva i Suda BiH, a u konačnici i da će organizirati referendum o budućnosti RS-a. Ceh takvih avantura će, upusti li se Dodik u njih, platiti svi građani BiH, oni koji žive u RS-u posebice. Njemačka je, uostalom, stopirala sve svoje projekte u ovom dijelu zemlje, ovih dana EK je za BiH odobrila oko 300 miliona eura, ali je iz toga izuzela RS itd. Sve to će na svojim leđima osjetiti građani, a ne Dodik i njemu slični.

MONITOR: Kristijan Šmit je upozorio političke aktere da su „sve opcije na stolu“. Donio je i izmjene Krivičnog zakona BiH, tako da će narušavanje ustavnog poretka biti kažnjivo zatvorom, a postoji i mogućnost smjene. Koliko bi daleko Šmit mogao da ide u primjeni bonskih ovlašćenja ?

KUKIĆ: Osobno sam, vjerujem i većina bosanskohercegovačkih građana, očekivao da će visoki predstavnik posegnuti za bonskim ovlastima i postupiti na način kao njegovi prethodnici Petritsch i Ashdown početkom dvijehiljaditih – da će smijeniti Dodika i zabraniti mu političko djelovanje. On to, međutim, nije učinio, a da će se to dogoditi moglo se pretpostaviti jer je na obraćanje novinarima, povodom odluka koje je donio, kasnio puni sat vremena što je dalo naslutiti da se do zadnjeg časa nije znalo što će učiniti. Sklon sam vjerovati da je gospodin Schmidt bio spreman na carski rez ali da je u tome onemogućen od nekih članova Vijeća za implementaciju mira baš kao što je, i opet u vezi s Dodikom, 2007. godine onemogućen bio Christian Schwarz-Schilling. No, ne isključujem da bi se takav rasplet mogao dogoditi, čak i u bližoj budućnosti.

MONITOR:  Jednom se to desilo: VP Karlos Vestendorp 1999. godine je smijenio predsjednika RS Nikolu Poplašena?

KUKIĆ: Takav scenarij uopće ne treba isključiti. Nije, naime, nemoguće da je i kod opredjeljivanja za najnovije odluke Visokom predstavniku sugerirano da s radikalnim pristupom ne ide u prvom koraku nego da postupi na način na koji je postupio, a da, ne dadu li te mjere rezultata, naknadno učini ono što se mora – da Milorada Dodika skloni iz političkog života. Ako se radi o tome, siguran sam da na slijedeću mjeru nećemo dugo čekati, barem po onome što nakon Schmidtovih odluka najavljuje predsjednik RS. A ponovit ću, na prostoru RS je najavio zabranu djelovanja SIPA-e, Tužiteljstva i Suda BiH, čak i referendum o secesiji RS od BiH.

MONITOR: Ako bi Visoki predstavnik i odlučio da realizuje svoje prijetnje smjenom, da li bi smjena Milorada Dodika bila sprovodiva?

KUKIĆ: Svakako. Ne vjerujem, doduše, da bi to bilo moguće domaćim instrumentima pravne države jer su oni pod punom kontrolom centara političke moći. Dodik, recimo, ima punu kontrolu nad entitetskom policijom, nad dijelom vojnog potencijala također, da ne nabrajam. A to, onda, znači da bi oslanjanje na domaće snage najvjerojatnije dovelo do unutarnjih sukoba i pitanje je gdje bi sve to završilo. Ali, ne dvojim da je to jasno i međunarodnoj zajednici, što god pod njom podrazumijevali, i da bi se ona, odluči li se na uklanjanje Dodika i eventualno još ponekog s vrha RS, oslonila na međunarodne potencijale, one koji su već stacionirani u BiH, moguće i na dodatne snage koje bi za tu svrhu naknadno angažirala.

MONITOR: Jelena Trivić koja je, po nekima, pobjedila Dodika na izborima, nije pokazala nimalo blagonakloniji odnos prema institucijama države. Kao i Dodik, i ona ima potrebu da stalno izjavljuje da joj je bliskost sa Beogradom, na prvom mjestu. SDS koji takođe kritikuje Dodika, samo je tek nešto „razumniji“ kada s radi o položaju RS unutar BiH. Šta bi se promijenilo odlaskom Dodika?

