Nije da nam je opozicija neka ljepota, ali u polupraznoj skuštinskoj sali poslanici DPS-a i priključenija, izgledaju kao – tuga tužna. Nešto se tu, kao priča, nešto, kao, objašnjava, i sve je „kao”, osim toga što odluke ovakve Skupštine važe kao da su prave. Izistine će, nakon sjednice parlamenta koja je počela u četvrtak, 29. juna majke sa troje i više djece ostati bez naknada, poslanik Pokreta za promjene Nebojša Medojević bez imuniteta, dok će korupcija javnim nabavkama dobiti nova polja za širenje.
Uobičajeno je da se parlament prije ljetnje pauze provrijedni, ali ovaj krnji je zapalo samo da udara pečat na ono što je predložila Vlada. Kad prigovaraju opoziciji kako prima plate a ništa ne radi, rabotnici se nikad ne sjete da poslanici vladjuće partije primaju plate samo da bi reki „da” Vladinim predlozima.
Dugo vlada DPS, neizvjesnosti oko glasanja bilo je rijetko, lani kad se odmetnuo SDP, na primjer. Ipak, tokom skupštinske rasprave građani su mogli čuti poneku važnu informaciju o tome šta će i kako ubuduće u njihovim životima biti propisano. Sad je laganica. Pritisle su vrućine, nekako ne bi ni bilo u redu da se narodni predstavnici pretjerano zamaraju.
Za početak će razmotriti Predlog zakona o izvršenju Odluke Ustavnog suda Crne Gore U-I broj 6/16 od 19. aprila 2017. godine. To je ona odluka Ustavnog suda kojom su sahranjene nade majki da će zadržati naknade koje im je država dala pa uzela. Pravna je ovo država, nema prečeg od izvršavanje odluka Ustavnog suda, Vlada je oposlila svoj dio, na redu su dizači ruku. Uključujući one koji su ručice podigli i kad je zakon o naknadama za majke usvojen.
Uzaludan će, izvjesno, ostati poziv člana Predsjedništva SDP-a Izeta Bralića da poslanici za regionalni razvoj ne glasaju za ukidanje naknada za majke sa troje i više djece. Bralić je upozorio da, kada je riječ o ovom zakonu postoje dvije velike manipulacije: da za njegovu realizaciju treba 60 miliona eura i da je taj propis kriv za rupe u budžetu.
Prema Bralićevim riječima Vlada nije uračunala da bi dio novca za naknade za majke nastajao tako što one više ne bi primale neka od drugih davanja države. ,,Tačno je da je budžetom predviđeno 12 miliona, da se iz penzionog fonda prelilo više od šest miliona, te da se više od deset miliona preliva iz sredstava za materijalno obezbjeđenje porodice i drugih vidova socijalnih davanja za one majke koje su bile na birou rada”, kazao je Bralić. To znači da godišnje nedostaje 30 miliona. Ako je ova računica tačna, Vlada je slagala samo za pola. Zna ona i bolje.
,,Ako to uporedimo sa 800 miliona eura nenaplaćenih poreskih dugova, više stotina miliona palih garancija, Limenkom, Primorkom, budvanskim modelom privatizacije, povećanjem plata funkcionerima, doći ćemo do zaključka da budžetska kriza nema veze sa majkama”, kazao je Bralić.
Gluv će, možete se kladiti, ostati palament.
Kroz debele naočari za sunce, na putu ka uvaženom radnom mjestu, slabo čovjek može da vidi nekakve žene koje su, opet, konačile na ulici.
Pred narodnim izabranicima naći će se i Vladine izmjene zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Tu imaju ozbiljan razlog da budu zadovoljni, Vlada im je lijepo objasnila kako će razna socijalna davanja porasti. Dječji dodatak za čak 20 odsto. U stvarnosti to znači da će djeca korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice umjesto dosadašnjih 19 primati 23,68 eura. Četiri eura i šezdeset osam centi više – malo li je.
Korisnici običnog i uvećanog dodatka za tuđu njegu i pomoć dobijaće po novome, više od pet a manje od deset eura više nego do sada. Djeca bez roditeljskog staranja, umjesto dosadašnjih 31,80, imaće skoro 40 eura. Tačno 39,57. Toliko gospođe poslanice ili gospoda poslanici plate da im se operu prozori. Ukoliko nemaju baš puno prozora ili gubitnicu tranzicije koja se redovno o tome brine.