KUKIĆ: Istina je da se takav sud može nametnuti ako čitavu priču reduciramo na samo jednu dimenziju. No, ona je puno kompleksnija. Prisjetimo se, uostalom, vremena Paddy Ashdowna na mjestu Visokog predstavnika, koji je u svom mandatu smijenio čak 59 funkcionera iz RS. Učinak tih smjena se, hoću reći, ne završava samo na smjenama nego znači i poruku svima ostalima što ih u slučaju sličnog djelovanja i same čeka. S druge strane, te smjene utječu i na promjenu socijalne klime u široj zajednici, pojačavaju kritički odnos prema destruktivnom djelovanju, ali i povećavaju sklonost prema univerzalnim vrijednostima za koje se kaže da pripadaju evropskim vrijednostima. Budite sigurni da ti učinci ne bi izostali i u slučaju pokazivanja „crvenog kartona“ Dodiku i najbližim mu suradnicima.

MONITOR: Čović traži da se svi politički akteri u BiH vrate na 14 reformskih uslova Brisela. Da li je moguće ispuniti te zahtjeve u ovim okolnostima?

KUKIĆ: U uvjetima dominacije etnonacionalističke paradigme definitivno ne. I ne radi se tu samo o političkim vratolomijama Milorada Dodika i njegova političkog kruga. Naprotiv, ništa manje od evropskih zahtjeva ne odudaraju ni druge etnonacionalističke oligarhije. Dragan Čović i HDZ, recimo, za račun nacionalističke logike potpuno isključuju vrijednosti građanskoga društva. Prisjetimo se samo presuda Suda u Strasbourgu i nespremnosti da se one implementiraju, ili nedavnog upiranja u Dodikova kola u vezi s Ustavnim sudom, masu drugih primjera kočenja stabilizacije BiH. U barem istoj mjeri se, na koncu, to isto može reći i za SDA i bošnjačke nacionaliste uopće. Uz to što svaki sudski proces za kriminal i korupciju ljudima iz vrha SDA kvalificiraju kao napad na bošnjački narod, što građanski princip pokušavaju iskoristiti kao instrument majorizacije, u najnovije vrijeme njihovi ideolozi idu tako daleko da razvijaju tezu o BiH kao mononacionalnoj državi bosanske nacije unutar koje Bošnjaci, Srbi i Hrvati egzistiraju samo kao zasebne religijske grupe itd.

MONITOR: Dodik se ovih dana pored uobičajenih invektiva o Visokom predstavniku, hvalio  povećanjem broja međunarodnih prijatelja RS, uz primjedbu da su neprijatelji ostali isti-dvije ambasade u Sarajevu (američka i britanska). Dodik je i ranije podvlačio da ga nervira ponašanje diplomata tih ambasada, odvajajući ih od politike zemalja koje one u Sarajevu predstavljaju. Kako razumjeti ovakve spoljnopolitičke stavove ?

KUKIĆ: Istina, Dodik je dosta vremena dvojnom retorikom pokušavao praviti razliku između službenih stavova SAD i Ujedinjenog Kraljevstva i politika njihovih diplomata u BiH. Što je time htio ,samo on zna. Pretpostavljam da mu je to služilo za stvaranje identičnog uvjerenja kod građana srpske nacionalnosti, prvenstveno onih iz RS-a, moguće i dijela građana Srbije, a isključiti ne treba-naprotiv, i šibicarski pokušaj izazivanja jaza između službenih politika dviju zemalja i njihovih diplomatskih predstavništava u BiH. Kad je, međutim, shvatio da ta logika ne prolazi, jer su SAD i UK preozbiljne zemlje da bi se takvo nesuglasje i teorijski moglo pretpostaviti, započeo je, sve naglašenije tražiti spas u Moskvi i Putinu, s otvorenim optužbama i politike i vlada dviju zemalja. Koliko će mu to biti slamka spasa ostaje za vidjeti. Bojim se, međutim, da je u tom zaokretu-a radikalni zaokreti nisu ništa neobično za laktaškog „vožda“, igrao na pogrešne karte.

MONITOR: Dodik tvrdi da Šmit pokušava da smijeni vlast u RS i Srbiji.  Najavljuje na jesen referendum o statusu RS. Koliko politička sudbina Milorada Dodika zavisi i od politike „srpskog“ i „ruskog“ svijeta?

KUKIĆ: Mislim da najnovijim konstrukcijama o istodobnoj zavjeri Zapada i protiv RS i protiv Srbije, Dodik pokušava uvesti i Vučića u otvoreni sukob s Washingtonom i Bruxellesom. Podsjećam na njegovu nedavnu izjavu da je RS spremna riješiti pitanje Kosova ali da očekuje od Srbije da tada potpomogne RS-u u njezinoj želji da se odvoji od BiH i pridruži matici. Daleko od toga da isto ne želi i prvi čovjek Srbije. Uostalom, to je smisao „srpskog sveta“, ne samo u odnosu na BiH nego i u odnosu na Crnu Goru i Kosovo, u drugoj fazi možda i u odnosu na Hrvatsku i Makedoniju. Ali otvoreno svrstavanje uz taj projekt bi doveo do trenutne izolacije Srbije, a značilo bi i radikalan pad moći njezina predsjednika među građanima vlastite zemlje. Stoga ne vjerujem da takva Dodikova politika može rezultirati razumijevanjem i otvorenom potporom srbijanskog vrha. Sasvim suprotno, ona može biti samo uzrok njegova dodatnog izoliranja i od službenog Beograda. I to će mu se, živi bili pa vidjeli, u konačnici i dogoditi.

 

Čovićev ples po žici

MONITOR: Dragan Čović, lider HDZ, kritikovao je najnovije Dodikove poteze i izjave kao „neprihvatljive i nepromišljene“ i pozvao na „ustavni sklad“. Čović je, duže veliku podršku za „ hrvatsko pitanje“ u BiH, imao od Dodika. Ima onih koji ovu otvorenu kritiku Čovića tumače da on Dodika „pušta niz vodu“ jer je Šmit  efikasniji u ispravljanju nepravdi prema bosanskim Hrvatima?

KUKIĆ: Nisam siguran da se radi o Čovićevom „puštanju niz vodu“ njegova dugogodišnjeg partnera u destruiranju BiH kako države i društva. Ali, ne isključujem da je po srijedi neka vrsta „plesa po žici“ kojim Čović pokušava očuvati svoje odnose s Dodikom, a istodobno,  barem dijelom, i barem formalno, udovoljiti pritiscima pod kojima se sam nalazi, onima iz Washingtona i Bruxellesa, ali i onima iz Zagreba koji su posljedica pritisaka, kojima je hrvatska vlast, premijer Plenković prije svega, izložena, iz sjedišta EU posebice. Što će od ta dva scenarija u budućnosti prevladati vrlo je upitno i ovisi od toga hoće li se i sam Čović naći pod udarom pravne države zbog onoga što je zadnjih dvadesetak godina činio, a što se svugdje u svijetu tretira na isti način – kao kriminal zbog kojeg se mora odgovarati.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

TEA GORJANC-PRELEVIĆ, IZVRŠNA DIREKTORICA AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA: Nedodgovorno se zapostavlja značaj pomirenja u regionu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju

 

 

TXT: MONITOR: HRA i Centar za ženska prava osudili su napad Zorana Ćoća Bećirovića na novinarku Pobjede Anu Raičković, kao apsolutno neprihvatljiv čin nasilja.  Kako vidite dosadašnje reakcije nadležnih i šta bi država morala da učini? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Reagovanje nadležnih je onakvo kakvo treba da bude. Državni vrh je jednoglasno osudio napad, policija je u saopštenju posebno naglasila da želi da unaprijedi bezbjednost novinara, osumnjičeni su odmah privedeni, zadržani i određen im je pritvor zbog opasnosti od ponavljanja djela, jer su izrečene ozbiljne prijetnje novinarki i njenom sinu, i mogućeg uticaja na svjedoke. Sada je važno da procesuiranje bude efikasno, da se postupak ne razvodnjava godinama kao što se dešava. Krivični zakonik od 2021. propisuje strožije kazne za napade na novinare, ali je važno i da se vidi da pravni sistem funkcioniše i da se postupci vode u razumnom roku. Zabrinjava što je ovo sudeći po Sindikatu medija već 18. incident na štetu novinara ove godine.

Reakcije na ovaj događaj, koji nije smio da se desi, pokazuju i dvije karakteristične pojave. Prvo, u javnosti su prisutne naglašene osude napada na novinarku od strane muškog dijela društva, posebno zbog toga što je sve počelo intenzivnim dobacivanjem uvreda ženi iz mraka od strane trojice muškaraca. Važna je ta osuda, jer se naši dječaci moraju učiti novim i mnogo boljim obrascima ponašanja. U tom smislu je ohrabrujuće i svjedočenje novinarke Raičković da sin Bećirovića ni na koji način nije učestvovao u napadu ili vrijeđanju. Druga, razočaravajuća pojava, je to što iako je bilo očevidaca, niko nije pokušao da se umiješa, zaštiti novinarku i spriječi napad, niti je iko drugi, osim nje, pozvao policiju, a to je najmanje što je moglo da se uradi, makar anonimno.


MONITOR: Promocija mržnje, zajedno s mizoginijom i religijskim fanatizmom, sve je prisutnija u crnogorskom društvu, upozorili ste na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma. Šta to govori o ovom društvu, njegovim vlastima i institucijama? 