Sreća da je Vlada odlučila da iz Predloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika izbriše krivična djela poruga i ometanje pravde. Prvobitno je, pored ostalog, bila namislila da se zatvorom kažnjava komentarisanje rada sudova i tužilaštava. Poslanici vladajuće većine, eventualno bi, da je ta ideja opstala, tražili da se kazne – povećaju.
Iako vlast priprema sasvim novi zakon o javnim nabavkama, Skupština će postojeći ovih dana izmijeniti i dopuniti. Izmjenama je omogućeno da državna preduzeća i preduzeća u vlasništvu lokalnih samouprava o javnim nabavkama treba da brinu znatno manje nego ranije. Uvodi se sistem hitnih nabavki.
Naručioci posla neće morati da se bakću tenderima za nabavku roba i usluga vrijednih do 15.000 eura. Do sada je limit bio pet hiljada. Za izvođenje radova granica je porasla na 30 hiljada.
,,Ovo je korak unazad, ne garantuje se da će korupcija biti smanjena, štaviše, ide se na ruku onima koji su i do sada zloupotrebljavali zakon”, ocijenili su iz MANS-a.
Iz Instituta Alternativa upozorili su da se za ove nabavke neće moći uložiti žalba Komisiji za kontrolu postupaka javnih nabavki, čime je zaštita prava ponuđača značajno ugrožena, kontrola smanjena, a prostor za korupciju povećan.
Tokom 2016. godine, prema podacima iz Izvještaja o javnim nabavkama, zaključeno je 84.967 neposrednih sporazuma, ukupne vrijednosti preko 23,5 milona eura. Toliko novca moglo se, dakle, sve po zakonu, preliti po sistemu – brat bratu. Sad će moći tri puta više. Ko bi se griješio da glasa protiv mogućnosti da svoj svome – učini.
Naravno, imaće vladajući poslanici mogućnost da se isprse i izdeklamuju. Kada se bude raspravljalo o skidanju imuniteta lideru Pokreta za promjene Nebojši Medojeviću, zbog sumnje da je prao pare, u skupštinskoj sali biće i poslanici Demokratskog fronta.
Deseta tačka skupštinskog zasijedanja 29. juna zove se: Izvještaj sa predlogom o davanju odobrenja da se protiv Nebojše Medojevića, poslanika u Skupštini Crne Gore može pokrenuti krivični postupak i odrediti pritvor.
Administrativni odbor već je aminovao zahtjev glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i predložio Skupštini da ukine poslanički imunitet lideru Pokreta za promjene Nebojši Medojeviću, koga tužilaštvo sumnjiči da je organizovao kriminalnu grupu kojoj se na teret stavlja pranje novca.
Specijalni Katnić, gostujući na TVCG, nije precizirao da li će tražiti pritvor za lidera PzP-a Nebojšu Medojevića, ali je rekao da dosadašnje ponašanje DF-a i Medojevića ukazuje da će to biti potrebno.
Nebojša Medojević u više navrata je ocijenio da je postupak protiv njega osveta Specijalnog tužioca Milivoja Katnića i da su tužba i istraga besmisleni.
Znajući naše prilike, poslanici koji su već izglasali skidanje imuniteta poslanicima Fronta Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, za mogućnost da Medojevića pošalju u zatvor podigli bi da mogu, po dvije ruke. Prosto, njemu se teže lijepe neke iz repertoara vladajućih etiketa, recimo da je ,,četnik”, samim tim im više ide na nerve. Provladini mediji su objavili da Front neće organizovati proteste povodom glasanja o oduzimanju imuniteta Medojeviću.
Kad su Mandić i Knežević ostali bez imuniteta, Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, dao je glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću obavezujuće Uputstvo za postupanje i tražio da im se ne određuje pritvor. Iako mnogi očekuju da slično postupi i u ovom slučaju treba imati u vidu da vlast precizno zna strukturu pristalica partija koje čine Demokratski front. Medojević bi, ukratko, mogao ostati na cjedilu.
Druga je stvar šta se sve u parlamentu može dešavati tokom rasprave o imunitetu. Već nekoliko puta poslanici Demokratskog fronta su uspješno sebe od onih koji trpe nasilje uspjeli da pretvore u nasilnike.
Repertoar vladajućih se zna – oni brane Crnu Goru. Nijedna žrtva na braniku domovine nije mala, bilo da treba ukinuti naknade majkama, mizerno povećati socijalu ili unaprijediti mogućnosti za lopovluk.
Miloš BAKIĆ