GORJANC-PRELEVIĆ:Uvijek su državni zvaničnici i političari ti koji kreiraju atmosferu, kako mirnodopsku, tako i ratničku. Ova sad nažalost više vuče na ovu drugu. Mislim da se veoma neodgovorno zapostavlja značaj pomirenja u regionu i za crnogorsko društvo i za odnose sa susjedima, a i za učlanjenje Crne Gore u Evropsku uniju. Odnosi sa Hrvatskom su bez ikakve potrebe na najnižem nivou od devedesetih, samo zato što je to odgovaralo vlastima u Srbiji. Sad se ponovo zloupotrebljava slučaj zločinca Balijagića, koji je u bjekstvu, za potpirivanje međuvjerskih i međuetničkih sukoba na sjeveru Crne Gore. Politika da se namjerno nanosi šteta Crnoj Gori na njenom putu ka EU je očigledna. Svi pomagači takve politike su protivnici članstva Crne Gore u EU, kako god da se zvanično predstavljaju. Zanimljivo je i da aktivno bježe od optužbi nadležnih za govor mržnje, bilo tako što se kriju iza imuniteta, kao Marko Kovačević, ili tako što se ne registruju kao mediji u Crnoj Gori, kao portali koji slede politiku srpskih i ruskih vlasti.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR DUŠKO LOPANDIĆ, PROFESOR EVROPSKOG PRAVA I PREDSJEDNIK FORUMA ZA MEĐUNARODNE ODNOSE IZ BEOGRADA: Jedino predvidivo u Trampovoj budućoj politici je da je ona nepredvidiva

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trampov pristup će ohrabriti „orbanovsku desnicu“ u Evropi- i možda pojačati neslogu. S druge strane, njegov negativni odnos odnosno ignorisanje EU, možda može da proizvede i efekat veće kohezije država članica- kako se to, na primjer, desilo u slučaju „bregzita“

 

 

MONITOR: Nakon pogibije 14-oro ljudi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, organizovani su protesti na koje je vlast reagovala privođenjima i hapšenjima. Mnogima je sve to izgledalo kao repriza događaja iz decembra 2023. Hoće li se, i ovog puta, pokazati da vlast ima uspješan način da suzbije nezadovoljstvo i revolt građanstva?

LOPANDIĆ: Radi se verovatno najvećoj nesreći ovog tipa koja se pamti u Srbiji. Nesreća se desila nakon velike rekonstrukcije stanične zgrade, koju su vlasti dva puta svečano otvarale. Ovo je skandaloznan slučaj, gde se mešaju različiti nivoi odgovornosti javnih vlasti i privatnih firmi uz učešće stranaca, veliki novac i korupcija, kao i drastična nekompetentnost i neodgovornost. Gotovo rendgen slika načina na koji SNS vlada Srbijom. Malo – malo, pa nam se nešto sruši na glavu – bilo fizički ili simbolično. Od nesreće prošlo je već dosta dugo a da još niko od odgovornih investitora, izvođača ili nadležnih za nadzor nije čak ni pritvoren – sa izuzetkom aktivista koji su učestvovali u protestima zbog nesreće. Građani su s razlogom besni, a vlasti su odgovorile uobičajenim manipulacijama i odugovlačenjem. SNS je ubacio svoje ekipe da tokom velikog protesta u Novom Sadu prave štetu, kako bi za to optužili organizatore. Već viđen scenario. Nezadovoljstvo i revolt građana neće stati jer ni vlast neće prestati da proizvodi nepočinstva i skandale u serijama.

MONITOR: U izvještaju EK o napretku Srbije, nije primijećen značajan pomak. Ministarka Tanja Miščević očekuje otvaranje novog klastera do kraja godine, mada je to sasvim neizvjesno…Nakon toga, Aleksandar Vučić u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice, više  puta je insistirao na strateškom pristupu u politici proširenja, u kontekstu globalnih promjena. Kako vidite dinamiku Srbija-EU i politiku proširenja?

LOPANDIĆ: Vučićeva politika je -u strateškim pitanjima, Srbiju dovela od parole „i Kosovo i EU“ do rezultata „ni Kosovo, ni EU“. Srbija se od 2021. godine nije pomerila u pregovorima sa EU. Ipak, zapazivši sa kašnjenjem da se geopolitička situacija u Evropi i svetu menja-a da je politika proširenja EU oživela, uključujući vesti o napretku Crne Gore i Albanije, Vučić obnavlja priču o ulasku Srbije u Uniju (ranije je samo ponavljao da smo „na evropskom putu“). Osim toga, već neko vreme je primetno tzv. puzajuće okretanje režima ka „političkom zapadu“, što se objašnjava nastojanjem vlasti u Beogradu da očuvaju zapadnu naklonost popuštanjem u nekim bitnim pitanjima (poput odnosa prema Kosovu u „dijalogu“ Beograd- Priština), kao i angažovanjem ili rasprodajom nacionalnih resursa (koncesija za kopanje litijuma, nabavke vojnih aviona u Francuskoj) i drugim merama, poput pomoći i prodaje oružja Ukrajini, jačanja saradnje sa Izraelom… Najnoviji izveštaj Evropske komisije potvrđuje utisak da u Srbiji nema bitnijeg napretka, što znamo. Geopolitika je bitna ali bitne su i reforme u suštinskim pitanjima demokratije, vladavine prava, slobode medija i sl., a u tome režim neće popustiti osim kada na to bude prisiljen. Sa Planom rasta za Zapadni Balkan EU je uvela jedan novi sistem „štapa i šargarepe“ u vidu direktne veze između obećanih koraka u reformama i isplate finansijske podrške. Videćemo kako će to funkcionisati u praksi.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN JOVIĆEVIĆ, REDITELJ I TEORETIČAR FILMA: Topli film

Objavljeno prije

na

Objavio:

Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posjedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan slijed. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir

 

Hibridni dokumentarac Topli film Dragana Jovićevića bavi se kvir fenomenom kroz čak 38 naslova iz jugoslovenske i srpske kinematografije. Topli film imao je premijeru u Solunu, a prikazan je na mnogim festivalima – u Splitu, Paliću, Novom Sadu, Bangkoku, Pekingu, Berlinu, Londonu, Tel Avivu, Ljubljani, Sarajevu, Hagu… Podgorička publika mogla je da ga pogleda na UnderhillFestu i na Nedjelji prajda.

Dragan Jovićević je doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu iz oblasti teorije filma, a osnovne studije završio i na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Autor je kratkih filmova, video radova i instalacija. Osnivač je nezavisne produkcijske kuće Greifer. Objavio je nekoliko filmskih knjiga, jedan roman, brojne kratke priče, pripovijetke, naučne studije i eseje. Urednik je rubrike Kultura u nedeljniku Radar. Ranije je istu funkciju obavljao u NIN-u, Danasu, a bio je i urednik dokumentarnog programa na TV Avala. Takođe je filmski kritičar Radio televizije Srbije.

MONITOR: U istoriji jugoslovenske i srpske kinematografije pronašli ste 65 filmova sa kvir tematikom. Zanimljiv je podatak, koji je na samom početku „Toplog filma“, da postoji scena poljupca dvojice muškaraca u filmu  Čiča Ilije Stanojevića iz 1911. godine. Šta Vas je inspirisalo da se bavite kvir odnosima kroz istoriju kinematografije?

JOVIĆEVIĆ: Više toga. Prvo, Topli film je logičan produžetak mojih ranijih teorijskih radova u kojima sam se bavio reistorizacijom jugoslovenske i kasnije srpske kinematografije, iz različitih perspektiva. Tako sam 2014. napisao knjigu Izgubljeni svetovi srpskog filma fantastike s Jovanom Ristićem u kojoj smo tražili sve momente gde je fantastika ušla u ovdašnje filmove i otkrili još impozantniji broj od gotovo 250 filmova, što dugih što kratkih. Odmah zatim, doktorirao sam na Fakultetu dramskih umetnosti sa tezom o žanrovima u srpskoj kinematografiji, što je objavljeno i kao knjiga nekoliko godina kasnije. Topli film je nastao iz ogromne istorijske građe koju sam već posedovao, i nakon fantastike i žanrova, kvir je bio nekako logičan sled. Pitao sam se u koliko filmova se prepoznaju kvir osobe, osobine ili ponašanja, koliko se filmova tematski može povesti pod termin kvir. I naravno, sasvim mi je jasno da će to biti film a ne knjiga ili naučna publikacija, jer  su kvir likovi prosto filmičniji. S druge strane, često čujemo priču o cenzuri nekog filmskog sadržaja zbog gej likova, da je neki glumac odbio da igra gej osobu ili da mlade reditelje te tematike, koje su goruće u svetskoj kinematografiji, uopšte ne interesuju. Ili ih interesuju, ali ne dobijaju finansijsku podršku za njihovo nastajanje. To je sve otvorilo pitanje homofobije, kojim sam na drugom planu hteo da se ovim filmom bavim.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 15. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo